Weekend w Katowicach: 22-24 września. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Mateusz Terech
20.09.2023w Katowicach

Może i dni są coraz krótsze, ale dla miłego spędzania weekendu nie ma to żadnego znaczenia! W Katowicach powoli kończy się sezon na imprezy plenerowe, jednak nie ma co załamywać rąk - weekendowych wydarzeń na pewno nie zabraknie! Kilka z nich zaprezentujemy tradycyjnie w naszym cyklu WEEKEND W KATOWICACH.

Weekend w Katowicach

Weekend w Katowicach 22-24 września

AmfiRock

Dobrej zabawy tam nie zabraknie! Już w dniach 22-23 września 2023 w Parku Zadole w Katowicach odbędzie się druga edycja AmfiROCK Festiwal. To festiwal, który co roku niesie ze sobą inny wydźwięk społeczno-edukacyjny. Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym portalu WKATOWICACH.eu

W trakcie części koncertowej AmfiROCK Festiwal 2023 w Katowicach wystąpią między innymi:

 • Łydka Grubasa - zdobywca Złotego Bączka na scenie Pol'and'Rock Festiwal,
 • Turbo - legenda polskiego heavy metalu, zaliczany obok grup TSA i KAT do tzw. Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu,
 • Pull The Wire - grający muzykę, której najbliżej do punk rocka,
 • Transgresja - grupa, grająca szeroko pojęty alternatywny, ciężki rock/metal,
 • The Pajx - to piątka chłopaków, którzy muzyką chcą bawić siebie i słuchaczy,
 • Offensywa - to nowa energia na polskiej scenie, powiew świeżości oraz esencja młodości w czystej formie, bez cwaniactwa, oportunizmu i gwiazdorskich zapędów.

Amfiteatr Parku Zadole, 22-23 września. Więcej TUTAJ.

Przegląd Piosenki Poetyckiej i Turystycznej

Już w najbliższy piątek będzie można wziąć udział w Przeglądzie Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „plotąc pieśni w warkocze… dębowe”  w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” filia „Dąb” w Katowicach.

To wydarzenie, jako inicjatywa lokalna współfinansowane ze środków budżetu Miasta Katowice, pod honorowym patronatem prezydenta Katowic Marcina Krupy, ma na celu m.in.: publiczną prezentację talentów wokalnych i muzycznych, popularyzację poezji i dbanie o słowo pisane i mówione oraz stworzenie przyjaznego, międzypokoleniowego środowiska prezentacji swoich umiejętności bez pierwiastka rywalizacji.

Przegląd jest adresowany do dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku szkolnym, solistów oraz zespołów z województwa śląskiego.

MDK Koszutka, filia Dąb, 22 września. Więcej TUTAJ.

III Festyn Pieczonego Kartofla

Miejski Dom Kultury "Południe" w Katowicach - Piotrowicach zaprasza na kolejny Festyn Pieczonego Kartofla. W programie: Śląski Szpas - zabawa interaktywna, tańce, muzyka na żywo, śpiewy i konkursy z nagrodami, zabawy folkowe, „Klachule” - anegdoty, opowieści i przyśpiewki, w wykonaniu dwóch Hanysek - regionalistek. Będzie też poczęstunek w kartoflowym stylu. Strefa dziecka: malowanie buziek, warsztaty plastyczne, zabawy. Wydarzenie organizowane w ramach Inicjatywy Lokalnej Miasta Katowice.

Ulica Marcina Radockiego 152, 22 września. Więcej TUTAJ.

Wrześniowy chill z jedzeniem na kółkach w Katowickim Parku Leśnym

Przepyszne jedzenie z różnych zakątków świata, wspaniała atmosfera, konkursy z nagrodami, dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci, świetna muza, kolorowe szaleństwo wyrzuty kolorów HOLI - to wszystko będzie czekało w ten weekend na odwiedzających Katowicki Park Leśny.

Katowicki Park Leśny, 22-24 września. Więcej TUTAJ.

Święto Kawy

Libero Katowice już 22 i 23 września zaprasza na wyjątkowe święto kawy! Na uczestników, oprócz porządnej dawki kofeiny, czekają warsztaty degustacyjne z alternatywnych metod parzenia kawy oraz cuppingu, a także ciekawe wykłady i prelekcje. Poprowadzą je profesjonalni bariści, dla których „mała czarna" nie ma żadnych tajemnic.

Libero Katowice, 22-23 września. Więcej TUTAJ.

Katowice na 5!

To jedna ze wskazówek Komisji Europejskiej, jak uczynić transport bardziej zrównoważonym.

22 września, w Dniu bez Samochodu, w Katowicach będą rozdawane rośliny doniczkowe za jazdę na rowerze! Paprocie, bluszcze Federa i Fitonie można zdobyć na dwa sposoby: przyjedźcie do pracy w centrum miasta na rowerze i odbierzecie roślinę doniczkową w naszym Mobilnym Punkcie przy Rynku 13 (godz. 7:00 do 9:00 lub do wyczerpania zapasów) lub skorzystajcie z aplikacji #AktywneMiasta, gdzie można zdobyć specjalną odznakę i za przejechanie 5 km.

Rynek, 22 września. Więcej TUTAJ.

Piknik Koncertowa Ekologia

W sobotę będzie można wziąć w integracyjnym polsko-ukraińskim pikniku Koncertowa Ekologia. Przygotowano sporo atrakcji.  

Program wydarzenia:

 • 14:00 - Rozpoczęcie wydarzenia.
 • 14:00 - 17:00 - Warsztaty plastyczne, warsztaty integracyjne, warsztaty ekologiczne.
 • 15:00 - 17:00 - Warsztaty lalek motanek, warsztaty cyrkowe.
 • 16:00 - Ekologiczna pogadanka „Ekologia naszych prababć”, wymiana roślinna.
 • 17:00 - Spektakl familijny „Lekcja ekologii Profesora Wiedziosława” O!Teatr.
 • 18:00 - Koncerty muzyki polsko-ukraińskiej zespół Kuczeryki | Bytomski Kolektyw Śpiewaczy.
 • 19:00 - zakończenie.

Dąbrówka Mała - Park Żołnierzy Września, ul. Niepodległości, 23 września. Więcej TUTAJ.

 

Dni Tysiąclecia

W najbliższy weekend czeka nas także festyn z okazji Dni Tysiąclecia. W programie wiele występów artystycznych, atrakcji dla najmłodszych, wiele gier i zabaw dla całych rodzin. Nie zabraknie dmuchańców, grilla oraz stanowisk pokazowych i edukacyjnych. Z zaproszenia mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy, ale i sympatycy Osiedla Tysiąclecia.

Plac Szkolny Szkoły Podstawowej nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Romualda Mielczarskiego w Katowicach, 23 września. Więcej TUTAJ.

Rawa Katowice vs Kraków Kings

W sobotę (23 września) odbędą się kolejne mecze w ramach Bałtyckiej Ligi Baseballu. Drużyna Rawa Katowice zmierzy się z Kraków Kings.

Spotkania te są o tyle ważne, że podwójne zwycięstwo zagwarantuje już nam grę w dywizji I. W tym sezonie z krakowianami mierzyliśmy się już sześciokrotnie (3 wygrane, 3 porażki), ale były to spotkania towarzyskie. Jaki będzie w meczach o stawkę? mówi prezes Rawa Katowice, Agnieszka Jarek-Małmyszko

Mecz odbędzie się na boisku baseballowym w Katowicach przy ul. Asnyka 27. Początek pierwszego spotkania o 11:00. Wstęp wolny.

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka, 23 września.

Podziel się dzielnicą - spacer po Kostuchnie

Chcesz poznać nieznane fakty i dowiedzieć się czegoś więcej o historii swojej dzielnicy? Interesuje cię architektura lub obszary przyrodnicze Katowic poza ścisłym centrum? Jeśli tak, weź udział w spacerze, w którym równie ważny, co zaplanowana trasa będzie Twój udział!

Dzielnica Kostuchna, przewodnik: Krzysztof Bywalec.

Rondo Józefa Nowary na Bażantowie, 24 września. Więcej TUTAJ.

W katowickim kinie

Wyczekiwane premiery wkraczają na wielkie ekrany! W nadchodzącym tygodniu widzowie kin Helios będą mogli obejrzeć nowości z różnorodnych gatunków: przejmujący dramat Agnieszki Holland „Zielona granica”, film akcji „Niezniszczalni 4” i animację „Kosmici w mojej szkole”. Nie zabraknie także kinowych przebojów oraz seansów specjalnych.

4 zdjęć

Oferta kina Helios. Czeka nas kilka premier!

4 zdjęć

Po niemal dekadzie oczekiwania w kinach pojawią się „Niezniszczalni 4”. Bohaterowie serii wkraczają do akcji, kiedy wszystkie inne środki zawodzą, a ludzie zagrażający bezpieczeństwu rosną w siłę. Tym razem Lee Christmas i Barney Ross muszą odbić z rąk terrorystów broń masowego rażenia, zanim trafi ona do brutalnego dyktatora. W tym celu ponownie powołują do walki grupę topowych najemników. W obsadzie Jason Slatham i Sylvester Stallone, jak i nowe twarze: 50 Cent i Megan Fox.

W trudną, ale i niezwykle aktualną tematykę wprowadzi widzów Agnieszka Holland w jej najnowszym filmie „Zielona granica”. Dramat, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, przybliża odmienne perspektywy osób znajdujących się na granicy polsko-białoruskiej. Są to: uchodźcy, aktywiści i strażnicy graniczni. Historie widziane ich oczami przeplatają się ze sobą, a fabuła ukazuje niełatwe dylematy moralne. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na tegorocznym Festiwalu w Wenecji.

W kinach czeka również nowość dla najmłodszych - „Kosmici w mojej szkole”. Animacja opowiada o przybyszach z kosmosu, których statek trafia do… wnętrza mózgu 16-latka, Normana. Dzięki tej anomalii widzą i słyszą wszystko to, co nastolatek! Tymczasem nadciąga międzygalaktyczny złoczyńca - groźny Zolthard, który zaczyna przejmować kontrolę nad szkołą Normana. Grupa kosmitów musi ujawnić się i poprosić chłopca o pomoc. Tylko razem zdołają ocalić świat przed kosmicznym atakiem.

Sieć kin Helios przygotowała również atrakcje dla dzieci - to uwielbiane przez widzów niedzielne Filmowe Poranki, które odbędą się 24 września. Tym razem będą to pokazy bajki „44 koty” opowiadającej o zespole muzycznym tworzonym przez czwórkę sympatycznych kotków. Radosnych chwil z pewnością nie zabraknie, zwłaszcza że projekcję poprzedzają filmowe konkursy i pozytywne zabawy w sali kinowej.

Ponadto w repertuarze czekają kinowe hity. „Teściowie 2” to kontynuacja świetnie przyjętej polskiej komedii. Niedoszła para młoda z pierwszej części pragnie wziąć ślub po raz drugi. Wydarzenie poprzedzają jednak wczasy tytułowych teściów, które obfitują w komiczne sytuacje. Wyczekiwanym sequelem, choć w zupełnie innym klimacie, jest też „Zakonnica 2”. Druga odsłona słynnego horroru to kolejne mrożące krew w żyłach historie, za które odpowiada Valak, demoniczna zakonnica. Sprawę zagadkowej śmierci księdza bada siostra Irene, jednak nie spodziewa się skali zła, na jakie napotka…

W kinach prezentowany jest też romans „After 5. Na zawsze” - finałowa część ukazuje Tessę i Hardina, którzy nie są już razem. Osobno bezskutecznie szukają szczęścia, a w dodatku trapią ich nowe problemy. Miłośnicy serii przekonają się jednak o sile miłości. Inną propozycją na emocjonujący seans są „Duchy w Wenecji” - detektyw Herkules Poirot zagłębia się w świat tajemnic nawiedzonej, włoskiej posiadłości.

25 września Helios zaprasza na cykl Kino Konesera, w ramach którego wyświetlony zostanie film „Turkusowa suknia”. Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi zakład krawiecki, zajmujący się tradycyjnym marokańskim haftem. W pracowni pojawia się młody pomocnik, a jego i Halima zaczyna łączyć coraz bliższa relacja, co nie pozostaje niezauważone przez Minę…

W tym tygodniu widzowie będą mogli zakosztować muzycznych doznań dzięki koncertom „André Rieu. Miłość mieszka pośród nas”, które odbędą się 27 września. Projekcja jest retransmisją letnich koncertów plenerowych wprost z Maastricht - rodzinnego miasta mistrza. André Rieu słynie z łączenia rozmaitych gatunków i czerpie zarówno z klasyki, jak i standardów rozrywkowych.

W czwartkowe popołudnie, 28 września, na ekranach kin zagości cykl Kultura Dostępna, a w nim film „Roving woman”. Sara przeżywa burzliwe rozstanie z chłopakiem, przez które traci dach nad głową i środki do życia. Zdesperowana kradnie samochód, po czym pragnie odnaleźć właściciela pojazdu. Wyrusza w podróż przez amerykańskie pustkowia, dzięki której zmienia swoje życie!

Wrzesień to świetny czas na wyjście do kina. Szczegóły dotyczące seansów dostępnych w aktualnym repertuarze można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych sieci w całej Polsce.

Zobacz także

Wystartował AmfiROCK Festiwal w Parku Zadole. Rozpoczęło się od warsztatów przy tężni solankowej [Galeria zdjęć]
Wystartował AmfiROCK Festiwal w Parku Zadole. Rozpoczęło się od warsztatów przy tężni solankowej [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Wystartował AmfiROCK Festiwal w Parku Zadole. Rozpoczęło się od warsztatów przy tężni solankowej [Galeria zdjęć]

Centralny Klub Pacjenta w Katowicach w MCK w Katowicach. Bezpłatne badania, spotkanie z Robertem Korzeniowskim, DJ Wiką i Iwoną i Gerardem z Sanatorium Miłości
Centralny Klub Pacjenta w Katowicach w MCK w Katowicach. Bezpłatne badania, spotkanie z Robertem Korzeniowskim, DJ Wiką i Iwoną i Gerardem z Sanatorium Miłości
w Katowicach

Centralny Klub Pacjenta w Katowicach w MCK w Katowicach. Bezpłatne badania, spotkanie z Robertem Korzeniowskim, DJ Wiką i Iwoną i Gerardem z Sanatorium Miłości

Synerise Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach w Katowicach
Synerise Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach w Katowicach
w Katowicach

Synerise Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach w Katowicach

Łydka Grubasa zagra w Katowicach! Przed nami druga edycja AmfiROCK Festiwal w Parku Zadole [Patronat medialny]
Łydka Grubasa zagra w Katowicach! Przed nami druga edycja AmfiROCK Festiwal w Parku Zadole [Patronat medialny]
w Katowicach

Łydka Grubasa zagra w Katowicach! Przed nami druga edycja AmfiROCK Festiwal w Parku Zadole [Patronat medialny]

do góry