Weekend w Katowicach: 25-27 sierpnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Mateusz Terech
25.08.2023w Katowicach

Aż trudno w to uwierzyć, ale przed nami już ostatni weekend wakacji. Dobiega końca sierpień, czas oswajać się z myślą, że jesień już za pasem. Na tym jednak kończymy nienajlepsze informacje - bo Katowice mają przecież coś ciekawego do zaoferowania przez calutki rok. A co czeka nas w mieście w najbliższy weekend? Sprawdzamy w naszym cyklu „Weekend w Katowicach”!

Weekend w Katowicach, grafika

Weekend w Katowicach 25-27 sierpnia

Strefa Marzeń Porsche Centrum Katowice

To już ostatni weekend, podczas którego w Katowicach będzie funkcjonować Strefa Marzeń Porsche. Strefa oferuje różne aktywności dla mieszkańców Śląska i turystów. A co dokładnie? Koncerty młodych gwiazd, wystawy artystów, spotkania z inspirującymi osobami, treningi sportowe, warsztaty, jazdy testowe Porsche Taycan - to tylko niektóre z aktywności, które czekają na gości Strefy.

Dolina Trzech Stawów, ul. Francuska 186, 19-20 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki w Katowicach

5. edycja Festiwalu Ojce i Dziatki w Katowicach! Obecność swoją potwierdzili znakomici twórcy i twórczynie książek dla dzieci. Będziecie mogli spotkać Wojciecha Widłaka, Aleksandrę Krzanowską, Joannę Rusinek, Pawła Beręsewicza, Barbarę Sadurską, Marcina Minora, Agatę Romaniuk, Roksanę Jędrzejewską-Wróbel.

Warsztaty i literackie spotkania, które odbywać się będą w Filii nr 3 Biblioteki Katowice, Rondzie Sztuki, Muzeum Śląskim, Siedzibie ING Banku Śląskiego oraz Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia!

W Rondzie Sztuki odbędzie się wydarzenie specjalne w przestrzeni wystawy polsko-ukraińskiej “Czytanie relacji”, w trakcie którego przewidziane są aktywności dla dzieci.

Dla dzieci wysoko wrażliwych dedykowane są zajęcia z Panem Poetą. W Siedzibie ING Banku Śląskiego spotkamy się na kreatywnych warsztatach z Justyną Mazur-Kiwer.

Festiwal zakończymy premierowym koncertem pt. “Przyjaciel, którego nie było” - muzyczną adaptacją książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Koncert odbędzie się w sali kameralnej NOSPR, a udział będzie nieodpłatny dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ING Dzieciom.

Filia nr 3 Biblioteki Katowice, Rondo Sztuki, Muzeum Śląskie, Siedziba ING Banku Śląskiego oraz NOSPR, 25-27 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Wege Festiwal

Wege Festiwal wraca na Śląsk z targami na koniec lata. Spotkacie najlepsze wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski!

Wege Festiwal to:

 • najlepsza kuchnia polskich wegetariańsko - wegańskich restauracji i blogerów. Dostaniecie między innymi przepyszne falafele, hummusy i wege burgery, wege odsłony domowych dań, zupy, desery, ciasta, ciasteczka
 • kuchnie świata - Koreańska, Turecka, Hiszpańska, Perska, Chińska,
 • produkty nie dostępne w sklepach - wyjątkowe przyprawy, przetwory i słodycze
 • wyjątkowa moda bez dodatków skóry i futra od młodych projektantów
 • książki, kosmetyki cruelty free, produkty dla dzieci, biżuteria, torby, worki oraz akcesoria do domu.

Plac przed dworcem PKP w Katowicach, 25-27 sierpnia. Więcej TUTAJ.

XI Puchar Śląska we wrotkarstwie szybkim

W dniu 26 sierpnia 2023 r. w Katowickim Parku Leśnym (Dolina 3 Stawów) odbędą się zawody rolkowe „Puchar Śląska” na dystansie 42 km, 21 km.

Dla dzieci i młodzieży, jak i dla wszystkich którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rolkami mamy do zaoferowania starty:

 • dla dzieci na dystansie 1 oraz 2 km
 • dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych 10 km.

Dolina Trzech Stawów, 26 sierpnia. Więcej TUTAJ.

GieKSa zagra przy Bukowej

W sobotę 26 sierpnia o godzinie 15:00 GKS Katowice podejmie przy Bukowej Resovię Rzeszów w 6. kolejce Fortuna 1 Ligi. W sprzedaży ciągle karnety w obniżonych cenach oraz bilety na mecz.

Stadion Miejski w Katowicach, 26 sierpnia. Więcej TUTAJ.

„Terminator” po naszymu

W sobotę, 26 sierpnia, o godz. 18:30, zapraszamy na specjalny, niezwykły pokaz drugiej części "Terminatora". Niezwykłość wydarzenia dotyczy tłumaczenia dialogów do filmu - kultowe dzieło Jamesa Camerona z Arnoldem Schwarzeneggerem zaprezentujemy po... śląsku!

Autorskie tłumaczenie do filmu na język śląski wykonał Grzegorz Kulik, twórca przekładów m.in prozy Szczepana Twardocha. Dialogi czytać będą dla was aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach.

Kino Kosmos, 26 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Muzyczne Pożegnanie Lata w Parku Giszowieckim

W Parku Giszowieckim odbędzie się Muzyczne Pożegnanie Lata.

W programie

 • 14:00 - Plener malarski z Grupą Janowską,
 • 14:30 - "Giszowiec na scenie" - pokazy tańca podopiecznych Studia Ruchu Endorfina, występy laureatów konkursu "Szopienicki Talent",
 • 15:00 - Muzyczna Rozgrzewka - animacje interaktywne dla dzieci,
 • 16:00 - Ksiynżniczka Gynsipympek - Ślōnsko Bajarka - spektakl dla dzieci,
 • 17:00 - Na Folkowo - Garus&Grzyb Band - koncert,
 • 18:00 - Joanna Dolata z zespołem - koncert,
 • 19:15 - Pavlo Ilnytskyy z zespołem - koncert,
 • 20:15 - Wojtek Szumański Trio - koncert,
 • 22:00 - Led&Fire Show.

Park Giszowiecki, 26 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Podziel się dzielnicą

Przed nami ostatnie spacery z cyklu „Podziel się dzielnicą”

 • VIII SPACER Dzielnica Ligota-Panewniki, 26 sierpnia 2023, godz. 10:00 (zbiórka: 9:45). Miejsce zbiórki: Dworzec PKP Katowice-Ligota. Przewodnik: Grzegorz Płonka.
 • IX SPACER Dzielnica Piotrowice-Ochojec, 26 sierpnia 2023, godz. 15:00. Miejsce zbiórki: MDK „Południe” - Filia nr 1 w Katowicach-Piotrowicach, ul. Gen. Jankego 136. Przewodnik: Tomasz Świdergał.
 • X SPACER Dzielnica Dąbrówka Mała, 27 sierpnia 2023, godz. 15:00. Miejsce zbiórki: kościół parafialny pw. św. Antoniego. Przewodnik: Michał Bulsa.

Więcej o spacerach przeczytacie w naszym tekście TU.

Ligota-Panewniki, Piotrowice-Ochojec, Dąbrówka Mała, 26-27 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Roztańczony Wyspiański - Potańcówka przed Teatrem Śląskim

Przed nami ostatnia sierpniowa potańcówka przed Teatrem Śląskim w Katowicach. Akcja Roztańczony Wyspiański co tydzień, w sobotnie wieczory, przyciąga tłumy ludzi, którzy dobrze się bawią w rytm muzyki, pod gołym niebem, w samym sercu naszego miasta. Udział jest bezpłatny, wystarczy przyjść w dobrym nastroju i dać się porwać tanecznej zabawie!

Rynek, 26 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Piknik Ekologiczny Zielona Strefa

26 sierpnia na Placu Grunwaldzkim przy ul. Morcinka 3a, otwieramy Zieloną Strefę - miejsce doskonałe dla wszystkich fanów roślin i miłośników przyrody.

W programie:

 • Miejski ogródek. Tu dowiesz się jak zadbać o ekologiczny i bioróżnorodny balkonowy ogród dobierając odpowiednie gatunki roślin, zapewniając owadom bezpieczną przestrzeń, tworząc swój domowy kompostownik, stosując ekologiczne nawozy i środki ochrony roślin.
 • Roślinna Kuchnia Społeczna. To kuchnia otwarta dla wszystkich ciekawych WEGE smaków. Możesz częstować się ze wspólnego stołu, ale też przynieść własną potrawę i podzielić się z innymi.
 • Wymienialnik roślinny. Przygarnij roślinkę lub oddaj taką, z którą nie jest Ci po drodze. Spotkasz tu prawdziwych fanów roślin doniczkowych, gotowych do dzielenia się swoją pasją.
 • Cenny Plastik - w świecie recyklingu (pokaz). Recykling przydaje się wszędzie, także w świecie roślin. Zobacz jak stworzyć barwną i oryginalną doniczkę z plastikowych odpadków.
 • Strefa dziecka. Zapraszamy najmłodszych i całe rodziny do wspólnych czytanek, gier i zabaw rozwijających wrażliwość ekologiczną.

Plac Grunwaldzki, 26 sierpnia. Więcej TUTAJ

Żubry Murckowskie

Przed nami kolejne edycja biegu Żubry Murckowskie - powrót do korzeni. Bieg organizuje Stowarzyszenie W Kręgu Natury. Tegoroczna edycja biegu odbędzie się 27 sierpnia w Katowickim Parku Murckowskim (ulica Pawła Kołodzieja).

W ramach biegu organizowane są:

 • Bieg na 5 km,
 • marsz nordic walking na 5 km,
 • bieg dla dzieci na 200 m,
 • bieg dla dzieci na 400 m,
 • bieg dla dzieci na 600 m.

Trasa biegu prowadzi przez tereny przełajowe i ścieżki leśne. Każdy uczestnik biegu otrzyma pamiątkowy medal.

Park Murckowski, 27 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Silesiaman Triathlon Katowice

Uwieńczeniem sezonu triathlonistów będzie Silesiaman Triathlon Katowice na dystansie 1/8 i 1/4 .

Zawody rozgrywane w malowniczej Dolinie Trzech Stawów. Po sprawdzonej , "pomarszczonej" trasie rowerowej i biegiem dookoła uroczych katowickich stawów. Dystans dla każdego czyli 1/8 IM z 450 metrami w wodzie, 22 km pętlą rowerową i 5 km biegu.

Drugi dystans trochę dłuższy czyli 1/4 Silesiaman czyli 950 m pływania, 45 km roweru i 10, 5 km biegu to dystans wymagający już lepszego przygotowania, ale jednocześnie do zrobienia nawet gdy nie ma za dużo czasu na trening.

Dolina Trzech Stawów, 27 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Taneczne Zakończenie Lata na Stargańcu

Miasto Katowice oraz prezydent Marcin Krupa zapraszają na taneczne pożegnanie wakacji na Stargańcu! Współorganizatorem wydarzenia jest Szkoła Tańca La Clave Katowice.

Plaża, pomost, piękna roślinność. Tańce pod gołym niebem, klimatyczna muzyka oraz szereg atrakcji dla najmłodszych. To wszystko, a nawet dużo więcej czeka nas już 27 sierpnia od godziny 15:00 na Stargańcu! Mimo, że wakacje powoli się kończą, ale nad naszym jeziorem wakacyjny klimat ciągle trwa

Wpadnijcie zobaczyć, jak zmieniło się to miejsce po niedawno zakończonej rewitalizacji. Spędźmy razem ostatnie chwile tegorocznych wakacji. Tu możecie poczuć się jak na tropikalnych wyspach, dlatego zapraszamy was na taneczną niedzielę w wyspiarskim klimacie.

Będziemy tańczyć do muzyki hawajskiej, kubańskiej i dominikańskiej. Będzie nauka tańca hawajskiego, salsy kubańskiej i bachaty z Dominikany! Do tego mnóstwo atrakcji dla dużych i małych mieszkańców naszego miasta.

Starganiec, 27 sierpnia. Więcej TUTAJ.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

W katowickim kinie

Koniec wakacji nie oznacza końca filmowych premier! W tym tygodniu w kinach Helios pojawi się kolejna nowość dla całej rodziny - film familijny „O psie, który jeździł koleją”. Nie zabraknie też kinowych hitów i wyjątkowych seansów specjalnych.

10 zdjęć

Oferta kina Helios w Katowicach - zakończenie wakacji

Nowością tego tygodnia jest polski film familijny, oparty o znaną wszystkim historię - „O psie, który jeździł koleją”. Opowiadanie czytane przez całe pokolenia zostaje przeniesione do czasów współczesnych, a twórcy obiecują odmienne od oryginału zakończenie. Tym razem Lampo znajduje dom u pracownika kolei, Piotra, a także staje się… gwiazdą internetu. Nagrania z psem jeżdżącym pociągami wywołują sensację w sieci! Jego najważniejszą rolą jest jednak towarzyszenie córce Piotra, Zuzi, w walce z chorobą serca. Na drodze bohaterom staje dyrektor stacji kolejowej, który chce pozbyć się czworonoga. Dziewczynka rozdzielona z ukochanym pupilem zaczyna chorować… W rolach głównych zobaczymy między innymi: Mateusza Damięckiego i Adama Woronowicza.

W repertuarze Heliosa niezmiennie znaleźć można także najbardziej popularne filmy tego lata. „Barbie” to niewątpliwie największy blockbuster ostatnich miesięcy. Zaskakująca opowieść o lalce, która opuszcza Barbieland, budzi emocje wśród kinomanów z całego świata. Inny film, o którym mówią niemal wszyscy, to „Oppenheimer” - oparty na wydarzeniach historycznych poruszający portret twórcy bomby atomowej. Uwzględniając potrzeby widzów ukraińskojęzycznych, w wybranych kinach film zostanie zaprezentowany również w języku ukraińskim. Na ekranach nie zabraknie też „Blue Beetle” - najnowszego filmu z uniwersum DC Comics. Meksykański nastolatek przypadkowo odnajduje Błękitnego Skarabeusza, który wybiera go na swojego żywiciela. Od teraz Jaime zyskuje kosmiczną moc, ale też nowych wrogów… W wybranych kinach widzowie będą mogli ten film zobaczyć także w języku ukraińskim.

Miłośnikom mocnych wrażeń spodoba się megaprodukcja „Meg 2: Głębia” o walce z zabójczymi rekinami. Uczestnicy badań czeluści oceanu napotykają na swojej drodze krwiożercze bestie… W zupełnie innym klimacie pozostaje komedia „Spuszczone ze smyczy”. Jej głównymi bohaterami są bezpańskie psy. Niespodziewanie dołącza do nich terier Reggie, który z pomocą nowych przyjaciół pragnie zemścić się na właścicielu za doznane krzywdy. Czworonogom nie zabraknie przygód i dużych pokładów humoru!

Sieć kin Helios przygotowała także seanse dla najmłodszych. „Kicia Kocia na pikniku” to najnowsza odsłona przygód sympatycznej bohaterki. Kicia Kocia tym razem wystąpi w letniej scenerii - odwiedzi plażę, zagra w piłkę, a także przeżyje inne historie bliskie dzieciom. Jej rezolutny charakter daje przykład, jak odważnie można odkrywać świat.

Inna propozycja na spędzenie rodzinnego czasu w kinie to Filmowe Poranki, które odbędą się już w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia. Podczas tego wydarzenia widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy zestaw bajek „Strażak Sam”. Tytułowy bohater gasi nie tylko pożary, ale też pomaga mieszkańcom w rozwiązywaniu ich problemów. Pokazom towarzyszą konkursy i pozytywne, filmowe zabawy dla całej rodziny.

28 sierpnia Helios zaprasza na cykl Kino Konesera, w ramach którego odbędzie się projekcja filmu „Pierwszy dzień mojego życia”. Najnowsze dzieło reżysera Paolo Genovese opowiada o czterech osobach, chcących popełnić samobójstwo. Nagle spotykają jednak tajemniczego mężczyznę, który namawia ich do zawarcia paktu. Przez tydzień będą oni mogli obserwować świat bez samych siebie - zobaczą co zostawią, co stracą, a także jak będą zachowywać się ich bliscy. Bohaterowie przekonają się, czy przedstawiona wizja stanie się bodźcem do rozpoczęcia życia na nowo.

W czwartek, 31 sierpnia, na ekranach sieci ponownie zagości popularny cykl Kultura Dostępna. Tym razem kinomani będą mogli obejrzeć poruszający film biograficzny „Johnny”, opowiadający o niezwykłym księdzu Janie Kaczkowskim. Duchowny pojawia się na drodze Patryka - zbuntowanego chłopaka z kradzieżą na koncie. Zasądzone mu prace społeczne kierują go do hospicjum w Pucku, gdzie ksiądz angażuje trudną młodzież w pomoc śmiertelnie chorym. Sam jednak staje się pacjentem hospicjum, a Patryk ma okazję do tego, by zmienić swoje życie.

Szczegóły dotyczące wszystkich seansów dostępnych w aktualnym repertuarze można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych sieci w całej Polsce. Przy okazji wakacyjnych seansów Helios zachęca widzów do wzięcia udziału w konkursie „Filmowe lato z nagrodami”. Aby zawalczyć o nagrody, należy wypełnić zgłoszenie konkursowe znajdujące się na stronie: www.helios.pl/lato.

Zobacz także

Ostatnie sierpniowe spacery po Katowicach. Trwają zapisy
Ostatnie sierpniowe spacery po Katowicach. Trwają zapisy
w Katowicach

Ostatnie sierpniowe spacery po Katowicach. Trwają zapisy

Z Katowic na Hawaje! Taneczne zakończenie wakacji nad Stargańcem. Będzie potańcówka i animacje dla dzieci
Z Katowic na Hawaje! Taneczne zakończenie wakacji nad Stargańcem. Będzie potańcówka i animacje dla dzieci
w Katowicach

Z Katowic na Hawaje! Taneczne zakończenie wakacji nad Stargańcem. Będzie potańcówka i animacje dla dzieci

Roztańczone Katowice. Ogrom ludzi na potańcówce przed Teatrem Śląskim [Zobaczcie zdjęcia!]
Roztańczone Katowice. Ogrom ludzi na potańcówce przed Teatrem Śląskim [Zobaczcie zdjęcia!]
w Katowicach

Roztańczone Katowice. Ogrom ludzi na potańcówce przed Teatrem Śląskim [Zobaczcie zdjęcia!]

do góry