Weekend w Katowicach: 29 września - 1 października. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Mateusz Terech
28.09.2023w Katowicach

Też zastanawiacie się, gdzie podział się cały wrzesień? Tak - przed nami już ostatni weekend w tym miesiącu, a w zasadzie weekend na przełomie września i października. Zapewniamy jednak, że sprawdza się tu fraza Last but not least! Przed nami mnóstwo wydarzeń i miejsc, które warto odwiedzić w wolnych od pracy chwilach. Ostatnie wrześniowe kalendarium z cyklu WEEKEND W KATOWICACH to przydatny przewodnik na ten czas!

Weekend w Katowicach - plansza

Weekend w Katowicach 29 września - 1 października

NOC - K, czyli Noc Galerii w Katowicach

NOC - K jest Katowicką Nocą Galerii, organizowaną przez Katowice Miasto Ogrodów - Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, we współpracy z Galeriami i innymi miejscami w Katowicach, które promują sztukę. Ma na celu poszerzenie oferty ciekawych wydarzeń kulturalnych w Mieście i otwarcie przestrzeni galeryjnych, śladem Nocy Muzeów, dla większego grona odbiorców.

Od 2015 roku, w każdy ostatni piątek września katowickie Galerie otwierają się dla zwiedzających w godzinach wieczornych, w ramach Nocy Galerii, stając się z roku na rok coraz bardziej popularnym wydarzeniem kulturalnym.

Polega ono na bezpłatnym udostępnieniu wystaw, ale także organizowaniu wydarzeń towarzyszących i wzbogacających przestrzenie wystawiennicze katowickich galerii. Są to - poza wernisażami i finisażami - wykłady, warsztaty, spotkania z twórcami, happeningi, oprowadzania kuratorskie (także dla osób głuchych), pokazy filmowe i inne atrakcje.

Trudno krótko opisać wszystkie wydarzenia, które związane są z tegoroczną edycją Nocy Galerii. Wszystkie informacje znajdziecie w linku poniżej.

Katowice, 29 września. Więcej TUTAJ.

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego

Koniec wakacji! 29 września 2023 roku o godz. 16:00 w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach po raz drugi odbędzie się wspólna inauguracja roku akademickiego organizowana przez katowickie uczelnie publiczne tworzące Konsorcjum Akademickie Katowice Miasto Nauki.

Tegoroczna nazwa uroczystości „Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 - Rok Nauki w Województwie Śląskim” nawiązuje do ogłoszenia przez Sejmik Województwa Śląskiego roku 2023 Rokiem Nauki w Województwie Śląskim.

Wierzymy, że studenci również w ten weekend zainaugurują nowy rok akademicki w Katowicach - może w nieco mniej formalnych okolicznościach.

NOSPR, 29 września. Więcej TUTAJ.

Bonkawa w Szopienicach

A dla ciut starszych katowiczan też znajdzie się coś dobrego! Filia nr 1 MDK w Szopienicach zaprasza na kolejną Bonkawę w Szopienicach. 29 września 2023 roku, w ramach Weekendu Seniora z Kulturą jak zawsze od godziny 15.00 do 18.00. Tym razem zabawę umili zespół ABMIX. Bilety ulgowe dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca 60+ za okazaniem karty i dowodu tożsamości w cenie 35 zł do odbioru w Sekretariacie Filii nr 1 MDK w Szopienicach, w godzinach 9.00-15.00. Bilet wstępu bez zniżki: 55 zł.

MDK Szopienice, 29 września. Więcej TUTAJ.

Piknik w Strefie Kultury. Wystąpi Dawid Kwiatkowski

30 września od 15.00 do 21.00 w Strefie Kultury w Katowicach odbędzie się piknik pn. „Fundusze Europejskie. Nowa energia”.

Przez cztery kolejne weekendy w subregionach Województwo Śląskiego będą odbywały się pikniki rodzinne: „Fundusze Europejskie. Nowa Energia!”. Mają być okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale także zapoznania się z możliwościami, jakie dają Fundusze Europejskie. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, jak na przykład punkt Planetarium Śląskiego, jednej z naukowych wizytówek naszego regionu, gdzie będzie można zapoznać się z technologiami tworzenia rakiet pneumatycznych i lunet do obserwacji Słońca.

Program:

15:05 Rozpoczęcie pikniku: Marszaełk Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski

15.00 Program artystyczno-edukacyjny w strefach i na scenie/ konkurs koło fortuny

18.30 Koncert zespołu Pokahontaz

20.00 koncert Dawida Kwiatkowskiego

21.00 Zakończenie imprezy

Strefa Kultury, 30 września. Więcej TUTAJ.

Siatkówka kształtuje, aktywizuje i łączy pokolenia. Mecz Rodzice kontra Dzieci

Uczniowski Klub Sportowy ŹRÓDEŁKO Katowice zaprasza na wydarzenie zatytułowane "Siatkówka kształtuje, aktywizuje i łączy pokolenia". W trakcie imprezy będzie czekało sporo atrakcji, a wśród nich emocjonujący mecz siatkówki Rodzice kontra Dzieci. Patronat nad wydarzeniem objęło miasto Katowice i Ministerstwo Sportu i Turystyki

Hala Sportowa ZSTiO nr 2, 30 września. Więcej TUTAJ.
 
Matka Boska Szopienicka

Agnieszka Cygan, wnuczka dr Jolanty Wadowskiej Król, przedstawia jej historię językiem tańca. Wykorzystując techniki tańca współczesnego, jazzu czy hip-hopu, spróbuje doświadczyć emocji, o których tylko słyszała. Współczesna wersja historii, ożywiła ołów do postaci męskiej, w którą wcielił się Patryk Laudański. Srebrzysta postać czystego zła jest symbolem niewidzialnego przeciwnika, z jakim musiała się zmierzyć główna postać.

Pałac Młodzieży, 29 września. Więcej TUTAJ.

TU BYŁEM/JESTEM - Mapping 3D na rynku w Katowicach

Multimedialny pokaz w miejskiej przestrzeni to coś, co nie zdarza się codziennie. Warto więc zanotować w kalendarzu, że już 30 września, o godzinie 21:00, w samym sercu Katowic będzie można podziwiać widowisko TU BYŁEM/JESTEM, upamiętniające postać Wojciecha Korfantego. Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Rynek, 30 września. Więcej TUTAJ.

Finał Szlaku Śląskiego Bluesa 2023

Przed nami Finał Szlaku Śląskiego Bluesa 2023! 8. muzyczne podsumowanie szlaku to aż dwa koncerty i dwie rocznice 25-lecia. 30 września, wraz z #8 Szlakiem, świętować będziemy 25. okrągłą rocznicę pierwszego koncertu grupy the Rolling Stones w Polsce, a konkretnie na Stadionie Śląskim; natomiast 1 października również 25. rocznicę wydania kultowego albumu Jana Kyksa Skrzeka „Modlitwa Bluesmana w Pociągu”. Oba wydarzenia odbędą się w sali koncertowej Miasta Ogrodów w Katowicach.

Katowice Miasto Ogrodów, 30 września - 1 października. Więcej TUTAJ.

Pobudka Koszutka!

Mnóstwo atrakcji będzie czekać podczas kolejnej edycji wydarzenia Pobudka Koszutka. Wydarzenie w edycji jesiennej odbędzie się w sobotę 30 września w okolicach placu Grunwaldzkiego.

Wśród atrakcji m.in.: Lotny antykwariat, Targi mody vintage, warsztaty architektoniczno-językowe, wymiana książek, spacer historyczny, foto sesja filmowa oraz monodram „Kolega Mela Gibsona” i wiele innych!

Kino Kosmos, MDK "Koszutka", Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Grunwaldzki, park Budnioka, Korfantego 51, pl. Gwarków, 30 września. Więcej TUTAJ.

Międzynarodowy Dzień Muzyki w NOSPR​​

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada w niedzielę, 1 października. W siedzibie NOSPR będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach, które potrwają od ranka do wieczora.

NOSPR, 1 października. Więcej TUTAJ.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

W katowickim kinie 

Początek jesieni obfituje w moc filmowych wrażeń. Wielkim wydarzeniem będzie Święto Kina, odbywające się 30 września, dzięki któremu bilety będą dostępne w cenie tylko 12 złotych. W tym tygodniu w kinach Helios zagoszczą: thriller „Doppelgänger. Sobowtór”, horror „Piła X” i film sci-fi „Twórca”. Na widzów tradycyjnie czekają także światowe hity, rodzime przeboje, emocjonujące seanse przedpremierowe i projekty specjalne.

3 zdjęć

Oferta kina Helios Katowice wrzesień-październik 2023

3 zdjęć

Gorącą premierą tego tygodnia jest „Doppelgänger. Sobowtór” - polski thriller, który przenosi widzów w rzeczywistość przełomu lat 70. i 80. Po obu stronach żelaznej kurtyny mieszkają dwaj bohaterowie, którzy pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Hans przebywa w Strasburgu, gdzie prowadzi działalność szpiegowską. Tymczasem pracownik gdańskiej stoczni, Jan Bitner, bada zagadkę swojego pochodzenia. Życiorysy Hansa i Jana zaczynają zbliżać się do siebie, a wątek szpiegowski przeplata się z przejmującym poszukiwaniem własnej tożsamości…

W najbliższy piątek na ekrany wchodzi także wyczekiwana nowość - „Piła X”. John Kramer powraca w filmie, którego fabuła rozgrywa się pomiędzy pierwszą i drugą częścią serii. Zmagający się z nowotworem bohater wyrusza do Meksyku, by poddać się tam eksperymentalnemu leczeniu. Orientuje się jednak, że padł ofiarą oszustów, żerujących na ludzkim cierpieniu. Jigsaw przygotowuje więc zemstę, pełną skomplikowanych i okrutnych pułapek, które okażą się terapią szokową…

W kinach pojawią się również premierowe seanse filmu science-fiction „Twórca”. Dzieło ukazuje wojnę między ludźmi a siłami sztucznej inteligencji. Joshua, były agent służb specjalnych, otrzymuje misję wytropienia i zlikwidowania twórcy najbardziej zaawansowanej technologicznie broni. Ta, choć ma szansę przyczynić się do zakończenia wojny, może również unicestwić całą ludzkość. Joshua odkrywa, że śmiercionośną bronią jest sztuczna inteligencja w postaci małego dziecka…

Ponadto w repertuarze znajdą się największe kinowe hity ostatnich tygodni. „Niezniszczalni 4” to gratka dla fanów kina akcji. Tym razem bohaterowie muszą odbić z rąk terrorystów broń zagrażającą bezpieczeństwu świata, w czym pomogą im nowi członkowie ekipy. W zupełnie inną rzeczywistość przenosi widzów „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland, oparta na relacjach z granicy polsko-białoruskiej. Historie widziane oczami uchodźców, aktywistów i strażników przeplatają się ze sobą, ukazując trudne dylematy moralne. Polską nowością są też „Teściowie 2” - kontynuacja przebojowej komedii, przedstawiająca kontrasty między przyszłymi członkami rodziny. Kinomani przekonają się, czy tym razem w końcu dojdzie do wyczekiwanego ślubu. Na ekranach wyświetlony zostanie również film familijny „Kosmici w mojej szkole”. Przyjaźni kosmici muszą sprzymierzyć się z nastolatkiem, aby uratować świat od groźnego galaktycznego złoczyńcy…

W niedzielę, 1 października, wyświetlane będą także przedpremierowe pokazy animacji, której wyczekują najmłodsi - „Psi Patrol: Wielki film”. W Mieście Przygód rozbija się magiczny meteor, dzięki czemu szczeniaki zyskują supermoce! Ich radość nie trwa jednak długo, gdyż na horyzoncie czai się ich arcyrywal - Humdinger, w dodatku sprzymierzony z szalonym naukowcem. Bohaterskie pieski muszą wkroczyć do akcji, powstrzymać złoczyńców i uratować miasto.

W wybranych kinach sieci na miłośników teatru i sztuki czekają wyjątkowe projekty specjalne. Helios poleca film „Cézanne - portrety życia”, którego projekcja odbędzie się 1 października. Dokument ukazuje w sposób dostosowany do warunków kinowych dzieła wizjonerskiego artysty. Z kolei 4 i 7 października do kin wkroczy brytyjski teatr i spektakl „A Little Life”, który nad Tamizą jest już hitem.

W poniedziałek, 2 października, na ekranach kin zagości cykl Kino Konesera, w ramach którego wyświetlony zostanie film „Limbo”. Doświadczony detektyw przybywa do miasteczka w południowej Australii, by jeszcze raz przyjrzeć się sprawie tajemniczego morderstwa. Przed dwudziestoma laty została tam zamordowana aborygeńska dziewczynka, a śledztwo szybko zakończono. Bohater nie daje za wygraną i rozpoczyna własne dochodzenie wśród lokalnej społeczności.

5 października Helios zaprasza na cykl Kultura Dostępna, w ramach którego wyświetlony zostanie film „Prawdziwe życie aniołów”. Ceniony aktor przechodzi rozległy udar, wskutek którego traci nie tylko zdrowie, ale i narzędzie swojej pracy - mowę. Diagnoza nie daje większej nadziei, a bohater staje się apatyczny. Żona jednak pragnie namówić go do walki o powrót do zdrowia i czerpania radości z życia.

Rozpoczęcie jesieni będzie pełne pozytywnych, filmowych emocji! Świetną okazją do zapoznania się z premierami w atrakcyjnej cenie będzie Święto Kina, które odbędzie się już w najbliższą sobotę, 30 września. Szczegóły dotyczące wszystkich seansów dostępnych w aktualnym repertuarze można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych sieci w całej Polsce.

Zobacz także

Finał Szlaku Śląskiego Bluesa 2023 w Katowicach! 25 lat temu The Rolling Stones zagrali na Stadionie Śląskim [Galeria zdjęć]
Finał Szlaku Śląskiego Bluesa 2023 w Katowicach! 25 lat temu The Rolling Stones zagrali na Stadionie Śląskim [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Finał Szlaku Śląskiego Bluesa 2023 w Katowicach! 25 lat temu The Rolling Stones zagrali na Stadionie Śląskim [Galeria zdjęć]

Mapping 3D na katowickim rynku. Multimedialne widowisko o Wojciechu Korfantym w Katowicach
Mapping 3D na katowickim rynku. Multimedialne widowisko o Wojciechu Korfantym w Katowicach
w Katowicach

Mapping 3D na katowickim rynku. Multimedialne widowisko o Wojciechu Korfantym w Katowicach

Transplant Summit Poland w Katowicach. Na finał darmowy koncert gwiazd polskiej muzyki w Muzeum Hutnictwa Walcownia
Transplant Summit Poland w Katowicach. Na finał darmowy koncert gwiazd polskiej muzyki w Muzeum Hutnictwa Walcownia
w Katowicach

Transplant Summit Poland w Katowicach. Na finał darmowy koncert gwiazd polskiej muzyki w Muzeum Hutnictwa Walcownia

do góry