Weekend w Katowicach: 3-5 listopada. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Mateusz Terech
02.11.2023w Katowicach

Rozpoczął się listopad. Dni są już zdecydowanie krótsze niż latem, a zmrok zapada bardzo wcześnie. Nie popadamy jednak w jesienną chandrę. W Katowicach jesień nam niestraszna, bo kiedy nadchodzi weekend, w mieście możemy liczyć na wiele ciekawych wydarzeń, imprez i koncertów. Niektóre z nich znajdziecie w cotygodniowym cyklu portalu WKATOWICACH.eu - Weekend w Katowicach.

Weekend w Katowicach

Weekend w Katowicach 3-5 listopada

Targi Książki

Targi Książki w Katowicach są wydarzeniem kulturalnym skierowanym do miłośników literatury w każdym wieku i profesjonalistów z branży. Różnorodne grono wystawców, szeroki wachlarz wydawniczy, doskonali autorzy, wielowątkowy program, znakomita lokalizacja, wsparcie projektu przez współgospodarza - Miasto Katowice i najważniejsze instytucje, branżowe i regionalne media - to atuty Targów Książki w Katowicach.

MCK, 3-5 listopada. Więcej TUTAJ.

Targi Kawy

Celem imprezy jest popularyzacja kultury kawowej i pokazanie, że w Polsce się ona bardzo dynamicznie rozwija. Zapraszamy najlepsze krajowe i zagraniczne palarnie kawy.

Będzie można zrobić kawowe zakupy ale również wziąć udział w warsztatach, prelekcjach czy szkoleniach. Coffee speciality jest dzisiaj w Polsce dla wielu stylem życia. Ludzie pijący i przelewający kawę poprzez alternatywne metody znajdą na Targach Kawy dobre ziarno, akcesoria, wiedzę na temat kawy i ludzi, którzy potrafią zarazić swoją pasją.

MCK, 4-5 listopada. Więcej TUTAJ.

Ogólnopolskie Spotkania Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT 2023

Ogólnopolskie Spotkania Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT 2023 odbędą się w dniach 3 - 5 listopada 2023 roku w Hotelu Diament Park w Katowicach. W roku bieżącym odbędzie się już 39 edycja tej najstarszej w Polsce imprezy podróżniczej. Po raz pierwszy w swej niemal 40 - letniej historii OSOTT zagości w Katowicach. Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice. OSOTT nie jest typowym festiwalem podróżniczym, jest spotkaniem podróżników i osób zainteresowanych podróżami. Główną częścią spotkania są krótkie 17 minutowe prezentacje multimedialne z całego świata, prezentowane przez samych uczestników spotkania.

Hotel Diament Park, 3-5 listopada. Więcej TUTAJ.

Kult w Spodku

Wydarzeniem, na które z szczególną niecierpliwością i entuzjazmem czekają fani z całej Polski, jest występ zespołu Kult w katowickim Spodku. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 4 listopada. O koncertach grupy w śląskiej hali zarówno sami muzycy, jak i fani wypowiadają się zwykle w samych superlatywach, podkreślając wyjątkowy przepływ energii między sceną a odbiorcami. I nie ma się co dziwić - na ten koncert do Spodka corocznie zjeżdżają się najwierniejsi fani Kultu z całej Polski.

Spodek, 4 listopada. Więcej TUTAJ.

Koncert w NOSPR

"Przełamując granice: Rozdarci i Zakryci" to spotkanie z trzema niezwykłymi kompozycjami współczesnych kompozytorów. "Arras" Keiko Devaux, "Kadosh Kadosh and Cursed" Yitzhaka Yedida oraz "Riss 2" Marka Andre przynoszą różne perspektywy kulturowe i artystyczne na Jerozolimę, miasto rozdarte kontrastami. Poprzez oryginalne brzmienia i specyficzne dźwięki odkryjecie wielowymiarowość miasta, które jest jednocześnie błogosławione i przeklęte.

NOSPR, 5 listopada. Więcej TUTAJ.

Koncert zespołu MIKROMUSIC

Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. Zespół w 2020 r został uhonrowany Fryderykiem w kategorii "Muzyka Poetycka". Wyprzedane sale koncertowe plasują Mikromusic w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2022 r. W MDK "Koszutka" filia "Dąb" zespół zagra w składzie Acoustic Trio.

Projekt "Muzyka od juniora do seniora - cykl bezpłatnych koncertów dla mieszkańców" jest finansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Miejski Dom Kultury "Koszutka" filia "Dąb”, 3 listopada. Więcej TUTAJ.

Otwarcie Forum Designu

Forum Designu to nowe miejsce na mapie Katowic, w którym będzie można znaleźć stylowe akcesoria do swoich wnętrz i kupić je w nietypowej formule - bez sklepowej prowizji. 4 listopada oficjalnie otworzą się drzwi największego salonu zrzeszającego najzdolniejszych projektantów sztuki użytkowej - Forum Designu.

Forum Designu to miejsce dla osób, które cenią oryginalne, nieszablonowe przedmioty: od świec, przez porcelanę, dywany, lampy, po nowoczesne biurka, stoły i stylowe kanapy. Będzie je tu można kupić bez sklepowej prowizji.

Galeria BWA, 4 listopada. Więcej TUTAJ.

Superpuchar w Spodku

Zagrali w finale PlusLigi i Ligi Mistrzów, a teraz zagrają w meczu o AL-KO Superpuchar Polski! 3 listopada, w katowickim Spodku, odbędzie się pierwsze starcie w tym sezonie dwóch najmocniejszych polskich drużyn ostatnich lat - Jastrzębskiego Węgla i Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Spodek, 3 listopada. Więcej TUTAJ.

Mecz piłkarek przy Bukowej

Mistrzynie Polski walczą w rozgrywkach na najwyższym krajowym poziomie kobiecej piłki nożnej. Mecz ORLEN Ekstraliga kobiet: GKS Katowice - AP ORLEN Gdańsk w sobotę 4 listopada o godzinie 12:45 na Stadionie Miejskim przy Bukowej! Wstęp wolny. Warto wspierać z trybun nasze piłkarki w walce o komplet punktów.

Stadion Miejski, 4 listopada. Więcej TUTAJ.

„Tribute to…”

Gigantyczna produkcja koncertowa już w 2023 roku. Multimedialne widowisko z wykorzystaniem orkiestry, chóru, wokalistów, tancerzy. Nie zabraknie imponującej gry świateł, laserów, pirotechniki oraz ogromnego ekranu LED w rozdzielczości 4K.

Przed nami kolejna część „Tribute to…”. W trakcie 6 koncertów w największych halach widowiskowych w Polsce 10 polskich wokalistów odda hołd nieżyjącym już artystom: Michael Jackson, Elvis Presley, Whitney Houston, Avicii, Joe Cocker, James Brown, Dolores O’Riordan (The Cranberries), Chester Bennington (Linkin Park), Freddie Mercury (Queen).

Usłyszymy zupełnie nowe utwory w niezwykłych aranżacjach orkiestrowych z wykorzystaniem chóru, których nie można było usłyszeć nigdy wcześniej. Imponująca scena pomieści prawie 200 artystów. Dzieło stworzone przez Royal Concert z pewnością usatysfakcjonuje wszystkich miłośników muzyki oraz tańca.

Na jednej scenie wystąpi 100-osobowa Royal Symphony Orchestra, 80-osobowy chór oraz 10 niezwykłych wokalistów: Justyna Steczkowska, Natalia Kukulska, Patrycja Markowska, Ania Karwan, Grzegorz Skawiński, Leon Myszkowski, Aleksander Milwiw-Baron, Tomasz "Tomson" Lach, Michał Szpak i tajemniczy gość specjalny.

Spodek, 5 listopada. Więcej TUTAJ.

55-lecie Czerwonych Gitar

Czerwone Gitary to legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Ich wielkie przeboje znają i śpiewają wszystkie pokolenia Polaków. Ich koncerty ciągle przyciągają tłumy fanów. Mają fantastyczny kontakt z publicznością, z którą śpiewają wszystkie swoje przeboje. Zespół powstał w 1965 roku w Gdańsku z inicjatywy Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosseli, Krzysztofa Klenczona, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Skrzypczyka i Henryka Zomerskiego. Na przestrzeni lat skład grupy niejednokrotnie się zmieniał, jednak hity Czerwonych Gitar łączą wiele pokoleń.

Pałac Młodzieży, 4 listopada. Więcej TUTAJ.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

W katowickim kinie

Nowy miesiąc przynosi kolejną dawkę filmowych emocji. W tym tygodniu na ekranach sieci Helios zagoszczą najnowsze filmy dla całej rodziny - „Pati i klątwa Posejdona” oraz „Kajtek Czarodziej”. Ponadto w repertuarze pojawią się seanse przedpremierowe „Uwierz w Mikołaja” i „Marvels”, jak również filmowe hity oraz różnorodne projekty specjalne.

3 zdjęć

Oferta kina helios - pierwszy weekend listopada 2023

3 zdjęć

Premierą dla wszystkich kinomanów, także tych najmłodszych, będzie animacja „Pati i klątwa Posejdona”. Tytułowa bohaterka to odważna mysz, zamieszkująca Yolcos - miasto portowe w starożytnej Grecji. Sielską atmosferę zakłóca bóg mórz, Posejdon, zazdrosny o posąg wzniesiony na cześć Zeusa. Nakazuje on mieszkańcom zbudowanie sobie jeszcze okazalszej budowli, jak również grozi sprowadzeniem na miasto klątwy… Z pomocą przychodzi Jazon i jego Argonauci, którzy ruszają na misję ocalenia Yolcos, a pomaga im rezolutna Pati! Nietypowa drużyna będzie musiała stanąć oko w oko ze stworzeniami z greckiej mitologii…

Inną nowością dla widzów w każdym wieku będzie polski film familijny „Kajtek Czarodziej”. Tytułowy Kajtek to nastoletni chłopiec, wychowujący się z tatą i babcią. Jest znany w swoim otoczeniu z wyjątkowej krnąbrności i zamiłowania do robienia żartów. Pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności, a czarodziejskie moce przejmują kontrolę nad jego życiem. Od teraz może rozprawić się z nielubianymi nauczycielami i kolegami. O chłopca zaczynają jednak rywalizować siły dobra i zła, a młody czarodziej stoi przed bardzo trudnymi wyborami…

W repertuarze Heliosa znajdą się ponadto przeboje chętnie wybierane przez kinomanów. „Chłopi” to film na podstawie powieści Władysława Reymonta i polski kandydat do Oscara. Jest to też rodzimy tytuł, który zgromadził w tym roku największą liczbę widzów! Historia Jagny i Borynów została odkryta na nowo dzięki technice animacji malarskiej. Losy bohaterów okazują się pasjonujące nawet po wielu latach od powstania pierwowzoru, a wyjątkowy klimat buduje w filmie ścieżka dźwiękowa.

Hitem, który przyciąga przed ekrany rzesze widzów jest również „Pięć koszmarnych nocy” - horror na podstawie kultowej gry komputerowej. Mike desperacko poszukuje pracy, aby nie stracić opieki nad młodszą siostrą. Zatrudnia się jako stróż w opuszczonej restauracji, gdzie znajdują się osobliwe roboty. Okazuje się, że lokal kryje w sobie tajemnicę zniknięć dzieci i zamieszkują w nim złe moce…

Przebojem dla najmłodszych jest natomiast „Psi Patrol: Wielki film”. Uwielbiane przez dzieci szczeniaki tym razem otrzymują supermoce i stają się Kosmopieskami. Ich radość nie trwa jednak długo, gdyż na horyzoncie czai się ich arcyrywal - Humdinger, w dodatku sprzymierzony z szalonym naukowcem, Victorią… Bohaterskie pieski muszą wkroczyć do akcji i uratować miasto.

W nadchodzącym tygodniu widzowie będą mogli zobaczyć przedpremierowe seanse wyczekiwanych tytułów. Od 3 do 5 listopada odbędą się projekcje ciepłego świątecznego filmu „Uwierz w Mikołaja”. Liczne historie bohaterów przeplatają się ze sobą, a łączy je wątek nadchodzącej Gwiazdki. Na ekranie znajdzie się plejada polskich gwiazd! Natomiast od 9 listopada rozpoczną się pokazy filmu akcji „Marvels” - Kapitan Marvel powraca na ekrany, a będą towarzyszyć jej dwie nowe superbohaterki.

Do wybranych kin Helios zawitają również porywające projekty specjalne. W dniach 3-5 listopada na ekranach sieci zostanie wyświetlony koncert Taylor Swift - „The Eras Tour”. Spektakularne widowisko jest podsumowaniem dotychczasowej kariery artystki, mającej w dorobku aż 10 albumów. W niedzielę, 5 listopada w kinach zagości również sztuka na najwyższym poziomie. Dokument „Pocałunek Klimta” przybliża życie i twórczość autora jednego z najbardziej rozpoznawalnych obrazów świata. Widzowie będą mogli poznać unikalne techniki stosowane przez artystę, a także historie kryjące się za jego dziełami.

6 listopada Helios zaprasza na cykl Kino Konesera, w ramach którego zostanie wyświetlony film „Zabójca” z Michaelem Fassbenderem w roli głównej. Aktor wciela się w doświadczonego płatnego zabójcę, któremu nie udaje się jednak trafić do celu... Teraz sam staje się celem międzynarodowych poszukiwań, a do głosu zaczyna dochodzić jego sumienie.

W czwartek, 9 listopada, na ekranach Heliosa zagości cykl Kultura Dostępna. Kinomani będą mogli zobaczyć komedię z wątkiem romantycznym - „Na twoim miejscu”. Pokłócone ze sobą małżeństwo zamienia się ciałami, co wywołuje serię nieoczekiwanych następstw. Przejęcie nie tylko obowiązków, ale też perspektywy drugiej strony może sprawić, że para zupełnie inaczej spojrzy na ich związek.

Początek listopada pełen jest różnorodnych filmowych emocji! Szczegóły dotyczące wszystkich seansów dostępnych w aktualnym repertuarze można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych sieci w całej Polsce.

Zobacz także

Wampiriada, czyli jak krwiodawcy obchodzą Halloween. Akcja krwiodawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach
Wampiriada, czyli jak krwiodawcy obchodzą Halloween. Akcja krwiodawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach
w Katowicach

Wampiriada, czyli jak krwiodawcy obchodzą Halloween. Akcja krwiodawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Bieg Dwóch Szybów za nami! Uczestnicy biegali pomiędzy Chorzowem a Katowicami [Zdjęcia]
Bieg Dwóch Szybów za nami! Uczestnicy biegali pomiędzy Chorzowem a Katowicami [Zdjęcia]
Sportowe

Bieg Dwóch Szybów za nami! Uczestnicy biegali pomiędzy Chorzowem a Katowicami [Zdjęcia]

Święto miłośników kawy w Katowicach. Trwają Targi Kawy "Parzymy przelewamy" [Zdjęcia]
Święto miłośników kawy w Katowicach. Trwają Targi Kawy "Parzymy przelewamy" [Zdjęcia]
w Katowicach

Święto miłośników kawy w Katowicach. Trwają Targi Kawy "Parzymy przelewamy" [Zdjęcia]

W Katowicach trwają Targi Książki 2023. Tłumy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym [Zdjęcia]
W Katowicach trwają Targi Książki 2023. Tłumy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym [Zdjęcia]
w Katowicach

W Katowicach trwają Targi Książki 2023. Tłumy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym [Zdjęcia]

W Katowicach powstanie Forum Designu. Będzie galerią wystawienniczą i sklepem w jednym
W Katowicach powstanie Forum Designu. Będzie galerią wystawienniczą i sklepem w jednym
w Katowicach

W Katowicach powstanie Forum Designu. Będzie galerią wystawienniczą i sklepem w jednym

do góry