Weekend w Katowicach 5-7 lipca. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Mateusz Terech
04.07.2024w Katowicach

Pierwszy lipcowy weekend nie zawiedzie oczekiwań tych, którzy postanowią spędzić go w naszym mieście. Jest wiele miejsc i wydarzeń w Katowicach, które są warte uwagi i odnotowania w planach na wolne dni. Wiele z nich znajdziecie w naszym cotygodniowym cyklu WEEKEND W KATOWICACH.

Weekend w Katowicach to cykl portalu WKATOWICACH.eu. Warto śledzić go regularnie!

Weekend w Katowicach 5-7 lipca

Street Food Polska Festival

Od 5 do 7 lipca na Rynku w Katowicach zaparkują najlepsze foodtrucki z ekipy Street Food Polska! Będą serwować dania kuchni hiszpańskiej, amerykańskiej, węgierskiej, azjatyckiej i polskiej. Mięsne i wegetariańskie. Coś na słodko i słono. Każdy znajdzie coś pysznego dla siebie! Najwyższa jakość gwarantowana przez Street Food Polska.

Rynek, 5-7 lipca. Więcej TUTAJ.

Półmaraton Gęstwinami Murckowskimi

Miłośnicy biegania staną w najbliższy weekend na starcie Półmaratonu Gęstwinami Murckowskimi. Celem biegu jest promocja zdrowego stylu życia, aktywnego spędzania wolnego czasu, promocję katowickiej dzielnicy Murcki oraz terenów zielonych Lasów Murckowskich, w tym Rezerwatu przyrody Las Murckowski w Katowicach.

Park Murckowski, 6 lipca. Więcej TUTAJ.

Otwarcie Letniego Ogrodu Teatralnego

W lipcu i sierpniu w Katowicach czeka nas uczta teatralna. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Letniego Ogrodu Teatralnego. W naszym mieście obejrzymy spektakle wielu różnych teatrów z całego kraju. Będą to zarówno spektakle dla dorosłych, jak i dla dzieci. W ramach wydarzenia odbędą się także wystawy i koncerty. Początek festiwalu w najbliższy weekend.

Katowice Miasto Ogrodów, 6 lipca. Więcej TUTAJ.

 Wystawa "szare lata 70."

Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice zaprasza na wystawę fotograficzną Anny Zawalskiej "szare lata 70.: paryskie blokowiska". Wystawa jest częścią obchodów 20 lat Galerii Architektury SARP. Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Klubogalerii SARP.

SARP, ul. Dyrekcyjna 9, 5-7 lipca. Więcej TUTAJ.

„Staelix” przy katowickim Rynku

Z okazji Tygodnia Wiedzy w Mieście Nauki Katowice, najmłodsi będą mogli zajrzeć do Mobilnego Planetarium, które stanie na środku Kato Science Corner już 5 lipca!

Dzieci od 6 roku życia wraz z rodzicami, a także całe grupy będą mogły zobaczyć film "Satelix", który wyjaśni dzieciom, czym są satelity i jakie pełnią funkcje, a przede wszystkim przeniesie je, choć na chwilę, w kosmiczny świat.

Rynek, 5 lipca. Więcej TUTAJ.

Spacer "Rawa nieodkryta"

„Rawa nieodkryta”! Rawa, zazwyczaj kojarzona z kolektorem ściekowym, kryje w sobie wiele tajemnic. Czy naprawdę jest tylko wybetonowanym kanałem, świadectwem wstydliwych tajemnic miast? Przyjdź i przekonaj się sam! Spacer poprowadzi Paweł Graja, a całość powinna zająć około 3 godzin.

Uniwersytet Śląski, nadbrzeża Rawy, 6 lipca. Więcej TUTAJ.

V4Blues Festiwal

W programie Festiwalu występy utytułowanych muzyków bluesowych z Czech, Słowacji, Węgier oraz Polski. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Muzyka marzeń na Zadolu. Na finał na scenie Leszek Winder Super Session w składzie: Amiya – śpiew, Jakub Andrzejewski – gitara, śpiew, Jan Gałach – skrzypce, Krzysztof Głuch – piano, Michał Kielak – harmonijka, Adam Kulisz – gitara, śpiew, Agnieszka Łapka – śpiew, Mirek Rzepa – gitary, Joachim Rzychoń – bas, Józef Skrzek – instr. klawiszowe, śpiew, Krzysztof Ścierański – bas, Max Ziobro – perkusja, Leszek Winder – gitara.

Amfiteatr Parku Zadole, 6 lipca. Więcej TUTAJ.  

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

 W katowickim kinie

W nadchodzącym tygodniu ekrany kin opanuje kolor żółty! Ma to związek z jedną z najbardziej wyczekiwanych wakacyjnych premier - „Gru i Minionki: Pod przykrywką”, na którą Helios zaprasza widzów w każdym wieku. Ponadto w repertuarze kin znajdą się aktualne hity oraz uwielbiane projekty specjalne. Sieć zachęca także wszystkich kinomanów do wspólnej zabawy w ramach konkursu „Aktywne lato”!

3 zdjęć

Kino Helios na początek lipca 2024

3 zdjęć

Filmowym wydarzeniem tygodnia jest premiera kolejnej części o kultowych postaciach. Animacja „Gru i Minionki: Pod przykrywką” ukazuje superzłoczyńcę Gru, którego rodzina się powiększa. Do bohatera i jego żony Lucy oraz córeczek – Margo, Edith i Agnes – dołącza Gru Junior. Nie jest on spokojnym maluchem i mocno daje się we znaki swojemu tacie. Jednocześnie na horyzoncie pojawiają się nowi przeciwnicy – Maxime Le Mal i jego dziewczyna Valentina… Nie zabraknie szalonych zwrotów akcji oraz charakterystycznego, przewrotnego humoru, czyli znaku rozpoznawczego serii o Minionkach.

Ponadto w repertuarze znajdzie się również fantastyczna animacja Disney i Pixar „W głowie się nie mieści 2”. Produkcja już teraz stała się wielkim przebojem! Znana z pierwszej części Riley jest już nastolatką, a w jej życiu pojawiają się nowe emocje. Radość, Smutek, Złość, Strach i Odraza z pewnym wahaniem witają nowych przybyszów, do których należy m.in. Niepewność.

Kolejnym tytułem idealnym na rodzinne wyjście do kina jest film animowany „Arka Noego. Ahoj przygodo!”. Dwie myszki, Vini i Tito, podstępem wchodzą na Arkę, lecz to dopiero początek ich przygody. Na pokładzie znajdują się bowiem groźny lew i jego świta, pragnący podporządkować sobie pozostałe gatunki. Bohaterowie proponują, by o władzy na statku zadecydował… konkurs piosenki.

Na wielkich ekranach kinomani będą mogli zobaczyć również najnowszy horror „Ciche miejsce: Dzień pierwszy”. Nie będzie to kontynuacja poprzednich części, lecz prequel ukazujący początek inwazji okrutnych kosmitów w Nowym Jorku. Przybyłe na Ziemię potwory cechują się bardzo wyostrzonym słuchem, przez co chcący przeżyć ocaleni nie mogą wydawać z siebie żadnych dźwięków. Niezwykle głośna metropolia pogrąża się w głuchej ciszy…

Fani Kevina Costnera mogą obejrzeć jego autorskie dzieło, czyli western „Horyzont. Rozdział 1”. Film w reżyserii i ze scenariuszem uznanego aktora opowiada o losach osadników, przemierzających bezkresne terytoria Stanów Zjednoczonych. Szukający lepszego życia są narażeni na ataki złodziei oraz rdzennej ludności, broniącej swojej ziemi. Zagraża im również wyjątkowo niesprzyjająca przyroda…

W nadchodzącym tygodniu do multipleksów Helios zawita uwielbiane Kino Kobiet, łączące filmowe spotkania z konkursami i atrakcjami. W ramach najbliższej odsłony cyklu – w środę, 10 lipca – odbędzie się przedpremierowa projekcja komedii romantycznej „Zabierz mnie na Księżyc”. Akcja rozgrywa się na tle historycznego lądowania NASA na Srebrnym Globie, przy którym pracuje para głównych bohaterów, przeżywających w swojej relacji wzloty i upadki. W filmie występuje plejada gwiazd, takich jak: Scarlett Johansson, Channing Tatum i Woody Harrelson.

W poniedziałkowe popołudnia w wybranych lokalizacjach odbywają się seanse z cyklu Kino Konesera, ukazującego nieco mniej komercyjne, lecz zdecydowanie warte uwagi propozycje filmowe. 8 lipca zostanie wyświetlony poruszający dramat „Jedno życie”. Nicholas Winton w 1938 roku odwiedza Pragę, gdzie odkrywa, że tysiące zbiegłych przed hitlerowcami mieszka tam w dramatycznych warunkach. Wiedząc, że inwazja jest nieunikniona, pragnie ocalić jak najwięcej uchodźców…

Z kolei w czwartek, tradycyjnie do kin Helios zawita polska produkcja w ramach cyklu Kultura Dostępna. 11 lipca na wielkich ekranach będzie można zobaczyć szaloną komedię „Baby boom, czyli Kogel Mogel 5”, ukazującą perypetie rodziny Wolańskich i Zawadów. Familia wkrótce się powiększy, co stwarza kolejną serię zabawnych sytuacji. W obsadzie plejada gwiazd: Maciej Zakościelny, Aleksandra Hamkało, Katarzyna Skrzynecka i wielu innych lubianych aktorów!

Szczegóły dotyczące nadchodzących seansów oraz bilety na wszystkie pokazy można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych w całej Polsce. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Helios przypomina o trwającym wakacyjnym konkursie – aby zawalczyć o nagrody, należy wypełnić zgłoszenie konkursowe znajdujące się na stronie: helios.pl/aktualnosc/lato24.

Zobacz także

Marsz Autonomii Śląska 2024 w Katowicach - "To my, ślonsko nacyjo" [Zdjęcia]
Marsz Autonomii Śląska 2024 w Katowicach - "To my, ślonsko nacyjo" [Zdjęcia]
w Katowicach

Marsz Autonomii Śląska 2024 w Katowicach - "To my, ślonsko nacyjo" [Zdjęcia]

Przed nami jubileuszowy 80. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej. Bilety już w sprzedaży!
Przed nami jubileuszowy 80. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej. Bilety już w sprzedaży!
w Katowicach

Przed nami jubileuszowy 80. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej. Bilety już w sprzedaży!

"Lato wolności". Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przygotowało wakacyjny program wydarzeń
"Lato wolności". Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przygotowało wakacyjny program wydarzeń
w Katowicach

"Lato wolności". Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przygotowało wakacyjny program wydarzeń

Kino plenerowe w dzielnicach. Zaprasza MDK Koszutka [Zdjęcia]
Kino plenerowe w dzielnicach. Zaprasza MDK Koszutka [Zdjęcia]
w Katowicach

Kino plenerowe w dzielnicach. Zaprasza MDK Koszutka [Zdjęcia]

Letni Ogród Teatralny w Katowicach. Zobaczymy teatry z całej Polski!
Letni Ogród Teatralny w Katowicach. Zobaczymy teatry z całej Polski!
w Katowicach

Letni Ogród Teatralny w Katowicach. Zobaczymy teatry z całej Polski!

Wakacje czas start! Sprawdźcie wakacyjne propozycje w Katowicach, nie tylko dla najmłodszych!
Wakacje czas start! Sprawdźcie wakacyjne propozycje w Katowicach, nie tylko dla najmłodszych!
w Katowicach

Wakacje czas start! Sprawdźcie wakacyjne propozycje w Katowicach, nie tylko dla najmłodszych!

do góry