Weekend w Katowicach: 8-10 września. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Mateusz Terech
07.09.2023w Katowicach

Co tydzień staramy się pokazać, że warto spędzić weekend w Katowicach. W tym tygodniu mamy ku temu jeszcze większe powody. Nasze miasto świętuje 158. urodziny! Będzie specjalny koncert w Strefie Kultury, Motocyklowe Zakończenie Lata i mnóstwo innych powodów, dla których warto odwiedzić Katowice. Wiele propozycji znajdziecie w cyklu WEEKEND W KATOWICACH.

Weekend w Katowicach grafika

Weekend w Katowicach 8-10 września

Urodziny Katowic

W tym tygodniu nasz weekendowy cykl nie sposób rozpocząć inaczej, jak od zapowiedzi wielkiej urodzinowej imprezy naszego miasta. Katowice mają już 158 lat. Z tej okazji przygotowano bardzo wiele atrakcji. Od początku września na rynku można odwiedzać urodzinowy jarmark. Koncert Urodzinowy Miasta „Kocham Katowice” to gwarancja wyjątkowych przeżyć. 9 września w Strefie Kultury dwóch liderów - Mrozu i Grubson poprowadzą swoich muzycznych przyjaciół na koncercie pełnym nowych aranżacji znanych utworów i zaskakujących spotkań.

Strefa Kultury 9 września. Więcej TUTAJ.  

Rajd Śląska 2023

W dniach 8-10 września 2023 odbędzie się jedna z największych w kraju i zdecydowanie największa w województwie śląskim impreza motorsportowa - Rajd Śląska 2023.

Rajd rozpocznie się 8 września od oficjalnego odcinka testowego Bieruń - ERG. Zostanie on rozegrany w godzinach 11:00-15:00. Tego samego dnia od godziny 19:00 w Katowicach na ulicy Dworcowej będzie trwała ceremonia startu imprezy. Tuż po niej - o godzinie 20:30 wystartuje pierwszy odcinek specjalny rajdu w centrum Katowic.

Deptak ulica Dworcowa, 8 września. Więcej TUTAJ.

Festiwal planszówek w Spodku i MCK

Planszówki w Spodku to obecnie największy festiwal i targi gier planszowych w Polsce. To jedno z największych krajowych wydarzeń poświęconych rozrywce bez prądu. Na uczestników czekać będą wydawcy gier z całej Polski, prezentacje nowości wydawniczych, promocje i wyprzedaże, olbrzymi games room na płycie Spodka, ponad 600 planszówek do wyboru, turnieje z nagrodami, strefa prototypów, prelekcje i sesje RPG, a przede wszystkim - mnóstwo dobrej zabawy!

Spodek, MCK, 9 września. Więcej TUTAJ.

I Puchar Polski Juniorów w szermierce

I Puchar Polski w szabli dziewcząt i chłopców rozgrywany jest w kategorii Juniorów Młodszych w serii cyklu turniejów, w których uczestniczą zawodnicy z całej Polski. Celem jest wyłonienie reprezentantów naszego kraju na Puchary Świata, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. Turniej ten jest pierwszym turniejem nowego cyklu eliminacji do w/w zawodów. Jest to cykliczna impreza odbywająca się od wielu lat w Katowicach.

Sala gimnastyczna przy Spodku, 9 września. Więcej TUTAJ.

Noc Teatrów - spektakl „Empuzjon” w plenerze

Już 9 września spotkamy się w 14. teatrach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na wydarzeniach 13. Nocy Teatrów GZM - spektaklach, których jest w tym roku aż 24, i ponad 50 atrakcjach.

Na wszelki wypadek przypominamy, że bilety na wszystkie spektakle Nocy Teatrów GZM są co najmniej o połowę tańsze niż zwykle, są także przedstawienia i atrakcje zupełnie darmowe. Żeby skorzystać z tej niezwykłej oferty, wystarczy wybrać coś dla siebie z bogatego repertuaru wydarzenia i kupić bilet lub zalogować się na warsztaty. Sprzedaż rusza 25 sierpnia - nie przegapcie tej daty!

Nie do zapomnienia będzie z pewnością także wieczór spędzony w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a właściwie przed teatrem, bo w tym roku Śląski z okazji Nocy Teatrów GZM zaprasza na widowisko plenerowe. Będzie to teatralna adaptacja pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk - „Empuzjon”.

Rynek, 9 września. Więcej TUTAJ.

10 Bieg Fundacji Śląskie Anioły

10 Bieg Fundacji Śląskie Anioły odbędzie się w dniu 9 września 2023 od godziny 10:45 w katowickim Parku Kościuszki - Skwer Katowickich Seniorów.

Konkurencje:

 • 10:45 - Bieg dla dzieci 200 m,
 • 10:50 - Bieg dla dzieci 400 m,
 • 11:00 - Bieg 5 km,
 • 11:05 - marsz Nordic Walking 5 km.

Bieg Fundacji Śląskie Anioły to impreza charytatywna. Część opłaty startowej zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów organizacji imprezy, a pozostała kwota zostanie przeznaczona na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Anioły. Uczestników prosimy o przygotowanie anielskich strojów / białych akcentów. O szczegółach będziemy informować na profilu Fundacji Śląskie Anioły.

Park Kościuszki, 9 września. Więcej TUTAJ.

Rozbiegane Witosa

I Bieg Rozbiegane Witosa odbędzie się w niedzielę 10 września. To kolejna propozycja dla miłośników biegania i nordic walking. Dystans to 5 km. Przygotowano także dystanse dla dzieci: 100, 200, 400 i 800 m. Wydarzenie jest realizowane w ramach programu Inicjatywa Lokalna Miasta Katowice na 2023 rok.

Osiedle Witosa, 10 września. Więcej TUTAJ.

Pirackie Potyczki Rodzinne

W niedzielę 10 września na terenie zielonym przy Wodnym Placu Zabaw 3 Stawy (Dolina 3 Stawów, ul. Pułaskiego 71) odbędą się Pirackie Potyczki Rodzinne.

Od 11:00 do 18:00 na dzieci, młodzież i dorosłych czeka moc atrakcji:

 • gry i zabawy ruchowe w pirackim stylu,
 • konkursy z nagrodami,
 • płukanie złota i inne wodne zabawy dla dzieci,
 • piracki plac zabaw,
 • gorący popcorn dla każdego!

Udział w imprezie jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Impreza jest zależna od pogody.

Dolina Trzech Stawów, 10 września. Więcej TUTAJ.

Motocyklowe Zakończenie Lata

A na deser po weekendzie pełnym atrakcji czeka nas jeszcze Motocyklowe Zakończenie Lata. Wszystkich motocyklistów, miłośników motoryzacji, ale i fanów dobrej muzyki (wykonywanej w pełni na żywo), kina i spotkań z ciekawymi postaciami, do odwiedzenia imprezy "Motocyklowe Zakończenie Lata", której Ambasadorem jest Sebastian Riedel. Impreza odbędzie się w postindustrialnej przestrzeni Fabryki Porcelany w Katowicach. Wstęp jest wolny.

Fabryka Porcelany, 10 września. Więcej TUTAJ.

Finałowy Turniej Polskiej Amatorskiej Ligi Slowpitch

9 września na boisku w Katowicach odbędzie się finałowy turniej Polskiej Amatorskiej Ligi Slowpitch. Rawa Katowice rozegra cztery spotkania. Przyjadą 2 zespoły z Warszawy, po jednym z Wrocławia, Lublina. Katowiczanie nie są faworytem, ale ostatnie dwa turnieje wskazują na wyraźny progres drużyny. Zapraszamy w sobotę na boisko przy ul. Asnyka 27. Wstęp darmowy.

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka, 9 września.

Piknik integracyjny dla rodzin ukraińskich i polskich

W sobotę 9 września na Placu Sławika i Antalla, w Parku Powstańców Śląskich oraz w Żłobku Miejskim (przy ul. Uniwersyteckiej 15) odbędzie się Piknik integracyjny dla rodzin ukraińskich i polskich „Zabawa nie zna granic - razem w Katowicach”.

Program - scena:

 • 14:00 - 14:15 Otwarcie Pikniku i powitanie uczestników (w języku polskim i ukraińskim). Przestawienie programu Pikniku, zapowiedź występów na scenie oraz aktywności w ramach stoisk.
 • 14:20 - 15:00 Występ zespołu ukraińskiego Monysto - program muzyczny.
 • 15:00 - 15:05 Konkurs z nagrodami - zabawy dla najmłodszych i konkurencje integracyjne dla młodzieży.
 • 15:10 - 15:50 Występ Iryna Yavorska & Rostoslav Kushyna & Yurii Diakunchak.
 • 15:50 - 16:10 Warsztaty gotowania zero waste.
 • 16:15 - 16:55 Występ zespołu Roko i Colino.
 • 16:55 - 17:10 Wystawa prac ukraińskiej malarki Lizy.
 • 17:10 - 17:30 Pokaz magii.
 • 17:30 - 17:40 Konkurs z nagrodami - zabawy dla najmłodszych i konkurencje integracyjne dla młodzieży.
 • 17:40 - 18:00 Rozgrywki sportowe „Duże dmuchane piłkarzyki”.
 • 18:00 - 18:30 Animacje integracyjne przed sceną „Kolorowe proszki Holi”.
 • 18:30 - 18:40 Konkurs z nagrodami.
 • 18:40 - 19:00 Zakończenie Pikniku. Pożegnanie uczestników (w języku polskim i ukraińskim).

 Plac Sławika i Antalla, Park Powstańców Śląskich oraz Żłobek Miejski przy ul. Uniwersyteckiej 15, 9 września.

 Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

W katowickim kinie

Wrzesień przybywa z filmowymi przebojami. W tym tygodniu w kinach Helios zagoszczą kontynuacje znanych na całym świecie serii: horror „Zakonnica II” i romantyczna saga „After 5. Na zawsze”. Nie zabraknie uznanych hitów i seansów specjalnych.

7 zdjęć

Repertuar kinowy Helios Katowice, wrzesień 2023

Gorącą premierą tego tygodnia jest „Zakonnica II” - tytułowa postać jest znana wszystkim miłośnikom horrorów. Tym razem opowieść przeniesie się do Francji, do roku 1956. Widzowie zastaną kolejne morderstwo, gdyż ofiarą tajemniczej siły padł pewien duchowny. Widząc rozprzestrzeniające się po świecie zło, siostra Irene postanawia zająć się sprawą. Podejrzewa, że stoi za nią Valak, potworna Zakonnica. Nie spodziewa się jednak tego, jak dramatyczny obrót przybierze kolejne starcie z demonem…

13 września na ekrany wchodzi inna wyczekiwana nowość - „After 5. Na zawsze”. Finałowa część serii przedstawia Tessę i Hardina, którzy nie są już razem. Oboje szukają własnej drogi do szczęścia: ona poświęca się pracy, on korzysta z uroków popularności po wydaniu książki. Dawni kochankowie czują jednak pustkę, niedającą wypełnić się kolejnymi znajomościami. Los w końcu łączy tę dwójkę, a fani sagi przekonają się, czy bohaterowie naprawią dawne błędy i odzyskają utraconą miłość.

Ponadto w repertuarze znajdą się kinowe hity. „Barbie” Grety Gerwig to niewątpliwie największy blockbuster ostatnich miesięcy. Historia lalki, która opuszcza Barbieland, nadal budzi emocje wśród kinomanów. W zupełnie inną rzeczywistość przenosi widzów „Oppenheimer” Christophera Nolana - epicka opowieść o twórcy bomby atomowej. „Meg 2: Głębia” to z kolei widowiskowa produkcja o wyprawie na czeluści oceanu. Eksplorację zakłócą jednak krwiożercze rekiny…

W kinach nie zabraknie także polskich nowości. „Ukryta sieć” to trzymający w napięciu thriller, w którym dziennikarka bada tajemniczą śmierć celebryty. Od tego momentu każdy jej krok jest śledzony przez nieznanego prześladowcę. Natomiast „Raport Pileckiego” opowiada historię tytułowego rotmistrza - od pobytu w Auschwitz do bestialskiego przesłuchiwania przez Urząd Bezpieczeństwa.

Sieć kin Helios oferuje również seanse dla rodzin. „O psie, który jeździł koleją” to opowieść, która powstała na kanwie słynnej książki. Jednak tym razem została przeniesiona na polski grunt i uwspółcześniona. Filmy z jeżdżącym pociągami Lampo zostają hitem internetu, a psiak znajduje dom u pracownika kolei. Dyrektorowi stacji nie podoba się jednak obecność żywiołowego czworonoga… Kolejna propozycja to przedpremierowe projekcje filmu „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”, które odbędą się 9 i 10 września. Cleo i Mru mają spędzić leniwe wakacje, ale zawadiacki kot wyrusza w podróż, aby odnaleźć swoją dziką naturę. Pokazom towarzyszyć będą konkursy i zabawy.

Na ekranach kin zagoszczą również Seanse Przyjazne Sensorycznie - to wyjątkowe projekcje, w czasie których sale są delikatnie oświetlone, a filmy mają niższy poziom głośności. Wszystko to z myślą o widzach z nadwrażliwością na bodźce. Podczas najbliższej odsłony, 9 września, zaprezentowany zostanie film „Szkoła magicznych zwierząt” o przyjaźni między dziećmi i zwierzętami posiadającymi zdolność mówienia. Razem muszą rozwiązać zagadkę i ujawnić szkolnego złodzieja.

W weekend (9-10 września) wyświetlane będą także przedpremierowe pokazy komedii „Teściowie 2”. Kontynuacja świetnie przyjętego hitu przeniesie widzów do nadmorskiego kurortu. To tam Weronika i Łukasz chcą znowu spróbować wziąć ślub, jednak ich bliscy mogą pokrzyżować te plany. Film będzie można obejrzeć przedpremierowo również w środę, 13 września, w ramach cyklu Kino Kobiet - tym razem dress code to szlafroki niczym ze SPA!

W poniedziałek, 11 września Helios zaprasza na cykl Kino Konesera, w ramach którego wyświetlony zostanie film „Cicha dziewczyna”. Ten przejmujący dramat to historia 9-letniej Cáit, pochodzącej z wielodzietnej, ubogiej rodziny. Dziewczynka trafia do domu swoich krewnych, gdzie początkowo znajduje ukojenie i radość. W pozornie sielankowym gospodarstwie kryje się jednak pewna tajemnica…

14 września (czwartek) w ramach cyklu Kultura Dostępna, widzowie mogą obejrzeć komedię „Skołowani”. Maks jest notorycznym podrywaczem, a Anna przez przypadek bierze go za osobę z niepełnosprawnościami. Mężczyzna brnie w kłamstwo, które z czasem wymyka się spod kontroli i może stanąć na drodze rodzącego się między nimi uczucia.

Wrzesień to znakomity czas na kino! Szczegóły dotyczące wszystkich seansów dostępnych w aktualnym repertuarze można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych sieci w całej Polsce.

Zobacz także

Motocyklowe Zakończenie Lata w Katowicach. Sebastian Riedel & Cree w Fabryce Porcelany [Galeria zdjęć]
Motocyklowe Zakończenie Lata w Katowicach. Sebastian Riedel & Cree w Fabryce Porcelany [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Motocyklowe Zakończenie Lata w Katowicach. Sebastian Riedel & Cree w Fabryce Porcelany [Galeria zdjęć]

Mrozu, Grubson i Rubens. Wielki urodzinowy koncert "Kocham Katowice" w Strefie Kultury. Zobaczcie zdjęcia z gorącej imprezy w Katowicach!
Mrozu, Grubson i Rubens. Wielki urodzinowy koncert "Kocham Katowice" w Strefie Kultury. Zobaczcie zdjęcia z gorącej imprezy w Katowicach!
w Katowicach

Mrozu, Grubson i Rubens. Wielki urodzinowy koncert "Kocham Katowice" w Strefie Kultury. Zobaczcie zdjęcia z gorącej imprezy w Katowicach!

Zabawa nie zna granic - razem w Katowicach. Polsko-ukraiński piknik integracyjny [Zdjęcia]
Zabawa nie zna granic - razem w Katowicach. Polsko-ukraiński piknik integracyjny [Zdjęcia]
w Katowicach

Zabawa nie zna granic - razem w Katowicach. Polsko-ukraiński piknik integracyjny [Zdjęcia]

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2023 coraz bliżej. Przed nami darmowy koncert w Strefie Kultury [Line-up]
Urodziny Miasta Kocham Katowice 2023 coraz bliżej. Przed nami darmowy koncert w Strefie Kultury [Line-up]
w Katowicach

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2023 coraz bliżej. Przed nami darmowy koncert w Strefie Kultury [Line-up]

Katowice świętują 158 lat! Czeka koncert, jarmark i motocyklowe zakończenie lata
Katowice świętują 158 lat! Czeka koncert, jarmark i motocyklowe zakończenie lata
w Katowicach

Katowice świętują 158 lat! Czeka koncert, jarmark i motocyklowe zakończenie lata

Teatr Śląski przygotowuje się do nowego sezonu: nowe spektakle, Przystanek Śląsk i noc teatrów GZM
Teatr Śląski przygotowuje się do nowego sezonu: nowe spektakle, Przystanek Śląsk i noc teatrów GZM
w Katowicach

Teatr Śląski przygotowuje się do nowego sezonu: nowe spektakle, Przystanek Śląsk i noc teatrów GZM

do góry