[Weekend w Katowicach] Koncert na Zadolu, potańcówka przed Uniwersytetem Śląskim i Kino Letnie na Załężu. Sprawdzamy, gdzie warto wybrać się w weekend

Mateusz Terech
07.07.2023w Katowicach

Lato w pełni, długie lipcowe wieczory zachęcają do wyjścia z domu, warto więc nie zmarnować ani chwili wolnego czasu. Mówi się, że każdy weekend może być jak mały urlop, warto więc dobrze go zaplanować. W Katowicach nie będzie z tym problemu, bo jak zawsze nie zabraknie tu ciekawej oferty wydarzeń i eventów. Przed nami kolejny weekend w Katowicach!

Katowice

Weekend w Katowicach 7-9 lipca

Potańcówka pod Uniwersytetem

Szkoła tańca La Clave razem z miastem Katowice i Uniwersytetem Śląskim organizuje potańcówkę w hawajskim stylu. Impreza jest dla wszystkich. Studentów, absolwentów, przyszłych studentów, tancerzy, mieszkańców Katowic i okolic. W planach jest pokazowa lekcja salsy i bachaty, więc nawet zupełni amatorzy mogą bez obaw wziąć udział w potańcówce i nauczyć się kilu podstawowych kroków.

Bankowa 12, 8 lipca w godz. 17:00-22:00. Więcej TUTAJ.

Wyjątkowa wystawa u "Śląskich Lumpiar"

8 lipca można się też wybrać na wyjątkowe spotkanie ze sztuką w butiku "Śląskich Lumpiar”, gdzie odbędzie się otwarcie wystawy prac artystki Magdaleny Kilarskiej! Magdalena Kilarska to ilustratorka, fascynatka kawowa, miłośniczka świata roślin i zwierząt. Na co dzień łączy projektowanie graficzne z ilustracją oraz prowadzi zajęcia na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Inspiracje czerpie z ciągłej obserwacji i zachwytów momentem. Całym sercem człowiek wody. W technikach sięga po rysunek tuszem, akwarele i kobaltowy akryl.

Śląskie Lumpiary, Kochanowskiego 11, 8 lipca. Więcej TUTAJ.

Podziel się dzielnicą - Dąb

Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na spacer po dzielnicy Dąb. W przestrzeni miejskiej prześledzimy jego historie. Te najstarsze oraz te najnowsze. Między innymi sprawdzimy: gdzie znajdują się stare szyby kopalniane, gdzie znajdował się folwark i czy w mieście może być ulica Wiejska? Dąb to jedna z najstarszych części Katowic, przez wiele lat rozwijała się samodzielnie. Powstała w cieniu kopalń, hut i biedaszybów, które przez lata wyznaczały kierunek rozwoju dzielnicy. Baildon, Kleofas, Gottwald, Agnieszka, Pieler, SCC - te hasła brzmią jak zaklęcia do otwarcia skarbca z historiami dzielnicy. Podczas spaceru wydobędziemy najciekawsze opowieści i nadamy im nowe życie.

SCC, 9 lipca. Więcej TUTAJ.

Kino letnie na Załężu

Jak wakacje spędzał Jaś Fasola? Będzie się można o tym przekonać, odwiedzając kino plenerowe w katowickim Załężu. Na seans pod chmurką zaprasza Zielone Załęże i Miejski Dom Kultury Koszutka. To doskonały pomysł na spędzenie piątkowego wieczoru.

Plac Józefa Londzina, 7 lipca, godz. 21:00. Więcej TUTAJ.

MESS AROUND w Centrum Kato

MESS AROUND  to cykl muzycznych spotkań wokół Jazz Around Festival 2023 programowanych we współpracy z Centrum Kato. Na otwartej scenie spotkamy się, aby wprowadzić publiczność w klimat festiwalu, który w tym roku odbędzie się 21-22 lipca w katowickim MCK i NOSPR.

  • PIĄTEK 7 lipca

IT’S TIME TO MOVE, IT’S TIME TO GROOVE! - na scenie Centrum Kato zabrzmią okołojazzowe mixy od dj Envee

  • SOBOTA 8 lipca

Koncert Product May Contain

  • NIEDZIELA 9 lipca

20.30 kino plenerowe: ,,Narodziny gwiazdy"

Spodek, MCK, 7-9 lipca. Więcej TUTAJ.

Muzyczne wieczory przy tężni

W sobotę będzie można wziąć udział w wyjątkowym koncercie pereł muzyki klasycznej oraz filmowej. Wykonawcami będą śląscy muzycy - skrzypek Kuba Kołodziejczyk oraz pianistka Natalia Tomecka. Koncert odbędzie się w przestrzeni Tężni Solankowej w parku Zadole. Połączenie zielonej scenerii, zdrowotnych właściwości tężni oraz dźwięków muzyki wykonywanej na żywo to okazja, by miło spędzić ten sobotni wieczór.

Program koncertu to wyjątkowa mieszanka najpopularniejszych utworów muzyki klasycznej i filmowej w aranżacji na skrzypce i fortepian. Obok utworów Bacha czy Brahmsa usłyszymy melodie znane ze srebrnego ekranu.

Park Zadole, 8 lipca. Więcej TUTAJ

Zlot Mitsubishi Lancer Polska

W niedzielę, 9 lipca nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. Na placu Wojciecha Kilara przy siedzibie NOSPR odbędzie się Zlot Mitsubishi Lancer Polska. To spotkanie dla wszystkich, którzy chcieliby porozmawiać o motoryzacji, których łączy słabość do Mitsubishi Lancer.

Plac Wojciecha Kilara 1, niedziela 9 lipca. Więcej TUTAJ.

Joga na trawie przy Muzeum Śląskim

Po raz kolejny Muzeum Śląskie zaprasza do udziału w plenerowych zajęciach jogi. W te wakacje joga ponownie zagości na Łące Hazoka, czyli terenie zielonym na wzniesieniu przy wieży wyciągowej. Cotygodniowe zajęcia odbywać się będą w każdą niedzielę, aż do 28 sierpnia 2022 o godzinie 10:00. Potrwają około 1,5 godziny. Ćwiczenie są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych, wystarczy wygodny strój i mata do jogi lub zwykły ręcznik.

Muzeum Śląskie, 9 lipca. Więcej TUTAJ.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

W katowickim kinie

Sieć kin Helios zaprasza widzów na filmowe nowości! W tym tygodniu na ekranach zadebiutuje przerażający horror „Naznaczony: Czerwone Drzwi” oraz porywająca animacja „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film”. Ponadto kinomani będą mogli przedpremierowo zobaczyć bajkę „Między nami żywiołami” i porywający film akcji „Mission: Impossible - Dead Reckoning Part 1”.

4 zdjęć

Oferta kina Helios, lipiec 2023

4 zdjęć

Miłośnikom niezwykłych filmów grozy przenoszących w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, Helios poleca film „Naznaczony: Czerwone Drzwi”.  W ostatnim rozdziale przerażającej sagi rodziny Lambertów powraca oryginalna obsada. Aby raz na zawsze pozbyć się demonów, Josh i Dalton, który jest w college’u, muszą zmierzyć się z mroczną przeszłością swojej rodziny oraz mnóstwem nowych i jeszcze bardziej przerażających strachów, które czyhają za czerwonymi drzwiami.

Kolejnym, trzymającym w napięciu tytułem, jest brawurowy „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”. Indiana skupia się na pracy uniwersyteckiej. Zło jednak nie śpi… Byli naziści zostają zatrudnieni przez rząd USA i mają zagwarantować Zachodowi zwycięstwo nad Związkiem Radzieckim w wyścigu kosmicznym. Wkrótce okazuje się jednak, że jeden z nich pragnie przemodelować świat według własnej wizji. Powstrzymać może go jedynie Indiana.

Niezależnie od wieku czy ulubionego gatunku filmowego, widzowie będą się świetnie bawić na premierowych seansach animacji „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film”. Kiedy złoczyńca zaczyna grozić Paryżowi czarną magią, do walki z nim staje Marinette, nastolatka przemieniona w superbohaterkę - Biedronkę. Dziewczyna łączy siły z Czarnym Kotem - charyzmatycznym obrońcą sprawiedliwości. Przygoda zabiera młodych bohaterów w niezwykłą podróż od podziemnych katakumb Paryża po szczyt wieży Eiffla i pokaże, że największą siłą i bronią może być prawdziwa miłość.

Helios poleca także animację „MISS KRAKEN. Ruby Gillman”. 16-letnia, Ruby Gillman stara się dopasować do zasad w liceum, ale czuje się niezauważana. Ruby nie może spędzać czasu z dzieciakami na plaży, ponieważ jej nadopiekuńcza mama, zabroniła jej wchodzić do wody. Ale kiedy Ruby złamie tę zasadę, odkryje, że jest potomkinią wojowniczych Krakenów i jest przeznaczona do odziedziczenia tronu po swojej babci, Wojowniczej Królowej Siedmiu Mórz. Ruby będzie musiała w końcu zaakceptować to, kim jest i zrobić coś wielkiego, by chronić tych, których kocha najbardziej…

Najbliższy weekend będzie obfitował w pokazy przedpremierowe. W dniach 7-9 lipca, odbędą się seanse animacji „Między nami żywiołami” opowiadającej o Mieście Żywiołów, w którym mieszkają obok siebie przedstawiciele czterech nacji - Ognia, Wody, Ziemi i Powietrza. Iskra - twarda, wygadana i wybuchowa dziewczyna, zaprzyjaźnia się z pogodnym, choć nieco ciapowatym i łzawym Wodkiem. Nowa znajomość zmusza ją do zrewidowania poglądów na życie.

W najbliższym tygodniu wyświetlone zostaną także przedpremierowe pokazy porywającej produkcji w gwiazdorskiej obsadzie „MISSION: IMPOSSIBLE - Dead Reckoning Part 1”. Ethan Hunt i jego zespół IMF wyruszają na najniebezpieczniejszą jak dotąd misję. Gdy stawką jest kontrola nad przyszłością i losami świata, a mroczne siły z przeszłości Ethana są coraz bliżej, rozpoczyna się śmiertelny wyścig dookoła globu…

W czwartek 6 lipca, w ramach cyklu Kultura Dostępna, wyświetlony zostanie wojenny dramat „Orzeł. Ostatni patrol”. To trzymająca w napięciu produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, którego załoga w czasie II Wojny Światowej wsławiła się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Na ekranie plejada gwiazd! W poniedziałek, 10 lipca w ramach cyklu Kino Konesera zaprezentowany zostanie film Mój sąsiad Adolf”. Samotny i zrzędliwy mężczyzna ocalony z Holocaustu, mieszka w odległej kolumbijskiej wsi. Spędza dni na grze w szachy i pielęgnowaniu swoich ukochanych krzewów róż. Pewnego dnia, gdy tajemniczy starszy Niemiec wprowadza się do domu obok, Polsky zaczyna podejrzewać, że jego nowy sąsiad to… Adolf Hitler.

W sobotę, 8 lipca, odbędzie się kolejna odsłona Seansów Przyjaznych Sensorycznie, podczas których światła w salach kinowych są delikatnie włączone, a poziom dźwięku obniżony. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć ponadczasowy film „Dzieci z Bullerbyn”. W tytułowej wiosce mieszka sześcioro dzieci. Każde z nich ma głowę pełną niezwykłych pomysłów na to, jak spędzić wakacje, dzięki czemu przeżywają niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą!

Szczegóły dotyczące wszystkich seansów dostępnych w aktualnym repertuarze znaleźć można na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz kasach kinowych sieci w całej Polsce. Kupując bilet wcześniej, widzowie mogą zaoszczędzić więcej w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Helios zaprasza na wakacyjne pokazy oraz do udziału w konkursie „Filmowe lato z nagrodami”.

Zobacz także

[Weekend w Katowicach] Summer Fog Festival, Piknik Rodzinny przy Bukowej i zlot zabytkowych autobusów. Sprawdzamy wydarzenia na weekend!
[Weekend w Katowicach] Summer Fog Festival, Piknik Rodzinny przy Bukowej i zlot zabytkowych autobusów. Sprawdzamy wydarzenia na weekend!
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Summer Fog Festival, Piknik Rodzinny przy Bukowej i zlot zabytkowych autobusów. Sprawdzamy wydarzenia na weekend!

Joga przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Co niedzielę można wziąć udział w bezpłatnej sesji w plenerze [Zdjęcia]
Joga przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Co niedzielę można wziąć udział w bezpłatnej sesji w plenerze [Zdjęcia]
w Katowicach

Joga przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Co niedzielę można wziąć udział w bezpłatnej sesji w plenerze [Zdjęcia]

Za nami "Potańcówka pod Uniwersytetem". Przed rektoratem UŚ zatańczyli nie tylko studenci! [Galeria zdjęć]
Za nami "Potańcówka pod Uniwersytetem". Przed rektoratem UŚ zatańczyli nie tylko studenci! [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Za nami "Potańcówka pod Uniwersytetem". Przed rektoratem UŚ zatańczyli nie tylko studenci! [Galeria zdjęć]

Silesia Rebels Katowice z wicemistrzostwem Polski. Rebelianci o włos przegrywają finał w Warszawie
Silesia Rebels Katowice z wicemistrzostwem Polski. Rebelianci o włos przegrywają finał w Warszawie
Sportowe

Silesia Rebels Katowice z wicemistrzostwem Polski. Rebelianci o włos przegrywają finał w Warszawie

Uniwersytet Śląski przeprowadził quiz wiedzy powszechnej w tramwaju Europejskiego Miasta Nauki
Uniwersytet Śląski przeprowadził quiz wiedzy powszechnej w tramwaju Europejskiego Miasta Nauki
w drodze

Uniwersytet Śląski przeprowadził quiz wiedzy powszechnej w tramwaju Europejskiego Miasta Nauki

Centrum KATO na tarasach Spodka i MCK w Katowicach. Kino plenerowe i koncerty
Centrum KATO na tarasach Spodka i MCK w Katowicach. Kino plenerowe i koncerty
w Katowicach

Centrum KATO na tarasach Spodka i MCK w Katowicach. Kino plenerowe i koncerty

Koncert sanah na Stadionie Śląskim, a w Katowicach mural z sanah [Zdjęcia]
Koncert sanah na Stadionie Śląskim, a w Katowicach mural z sanah [Zdjęcia]
w Katowicach

Koncert sanah na Stadionie Śląskim, a w Katowicach mural z sanah [Zdjęcia]

Letni Ogród Teatralny 2023. Czekają spektakle, potańcówka i wystawy
Letni Ogród Teatralny 2023. Czekają spektakle, potańcówka i wystawy
w Katowicach

Letni Ogród Teatralny 2023. Czekają spektakle, potańcówka i wystawy

Off Festival 2023 w sierpniu w Katowicach. Kto wystąpi?
Off Festival 2023 w sierpniu w Katowicach. Kto wystąpi?
w Katowicach

Off Festival 2023 w sierpniu w Katowicach. Kto wystąpi?

do góry