[Weekend w Katowicach] Summer Fog Festival, Piknik Rodzinny przy Bukowej i zlot zabytkowych autobusów. Sprawdzamy wydarzenia na weekend!

Mateusz Terech
12.07.2023w Katowicach

Przed nami kolejny wakacyjny weekend. W naszym mieście jak zawsze wiele będzie wydarzeń, których warto wziąć udział. Jak co tydzień przeglądamy plakaty, repertuary oraz afisze i przedstawiamy ciekawe propozycje w naszym cyklu „Weekend w Katowicach”. 

Weekend w Katowicach

Weekend w Katowicach 14-16 lipca 2023

Zlot zabytkowych autobusów na Muchowcu

To będzie nie lada gratka dla fanów autobusów, ale także niezwykły powrót do przeszłości, w którym udział może wziąć każdy! Już 16 lipca w Katowicach odbędzie się zlot zabytkowych autobusów pod hasłem "50 lat autobusów Ikarus na Śląsku".

Lotnisko Muchowiec, 16 lipca. Więcej TUTAJ.

GieKSiarski Piknik Rodzinny

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon piłkarskich emocji. Zanim swoje rozgrywki wznowią piłkarze i piłkarki GieKSy, GKS Katowice zaprasza na GieKSiarski Piknik Rodzinny przy Bukowej. Już w sobotę 15 lipca od godz. 10:00 do godz. 15:00 na bocznych boiskach Stadionu Miejskiego trwać będzie wielki turniej piłkarski kibiców, w którym będą rywalizować drużyny reprezentujące dzielnice i fan cluby.

Stadion Miejski w Katowicach, 16 lipca. Więcej TUTAJ.

Propozycje Muzeum Śląskiego w Katowicach

  • Piątek, 14.07 godz. 17:30 - Oprowadzanie kuratorskie po Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945

Dzieła od razu rozpoznawalne i mniej znane, z kolekcji malarstwa i rzeźby Muzeum Śląskiego w Katowicach, składają się na arcyciekawą panoramę zjawisk estetycznych doby wczesnej i dojrzałej nowoczesności. Jej początek stanowią pierwsze dekady XIX wieku, naznaczone efektami rewolucji francuskiej oraz uprzemysłowienia i urbanizacji. Koniec zaś to dynamiczne lata wielkich modernizacji, stłumionych wybuchem drugiej wojny światowej.

  • Sobota, 15.07 godz. 10:00 - Letnie spacery po ogródkach działkowych

W ramach SZYCHTY KREATYWNEJ/FAJRANT NA GWARKU! zapraszamy na "Letnie spacery po ogródkach działkowych". Spacery będą poświęcone historii zorganizowanych form spędzania czasu wolnego w mieście, łączących tradycyjną uprawę roślin z aktywnym wypoczynkiem dzieci i dorosłych. W okresie międzywojennym na terenie Katowic w dwóch miejscach powiązano w jedną całość ogródki działkowe i ogrody jordanowskie, co było ewenementem na skalę kraju.

Muzeum Śląskie w Katowicach, 14-16 lipca. Więcej TUTAJ.

Summer Fog Festival 2023

Prawdziwe święto fanów wszystkich odmian progrocka potrwa w tym roku dwa dni. 15 i 16 lipca w katowickim Spodku odbędzie się festiwal, na którym headlinerami będą Nick Mason z Pink Floyd oraz Steve Hackett z Genesis. To nie koniec listy gwiazd, jakie pojawią się na Summer Fog Festival ’23.

Spodek, 15-16 lipca. Więcej TUTAJ.

Marsz Ruchu Autonomii Śląska

Marsz Autonomii odbywa się w okolicach 15 lipca, kiedy przypada rocznica uchwalenia przez Sejm RP Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Ta pierwsza w odrodzonej II Rzeczpospolitej ustawa o randze konstytucji przyznawała regionowi autonomię.

Marsz łączy pokolenia, różne światopoglądy. Łączy tych, którzy są Ślązakami z urodzenia i tych, dla których śląskość to świadomy wybór miejsca do życia i pracy. Marsz łączy wszystkich Ślązaków bez względu na narodowość czy światopogląd.

Plac Wolności, 15 lipca godz. 12:00. Więcej TUTAJ.

Bezpłatne porady behawiorysty

Darmowe porady behawiorysty w sklepie zoologicznym Leopardus w Galerii Katowickiej. Z porady specjalisty będzie można skorzystać między godziną 14:00 a 20:00.

Galeria Katowicka, 15 lipca. Więcej TUTAJ.

Promenada po muzyce

Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek zaprasza na bezpłatne letnie niedzielne koncerty w Parku Kościuszki w Katowicach. W razie niepogody wydarzenia będą przenoszone do sali koncertowej Miasta Ogrodów.

16 lipca w ramach „Promenady po muzyce” - Mistyka brzmienia. Dareyn Trio, Agnieszka Nowok-Zych - słowo o muzyce. W programie: muzyka autorska zespołu inspirowana tradycjami muzycznymi Stambułu i Jedwabnego Szlaku.

Park Kościuszki, 16 lipca. Więcej TUTAJ.

W katowickim kinie

Premierowe seanse najnowszej animacji Disneya i studia Pixar „Między nami żywiołami” oraz „Mission: Impossible - Dead Reckoning Part 1” z Tomem Cruisem w roli głównej w tym tygodniu zagoszczą na ekranach kin Helios. Ponadto sieć zaprasza także na inne znakomite tytuły, liczne projekty specjalne oraz do wzięcia udziału w wakacyjnych konkursach.

8 zdjęć

Oferta kinowa - Kino Helios, lipiec 2023

Miłośnicy kina akcji z pewnością długo czekali na najnowszą produkcję „Mission: Impossible - Dead Reckoning Part 1”. Ethan Hunt i jego zespół IMF wyruszają na najniebezpieczniejszą jak dotąd misję. Gdy stawką jest kontrola nad przyszłością i losami świata, a mroczne siły z przeszłości Ethana są coraz bliżej, rozpoczyna się śmiertelny wyścig dookoła globu…

Fani horrorów powinni jeszcze dziś zaopatrzyć się w bilety na seanse filmu „Naznaczony: Czerwone Drzwi”.  Aby raz na zawsze pozbyć się demonów. Josh i Dalton, który jest w college’u, muszą zmierzyć się z mroczną przeszłością swojej rodziny oraz mnóstwem nowych i jeszcze bardziej przerażających strachów, które czyhają za czerwonymi drzwiami.

Z kolei wielbiciele przygód będą zachwyceni filmem „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”, w którym byli naziści zostają zatrudnieni przez rząd USA i mają zagwarantować Zachodowi zwycięstwo nad Związkiem Radzieckim w wyścigu kosmicznym. Wkrótce okazuje się jednak, że jeden z nich pragnie przemodelować świat według własnej wizji. Powstrzymać może go jedynie Indiana.

Helios zaprasza także na premierowe pokazy najnowszej animacji Disneya i Pixara „Między nami żywiołami” opowiadającej o Mieście Żywiołów, w którym mieszkają obok siebie przedstawiciele czterech nacji - Ognia, Wody, Ziemi i Powietrza. Iskra - twarda, wygadana i wybuchowa dziewczyna, zaprzyjaźnia się z pogodnym, choć nieco ciapowatym i łzawym Wodkiem. Nowa znajomość zmusza ją do zrewidowania poglądów na życie.

Najmłodszych widzów ucieszą również seanse „MISS KRAKEN. Ruby Gillman”, w której Ruby odkrywa, że jest potomkinią wojowniczych Krakenów i jest przeznaczona do odziedziczenia tronu po swojej babci, a także animacji „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film”. Kiedy złoczyńca zaczyna grozić Paryżowi czarną magią, do walki z nim staje Marinette, nastolatka przemieniona w superbohaterkę - Biedronkę. Dziewczyna łączy siły z Czarnym Kotem - charyzmatycznym obrońcą sprawiedliwości. Helios zachęca widzów do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest voucher na rodzinną wycieczkę do Paryża śladami bohaterów - szczegóły na www.helios.pl/biedronka.

Kolejną nowością na ekranach będą przedpremierowe pokazy ukraińskiej animacji „MAVKA i Strażnicy Lasu”. Wróżka Mavka i muzykant Łukasz stają się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwita jak czarodziejski kwiat. Sielankę burzy próżna i chciwa księżniczka, która postanawia wykraść źródło życia strzeżone przez Mavkę. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi niszczyć wszystko, co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu…

Poza regularnym repertuarem sieć serdecznie zaprasza kinomanów na liczne projekty specjalne:

  • w czwartek 13 lipca, w ramach cyklu Kultura Dostępna, wyświetlony zostanie film oparty na autobiograficznej powieści Lecha Majewskiego - „Brigitte Bardot cudowna”;
  • w sobotę 16 lipca, o godzinie 10:30, najmłodsi widzowie będą mogli przeżyć porcję filmowych niespodzianek w nowej odsłonie „Filmowe Poranki - Bing”;
  • poniedziałek, 17 lipca będzie dniem z projektem Kino Konesera i filmem „Niezwykła wędrówka Harolda Fry” - opowieścią o celebracji życia, która uświadamia, że porażka i strata - tak samo jak sukces i radość - mogą nas ukształtować;
  • w środę, 19 lipca, wszystkie Panie mogą cudownie bawić się podczas Kina Kobiet i seansu „Barbie”. W lipcu Helios zaprasza w strojach w kolorach neonowych!

Ponadto sieć zachęca widzów do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie „Filmowe lato z nagrodami”. Aby zawalczyć o jedną ze stu nagród, wystarczy wypełnić zgłoszenie konkursowe dostępne na stronie www.helios.pl/lato, załączyć skan biletu oraz w kreatywny sposób opisać swoją wakacyjną przygodę używając przy tym tytułów trzech wybranych filmów. Akcja trwa do końca sierpnia, w każdym tygodniu jury docenia szczególnie najbardziej oryginalne zgłoszenia.

Szczegóły dotyczące wszystkich seansów dostępnych w aktualnym repertuarze znaleźć można na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz kasach kinowych sieci w całej Polsce. Kupując bilet wcześniej widzowie mogą zaoszczędzić więcej w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”.

Zobacz także

Spodek i MCK polecają się na sierpień! Sprawdźcie terminarz wydarzeń
Spodek i MCK polecają się na sierpień! Sprawdźcie terminarz wydarzeń
w Katowicach

Spodek i MCK polecają się na sierpień! Sprawdźcie terminarz wydarzeń

Robi fantastyczne zdjęcia z ukrycia dzikiej przyrodzie! Przed wami Tomasz Halat z SUM w Katowicach [Zdjęcia]
Robi fantastyczne zdjęcia z ukrycia dzikiej przyrodzie! Przed wami Tomasz Halat z SUM w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Robi fantastyczne zdjęcia z ukrycia dzikiej przyrodzie! Przed wami Tomasz Halat z SUM w Katowicach [Zdjęcia]

GieKSiarski Piknik Rodzinny przy Bukowej. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!
GieKSiarski Piknik Rodzinny przy Bukowej. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!
w Katowicach

GieKSiarski Piknik Rodzinny przy Bukowej. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!

Diamentowy Piknik w Parku Śląskim. Przy okazji lekkoatletycznego Memoriału Kamili Skolimowskiej można skorzystać z wielu atrakcji!
Diamentowy Piknik w Parku Śląskim. Przy okazji lekkoatletycznego Memoriału Kamili Skolimowskiej można skorzystać z wielu atrakcji!
poza Katowicami

Diamentowy Piknik w Parku Śląskim. Przy okazji lekkoatletycznego Memoriału Kamili Skolimowskiej można skorzystać z wielu atrakcji!

Gorąco? To jeszcze nic! Sprawdzamy, jaki był rekord temperatury w Katowicach
Gorąco? To jeszcze nic! Sprawdzamy, jaki był rekord temperatury w Katowicach
w Katowicach

Gorąco? To jeszcze nic! Sprawdzamy, jaki był rekord temperatury w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Koncert na Zadolu, potańcówka przed Uniwersytetem Śląskim i Kino Letnie na Załężu. Sprawdzamy, gdzie warto wybrać się w weekend
[Weekend w Katowicach] Koncert na Zadolu, potańcówka przed Uniwersytetem Śląskim i Kino Letnie na Załężu. Sprawdzamy, gdzie warto wybrać się w weekend
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Koncert na Zadolu, potańcówka przed Uniwersytetem Śląskim i Kino Letnie na Załężu. Sprawdzamy, gdzie warto wybrać się w weekend

do góry