[Weekend w Katowicach] Święto Kwitnących Głogów i stulecie katowickiego Hufca ZHP. Przed nami weekend pełny atrakcji!

Mateusz Terech
18.05.2023w Katowicach

W połowie maja pogoda nas szczególnie nie rozpieszcza, więc z tym większą nadzieją wyczekujemy nadchodzącego weekendu. Niezależnie aury w Katowicach po raz kolejny czeka nas całe mnóstwo wydarzeń, w których warto wziąć udział. Jak co tydzień, prezentujemy niektóre z nich. Przygotujcie się na weekend w Katowicach!

Weekend w Katowicach

Weekend w Katowicach 19-21 maja

Święto Kwitnących Głogów

Na początek zaglądamy na południe Katowic. Po trzyletniej przerwie wraca jedna z najhuczniejszych imprez Ligoty i okolic! 20 maja odbędzie się 26. edycja Święta Kwitnących Głogów.

Wydarzenie rozpoczną występy w trzech lokalizacjach. Zaprezentują się Mażoretki „Akcent” i Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

  • 12:00 - Osiedle Franciszkańskie (przy ul. Kijowskiej 44).
  • 13:00 - Plac Miast Partnerskich.
  • 15:00 - przenosimy się na scenę amfiteatru w parku Zadole.
  • 15:15 - prezentacje zespołów MDK „Ligota”. Na scenie pojawią się zespoły wokalne Nutki, Półnutki, Ćwierćnutki i Gama, zespoły taneczne, raz jeszcze Mażoretki „Akcent”, Koło Miłośników Śląskiej Pieśni im. Janiny i Adolfa Dygaczów, grupa teatralna oraz gościnnie zespół (Nie)winni.
  • 18:00 - na amfiteatralnej estradzie o 18:00 wystąpi znakomita Katarzyna Pakosińska, nazywana divą polskiego kabaretu. Artystka zaprezentuje program „Trzy dekady śmiechy”. Będzie to zarazem inauguracja kabaretowego projektu „Rety, rety, na Zadolu kabarety” - który zapewni nam bardzo wesołe lato!
  • 19:30 - koncert „Rytmy dzielnicy. Ligocko-panewnickie brzmienia”. Na scenie pojawi się cała plejada znakomitych artystów związanych z Ligotą i Panewnikami. Wśród nich takie nazwiska jak: Joanna Bartel, Grzegorz Kapołka, Gorajscy Band, Krzysztof Głuch & Krzysztof Głuch Jr, Geno Witek, Dominka Świerzy, Grzegorz Płonka i Ligocianie. Nie zabraknie też Koła Miłośników Śląskiej Pieśni.

Podczas imprezy będzie można skorzystać z atrakcji dla dzieci, wziąć udział w konkursie plastycznym, warsztatach rękodzielniczych i odwiedzić stoiska partnerów wydarzenia.

Park Zadole, 20 maja. Więcej TUTAJ.

Piknik Rodzinny Ratujemy +

W niedzielę 21 maja w Katowicach organizowany jest Bieg Ratownika oraz piknik rodzinny. Na wydarzeniu każdy może zostać ratownikiem - przewidziana jest Pierwsza Pomoc, pokazy, stanowiska policji, Straży Ochrony Kolei, straży pożarnej i wielu innych. 

Katowicki Park Leśny, 21 maja. Więcej TUTAJ.

100-lecie Hufca Katowice

W tym roku Hufiec Katowice obchodzi swoje setne urodziny. Z tej okazji 21 maja w godzinach od 12:00 do 18:00 pod Wieżą Spadochronową w parku Kościuszki odbędzie się wielki festyn.

Wśród przewidywanych atrakcji znajdują się między innymi: scena z harcerską muzyką, stanowiska z przekąskami słodkimi i słonymi oraz wiele sportowych wyzwań.

Park Kościuszki, 21 maja. Więcej TUTAJ.

Zemsta Nietoperza

Operetka w 3 aktach Jedna z najsłynniejszych operetek wszech czasów, od niemal 150 lat goszcząca na deskach najlepszych teatrów świata, zawita do sali koncertowej Miasta Ogrodów 20 i 21 maja 2023. Swoją świeżą interpretację hitu króla walca w genialnym przekładzie wybitnego poety zaprezentują adepci śpiewu i sztuki aktorskiej z katowickiej Akademii Muzycznej, pracujący pod okiem doświadczonych pedagogów.

Osadzona w XIX-wiecznym podwiedeńskim kurorcie akcja komedii pomyłek obfituje w salonowe intrygi, drobne i nieco większe występki, wygórowane ambicje rezolutnej służby, a wszystko to w oparach karnawałowego szaleństwa - taki zestaw zapewni doskonałą rozrywkę każdemu, nie tylko miłośnikom teatru muzycznego. Bilety do nabycia w kasie Miasta Ogrodów, czynnej w godz. 10:00-17:00 i bezpośrednio przed spektaklami oraz przez internet.

Katowice Miasto Ogrodów, 20-21 maja. Więcej TUTAJ.

„Digital Grotesque III”

Czas szybko mija… To już ostatni weekend z „Digital Grotesque III” w Katowicach. Projekt Michaela Hansmeyera łączący architekturę, sztuki wizualne, badania nad zastosowaniami inteligentnych algorytmów i zaawansowane technologie druku jest od kwietnia prezentowany w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Realizacja powstała w ramach trzeciej odsłony BMW Art Club.

NOSPR, 19-21 maja. Więcej TUTAJ.

Klub 27 Symfonicznie

Klub 27 Symfonicznie to unikatowy cykl koncertów z udziałem polskich gwiazd. Utwory artystów owianego legendą, mistycznego Klubu 27 w nowych aranżacjach Jean-Claude’a Hauptmanna wykonają: Kayah, Beata Kozidrak, Kasia Kowalska, Iwona Loranc, Michał Szpak, Małgorzata Ostrowska, Wojtek Cugowski i Sambor Dudziński, a akompaniować im będzie ponad 50-osobowa Artis Symphony Orchestra pod batutą Jean-Claude'a Hauptmanna.

Amy Winehouse, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Kurt Cobain, Janis Joplin…wszyscy Ci artyści zapisali się w historii muzyki tworząc kultowe i ponadczasowe utwory. Pomimo że wszyscy odeszli zbyt szybko, mając zaledwie 27 lat, ich wpływ na muzykę XX wieku był ogromny.

Spodek, 19 maja. Więcej TUTAJ.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

Tymczasem w katowickich kinach...

W cotygodniowym repertuarze kin Helios każdy widz znajdzie propozycję dla siebie. Już w ten piątek na ekranach zagości 10. część brawurowej serii „Szybcy i wściekli”. Nie zabraknie również „Strażników Galaktyki Volume 3”, a także licznych propozycji filmowych dla dzieci, między innymi uwielbianej przez najmłodszych „Kici Koci” czy przedpremierowych pokazów kultowego „Super Mario Bros. Film”. Dopełnieniem oferty sieci będą także pokazy w ramach Kina Kobiet i Kina Konesera.

4 zdjęć

Kino Helios na weekend 19-21 maja

4 zdjęć

Piątek, 19 maja, to z pewnością długo wyczekiwany dzień przez fanów szybkich samochodów oraz gry aktorskiej Vin Diesela, Sung Kanga i Charlize Theron. Swoją polską premierę będzie miał międzynarodowy hit „Szybcy i wściekli 10”. W ciągu wielu misji i wbrew przeciwnościom losu Dom Toretto i jego rodzina przechytrzyli i prześcignęli każdego wroga na swojej drodze. Teraz muszą zmierzyć się z najgroźniejszym do tej pory przeciwnikiem.

Kolejnym tytułem, który podbił serca widzów na całym świecie, a który można zobaczyć w kinach sieci Helios, jest brawurowa produkcja „Strażnicy Galaktyki Volume 3”. Sielankowe życie Strażników na Knowhere zostaje wywrócone do góry nogami przez burzliwą przeszłość Rocketa. Peter Quill, wciąż wstrząśnięty po stracie Gamory, musi ponownie zebrać swoich przyjaciół, aby podjąć się naprawdę niebezpiecznego zadania. Tym razem stawką jest życie Rocketa!

Wielbicieli kina familijnego sieć zaprasza na animację „Ernest i Celestyna: Misja Muzyka”. Niedźwiedź Ernest i myszka Celestyna podróżują do rodzinnej krainy poczciwego misia. Gdy przyjaciele przybywają na miejsce, okazuje się, że granie jakiejkolwiek muzyki zostało tu zakazane wiele lat temu. Wspólnie spróbują przywrócić muzykę i szczęście do krainy niedźwiedzi.

Kolejną animacją dla najmłodszych kinomanów jest „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!”. Rezolutna Kicia Kocia razem z wiernymi przyjaciółmi odkrywa świat i stawia czoła wielu nowym sytuacjom, tym samym pomagając dzieciom wyzbyć się leków i znaleźć odpowiedź na wszystko. Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych książek Anity Głowińskiej to idealna okazja na niezapomniany, rodzinny seans. 

Na ekranach kin Helios nie zabraknie także przedpremierowych seansów hitu „Super Mario Bros. Film”! Produkcja o bohaterze kultowej gry komputerowej z lat 80., z pewnością dostarczy wielu wspaniałych emocji. Produkcja jest oparta na kultowej grze z lat 80., która do dziś ma liczne grono fanów i jest jedną najpopularniejszych gier komputerowych w historii. Seanse odbędą się podczas najbliższego weekendu, w dniach 20 i 21 maja.

Ponadto, w najbliższych dniach odbędą się także seanse w ramach projektów specjalnych. W niedzielę
o godz. 10:30 najmłodsi widzowie będą mogli poznać kolejne przygody pomocnego Strażaka Sama. Ta ciepła animacja podbija serca małych kinomanów na całym świecie. Codzienne życie tytułowego bohatera toczy się spokojnie, jednak czasami zdarzają się różne zaskakujące sytuacje i przygody. Tradycyjnie projekcję poprzedzą konkursy i zabawy na sali kinowej.

Z kolei we wtorek, 22 maja, o godzinie 18:00, w ramach cyklu Kino Konesera, wyświetlona zostanie komedia satyryczna z gwiazdorską obsadą - „Właściciele”. Akcja nagrodzonego trzema Czeskimi Lwami filmu Jiříego Havelki, opartego na popularnej sztuce teatralnej jego autorstwa, rozgrywa się w trakcie zebrania współwłaścicieli pewnej praskiej kamienicy. Prym podczas spotkania wiedzie przewodnicząca Zahrádková, która chce wcielić w życie swój plan… Przez kobietę przemawia chęć uratowania budynku wymagającego pilnego remontu. Problem w tym, że nie każdy podziela jej zdanie.

W środę zaś, sieć zaprasza na seans z cyklu Kino Kobiet. Wszystkie panie będą mogły odkryć „Miłość na nowo” podczas pokazu przedpremierowego. Czy przypadkowe wiadomości mogą doprowadzić do prawdziwej miłości? Przekona się o tym Mira, która po śmierci narzeczonego wysyła serię romantycznych SMS-ów na jego stary numer telefonu. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że został on już przypisany nowemu właścicielowi - Robowi. Seans rozpocznie się o godzinie 18:00, tradycyjnie projekcja zostanie poprzedzona licznymi atrakcjami i konkursami.

Szczegółowe informacje, aktualny repertuar oraz bilety dostępne są na stronie www.helios.pl, w aplikacji oraz kasach kinowych. Kupując bilet wcześniej, widzowie mogą wybrać najlepsze miejsca, a także zaoszczędzić więcej w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”.

Zobacz także

Festiwal Pierogów Świata już 26-28 maja w Katowicach
Festiwal Pierogów Świata już 26-28 maja w Katowicach
w Katowicach

Festiwal Pierogów Świata już 26-28 maja w Katowicach

XXVI Święto Kwitnących Głogów 2023 w katowickiej Ligocie. Zobaczcie zdjęcia!
XXVI Święto Kwitnących Głogów 2023 w katowickiej Ligocie. Zobaczcie zdjęcia!
w Katowicach

XXVI Święto Kwitnących Głogów 2023 w katowickiej Ligocie. Zobaczcie zdjęcia!

Murckowski Rajd Rowerowy - Aktywne Miasta. Będzie się działo!
Murckowski Rajd Rowerowy - Aktywne Miasta. Będzie się działo!
w Katowicach

Murckowski Rajd Rowerowy - Aktywne Miasta. Będzie się działo!

Pokaz mody Tomasza Ossolińskiego w Spodku. Na 30-lecie pracy
Pokaz mody Tomasza Ossolińskiego w Spodku. Na 30-lecie pracy
w Katowicach

Pokaz mody Tomasza Ossolińskiego w Spodku. Na 30-lecie pracy

Katowicka winda z 1930 roku. Wiedzieliście, że mamy taką perełkę?
Katowicka winda z 1930 roku. Wiedzieliście, że mamy taką perełkę?
Twoje Katowice

Katowicka winda z 1930 roku. Wiedzieliście, że mamy taką perełkę?

[Weekend w Katowicach] Noc Muzeów, strażackie święto na Nikiszu i wiele innych atrakcji. Czego nie można przegapić w najbliższy weekend?
[Weekend w Katowicach] Noc Muzeów, strażackie święto na Nikiszu i wiele innych atrakcji. Czego nie można przegapić w najbliższy weekend?
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Noc Muzeów, strażackie święto na Nikiszu i wiele innych atrakcji. Czego nie można przegapić w najbliższy weekend?

W piątek startuje Centrum Kato. Czekają punkty gastronomiczne i muzyka
W piątek startuje Centrum Kato. Czekają punkty gastronomiczne i muzyka
w Katowicach

W piątek startuje Centrum Kato. Czekają punkty gastronomiczne i muzyka

do góry