[Weekend w Katowicach] Zlot maluchów, kina plenerowe i nowa wystawa w Muzeum Śląskim. Sprawdzamy wydarzenia na weekend!

Kacper Jurkiewicz
20.07.2023w Katowicach

Kolejny wakacyjny weekend coraz bliżej. W Katowicach jak zwykle będzie wiele wydarzeń, którymi możemy zapełnić nasz czas wolny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jak co tydzień przeglądamy plakaty, repertuary oraz afisze i przedstawiamy ciekawe propozycje w naszym cyklu „Weekend w Katowicach”.

plansza z napisem weekend w katowicach

Weekend w Katowicach 21-23 lipca

Zlot maluchów przy Libero Katowice

Już w sobotę, 22 lipca, odbędzie się świętowanie z okazji 50 urodzin Fiata 126p. Z tej okazji zostanie zorganizowany zlot „126P.ROCENT Stylu w Libero”, w którym może wziąć udział każdy, i mały i duży. Organizatorami są Galeria Libero w Katowicach wraz z Tyskim Ruchem Klasyków.

Zlot miłośników ikony polskiej motoryzacji to nie tylko prezentacja wszelakiej maści Fiatów 126p - podczas wydarzenia zostanie zaprezentowanych także wiele innych pojazdów z minionej epoki. Czeka też wiele innych atrakcji. Start o godz. 13:00.

Galeria Libero, 22 lipca, więcej TUTAJ.

Plonobranie

Galeria Katowicka zaprasza na akcję Plonobranie. W najbliższą sobotę (22 lipca) można przyjść na plac przed Katowicką i dostać warzywa i owoce.

Akcja trwa w godz. 11:00-18:00. Liczba plonów ograniczona!

Plac przed Galerią Katowicką, 22 lipca, więcej TU.

Promenada po muzyce

23 lipca odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Promenada po muzyce”. Tym razem usłyszymy koncert "Smyczkowe pytania i odpowiedzi" w wykonaniu Messages Quertet. W skład zespołu wchodzą:

 • Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak - skrzypce,
 • Maria Shetty - altówka,
 • Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela.

Słowo o muzyce opowie Alicja Przytuła. W programie utwory na kwartet skrzypcowy Wolfganga Amadeusa Mozarta, Stanisława Moniuszki i Szymona Laksa.

Letnie, niedzielne koncerty promenadowe w Parku Kościuszki (okolice pomnika Kościuszki) odbywają się o godz. 11:00, a w przypadku niepogody o godz. 11:30 w Katowice Miasto Ogrodów.

Park Kościuszki, 23 lipca, więcej informacji w tym miejscu.

Kino plenerowe

W wakacje w różnych dzielnicach Katowic możemy korzystać z różnych kin plenerowych. W najbliższy weekend też będzie do tego okazja.

W Załężu odbędzie się seans filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie". Film obejrzymy bezpłatnie w piątek (21 lipca) o godz. 21:00 na terenie pl. ks. Londzina.

Na Osiedlu Witosa na placu św. Herberta czeka na nas familijna animacja „Krudowie”. Kino pod chmurką odbędzie się o godz. 21:00 w sobotę 22 lipca. Projekt finansowany jest z Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Pl. ks. Londzina, 21 lipca, 21:00. Więcej tu.
Pl. św. Herberta, 22 lipca, 21:00. Więcej tutaj.

Tour de Konstytucja

III edycja Tour de Konstytucja jest kontynuacją obywatelskiej działalności edukacyjno-informacyjnej prowadzonej od dwóch lat przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

W tym roku ma ona na celu przybliżanie istoty praworządności i zasad demokracji w świetle nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz zaangażowania obywateli do szerokiego w nich udziału.

Gośćmi katowickiego przystanku będą sędzia Igor Tuleya oraz sędzia Wojciech Hermeliński - przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 2014-2019.

Rynek w Katowicach, 22 lipca, godz. 11:30. Więcej tutaj.

Jazz Around Katowice

Najlepsza muzyka z pogranicza jazzu, funku i groovu wypełni dwa ciepłe, lipcowe wieczory w Katowicach. Wystąpią m.in. Jacob Banks, Benjamin Clementine, Theo Crocker, Mychelle, MonoNeon, MaBaSo i Kuba Badach, Klawo, Mychelle, Monika Borzym, USO 9001. Druga odsłona wydarzenia już 21 i 22 lipca w na scenach katowickiego MCK i NOSPR.

MCK, NOSPR, 21 i 22 lipca, bilety dostępne tu.

Nowa wystawa w Muzeum Śląskim

Jeśli lubicie obcować ze sztuką to mamy wydarzenie dla was. 22 lipca (sobota) odbędzie się otwarcie wystawy „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”.

Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszy polskiego i światowego dziedzictwa niematerialnego. Wydarzeniu będzie towarzyszyła konferencja oraz prezentacje depozytariuszy z regionów Górnego i Dolnego Śląska oraz Małopolski.

Podczas wakacyjnych wypraw w góry, na malowniczych halach możemy spotkać górali pasących owce. Zwyczaj bacowania jest częścią bogatego dziedzictwa kulturowego Polski, które zostało uhonorowane wpisem na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, podobnie jak tradycje górnicze Barbórki, czy niemal 80 innych zwyczajów, tradycji, obrzędów oraz umiejętności z całej Polski.

Program otwarcia:

 • 13:00 Otwarcie wystawy - Muzeum Śląskie, Plac Grubiorza,
 • 14:00-16:30 Konferencja na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego, Muzeum Śląskie, audytorium poziom -4, wstęp wolny.
 • 17:30 Koncert Kapeli DudySkrzypce z Sopotni Małej, która zaprezentuje tradycyjną muzykę górali żywieckich. Marta Matuszna - skrzypce, śpiew, Rafał Bałaś - dudy. Muzeum Śląskie, audytorium poziom -4, wstęp wolny.
 • 14:00 - 17:30 Prezentacje oraz pokazy rzemiosła i rękodzieła z województw śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, Muzeum Śląskie, poziom -3, wstęp wolny.

Program konferencji:

 • 14:00 Zwyczaje i tradycje na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, Niematerialne dziedzictwo kulturowe województwa dolnośląskiego, Niematerialne dziedzictwo kulturowe województwa małopolskiego i śląskiego.
 • 15:00 Szkoła Rzemiosł Cieszyn.
 • 15:15 Małopolska Szkoła Tradycji i Studium folklorystyczne - dobre praktyki.
 • 15:30 10-lecie Redyku Karpackiego. Od redyku do bacowania.

Muzeum Śląskie, 22 lipca, godz. 13:00-18:00. Więcej o wystawie przeczytacie TUTAJ.

Wypad na katowickie kąpieliska

Jeśli dopisze pogoda mieszkańcy Katowic jak zwykle będą szukali ochłody. Nie ma nic lepszego niż odpoczynek i zabawa nad wodą. W naszym mieście mamy kilka kąpielisk oraz baseny. Co weekend chętnych jest tak wiele, że ustawiają się kolejki.

Więcej informacji o kąpieliskach wraz z cenami znajdziecie w naszym artykule - TUTAJ.

Zaproponowane wyżej wydarzenia to tylko niektóre spośród tych, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach. Terminarz wydarzeń, które planowane są w Katowicach, znajdziecie także w naszej sekcji "Wydarzy się w Katowicach". Sami również możecie nam zgłaszać wydarzenia, w których warto wziąć udział, a odbywają się w przestrzeni naszego miasta!

W katowickim kinie

W nowym repertuarze kin Helios nie mogło zabraknąć najbardziej wyczekiwanych blockbusterów tego roku! Już od piątku widzowie będą mogli oglądać premierowe pokazy filmu „Barbie” oraz „Oppenheimer”. Ponadto na fanów Toma Cruise’a czeka „Mission: Impossible - Dead Reckoning Part 1”, a na wielbicieli animacji: „Między nami żywiołami”, „MAVKA i Strażnicy Lasu” oraz „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot”.

5 zdjęć

Filmy w kinie Helios, 21-23 lipiec 2023

5 zdjęć

„Barbie” - pierwszy film w aktorskiej wersji stworzony po ponad 40 animacjach, to komedia oparta na kultowych lalkach firmy Mattel. Mimo że szczegóły fabuły wciąż pozostają zagadką, wiadomo, że tytuł utrzymany jest w satyrycznej konwencji, a opowiadać będzie o przygodach słynnej lalki po wyrzuceniu z Barbielandu - bohaterka grana przez Margot Robbie okaże się niewystarczająco idealna, by mieszkać w tej baśniowej krainie. Wraz z wiernym Kenem będzie więc musiała poradzić sobie w prawdziwym świecie.

Kolejną nowością na ekranach sieci jest film biograficzny „Oppenheimer”. Robert Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Poza działalnością związaną z bronią atomową, Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów…

Moc filmowych emocji zapewni także „MISSION: IMPOSSIBLE - Dead Reckoning Part 1”. Ethan Hunt i jego zespół wyruszają na najniebezpieczniejszą jak dotąd misję: mają wytropić nową broń, która zagraża całej ludzkości, zanim wpadnie w niepowołane ręce. Gdy stawką jest kontrola nad losami świata, a mroczne siły z przeszłości Ethana są coraz bliżej, rozpoczyna się śmiertelny wyścig dookoła globu. W obliczu tajemniczego wroga Ethan jest zmuszony uznać, że nic nie może być ważniejsze od jego misji - nawet życie tych, na których najbardziej mu zależy.

Helios zaprasza także na kino familijne! Animacja „Między nami żywiołami” Disneya i Pixara to pełnometrażowy film opowiadający o Mieście Żywiołów, gdzie obok siebie mieszkają przedstawiciele czterech nacji - Ognia, Wody, Ziemi i Powietrza. Iskra - twarda, wygadana i wybuchowa dziewczyna - zaprzyjaźnia się z pogodnym, choć nieco ciapowatym i łzawym Wodkiem… Nowa znajomość zmusza ją do zrewidowania poglądów na życie.

Kolejną propozycją dla rodzin jest „MAVKA i Strażnicy Lasu”. Wróżka Mavka i muzykant Łukasz stają się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwita jak czarodziejski kwiat. Sielankę burzy próżna i chciwa księżniczka, która postanawia wykraść źródło życia strzeżone przez Mavkę. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi niszczyć wszystko, co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu…

Najmłodszych widzów ucieszą również seanse animacji „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film”. Kiedy złoczyńca zaczyna grozić Paryżowi czarną magią, do walki z nim staje Marinette, nastolatka przemieniona w superbohaterkę - Biedronkę. Dziewczyna łączy siły z charyzmatycznym obrońcą sprawiedliwości - Czarnym Kotem. Kiedy sekrety Biedronki i Czarnego Kota połączą się, a serca zaczną bić jednym rytmem, niezwykły duet zjednoczy się, by pokonać Władcę Ciem i ocalić miasto. Helios zachęca widzów do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest voucher na rodzinną wycieczkę do Paryża śladami bohaterów - szczegóły na www.helios.pl/biedronka.

Z okazji wakacji sieć przygotowała dla widzów także konkurs „Filmowe lato z nagrodami”, w którym do wygrania jest aż sto zestawów kinomana (dwa bilety na dowolny film oraz zestaw barowy dla dwojga). Aby zawalczyć o nagrody, należy wypełnić zgłoszenie konkursowe znajdujące się na stronie www.helios.pl/lato, załączyć skan biletu oraz w kreatywny sposób opisać swoją wakacyjną przygodę używając przy tym tytuły trzech wybranych filmów. Akcja trwa do końca sierpnia!

Szczegóły dotyczące wszystkich seansów dostępnych w aktualnym repertuarze znaleźć można na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz kasach kinowych sieci w całej Polsce. Kupując bilet wcześniej widzowie mogą zaoszczędzić więcej w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”.

Zobacz także

Spodek i MCK polecają się na sierpień! Sprawdźcie terminarz wydarzeń
Spodek i MCK polecają się na sierpień! Sprawdźcie terminarz wydarzeń
w Katowicach

Spodek i MCK polecają się na sierpień! Sprawdźcie terminarz wydarzeń

Alahamora w Katowicach. Magiczny lokal na Tylnej Mariackiej już otwarty! [Zdjęcia + wideo]
Alahamora w Katowicach. Magiczny lokal na Tylnej Mariackiej już otwarty! [Zdjęcia + wideo]
w Katowicach

Alahamora w Katowicach. Magiczny lokal na Tylnej Mariackiej już otwarty! [Zdjęcia + wideo]

Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na wystawy. Bezpłatne wejście do galerii sztuki
Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na wystawy. Bezpłatne wejście do galerii sztuki
w Katowicach

Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na wystawy. Bezpłatne wejście do galerii sztuki

Zlot Maluchów w Katowicach z okazji 50-lecia produkcji Fiata 126p. Zobaczcie zdjęcia!
Zlot Maluchów w Katowicach z okazji 50-lecia produkcji Fiata 126p. Zobaczcie zdjęcia!
w Katowicach

Zlot Maluchów w Katowicach z okazji 50-lecia produkcji Fiata 126p. Zobaczcie zdjęcia!

Jarmark u Babci Anny w Katowicach coraz bliżej. Dojedziemy tam darmowymi autobusami
Jarmark u Babci Anny w Katowicach coraz bliżej. Dojedziemy tam darmowymi autobusami
w Katowicach

Jarmark u Babci Anny w Katowicach coraz bliżej. Dojedziemy tam darmowymi autobusami

Memoriał Kamili Skolimowskiej 2023. Za nami piękna rywalizacja na Stadionie Śląskim [Galerie zdjęć]
Memoriał Kamili Skolimowskiej 2023. Za nami piękna rywalizacja na Stadionie Śląskim [Galerie zdjęć]
Sportowe

Memoriał Kamili Skolimowskiej 2023. Za nami piękna rywalizacja na Stadionie Śląskim [Galerie zdjęć]

Zabytkowe autobusy przyjechały do Katowic. Zlot Ikarusów odbył się na Muchowcu [Galeria zdjęć]
Zabytkowe autobusy przyjechały do Katowic. Zlot Ikarusów odbył się na Muchowcu [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Zabytkowe autobusy przyjechały do Katowic. Zlot Ikarusów odbył się na Muchowcu [Galeria zdjęć]

I Międzypokoleniowy Festiwal Sportu w Katowicach. Zobaczcie, jak było na Asnyka! [Galeria zdjęć]
I Międzypokoleniowy Festiwal Sportu w Katowicach. Zobaczcie, jak było na Asnyka! [Galeria zdjęć]
Sportowe

I Międzypokoleniowy Festiwal Sportu w Katowicach. Zobaczcie, jak było na Asnyka! [Galeria zdjęć]

GieKSiarski Piknik Rodzinny przy Bukowej. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!
GieKSiarski Piknik Rodzinny przy Bukowej. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!
w Katowicach

GieKSiarski Piknik Rodzinny przy Bukowej. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!

Za nami "Potańcówka pod Uniwersytetem". Przed rektoratem UŚ zatańczyli nie tylko studenci! [Galeria zdjęć]
Za nami "Potańcówka pod Uniwersytetem". Przed rektoratem UŚ zatańczyli nie tylko studenci! [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Za nami "Potańcówka pod Uniwersytetem". Przed rektoratem UŚ zatańczyli nie tylko studenci! [Galeria zdjęć]

do góry