Weekend w Katowicach. Biegi, Noc Bibliotek i giełda płytowa [30.09-02.10]

Kacper Jurkiewicz
30.09.2022w Katowicach

Przed nami pierwszy październikowy weekend. Podczas niego mieszkańcy mogą liczyć na sporo atrakcji. Jeśli lubicie sportowe wyzwania i emocje, to na pewno będziecie się dobrze bawić. Ale jest coś także dla seniorów. Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo od 30 września do 2 października w Katowicach.

Weekend w Katowicach

Weekend w Katowicach 30 września-2 października

Katowicka Noc Galerii

To już ósma edycja Katowickiej Nocy Galerii. Oprócz galerii znajdujących się w Mieście Ogrodów odwiedzicie m.in. Galerię "Pod 11", katowickie BWA, Galerię "ArtNova 2", Galerię "Katowice" ZPAF, Galerię Teatru Ateneum, Galerię Intymną, Galerię Warsztatową, Galerię Art Cafe da Vinci, czy Scenę za Szybą. 

Więcej informacji znajdziecie tutaj

Please, Stand-up!

Najlepsi polscy komicy, nowy repertuar, multimedialne show i gość specjalny w najpiękniejszych polskich arenach. Gospodarzem spektaklu będzie uwielbiany przez tłumy Łukasz Lotek Lodkowski. Wystąpią:

 • Piotr Zola Szulowski,
 • Błażej Krajewski,
 • Michał Leja,
 • Darek Gadowski,
 • Tomek Kołecki.

O oprawę muzyczną i wizualną zadba Dj roku 2021, Falcon1, a gościem specjalnym będzie fantastyczny aktor, Janusz Chabior. 

Stand-up odbędzie się 30 września i 1 października w Spodku. Więcej informacji w tym miejscu

Koncert w Pod Ożartym Smokiem - Maya Krav i Dumbdog

Kolejny koncert w pubie Pod Ożartym Smokiem. Tym razem wystąpi Maya Krav i Dumbdog. 

Maya Krav — brokatowa producentka muzyki elektronicznej oraz zwyciężczyni programu muzycznego Stage4YOU, która zadebiutowała singlem "Deep&High" w grudniu 2020. Na co dzień zajmuje się nie tylko komponowaniem, ale również remiksowaniem — jej remix "Miło Było Pana Poznać" Mery Spolsky, został doceniony przez samą autorkę oryginału. Brokatowa solistka właśnie wydała swój najnowszy energetyczny singiel "VIGZA"! Do tej pory miała okazję m.in. supportować Sanah na wydarzeniu "Siła Jest Kobietą", zagrać na Juwenaliach w całej Polsce, a także na FEST Festivalu. Pochodzi ze Śląska, a każdy jej koncert jest imprezowym show!

Dumbdog — zespół, który nie zamyka się na wiele muzycznych wariacji, przez co repertuar zawsze jest zróżnicowany. Od spokojnych i klimatycznych gitarowych ballad po żywe disco, electro i synthpop. Mimo krótkiego stażu, mają za sobą kilka udanych koncertów i kilka wydanych piosenek na streamingach.

 • Maciej Stachoń - wokal, gitara
 • Piotr Kornasiewicz - gitara, klawisze
 • Grzegorz Niemczyk - gitara basowa

Koncert odbędzie się 30 września o godz. 20:00. Bilety do kupienia za gotówkę w miejscu wydarzenia.

Rusza sezon na lodowisku w Spodku

Rozpoczyna się sezon na lodowisku w Spodku w Katowicach. Co więcej, dwie pierwsze ślizgawki na lodowisku będą darmowe dla mieszkańców. W piątek, 30 września, o godzinie 18:00 i 19:30 będzie można pojeździć na łyżwach za darmo.

Więcej informacji w TYM MIEJSCU

XXXVI Murckowski Nocny Rajd Rowerowy

Trasa w okolicach 30 km, przebiegająca zarówno asfaltem jak i drogami leśnymi. Pokręcimy się w okolicach Starej Wesołej, Larysza, Kosztów, Lędzin, Ławek i Wesołej. Start rajdu 30 września z rynku Murckowskiego o godz. 19:00

Po rajdzie oczywiście zapraszamy na grilla na murckowskich działkach Wiesia, gdzie będzie rozpalony grill. Wystarczy z sobą zabrać kiełbaski i napoje. Opłata za udział to 5 zł (pokrywa koszty zakupu tacek, sztućców, musztardy, ketchupu, worków na śmieci i wynajmu miejscówki). 

Więcej informacji tu

Swap party - wymiana ubrań 

Zapraszamy na wymianę ubrań, która pomaga zadbać o planetę i odkryć kreatywne stylizacje. Swap party to sposób na to, by dać ubraniom nowe życie, zrobić porządek w szafie, przekazać w dobre ręce to, w czym z różnych powodów nie chodzimy.

Wydarzenie odbywa się 1 października od 12:00 do 14:00 w KATO Urban Corner przy rynku. Więcej informacji tu

Weekend seniora z kulturą

W ramach akcji "Weekend seniora z kulturą" zapraszamy seniorki i seniorów na bezpłatne warsztaty ekspresji twórczej (w sobotę w godz. 10.00-12.00) oraz bezpłatne zwiedzanie wystaw "Amerykańska zabawa. Portrety wielokrotne" oraz „Koniec związku albatrosów” prac Joanny Zdzienickiej-Obałek (w sobotę i niedzielę w godzinach: 10.00-18.00)
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. 

Na warsztaty wymagane są zapisy: edukacja@bwa.katowice.pl lub 32 2599040 wewn. 16. Więcej informacji tutaj

Weekend seniora z kulturą w Muzeum Historii Katowic 

Dział Teatralno-Filmowy Oddział Muzeum Historii Katowic (ul. Kopernika 11) będzie czynny:

 • 1.10.2022 godz. 10:00 - 16:00
 • 2.10.2022 godz. 11:00 - 15:00

Zwiedzanie wystawy stałej indywidualnie: „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” oraz wystawy czasowej „O Wojciechu Kilarze - takty, motywy, frazy” w dniach 1 i 2 października 2022 r. Na wystawie stałej możliwość obejrzenia filmów:

 • „Wielobarwna Barbara Ptak - benefis”,
 • „Kronika rodzinna i towarzyska”,
 • „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak”.

Specjalnie z tej okazji - mini wystawa projektów Barbary Ptak pozyskanych od autorki w tym roku. Upominek - niespodzianka dla każdego uczestnika.

Noc Bibliotek SUM -  Zadbaj o zdrowie nocą

W sobotę 1 października 2022 r. od godz. 14:00 zapraszamy na VIII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek „To się musi powieść”. W ramach wydarzenia zachęcimy Was do zadbania o swoje zdrowie - pokażemy, jak wygląda m.in. kurs pierwszej pomocy, samobadanie piersi, czy trening dna miednicy.

Zorganizujemy dla Was także międzypokoleniowe spotkanie z planszówkami, a co ważniejsze - dowiecie się, jak wiele tajemnic skrywają mury naszych uczelnianych bibliotek i odwiedzicie miejsca niedostępne na co dzień! Tegoroczna Noc Bibliotek będzie również świetną okazją do zapoznania się z naszym księgozbiorem i do wypożyczenia pierwszych książek.

W wydarzeniu uczestniczą oddziały Biblioteki SUM:

 • w Katowicach, ul. Medyków 18,
 • w Sosnowcu, ul. Ostrogórska 30,
 • w Zabrzu, ul. Jordana 19.

Katowicka giełda płytowa

Miasto Ogrodów Katowice, Strefa Centralna oraz Płyty W Twoim Mieście zapraszają na kolejne wydarzenie w Katowicach. Jak zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca będziemy na katowickiej giełdzie płyt winylowych i cd, Strefa Centralna, Miasto Ogrodów.

Wydarzenie odbędzie się 2 października (niedziela) od 10:00 do 15:00 przy placu Sejmu Śląskiego 2. Jak zawsze nie zabraknie wydawnictw, będzie wiele nowości i poszukiwanych płyt z epoki. Tym razem znów zawitają do nas nowi wystawcy, którzy przywiozą z sobą wspaniałe wydawnictwa. 

Bieg Zdążyć przed rakiem

Przed nami 8. edycja biegu "Zdążyć Przed Rakiem". Co roku setki osób biorą udział w wydarzeniu, które ma szczytny cel. W tym roku bieg powraca do formuły stacjonarnej, a biegacze wystartują w Parku Zadole.

Bieg odbędzie się 1 października. Do pokonania jest dystans około 5 km. Można go przebiec, ale również przespacerować. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy oraz pamiątkowy medal. Bieg dla dorosłych ruszy o godz. 12:00. 

W biegu mogą wziąć udział także dzieci. Wyznaczono dla nich dystans — ok. 300 metrów. Bieg dla dzieci ruszy o godz. 11:30. 

Więcej informacji tutaj

Decoupage dla seniorów

Zapraszamy seniorów na warsztaty decoupage na drewnie. Poznamy tę prostą, ale niezwykle efektowną techniką plastyczną pod okiem doświadczonego instruktora. Zajęcia odbywają się w ramach Katowickiego Dnia Seniora. Zostaną przeprowadzone w MDK Południe (ul. Sołtysia) o godz. 16:00. Wstęp darmowy. 

Silesia Marathon 

Silesia Marathon 2022 już 2 października. Biegacze spróbują swoich sił na trzech dystansach: maratonu, półmaratonu i 50-kilometrowego ultramaratonu.

Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj. A o utrudnieniach pisaliśmy w tym miejscu

 

Więcej wydarzeń w poście:

Zobacz także

Weekend w Katowicach. Festiwal Roślin i Śląska integracja studencka - co jeszcze nas czeka? [14.10-16.10]
Weekend w Katowicach. Festiwal Roślin i Śląska integracja studencka - co jeszcze nas czeka? [14.10-16.10]
w Katowicach

Weekend w Katowicach. Festiwal Roślin i Śląska integracja studencka - co jeszcze nas czeka? [14.10-16.10]

Bieg "Zdążyć Przed Rakiem" w Parku Zadole [Zdjęcia]
Bieg "Zdążyć Przed Rakiem" w Parku Zadole [Zdjęcia]
Sportowe

Bieg "Zdążyć Przed Rakiem" w Parku Zadole [Zdjęcia]

Co kryje CINiBA? Zabierzemy Was na niezwykłą wycieczkę!
Co kryje CINiBA? Zabierzemy Was na niezwykłą wycieczkę!
Twoje Katowice

Co kryje CINiBA? Zabierzemy Was na niezwykłą wycieczkę!

CINiBA świętuje 10-lecie. Skorzystało z niej 2,5 miliona osób
CINiBA świętuje 10-lecie. Skorzystało z niej 2,5 miliona osób
w Katowicach

CINiBA świętuje 10-lecie. Skorzystało z niej 2,5 miliona osób

Silesia Marathon 2022. Ostatnie przygotowania do biegu 2 października
Silesia Marathon 2022. Ostatnie przygotowania do biegu 2 października
Sportowe w drodze

Silesia Marathon 2022. Ostatnie przygotowania do biegu 2 października

Międzynarodowy Dzień Głuchych w Muzeum Śląskim. Czeka wystawa Głusza
Międzynarodowy Dzień Głuchych w Muzeum Śląskim. Czeka wystawa Głusza
w Katowicach

Międzynarodowy Dzień Głuchych w Muzeum Śląskim. Czeka wystawa Głusza

do góry