Wichura siała spustoszenie! Zerwała ponad 190 dachów

Olga Krzyżyk
30.01.2022w Katowicach

Katowiccy strażacy cały czas otrzymują informacje dotyczące szkód, jakie wyrządził silny wiatr. Od wczesnych godzin porannych straż pożarna interweniuje w sprawie wiatrołomów i pochylonych drzew. Na ul. Mieszka I doszło do zerwania poszycia dachu.

Komenda Miejska PSP w Katowicach. Strażacy interweniują w związku z zerwaniem poszycia dachu budynku na os. Tysiąclecia

Aktualizacja, 31.01, 06:46:

Od 29.01 od godziny 19:00 do 31.01 do godziny 6:00 w województwie śląskim odnotowano 1317 zdarzeń atmosferycznych. Gliwice - 141, Częstochowa - 133, Tarnowskie Góry - 128, Katowice - 110, Bytom - 85, Sosnowiec - 69, Zabrze - 55, Lubliniec - 60. Odnotowano ponad 190 uszkodzonych dachów, z czego blisko 160 na budynkach mieszkalnych. 

Aktualizacja, godz. 17:40:

Od rana do godziny 17:40 straż pożarna w województwie śląskim interweniowała ponad 1 tys. razy w związku ze skutkami wichury. Zgłoszeń cały czas przybywa. Najwięcej interwencji odnotowano w Częstochowie. A jak wygląda sytuacja w Katowicach?

Od północy 30 stycznia Komenda Miejska PSP w Katowicach odnotowało ponad 80 zgłoszeń. Większość dotyczyła wiatrołomów. Wiatr łamał drzewa, przechylał je. Już jest spokojniej, ale strażacy wciąż otrzymują kolejne zgłoszenia.

Największe szkody wyrządził wiatr na budynku wielorodzinnym przy ul. Mieszka I. Tam zerwane zostało poszycie dachu. Strażacy próbowali pozbyć się oderwanych fragmentów, ale wiatr uniemożliwił skończenie akcji. Poszycie zostało zabezpieczone przez strażaków i zostanie usunięte, gdy tylko poprawią się warunki atmosferyczne.

Ponadto na ul. Plac Kilara Wojciecha 1 wiatr porwał jeden z namiotów punktu wymazowego. Namiot przeleciał i uderzył w kilka zaparkowanych w pobliżu samochodów. Na szczęście, obyło się bez większych zniszczeń.

Strażacy podkreślają, że nikomu nic się nie stało.

Aktualizacja, godz. 12:00:

Od godz. 7:30 do godz 12:00 straż pożarna odnotowała 486 zdarzeń atmosferycznych. 38 zdarzeń dotyczyło interwencji z uszkodzonymi dachami. Nie ma osób poszkodowanych. Najwięcej interwencji strażaków odnotowano w:

  • Tarnowskich Górach - 65,
  • Częstochowie - 47,
  • Gliwicach - 41,
  • Lublińcu - 34,
  • Katowicach - 30,
  • Bytomiu - 30
  • i Siemianowicach Śląskich - 28.

Pisaliśmy:

Strażacy usuwają skutki wichury. W związku z silnym wiatrem od rana 30 stycznia Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała ponad 200 interwencji (dane do godziny 10:00). W Katowicach również nie brakuje wyjazdów. Strażacy usuwają m.in. uszkodzone poszycie dachu budynku wielorodzinnego.

Interwencji cały czas przybywa. Już mamy ok. 22 wyjazdów. Staramy się sukcesywnie reagować. Usuwamy m.in. uszkodzone poszycie dachu przy ul. Mieszka I w Katowicach. Silny wiatr utrudnia nam ustawianie drabiny. mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Katowicach, st. kpt. Adam Kryla

17 zdjęć

Zerwanie poszycia dachu na budynku na os. Tysiąclecia. Interweniują strażacy

Strażacy usuwają fragmenty poszycia dachu z budynku przy ul. Mieszka I na os. Tysiąclecia w Katowicach, które zerwała wichura.

17 zdjęć

Łącznie w całym wojewodztwie śląskim odnotowano już ponad 200 interwencji strażaków.

Do godziny 10:00 straż pożarna w województwie śląskim odnotowała ponad 200 interwencji związancyh z usuwaniem skutków silnego wiatru. Najwięcej strażacy odnotowali wyjazdów w powiecie tarnogórskim, powiecie gliwickim, częstochowskim i mieście Częstochowa. W wyniku silnych wiatrów uszkodzonych zostało 13 dachów na budynkach. przekazuje rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, mł. bryg. Aneta Gołębiowska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed zagrożeniem drugiego stopnia, które obowiązuje do godziny 21:00 30 stycznia, w związku z silnym wiatrem.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie możliwe burze. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów w woj. śląskim.

Zobacz także

Silny wiatr w regionie. W Katowicach drzewo spadło na ogrodzenie
Silny wiatr w regionie. W Katowicach drzewo spadło na ogrodzenie
w Katowicach

Silny wiatr w regionie. W Katowicach drzewo spadło na ogrodzenie

Damian Dąbrowski o niżu Nadia: To był najsilniejszy wiatr tej zimy. Przed nami kolejna wichura
Damian Dąbrowski o niżu Nadia: To był najsilniejszy wiatr tej zimy. Przed nami kolejna wichura
w Katowicach

Damian Dąbrowski o niżu Nadia: To był najsilniejszy wiatr tej zimy. Przed nami kolejna wichura

Zima nie odpuszcza. RCB ostrzega przed silnym wiatrem
Zima nie odpuszcza. RCB ostrzega przed silnym wiatrem
poza Katowicami

Zima nie odpuszcza. RCB ostrzega przed silnym wiatrem

do góry