Wielka awaria na kolei. W czwartek były problemy z kursowaniem pociągów

Kacper Jurkiewicz
17.03.2022w drodze

Awaria w kursowaniu pociągów. W kilkunastu centrach sterowania doszło do usterek, w związku z tym pociągi mają opóźnienia, a niektóre kursy są odwoływane. 

Fot. Olga Krzyżyk/WKatowicach.eu. Problemy z kursowaniem pociągów występują również w Katowicach

Aktualizacja, 18, marca, godz. 9:00

Awaria jest naprawiona. ZTM zakończył honorowanie biletów kolejowych jako ważne na przejazd komunikacją miejską. 

Aktualizacja, 17 marca, godz. 14:58

Pozostały do wykonania prace, które przywrócą sprawność urządzeń na pięciu LCS - Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki. Non stop w koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej.

Aktualizacja, 17 marca, godz. 13:20

Wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Przed godz. 11:00 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew. Około godz. 13:00 przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice - Dziedzice, Poraj i Skoczów. Dzięki temu wznawiane są rozkładowe kursy pociągów i ruch się stopniowo normalizuje. 

Znane są przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom - producenta urządzeń - to błąd w działaniu urządzeń.

Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier. przekazuje rzecznik prasowy PKP PLK, Mirosław Siemieniec

Aktualizacja, 17 marca, godz. 9:05

ZTM opublikował ważną wiadomość dla pasażerów kolei. W ZTM do odwołania honorowane są wszystkie bilety kolejowe. Na podstawie biletu kolejowego można korzystać ze wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM.

Wcześniej informowaliśmy:

Jeżdżący koleją mają dziś ciężej z podróżą. W czwartek, 17 marca, ok. godz. 4:00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego.

Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą. Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. przekazuje rzecznik prasowy PKP PLK, Mirosław Siemieniec

Osoby podróżujące z Katowic lub przez Katowice również mają od rana problemy. 

Awaria sterowania ruchem powoduje utrudnienia. W Częstochowie i w Poraju odwołano rano kilka pociągów, obecnie kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Podobnie jest także na węźle Czechowice-Dziedzice. Awaria dotyczy wszystkich pociągów głównie na rozkładzie między Częstochową, Katowicami a południem. Nie znamy terminu przywrócenia normalnego ruchu. Wiemy, że PLK pracuje nad tą sprawą. mówi portalowi WKatowicach.eu rzecznik prasowy Kolei Śląskich, Tomasz Musioł

Pasażerowie muszą więc słuchać komunikatów nadawanych na dworacach. Informacje o awariach i problemach z kursowaniem pociągów dostepne są także na stronie internetowej. 

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Zobacz także

Przebojowy pociąg RMF FM na stacji w Katowicach. Pasażerowie i gwiazdy jadą do Gdyni [ZDJĘCIA]
Przebojowy pociąg RMF FM na stacji w Katowicach. Pasażerowie i gwiazdy jadą do Gdyni [ZDJĘCIA]
w Katowicach

Przebojowy pociąg RMF FM na stacji w Katowicach. Pasażerowie i gwiazdy jadą do Gdyni [ZDJĘCIA]

do góry