Wkrótce 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W Senacie otwarto specjalną wystawę [Program obchodów]
Już niedługo odbędą się oficjalne obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. W Katowicach odbędzie się uroczysta Msza Święta, która zapoczątkuje obchody. W Senacie RP pojawiła się specjalna wystawa poświęcona tym tragicznym wydarzeniom w historii Śląska.
Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej
Rok 2025 został uchwalony rokiem Tragedii Górnośląskiej przez Sejmik Województwa Śląskiego. W styczniu będziemy obchodzić jej 80. rocznicę.
Obchody zaplanowano na 26 stycznia (niedziela). Rozpoczną się od Mszy Świętej o godz. 12:00 w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Po niej uczestnicy udadzą się pod bramę obozu „Zgoda” w Świętochłowicach. Tam nastąpi złożenie kwiatów i oddanie hołdu ofiarom deportacji.
W Bytomiu-Miechowicach o godz. 14:00 odbędą się uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Organizatorzy przygotowali również rekonstrukcję wydarzeń z 1945 roku, aby przybliżyć dramatyczną atmosferę tamtych dni.
Ostatnim punktem obchodów 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej ma być odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie.
Wystawa w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej
W Senacie RP odbyło się otwarcie wystawy upamiętniającej 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Wystawa, przygotowana przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków przywołuje dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat, a jej celem jest upamiętnienie tego rozdziału historii.
Wystawę zainicjowała senator Halina Bieda, a projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Obchody 80. rocznicy są organizowane przez województwa śląskie i opolskie, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęli marszałek Sejmu RP oraz marszałek Senatu RP. Senat RP podjął uchwałę, w której oddaje hołd pamięci mieszkańców Górnego Śląska, którzy byli represjonowani przez Armię Czerwoną oraz przez komunistyczne władze Polski. Uchwała została przyjęta przez aklamację i stanowi wyraz szacunku dla tych, którzy stracili życie, zdrowie i godność w wyniku brutalnych represji.
Tragedia Górnośląska
Styczeń 1945 roku to czas, kiedy rozpoczęły się masowe mordy na ludności cywilnej Śląska, a także brutalne deportacje do obozów pracy w ZSRR. Wielu deportowanych nigdy nie powróciło, a ci, którzy przeżyli, zostali na zawsze skrzywdzeni, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Obchody 80-lecia mają na celu nie tylko przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń, ale także zapewnienie, by młodsze pokolenia pamiętały o tej części naszej historii.
Tragedia Górnośląska jest częścią naszej tożsamości, częścią naszej historii, której nie możemy zapomnieć. Uroczystości 80. rocznicy to okazja, by wspólnie oddać cześć ofiarom, przypomnieć o tragedii, która na zawsze zmieniła oblicze Śląska. mówi marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa