Wycieczka "Szlakiem Kazimierza Kutza" w Katowicach już 11 stycznia. Trwają zapisy

Olga Krzyżyk
03.01.2025w Katowicach

Zobaczmy Katowice szlakiem Kazimierza Kutza! Już 11 stycznia Bractwo Turystyki i Krajoznawstwa iNO KAJ Związku Górnośląskiego organizuje wycieczkę turystyczną śladem wybitnego reżysera filmowego. Trwają zapisy na wydarzenie.

mural z kazimierzem kutzem

Szlakiem Kazimierza Kutza

Bractwo Turystyki i Krajoznawstwa iNO KAJ Związku Górnośląskiego zaprasza na wycieczkę "Szlakiem Kazimierza Kutza". Regionaliści i znawcy Śląską pokażą chętnym wschodnie dzielnice dzisiejszych Katowic, w których Kazimierz Kutz się urodził, wychował i tworzył niektóre filmy. Będzie też spotkanie z ludźmi, którzy go dobrze znali.

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 11 stycznia, w Katowicach w godzinach 10:00-16:00. Wycieczka poprowadzona będzie przez dzielnice - Szopienice, Nikiszowiec i Giszowiec. Zapisy już trwają.

Zapisy do 8 stycznia 2025 r. Przy zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia (jest konieczna do ubezpieczenia NNW), numer telefonu, a także miejsce wsiadania (Katowice lub Nikiszowiec). Dzieci i młodzież przed ukończonym 18. rokiem życia mogą uczestniczyć w wydarzeniu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Ilość miejsc jest ograniczona.

Jak się zapisać?

  • telefonicznie pod nr. tel. 516 053 760 w godz. 11:00-16:00 w dni robocze,
  • SMS-em na nr tel. 516 053 760,
  • mailem na adres WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.

Cena wycieczki to 60 zł i zawiera: przejazd autobusem, ubezpieczenie NNW, zwiedzanie, przerwa kawowa i gorący posiłek (żur śląski).

Plan wycieczki

1. Zbiórka uczestników w jednym z dwóch miejsc do wyboru:

  • godz. 10.00 - przystanek autobusowy "Katowice Sokolska" przy ul. Sokolskiej 33 (przy tzw. Żylecie) w kierunku północnym (w stronę Siemianowic, Czeladzi, Sosnowca) - miejsce wsiadania polecane dla osób niezmotoryzowanych

lub

  • godz. 10.15 - duży parking przy ul. Gospodarczej w Nikiszowcu przy rondzie (skrzyżowanie ul. Szopienickiej z ul. Gospodarczą) - tu można spokojnie zostawić samochód, a więc miejsce wsiadania polecane dla osób zmotoryzowanych.

2. Szopienice

  • godz. 10:30 - 12:00 - zwiedzanie Uthemanna i centrum Szopienic z dr Danielą Dylus.
  • godz. 12:00 - 13:30 - wizyta w Browarach Mokrskich: przerwa kawowa, spotkanie - rozmowa o Kazimierzu Kutzu, gorący posiłek (żur śląski), bezpłatne toalety.

3. Nikiszowiec

  • godz. 13:40 - 15:00 - zwiedzanie zabytkowego osiedla z Grzegorzem Franki i Beatą Lizoń, wizyta u Beboków, czas wolny.

4. Giszowiec

  • godz. 15:10 - 15:40 - zwiedzanie zabytkowego osiedla z Grzegorzem Franki i Beatą Lizoń.

5. Powrót do miejsc zbiórek:

  • godz. 15:50 - parking przy ul. Gospodarczej w Nikiszowcu,
  • godz. 16:00 - przystanek autobusowy "Katowice Sokolska".

Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz to polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, publicysta, pisarz oraz polityk. Współpracownik opozycji demokratycznej w PRL, senator IV, V, VI i VIII kadencji (1997-2007, 2011-2015), w latach 2001-2005 wicemarszałek Senatu V kadencji, w latach 2007-2011 poseł na Sejm VI kadencji.

Urodził się 16 lutego 1929 w Szopienicach, zmarł 18 grudnia 2018 w Warszawie. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. W latach 1979-1982 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 1981 został prezesem Śląskiego Towarzystwa Filmowego, którego był współzałożycielem. W tym samym roku wybrano go na przewodniczącego Porozumienia Środowisk Twórczych Regionu Śląskiego Solidarności. Brał wówczas udział w Kongresie Kultury, który został przerwany w dniu wprowadzenia stanu wojennego. Został internowany, zwolniono go po kilku dniach. W proteście przeciwko wydarzeniom w kopalni "Wujek" zrezygnował ze stanowiska głównego reżysera Ośrodka Telewizji Katowice, które piastował od 1976 roku.

W 1986 podjął pracę jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie na Wydziale Reżyserii. W 1990 został szefem Krakowskiego Ośrodka TV, w rok później zrezygnował z tego stanowiska z powodu ataków zakładowej Solidarności. W 1997 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Od 1997 roku był senatorem z ramienia Unii Wolności. Od 2001 do 2005 roku pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. W latach 2007 -2011 był posłem na Sejm VI kadencji.

Pracę reżyserską rozpoczął w 1955 jako asystent Andrzeja Wajdy przy realizacji „Pokolenia”. Samodzielnym debiutem reżyserskim był w 1959 film „Krzyż Walecznych”. W 1960 roku nakręcił drugi film „Nikt nie woła” na podstawie nie wydanej w Polsce powieści Józefa Flena opisującej losy Polaków na froncie wschodnim. Kolejny film, „Ludzie z pociągu" (1961) powstał na podstawie opowiadania Mariana Brandysa. Z mitem narodowego bohatera Kutz próbował się rozliczyć w „Tarpanach” (1962) na podstawie prozy Mariana Brandysa. „Upał” zrealizowany przez Kutza w 1964 roku jako kontynuacja „Kabaretu Starszych Panów” jest dzisiaj filmem niemal kultowym. W kolejnych dwóch filmach reżyser powrócił do realistycznego portretowania prowincjonalnych społeczności. Nakręcił „Ktokolwiek wie...” (1966) na podstawie reportażu Krzysztofa Kąkolewskiego oraz „Skok” (1967).

W 1970 roku Kutz nakręcił „Sól ziemi czarnej”, rozpoczynając cykl filmów śląskich opartych na własnych scenariuszach. Film inicjujący tzw. tryptyk śląski opowiadał o pierwszym, zakończonym klęską powstaniu śląskim 1920 roku poprzez pokazanie losów siedmiu braci Basistów walczących w jednym oddziale. Film daleki był jednak od polityki i romantycznej egzaltacji. Kutz, wpisując górnośląską rzeczywistość w strukturę mitu, stworzył sugestywny, konsekwentny także kolorystycznie obraz.

Akcja następnej części śląskiej sagi - „Perły w koronie” (1972) - rozgrywała się w latach trzydziestych. Film niezwykle pięknie opowiadał o trudzie pracy i jej śląskim etosie, o życiu rodzinnym, co zyskiwało tu wymiar niemal biblijny. W zrealizowanych w 1981 roku „Paciorkach jednego różańca” - ostatniej części śląskiego tryptyku, Kutz umieścił akcję współcześnie, bo w końcu lat siedemdziesiątych. Główne role zagrali tu śląscy amatorzy. W śląskich filmach Kutza człowiek zawsze był pokazany jako część zbiorowości, a to co indywidualne przekładało się na wspólne życie, wspólny system wartości. Dlatego kolejny film reżysera, który stał się tragicznym epilogiem śląskiej sagi, opowiadającym o wydarzeniach w kopalni „Wujek” w Katowicach, w którym zginęło 9 górników, „Śmierć jak kromka chleba” (1994) nie jest prostym odtworzeniem historii wypadków, lecz w elegijnym tonie opowiada o losie zbiorowym.

W latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych, jeszcze przed filmem opisującym wydarzenia w kopalni "Wujek", reżyser powrócił do tematyki wojennej. W "Na straży swej stać będę" (1983) pokazał śląskie podziemie podczas okupacji niemieckiej. Kolejny obraz to kameralny film „Wkrótce nadejdą bracia” (1985) na podstawie sztuki Janusza Krasińskiego, nawiązujący w swej poetyce do wczesnego filmu reżysera "Nikt nie woła" i poruszający wątki rozliczeniowe. W latach dziewięćdziesiątych reżyser nakręcił także trzy filmy telewizyjne: "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza" (1993), "Zawrócony" (1994) oraz "Sława i chwała" (1997) na podstawie powieści Jarosława Iwaszkiewicza oraz film „Pułkownik Kwiatkowski” (1995).

W teatrze Kutz debiutował niedługo po zrealizowaniu swojego pierwszego filmu. W 1961 roku we wrocławskim Teatrze Rozmaitości wystawił dramat Leona Kruczkowskiego "Śmierć gubernatora", następnie komedię obyczajową "Billy Kłamca" Willisa Halla i Keitha Waterhouse'a w warszawskim Teatrze Komedia (1964) oraz "Koncert" Hermana Bahra w Teatrze Klasycznym w Warszawie (1965). W 1964 roku zrealizował prapremierę sztuki Jarosława Abramowa "Anioł na dworcu" w Teatrze Kameralnym w Warszawie. Po nieudanej premierze "Savonaroli" Jovana Histrića w Starym Teatrze w Krakowie (1966) reżyser rozstał się z teatrem na kilkanaście lat.

Kiedy w 1977 roku przystępował do pracy nad "Przedstawieniem 'Hamleta' we wsi Głucha Dolna" Ivo Breśana w warszawskim Teatrze na Woli był już uznanym reżyserem filmowym, miał za sobą realizację dwóch pierwszych części śląskiej sagi. Powrót Kutza do teatru w wielkim stylu zaowocował kolejnymi przedstawieniami, które mówiły o najistotniejszych sprawach współczesnych.

W czasach stanu wojennego zagadnieniami historiozoficznymi zajął się w "Śmierci Dantona" Georga Buchnera zrealizowanej w warszawskim Teatrze Ateneum (1982). Kutz realizował także sztuki, w których pozwalał aktorom na ich zawodowy popis. Jeszcze w 1980 roku wystawił "Już po wszystkim" Edwarda Albeego w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Grażyna Barszczewska i Roman Wilhelmi zagrali główne role w "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona (Scena na piętrze, Poznań, 1983), Anna Seniuk i Jerzy Kamas wystąpili w "Zwierzeniach służki Zerliny" Hermana Brocha w warszawskim Teatrze Ateneum (1992). "Samych porządnych ludzi", Kutz wystawił z zespołem warszawskiego Teatru Współczesnego, natomiast premiera sztuki Gratiena Gelinasa mówiącej o katolickim sumieniu, odbyła się w warszawskim Teatrze Małym (1992).

Jedyne przedstawienie operowe Kutza to "Halka" Stanisława Moniuszki zrealizowana w 1990 roku na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. W Starym Teatrze w Krakowie Kutz wyreżyserował "Twórców obrazów" Per Olofa Enąuista (1999), a także” Damy i huzary” Aleksandra Fredry (2001) oraz „Pieszo” Sławomira Mrożka (2003)

W Teatrze TV Kutz debiutował w 1965 roku przedstawieniem "Żołnierze" według prozy Ernesta Brylla. W 1981 roku wyreżyserował dwie sztuki na podstawie tekstów Stanisława Bieniasza - "Urlop zdrowotny" i "Stary portfel". Nowy okres w realizacjach Teatru TV wyznaczył kolejny spektakl Kutza, wyreżyserowany wcześniej na scenie dramatycznej - "Opowieści Hollywoodu" Christophera Hamptona (1986). Odtąd reżyser stale współpracował z telewizją i tutaj właśnie dokonał wielu bardzo ważnych realizacji - m.in. "Węzeł" Feliksa Falka (1987), "Wygnańcy" Jamesa Joyce'a (1988), "Samobójca" Nikołaja Erdmana (1988) "Dzieci Arbatu" (1989). W 1990 roku Kutz zrealizował "Kolację na cztery ręce" Paula Barza, następnie "Wieniedikta Jerofiejewa" (1991) i "Stalina" Gastona Salvatore.

Do tematyki współczesnej Kutz powrócił w "Antygonie w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego (1994) i "Emigrantach" Sławomira Mrożka (1995). Po zrealizowaniu sztuki Antoniego Czechowa "Wujaszek Wania" (1994), w 1989 roku Kazimierz Kutz zrealizował dla Teatru TV jedno z najlepszych i najbardziej kontrowersyjnych telewizyjnych przedstawień - „Do piachu...” Tadeusza Różewicza. Kolejny raz z dramatem Tadeusza Różewicza Kutz zmierzył się w 1998 roku, wystawiając w Teatrze TV „Kartotekę rozrzuconą” oraz „Spaghetti i miecz” i „Na czworakach” (Teatr Narodowy, 2001), w którym autor rozprawiał się z narodowym mitem poety i jego posłannictwa.

Ostatnie realizacje Kutza na scenie dramatycznej to "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera (Teatr Narodowy, 2004), "Twórcy obrazów" (Teatr Śląski w Katowicach, 2004) oraz "Czaszka z Connemary" Martina McDonagha (Teatr Ateneum w Warszawie, 2006).

Był autorem książki „Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko” (Warszawa 1999). W 2010 zadebiutował także jako powieściopisarz książką „Piąta strona świata”, za którą został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii proza. „Piąta strona świata” jest opowieścią o rozpadzie wspólnoty, która własną historię ukształtowała w języku. Na podstawie powieści Teatr Śląski w Katowicach zrealizował w lutym 2013 spektakl o tym samym tytule (adaptacja i reżyseria - Robert Talarczyk). Ta sama adaptacja została następnie zrealizowana przez Teatr Telewizji.

Ważniejsze nagrody i odznaczenia:

  • 1959 - Nagroda polskiej krytyki filmowej - "Syrenka Warszawska" za ”Krzyż Walecznych” - najlepszy polski film roku;
  • 1961 - „Srebrny Żagiel" na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno za film „Ludzie z pociągu”; Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za realizację filmów w latach 1960-1962;
  • 1970 - Nagroda główna „Złote Grono” za scenariusz do „Soli ziemi czarnej” na 2. Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie; Nagroda Państwowa I stopnia;
  • 1971 - Grand Prix na 9. Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży i Filmu w Grenoble za film „Sól ziemi czarnej”;
  • 1972 - "Złoty Globus" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mediolanie za " Perłę w koronie"; I nagroda i nagroda za reżyserię "Perły w koronie" na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie;
  • 1973 - 1 nagroda za „Perłę w koronie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bancerberge i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Antwerpii;
  • 1975 - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Id: 3CF09A81-371C-4858-A299-D3296667C590.
  • 1980 - Wielka specjalna nagroda jury na 22. Międzynarodowym Festiwalu w Karłovych Varach za „Paciorki jednego różańca”; Grand Prix za "Paciorki jednego różańca" na 7. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku;
  • 1981 - Nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za filmowy tryptyk śląski;
  • 1987 - Nagroda przewodniczącego ds. Radia i Telewizji za reżyserię "Opowieści Hollywoodu"; Nagroda miesięcznika "Ekran" za reżyserię "Opowieści Hollywoodu";
  • 1989 - Zasłużony dla Kultury Narodowej - nagroda za wybitne zasługi w działalności artystycznej w upowszechnianiu kultury; Nagroda im. Juliusza Ligonia - za wybitne osiągnięcia artystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki śląskiej w jego twórczości;
  • 1990 - Nagroda Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarność - 1989” za realizację „Starego portfela” Stanisława Bieniasza w Teatrze TV; Nagroda im. Jerzego Ziętka Ośrodka TV Katowice za reżyserię „Starego portfela”;
  • 1993 - Nagroda im. Konrada Swinarskiego miesięcznika „Teatr*’ za całokształt twórczości telewizyjnej, ze specjalnym uwzględnieniem spektakli „Stalin” i „Noc Walpurgii”; Honorowa odznaka ZAIKS-u za wybitne osiągnięcia twórcze;
  • 1994 - Nagroda Klubu Krytyki Filmowej - „Syrenka Warszawska” za film „Śmierć jak kromka chleba”; „Złote Lwy” na 19. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za reżyserię filmu „Zawrócony”; Honorowe wyróżnienie jury i nagroda prezydenta Gdyni za film „Śmierć jak kromka chleba”;
  • 1995 - „Złoty Cielec” - nagroda dla najlepszego filmu europejskiego dla „Zawróconego” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Utrechcie; Dyplom jury zagranicznego dla filmu „Zawrócony” na Międzynarodowym Festiwalu w Moskwie; Nagroda im. Korfantego za całokształt twórczości artystycznej oraz propagowanie kultury śląskiej w Polsce i za granicą;
  • 1996 - „Srebrne Grono” dla filmu „Pułkownik Kwiatkowski” na 26. Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie;
  • 1997 - Honorowa Korona Kazimierza Wielkiego na 3. Lecie Filmów w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą; „Złota Kaczka” dla najlepszego filmu polskiego 1996 roku za „Pułkownika Kwiatkowskiego”;
  • 2001 - Nagroda główna 5. Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie za spektakl „Spaghetti i miecz”; „Ludwik” - nagroda krakowskiego środowiska teatralnego za spektakl „Spaghetti i miecz”; Nagroda krytyki im. Boya za twórcze realizacje dramatów Tadeusza Różewicza, w tym spektakli Teatru TV - „Do piachu” i „Kartoteka rozrzucona”
  • 2004 - Polska Nagroda Filmowa „Orzeł” w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia; Honorowa Odznaka za Zasługi dla województwa śląskiego; Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej (nagrodę przyznają środowiska akademickie i artystyczne Wrocławia za dbałość o kulturę i tradycję Górnego Śląska);
  • 2005 - Nagroda dla polskiego duetu reżyser - operator (wspólnie z Wiesławem Zdortem) na 13. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” w Łodzi; Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze; Śląski Orzeł 2005 - nagroda miesięcznika „Śląsk”;
  • 2006 - Zasłużony dla Tolerancji - nagroda przyznawana na Festiwalu Kultura Różnorodności;
  • 2009 - Nagroda Specjalna „Platynowe Lwy” na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; Medal "Za mądrość obywatelską".
  • 2010 - tytuł honorowego obywatela Katowic, „Cegła Janoscha”, Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”, nagroda przyznawana badaczom i popularyzatorom historii Górnego Śląska;
  • 2011 - „Śląski Szmaragd”;
  • 2012 - „Gustaw”, nagroda Związku Artystów Scen Polskich, przyznawana za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego

Oprac. Maria Katarzyna Gliwa, Muzeum Historii Katowic.

Zobacz także

Nagroda im. Kazimierza Kutza 2025. Adam Michnik laureatem piątej edycji [Zdjęcia, wideo]
Nagroda im. Kazimierza Kutza 2025. Adam Michnik laureatem piątej edycji [Zdjęcia, wideo]
w Katowicach

Nagroda im. Kazimierza Kutza 2025. Adam Michnik laureatem piątej edycji [Zdjęcia, wideo]

50 lat wagonów 105N na Śląsku i w Zagłębiu. W weekend specjalna linia tramwajowa w Katowicach [Zdjęcia]
50 lat wagonów 105N na Śląsku i w Zagłębiu. W weekend specjalna linia tramwajowa w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

50 lat wagonów 105N na Śląsku i w Zagłębiu. W weekend specjalna linia tramwajowa w Katowicach [Zdjęcia]

Nowy mural na Brynowie. Powstał ku pamięci górników z kopalni Wujek [Zdjęcia]
Nowy mural na Brynowie. Powstał ku pamięci górników z kopalni Wujek [Zdjęcia]
w Katowicach

Nowy mural na Brynowie. Powstał ku pamięci górników z kopalni Wujek [Zdjęcia]

Ulica Kazimierza Kutza powstanie w Katowicach. Będzie też rondo im. Romana Pająka
Ulica Kazimierza Kutza powstanie w Katowicach. Będzie też rondo im. Romana Pająka
w Katowicach

Ulica Kazimierza Kutza powstanie w Katowicach. Będzie też rondo im. Romana Pająka

Franciszek Pieczka będzie upamiętniony w Katowicach. Rozstrzygnięcie plebiscytu „Galeria Artystyczna 2023”
Franciszek Pieczka będzie upamiętniony w Katowicach. Rozstrzygnięcie plebiscytu „Galeria Artystyczna 2023”
w Katowicach

Franciszek Pieczka będzie upamiętniony w Katowicach. Rozstrzygnięcie plebiscytu „Galeria Artystyczna 2023”

do góry