Wydarzenia w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w 2023 roku

Redakcja WKATOWICACH.eu
12.02.2023w Katowicach

Kultowy Tokio Hotel, Tori Amos, Megadeth, festiwale z udziałem muzyków Pink Floyd i Genesis, koncerty, spektakle teatralne, targi, sportowe emocje, a obok - kongresy, konferencje, imprezy branżowe. Kalendarium wydarzeń zaplanowanych na 2023 rok w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku zapowiada się bardzo intensywnie. Sami zobaczcie!

siatkówka Spodek

Co się będzie działo w 2023 roku w Spodku i MCK?

Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w 2022 roku odwiedziło blisko 750 tysięcy gości, którzy wzięli udział w aż 440 wydarzeniach. A co będzie się działo w tym roku? Zobaczmy plan wydarzeń!

W 2023 roku Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe po raz kolejny staną się miejscami spotkań biznesu, sportowych emocji, wielkich widowisk scenicznych, występów gwiazd światowego formatu i tematycznych targów. Oba obiekty przez cały rok będą tętnić życiem.

W 2023 roku program wydarzeń w obu naszych obiektach swoją intensywnością nie będzie odstawał od wcześniejszych, jeszcze przedpandemicznych lat. Dołożyliśmy wszelkich starań, by nasza oferta obfitowała w wysokiej jakości wydarzenia o dużym prestiżu i randze, zarówno w kontekście biznesu, jak i czasu wolnego. Czeka nas pracowity, ale też pełen emocji rok. zapowiada prezes PTWP Event Center, Marcin Stolarz

9 zdjęć

Wydarzenia w 2022 r. w Spodku i MCK

Kultura - rockowo, symfonicznie, interdyscyplinarnie i… sentymentalnie

Mocnym punktem programu będą wydarzenia muzyczne - Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościć będą gwiazdy sceny światowej i polskiej. Na początku roku koncert dadzą Brodka czy znani tenorzy Tre Voci. W kwietniu Spodek wypełni się energetyzującym wokalem Tori Amos, która czaruje publiczność śpiewając i grając na fortepianie, przy akompaniamencie sekcji rytmicznej. W drugiej połowie roku, w Spodku wystąpi kultowy duet - Kwiat Jabłoni, czyli jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. W lipcu fani pojawią się na koncercie amerykańskiej grupy Megadeth.

Wraca, w zwiększonej formie, Summer Fog, który po raz pierwszy zaplanowano w Spodku. Festiwal skupiony jest wokół rocka progresywnego i psychodelicznego z przełomu lat 60. i 70., headlinerami będą Nick Mason z Pink Floyd oraz Steve Hackett z Genesis. MCK natomiast znajdzie się na trasie zespołu Tokio Hotel, zatytułowanej „Beyond the World”. Niemieccy muzycy wystąpią w Katowicach już 22 maja podczas jedynego koncertu w naszym kraju.

Również fani zespołu Queen mogą liczyć na muzyczną ucztę - już następnego dnia po Walentynkach do MCK-u zawita zespół Queen Machine, który wizualnie, jak i wokalnie, odtwarza największe hity Freddiego Mercury’ego i Queen. Ci, których serca biją zgodnie z rytmem muzyki rockowej, z pewnością zainteresują się również koncertem 4 Szmery, który w lutym odbędzie się w Spodku. Zespół 4 Szmery powstał w 1998 roku jako klasyczny tribute band, którego celem była popularyzacja muzyki australijskiej legendy - AC/DC. Fani eventów typu „tribute”, w okolicach marca mogą spodziewać się wydarzenia o nazwie Tribute to Dirty Dancing, czyli niezwykłej historii przeniesionej z dużego ekranu i opowiedzianej tańcem i muzyką na żywo. Młodsza publiczność doceni propozycję koncertu Księżniczki Disneya, podczas którego wybrzmią najsłynniejsze piosenki z klasycznych animacji i najnowszych przebojów kinowych na żywo. W katowickich obiektach nie zabraknie także kultowego festiwalu muzyki elektronicznej, jakim jest Tauron Nowa Muzyka czy Rawy Blues Festiwal o międzynarodowej renomie.

Ciekawą propozycją będzie też cały szereg wydarzeń kabaretowych. Na deskach sceny w Spodku wydarzą się między innymi Polska Noc Kabaretowa, Śląski Kabareton oraz wydarzenia stand-upowe, takie jak Katowice Stand-up Festiwal.

Fani muzyki wykorzystywanej w grach będą mogli wziąć udział w Game Music Concert, czyli wydarzeniu w ramach interdyscyplinarnego festiwalu organizowanego w Spodku wraz z Filharmonią Śląską, który odbędzie się już w lutym, natomiast fani muzyki filmowej wysłuchają Pasji, czyli muzyki z filmu Mela Gibsona na żywo. Po raz pierwszy w historii utwory Debneya zostaną wykonane przez tak duży zespół wybitnych artystów: słynną Polską Orkiestrę Muzyki Filmowej pod dyrekcją Przemysława Piotra z towarzyszeniem znakomitych solistów - Edyty Krzemień, Hanny Okońskiej-Ratajczak, Alberta Memetiego oraz siłami połączonych specjalnie na tę okazję - Silesian Chamber Choir Ad libitum i Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Fani klasycznych brzmień mogą planować ponadto czas na Koncert Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara w Spodku czy kolejny październikowy koncert filharmoników śląskich z repertuarem muzycznym z dużego i małego ekranu, który w 2022 roku cieszył się ogromnym powodzeniem.

W drugiej połowie lutego zaplanowano zupełnie nowe, autorskie wydarzenie o nazwie Miejska Dżungla, która rozkwitnie tuż pod dachem MCK-u i zostanie podzielona na dwie strefy:

  • targową
  • i rozrywkową.

Wydarzenie sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom katowiczan i gości z sąsiednich miast. Festiwalowy kalendarz wydarzeń uzupełnią także goszczące tancerzy z wielu kontynentów wydarzenie Bachaturo oraz listopadowy Festiwal elSol. Nowością będzie zaplanowany na jesień Octoberfest w Spodku, przygotowywany przez współpracujący z katowickimi obiektami Browar Cieszyn na wzór niemieckiego święta. Na zielonym terenie pomiędzy Spodkiem a MCK-iem będzie także funkcjonowało Centrum Kato, czyli popularna imprezowo - gastronomiczna miejscówka.

Biznes - wydarzenia poświęcone zdrowiu oraz multitematyczne targi

2023 rok w obiektach w dużej mierze będzie poświęcony tematom zdrowotnym. Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transplantologów, 2. edycja Kongresu Ginekologii Operacyjnej, Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego czy Dni Endoskopowe oraz Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Psychologii Pracy i Organizacji stanowią istotne punkty programu wydarzeń, które z pewnością poszerzą niejeden medyczny horyzont.

Znaczącym wydarzeniem dla biznesu będzie Europejski Kongres Gospodarczy, który w tym roku odbędzie się po raz piętnasty. W drugiej połowie 2023 r. zaplanowano konferencję PRECOP 28, która poprzedzi i przygotuje wskazania oraz rekomendacje na Szczyt Klimatyczny COP 28 organizowany na przełomie listopada i grudnia 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Targowy rok upłynie także pod znakiem: Targów Ślubnych, Roślin, BHP, Turystycznych, Nieruchomości, Wynalazków, listopadowych Targów Książki czy Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX.

Sport - mistrzostwa piłki ręcznej i ekstremalne emocje

Spodek nie byłby Spodkiem bez rozgrywek sportowych. W styczniu zakończyły się rozgrywki w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 (hala ugościła aż 21 z 61. spotkań turnieju). Spodek kolejny raz uśmiechnie się również do fanów gier planszowych, ponieważ i w tym roku zaplanowano Planszówki w Spodku, czyli największy festiwal i targi gier planszowych w południowej Polsce.

Spragnionych naprawdę ekstremalnych wrażeń Grupa PTWP zaprasza w lutym na Sound of Gravity, czyli pełne adrenaliny show sportów ekstremalnych z Polski, podczas którego będzie można zobaczyć wyczyny największych światowych gwiazd Freestyle Motocross, Dirt Jumpingu, Drift oraz Stunt.

Ponadto fani mocniejszych wrażeń już w lipcu mogą liczyć na sporą dawkę sportowych emocji podczas Red Bull Roof Ride, za którym kryją się światowa czołówka MTB slopestyle i tor poprowadzony z dachu MCK-u.

W lutym Spodek oraz MCK wspólnie ugoszczą ESL Extreme Masters, czyli kultową serię międzynarodowych turniejów e-sportowych odbywających się w miastach na całym świecie, której towarzyszyć będzie strefa wystawiennicza IEM Expo.

Działania charytatywne w Spodku i MCK

Kolejny raz katowickie obiekty będą służyły wydarzeniom, które organizowane są, by wspierać potrzebujących. Tradycyjnie zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym organizowane przez Fundację Wolne Miejsce Śniadanie Wielkanocne i Wigilię dla osób z terenu metropolii GZM - samotnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

W marcu zaplanowano natomiast kolejny Kosmiczny Mecz w Spodku - tym razem najpopularniejsi kabareciarze, znane osobistości ze świata show biznesu oraz pierwszoligowi zawodnicy zagrają w koszykówkę i siatkówkę, a całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom z Domu Aniołów Stróżów.

Podsumowanie 2022 roku w Spodku i w MCK

Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zarządza spółka PTWP Event Center (maj 2016 r.). W minionym, 2022 roku Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło blisko 750 tysięcy gości (747 058 osób), którzy wzięli udział w aż 440 wydarzeniach, między innymi w:

  • kongresach,
  • konferencjach,
  • spotkaniach biznesowych,
  • wydarzeniach rozrywkowych,
  • zawodach sportowych,
  • galach,
  • bankietach
  • oraz jubileuszach.

W skali roku 281 wydarzeń miało miejsce w Spodku przy prawie półmilionowej publiczności (450 534 osób), a Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło prawie 300 tys. osób (296 524) podczas 159 wydarzeń.

Niemalejącym zainteresowaniem mieszkańców cieszą się również satelity Spodka. W 2022 r. na lodowisku w Spodku odbyły się 352 ślizgawki, w których udział wzięło 37 tys. uczestników. W skali dwunastu miesięcy z sali gimnastycznej skorzystało ponad 20 tys. osób. Z kolei basen odwiedziło ponad 2 tys. osób, a 4,5 tys. pływaków, w tym dzieci, seniorek i seniorów, skorzystało z oferty szkółek nauki pływania.

Zobacz także

[Weekend w Katowicach] Piwny festiwal w Spodku, targi dla świeżo upieczonych rodziców w MCK i koncerty
[Weekend w Katowicach] Piwny festiwal w Spodku, targi dla świeżo upieczonych rodziców w MCK i koncerty
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Piwny festiwal w Spodku, targi dla świeżo upieczonych rodziców w MCK i koncerty

[Weekend w Katowicach] Wieczór legendarnych hitów w MCK, jubileusz IRA i ostatnia prosta do Wielkanocy. Co będzie się działo w najbliższy weekend w Katowicach?
[Weekend w Katowicach] Wieczór legendarnych hitów w MCK, jubileusz IRA i ostatnia prosta do Wielkanocy. Co będzie się działo w najbliższy weekend w Katowicach?
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Wieczór legendarnych hitów w MCK, jubileusz IRA i ostatnia prosta do Wielkanocy. Co będzie się działo w najbliższy weekend w Katowicach?

Katowice remontują Spodek! Zyskał nowy układ zasilania
Katowice remontują Spodek! Zyskał nowy układ zasilania
w Katowicach

Katowice remontują Spodek! Zyskał nowy układ zasilania

Kongres Wyzwań Zdrowotnych 2023. Ponad 3 tysiące uczestników i dwa dni dyskusji o ochronie zdrowia
Kongres Wyzwań Zdrowotnych 2023. Ponad 3 tysiące uczestników i dwa dni dyskusji o ochronie zdrowia
w Katowicach

Kongres Wyzwań Zdrowotnych 2023. Ponad 3 tysiące uczestników i dwa dni dyskusji o ochronie zdrowia

XV Europejski Kongres Gospodarczy z patronatem portalu WKATOWICACH.eu. Ruszyła rejestracja uczestników
XV Europejski Kongres Gospodarczy z patronatem portalu WKATOWICACH.eu. Ruszyła rejestracja uczestników
w Katowicach

XV Europejski Kongres Gospodarczy z patronatem portalu WKATOWICACH.eu. Ruszyła rejestracja uczestników

Festiwal Game Music Fest w Katowicach! Game Music Concert w Spodku i panel z autorem muzyki do gry Wiedźmin
Festiwal Game Music Fest w Katowicach! Game Music Concert w Spodku i panel z autorem muzyki do gry Wiedźmin
w Katowicach

Festiwal Game Music Fest w Katowicach! Game Music Concert w Spodku i panel z autorem muzyki do gry Wiedźmin

IEM Expo powraca do MCK w Katowicach. Wejdziemy tam za darmo
IEM Expo powraca do MCK w Katowicach. Wejdziemy tam za darmo
w Katowicach

IEM Expo powraca do MCK w Katowicach. Wejdziemy tam za darmo

4 Design Days 2023 w Katowicach. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla dzieci w MCK
4 Design Days 2023 w Katowicach. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla dzieci w MCK
w Katowicach

4 Design Days 2023 w Katowicach. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla dzieci w MCK

Noworoczny Turniej Towarzyski w Spodku! Ostatni sprawdzian polskich szczypiornistów przed Mistrzostwami Świata
Noworoczny Turniej Towarzyski w Spodku! Ostatni sprawdzian polskich szczypiornistów przed Mistrzostwami Świata
Sportowe

Noworoczny Turniej Towarzyski w Spodku! Ostatni sprawdzian polskich szczypiornistów przed Mistrzostwami Świata

Spodek i .KTW na pięknym naszyjniku? Takie niesamowite dzieła tworzy Anna Tyczka z Katowic [Wywiad]
Spodek i .KTW na pięknym naszyjniku? Takie niesamowite dzieła tworzy Anna Tyczka z Katowic [Wywiad]
w Katowicach

Spodek i .KTW na pięknym naszyjniku? Takie niesamowite dzieła tworzy Anna Tyczka z Katowic [Wywiad]

do góry