Wysokie czynsze na osiedlu Nowy Nikiszowiec z rządowego programu "Mieszkanie Plus" zamrożone. Po liście prezydenta Katowic do premiera

Olga Krzyżyk
17.02.2023w Katowicach

Mieszkańcy osiedla Nowy Nikiszowiec, które powstało w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, alarmują, że ich stawki czynszu znacząco wzrosły. W niektórych przypadkach mówimy o czynszu w wysokości 3 000 zł miesięcznie. Prezydent Katowic w związku z niepokojem mieszkańców miasta o tak drogie opłaty, wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego i do samych mieszkańców. W odpowiedzi na list zarządca mieszkań z programu Mieszkanie Plus  - PFR nieruchomości - postanowił zamrozić czynsz do 2025 roku.

Nowy Nikiszowiec Katowice mieszkania

Mieszkanie Plus w Katowicach. Czynsze na Nowym Nikiszowcu

Mieszkańcy "Nowego Nikiszowca" zgłaszają, że wysokość ich czynszów poszybowała w górę. Chodzi o opłaty za mieszkania z osiedla "Nowy Nikiszowiec" w Katowicach, które zostały wybudowane w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego - Mieszkanie Plus. Czynsze w zarządzanych przez PFR Nieruchomości mieszkaniach są nawet dwukrotnie wyższe niż w katowickim TBS. Mieszkańców zwyczajnie nie stać, by płacić tak wysokie rachunki.

Obecnie czynsze najemców z osiedla Mieszkanie Plus "Nowy Nikiszowiec" są wyższe o ok. 20 procent, w porównaniu do tych, z momentu, gdy ludzie się tu wprowadzali, czyli ok. 1,5 roku temu. Obecnie jest tak, że wysokość czynszu wynosi ok. 27 zł za 1 m kw., plus koszty eskplatacyjne - ok. 6,50 zł/1m kw., co daje 33,50/1 m kw. zł. W mieszkaniach TBS w Katowicach najwyższe czynsze sięgają 19 zł, a najniższe w TBS wynoszą 14 zł. Średnio taki czynsz w PFR jest dwa razy wyższy niż w katowickim TBS. mówi Adam Skowron z Katowickiej Agencji Wydawniczej w imieniu Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Przykładowo czynsz w mieszkaniu TBS przy ul. Sławka w Katowicach wynosi 17,07 zł. To oznacza, że za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. zapłacimy 853,50 zł. Co więcej, w tej kwocie już zawarte są opłaty eksploatacyjne. Mieszkańcy osiedla "Nowy Nikiszowiec" z programu Mieszkanie Plus płacą za taki metraż mieszkania więcej, około 1470 zł. Do tego dochodzą opłaty eksploatacyjne. Podwyżki, jakie dostali najemcy programu Mieszkanie Plus, związane są z tym, że w umowach mieszkańcy mieli wskaźnik inflacyjny, jako podstawę waloryzacji corocznej czynszów. To oznacza, że mieszkańcy mogliby się spodziewać kolejnego wzrostu opłat za czynsz.

W Katowicach powstało 513 mieszkań przy ul. Gospodarczej na osiedlu Nowy Nikiszowiec. Obecnie wszystkie pozostają wynajęte. Średnia stawka czynszu najmu wynosi 29,39 zł./mkw. Oznacza to, że czynsz najmu za 50 mkw. przy ul. Gospodarczej wynosi około 1470 zł. Stawka czynszu najmu w inwestycjach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju podlega waloryzacji zgodnie ze średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w danym roku opublikowanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z komunikatem GUS wskaźnik ten wyniósł 14,4%. Informacja o waloryzacji czynszu znajduje się w paragrafie piątym umowy najmu zawartej ze wszystkimi najemcami katowickiego osiedla.informuje dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości, Ewa Syta

W związku z licznymi zgłoszeniami problemu rosnącego czynszu, a także z tym, że najemcy nie mają informacji, w jaki sposób mogą dążyć, by wykupić mieszkanie z rządowego programu Mieszkanie Plus, prezydent Katowic wystosował list do mieszkańców osiedla Mieszkanie Plus "Nowy Nikiszowiec" oraz do premiera Mateusza Morawieckiego.

Najważniejsze punkty listu, które powinny być pilnie i szybko zrealizowane, to:

  • dostosowanie stawek czynszu do możliwości najemców,
  • jasne przedstawienie zasad obiecanego dojścia do własności.

Niestety w ostatnich tygodniach dotarło do mnie wiele sygnałów od zaniepokojonych mieszkańców "Nowego Nikiszowca", którzy kolejny raz otrzymali podwyżkę opłat od PFR Nieruchomości. Nie są wyjątkiem rodziny, które pomimo otrzymanych dopłat muszą płacić ponad 3000 zł miesięcznie. To stawka nie tylko znacząco wyższa niż w zasobie miejskim (w niektórych przypadkach stanowi dwukrotność czynszu w TBS czy trzykrotność w mieszkaniach komunalnych), ale także większa od stawek najmu na rynku komercyjnym! napisał prezydent Katowic Marcin Krupa w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego

Całą treść listu można przeczytać w dalszej części testu.

Zaznaczmy, że osiedlem Mieszkanie Plus "Nowy Nikiszowiec, zarządza nie miasto, a właśnie spółka PFR Nieruchomości, czyli podmiot podlegający pod Polski Fundusz Rozwoju S.A. W odpowiedzi na list prezydenta Katowic, PFR Nieruchomości wydało oświadczenie, w którym deklaruje, że zamraża czynsze (te już podwyższone) do 2025 roku.

Obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Przeciętna kwota oszczędności dla budżetu domowego najemcy wyniesie nieco ponad 5 tysięcy złotych. Dodatkowym wsparciem będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Średnio dla najemcy będzie to 1500 zł oszczędności. informuje Polski Fundusz Rozwoju i PFR Nieruchomości S.A.

Do tej pory zgodnie z umowami z najemcami stawki czynszu oraz kaucji podlegały waloryzacji zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Teraz czynsze zostaną zamrożone do 2025 roku.

Najemcy mieszkań rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego otrzymają także możliwość zwrotu kaucji zabezpieczającej umowę najmu w kwocie stanowiącej równowartość jednego czynszu. Szczegółowe informacje na temat procedury zwrotu będą przekazywane najemcom w marcu 2023 roku.

Należy podkreślić, że inwestycja Funduszu Mieszkań dla Rozwoju w Katowicach jest objęta programem dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start". Korzysta z niej 289 z 513 rodzin zamieszkujących na osiedlu Nowy Nikiszowiec, a więc ponad połowa najemców. Najwyższa dopłata wynosi: 725,13 zł. miesięcznie. Średnia dopłata wynosi: 336,85 zł. miesięcznie.

Mieszkania na Nowym Nikiszowcu wybrali przede wszystkim ludzie młodzi. Najemcy do 35 roku życia stanowią niemal 65% wszystkich mieszkańców osiedla, z czego ponad połowa tej grupy to dwudziestoparolatkowie. Ponad 90 % najemców to mieszkańcy województwa śląskiego z czego największą - bo niemal 60% - grupę stanowią mieszkańcy Katowic, którzy w dużej części wcześniej mieszkali w dzielnicy Janów - Nikiszowiec lub dzielnicach bezpośrednio sąsiadujących z tą częścią miasta. Ponad 30 % katowiczan na osiedle przeprowadziło się ze ścisłego centrum i jego okolic.

sprawdza dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości, Ewa Syta

Przeszło jedna trzecia najemców to osoby, które zamieszkiwały na terenie województwa śląskiego. Najwięcej z nich przeprowadziło się z Mysłowic i Sosnowca, ale w tym gronie znajdują się także rodziny z Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Bytomia, Mikołowa czy Siemianowic Śląskich. Nowy Nikiszowiec przyciągnął również najemców z Warszawy, Lublina, Olsztyna czy Przemyśla.

Analiza ofert występujących na katowickim rynku najmu pokazuje, że średni czynsz na rynku komercyjnym wynosi około 44 zł/mkw. Oznacza to, że oferowana przez nas stawka jest o około 30% niższa. Mieszkania w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju powstają także przy ul. Korczaka w Katowicach. Będzie to osiedle składające się z 523 mieszkań, które obecnie są na etapie budowy. dodaje Ewa Syta z PFR Nieruchomości

List prezydent Katowic do premiera Mateusza Morawieckiego

Szanowny Pan

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Katowice były jednym z pierwszych miast w Polsce, które w 2016 r. dołączyły do programu Mieszkanie Plus. Podobnie jak wiele innych miast zmagamy się z kryzysem demograficznym. Podejmujemy szereg działań, których celem jest zarówno zatrzymanie w Katowicach dzisiejszych mieszkańców, jak i pozyskanie nowych. Program Mieszkanie Plus znakomicie wpisał się w politykę miasta, polegającą na stworzeniu zróżnicowanej oferty mieszkaniowej.

Partycypując w przedsięwzięciu przekazaliśmy grunty pod budowę ponad 1000 mieszkań w dwóch lokalizacjach oraz podjęliśmy się realizacji infrastrukturalnych do obsługi powstających osiedli. Pierwsza inwestycja, tj. "Nowy Nikiszowiec", została w 2021 roku ukończona i zasiedlona. Wśród lokatorów są m.in. rodziny z dziećmi, młode małżeństwa i single. Nowi mieszkańcy nie mieli możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania, a jednocześnie uzyskiwali zbyt wysokie dochody, by móc ubiegać się o miejskie lokale socjalne lub komunalne.

Choć jako miasto nie zarządzamy nowym osiedlem - jest nim spółka podległa PFR - to jednak biorąc pod uwagę interes naszych obecnych i przyszłych mieszkańców zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej. "Nowy Nikiszowiec" przyciągał mieszkańców m.in. znakomitą lokalizacją, atrakcyjną architekturą, bliskością terenów zielonych i doskonałym skomunikowaniem.

Niestety w ostatnich tygodniach dotarło do mnie wiele sygnałów od zaniepokojonych mieszkańców "Nowego Nikiszowca", którzy kolejny raz otrzymali podwyżkę opłat od PFR Nieruchomości. Nie są wyjątkiem rodziny, które pomimo otrzymanych dopłat muszą płacić ponad 3000 zł miesięcznie. To stawka nie tylko znacząco wyższa niż w zasobie miejskim (w niektórych przypadkach stanowi dwukrotność czynszu w TBS czy trzykrotność w mieszkaniach komunalnych), ale także większa od stawek najmu na rynku komercyjnym! Jednocześnie mieszkańcy nie są w stanie uzyskać jakiejkolwiek wiążącej informacji w zakresie obiecanej możliwości dojścia do własności, co w wielu przypadkach było jednym z głównych czynników wpływających na wybór "Nowego Nikiszowca".

Te dwie kwestie sprawiają, że dzisiejsze uwarunkowania nie odpowiadają całkowicie pierwotnym założeniom Programu Mieszkanie Plus. W niektórych przypadkach zdesperowani mieszkańcy będą musieli się wyprowadzić, bo nie stać ich na tak drastyczny wzrost kosztów. Z drugiej strony - nie mając perspektywy dojścia do własności - część lokatorów może szukać alternatywnych opcji na wolnym rynku, co może doprowadzić do sytuacji, że w "Nowym Nikiszowcu" będzie coraz więcej pustych lokali, na które nie będzie chętnych. Ta bardzo trudna dla mieszkańców sytuacja stawia też pod dużym znakiem zapytania sens drugiej, będącej aktualnie w budowy, inwestycji w ramach Programu Mieszkanie Plus przy ul. Korczaka w Katowicach (także na ponad 500 mieszkań).

W związku z powyższym apeluję do Pana Premiera, by podległa Panu Spółka podjęła szybkie i stanowcze kroki, których celem będzie zapewnienie takich warunków finansowych, które będą dostępne i akceptowalne dla katowiczan zamieszkujących "Nowy Nikiszowiec". Jednocześnie PFR Nieruchomości, powinien niezwłocznie przedstawić mieszkańcom warunki dojścia do własności, które zostało im wcześniej obiecane.

Będę zobowiązany za pozytywne ustosunkowanie się Pana Premiera do mojego apelu.

Prezydenta Miasta Katowic

Marcin Krupa

Prezydent Katowic również wystosował list do najemców mieszkań z rządowego programu "Mieszkanie Plus" na Osiedlu Nowy Nikiszowiec. List można przeczytać poniżej w formie PDF.

4 zdjęć

Osiedle Nowy Nikiszowiec powstałe w ramach programu Mieszkanie Plus

4 zdjęć
Kategoria: Powiązane pliki [2]
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Format Pobierz
Kategoria: Pliki
List prezydenta Katowic do premiera RP.pdf
pdf 526.29KB
List prezydenta Katowic do mieszkańców.pdf
pdf 385.03KB

Zobacz także

Gazeta WKATOWICACH.eu. Sprawdź, gdzie ją dostaniesz! [Lokalizacje, PDF]
Gazeta WKATOWICACH.eu. Sprawdź, gdzie ją dostaniesz! [Lokalizacje, PDF]
w Katowicach

Gazeta WKATOWICACH.eu. Sprawdź, gdzie ją dostaniesz! [Lokalizacje, PDF]

Awarie wind w blokach przy ul. Józefowskiej. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa odpowiada
Awarie wind w blokach przy ul. Józefowskiej. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa odpowiada
w Katowicach

Awarie wind w blokach przy ul. Józefowskiej. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa odpowiada

Budowa stadionu miejskiego w Katowicach. Montaż trybun i fundamentów hali sportowej [Zdjęcia]
Budowa stadionu miejskiego w Katowicach. Montaż trybun i fundamentów hali sportowej [Zdjęcia]
w Katowicach

Budowa stadionu miejskiego w Katowicach. Montaż trybun i fundamentów hali sportowej [Zdjęcia]

Odsłonięcie kamienia upamiętniającego Niezależne Zrzeszenie Studentów [Zdjęcia]
Odsłonięcie kamienia upamiętniającego Niezależne Zrzeszenie Studentów [Zdjęcia]
w Katowicach

Odsłonięcie kamienia upamiętniającego Niezależne Zrzeszenie Studentów [Zdjęcia]

Ponad 100 tysięcy użytkowników Katowickiej Karty Mieszkańca. Kto może z niej skorzystać?
Ponad 100 tysięcy użytkowników Katowickiej Karty Mieszkańca. Kto może z niej skorzystać?
w Katowicach

Ponad 100 tysięcy użytkowników Katowickiej Karty Mieszkańca. Kto może z niej skorzystać?

„Razem podnosimy ciężary”. Katowicki MOSiR zaprasza na cykliczne zajęcia z podnoszenia ciężarów
„Razem podnosimy ciężary”. Katowicki MOSiR zaprasza na cykliczne zajęcia z podnoszenia ciężarów
w Katowicach

„Razem podnosimy ciężary”. Katowicki MOSiR zaprasza na cykliczne zajęcia z podnoszenia ciężarów

Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz władze Katowic z nominacją do nagrody Super Samorząd
Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz władze Katowic  z nominacją do nagrody Super Samorząd
w Katowicach

Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz władze Katowic z nominacją do nagrody Super Samorząd

Seniorzy zamieszkają w Śródmieściu Katowic. Trwa inwestycja KTBS [Zdjęcia]
Seniorzy zamieszkają w Śródmieściu Katowic. Trwa inwestycja KTBS [Zdjęcia]
w Katowicach

Seniorzy zamieszkają w Śródmieściu Katowic. Trwa inwestycja KTBS [Zdjęcia]

Mieszkańcy mogą zazielenić Śródmieście Katowic! Za darmo
Mieszkańcy mogą zazielenić Śródmieście Katowic! Za darmo
w Katowicach

Mieszkańcy mogą zazielenić Śródmieście Katowic! Za darmo

do góry