XIV Ogólnopolska Noc Biologów już 10 stycznia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Hasło przewodnie - Biologia zmian klimatu

To będzie noc pod znakiem biologii. W styczniu każdego roku polskie uczelnie, w tym Uniwersytet Śląski, stwarzają niepowtarzalną okazję zapoznania się z badaniami naukowymi prowadzonymi na wydziałach przyrodniczych. Uczestnicy Nocy Biologów mają nie tylko okazję zgłębiać tajemnice świata roślin i zwierząt, lecz także spotkać się z naukowcami zajmującymi się przyrodą, przekonać się, na czym polega ich praca oraz zobaczyć nowoczesne laboratoria i ich wyposażenie. W wydarzeniu może uczestniczyć każdy bez względu na wiek oraz zainteresowania. Noc Biologów odbędzie się 10 stycznia 2025 w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Jagiellońska 28.
Ogólnopolska Noc Biologów
XIV Ogólnopolska Noc Biologów odbędzie się 10 stycznia 2025 roku pod hasłem przewodnim "Biologia zmian klimatu”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00 w spinPLACE przy ul. Bankowej 5 w Katowicach.
Zapraszamy Was do udziału w licznych spotkaniach z naszymi naukowcami w budynkach Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska WNP UŚ przy ul. Bankowej 9 i Jagiellońskiej 28 w Katowicach, podczas których będziecie mogli przeprowadzić eksperymenty tłumaczące biologię zmian klimatu. przekazuje Uniwersytet Śląski
Spotkania z naukowcami:
- Poznamy SuperMikroby – mistrzów przetrwania w ekstremalnym klimacie.
- Dowiemy się, jak rośliny przygotowują się na stresujące czasy: czyli jak oszczędzają wodę.
- Przekonamy się, że mikroorganizmy i rośliny współpracują - pomagając w walce ze zmianami klimatu.
- Przeprowadzimy eksperymenty, które pokażą, jak zmieniająca się temperatura wpływa na działanie enzymów.
- Odkryjemy, jaka jest rola genetyki w trwającej grze o przetrwanie planety.
- Wspólnie przyjrzymy się z bliska, jak zmiany wprowadzane przez człowieka, a szczególnie zanieczyszczenia chemiczne odbijają się na życiu istot wodnych.
- Udowodnimy, że zanieczyszczenia przemysłowe i komunalne rzek naszego regionu oraz zmiany klimatu sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków obcych.
- Poznamy metody badania organizmów narażonych na różne czynniki środowiskowe.
- Zademonstrujemy eksperyment obrazujący działanie efektu cieplarnianego.
Ale to nie wszystko. Przygotowano jeszcze więcej atrakcji, wykłady, quizy, konkursy, pokazy i wystawy.
Zobacz także
![Katowice jak Nowy Jork czy Sydney. Przystąpiły do PPCA – inicjatywy mającej na celu ochronę klimatu [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Katowice jak Nowy Jork czy Sydney. Przystąpiły do PPCA – inicjatywy mającej na celu ochronę klimatu [Zdjęcia]

Rekord zabiegów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach. Okulistyka na Ceglanej ma się czym pochwalić!
![Piękna kolęda społeczności Uniwersytetu Śląskiego [Wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/kol%C4%99da-prof-kozio%C5%82ek_mini.jpg)
Piękna kolęda społeczności Uniwersytetu Śląskiego [Wideo]

32 mln na budynek wydziału chemii Uniwersytetu Śląskiego. Uczelnia otrzymała wsparcie od rządu
![Trwa 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice. Zobaczcie moc naukowych wrażeń! [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Trwa 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice. Zobaczcie moc naukowych wrażeń! [Zdjęcia]
![Psy i koty do adopcji w Katowicach. Przed Wami Chase, Paddington, Sylwek, Daktyl, Romuś i Jack [Sierpień 2024]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-08/sylwek_mini.jpg)
Psy i koty do adopcji w Katowicach. Przed Wami Chase, Paddington, Sylwek, Daktyl, Romuś i Jack [Sierpień 2024]
