Zofia Zembrzuska

Zofia Zembrzuska dyrektorem Filharmonii Narodowej

Ministra Hanna Wróblewska podjęła decyzję o zamiarze powierzenia funkcji dyrektora Filharmonii Narodowej Zofii Zembrzuskiej – obecnie będącej zastępcą dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Jej kadencja rozpocznie się 1 września 2025 roku.

To historyczny moment – Zofia Zembrzuska będzie pierwszą kobietą na czele tej prestiżowej instytucji i przejmie stery po Wojciechu Nowaku, który kierował Filharmonią od 2012 roku.

Z całego serca gratulujemy tego zasłużonego wyróżnienia! Jesteśmy dumni, że nasza współpraca – która trwa nadal w bieżącym sezonie – doprowadziła do tak pięknego rozdziału w karierze Zofii Zembrzuskiej. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, inspirację i profesjonalizm. pisze w swoich mediach społecznościowych NOSPR w Katowicach

To nie jedyna zmiana związana z NOSPR. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach będzie miała także nowego dyrektora. Dotychczasowa dyrektor Ewa Bogusz-Moore obejmie nowe stanowisko – pokieruje Filharmonią Kolońską w Niemczech. Zmiany mają nastąpić 1 sierpnia 2025 roku.

NOSPR

NOSPR jest zespołem z wieloletnią tradycją, powstał już w 1935 roku w Warszawie, jako Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Utworzył ją i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W marcu 1945 roku orkiestra została reaktywowana w Katowicach przez Witolda Rowickiego. Dwa lata później dyrekcję artystyczną objął ponownie Fitelberg, a zespół przyjął nazwę Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Po jego śmierci, w 1953 roku, orkiestrą kierowali między innymi:

  • Jan Krenz,
  • Bohdan Wodiczko,
  • Kazimierz Kord,
  • Jerzy Maksymiuk,
  • Jacek Kaspszyk,
  • Antoni Wit.

W 2000 roku dyrektorem naczelnym i programowym NOSPR została Joanna Wnuk-Nazarowa. W 1999 roku orkiestra, w uznaniu zasług otrzymała tytuł "Narodowa". Od stycznia 2006 jest narodową instytucją kultury, współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Radio i miasto Katowice. Wcześniej stanowiła oddział Polskiego Radia. NOSPR pełni w świecie rolę ambasadora kultury polskiej. Zespół koncertował w całej Europie, między innymi w Brukseli na festiwalu Europalia, w Wiedniu na otwarciu Roku Polskiego w Austrii, czy w Rzymie, podczas obchodów 70. rocznicy urodzin kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestra występowała też w Japonii, Chinach, w krajach Zatoki Perskiej, Australii, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i krajach Ameryki Południowej.

Z orkiestrą radiową współpracowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów, jak: Maurizio Pollini, Krystian Zimerman, Martha Argerich, Placido Domingo, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Stanisław Skrowaczewski, Kurt Masur, Garrick Ohlsson. Zespół prezentował pierwsze wykonania dzieł Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Na przestrzeni lat NOSPR zrealizowała liczne nagrania archiwalne dla Polskiego Radia, a także ponad 200 płyt dla takich wytwórni, jak Decca, EMI, Philips i Naxos. W ostatnich latach Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia podjęła wiele inicjatyw, które zostały pozytywnie przyjęte przez słuchaczy i krytykę, w tym Maraton twórczości Góreckiego, Pociąg do muzyki Kilara, Muzyczna podróż morska czy Festiwal "Górecki*Penderecki". Orkiestra organizuje też Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza.

Od jesieni 2014 roku NOSPR prowadzi działalność w nowej siedzibie przy placu Wojciecha Kilara w Katowicach. Znajdują się tam dwie sale koncertowe: wielka na 1800 miejsc oraz kameralna dla 300 osób. Gmach powstał na terenach poprzemysłowych, należących dawniej do Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice". Projekt, autorstwa Tomasza Koniora z zespołem, został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

Przypomnijmy, w roku 2018 stanowisko dyrektora generalnego NOSPR objęła Ewa Bogusz-Moore, a w 2023 roku stanowisko dyrektor artystycznej i pierwszej dyrygentki NOSPR objęła Marin Alsop.

23 zdjęć

Wnętrze NOSPR ma już 10 lat!