Zakończył się ważny etap budowy nowego budynku Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa

Redakcja WKATOWICACH.eu
30.01.2024w Katowicach

Nowy Miejski Dom Kultury na osiedlu Witosa w Katowicach nabiera kształtów. Budynek ma zostać ukończony do września tego roku, jednak już teraz udało się zamknąć jego bryłę w zakresie konstrukcji. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ogłoszony zostanie przetarg dotyczący wyboru wykonawcy II etapu projektu. W ramach tych prac powstanie atrakcyjna przestrzeń wokół obiektu. 

MDK Witosa w Katowicach

Miejski Dom Kultury na osiedlu Witosa nabiera ostatecznych kształtów

Wykonawca odpowiadający za pierwszy etap budowy Miejskiego Domu Kultury Witosa zgłosił konstrukcyjne zamknięcie bryły obiektu. To ważny etap w realizacji inwestycji, która ma zostać odebrana do końca września tego roku.  Głównym elementem będzie sala do organizacji koncertów i spektakli, ale obiekt ma umożliwiać wiele form spędzania czasu różnym grupom mieszkańców.

Budowa Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa przede wszystkim zwiększy ofertę kulturalną i rekreacyjną w tej części Katowic. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców osiedla, którzy aktywnie uczestniczyli w konsultacjach zorganizowanych w trakcie przygotowania inwestycji. przypomina prezydent Katowic, Marcin Krupa

Bryła obiektu w zakresie konstrukcji budynku jest już gotowa. Trwa montowanie okien i drzwi oraz murowanie ścian działowych. Ostatnim etapem inwestycji będzie realizacja parku wokół domu kultury. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania procedury przetargowej dla tej części zadania. Zależy nam, by całość była gotowa jeszcze jesienią tego roku. dodaje prezydent

Budowa MDK na os. Witosa to jeden z zapisów „Umowy z mieszkańcami” prezydenta Katowic Marcina Krupy.

Intensywne prace na placu budowy

Bryła budynku MDK Witosa, przy którym prace budowlane mają zostać ukończone w czerwcu tego roku, została już zamknięta w zakresie konstrukcji. Obecnie wykonawca montuje drzwi i okna zewnętrzne, układa izolację i pokrycie dachowe, które będzie szczelną bazą pod ułożenie warstw dachowych pokrytych później zielenią, murowaniem ścian działowych czy izolowaniem podłogi na gruncie. Trwają również prace instalacyjne związane z wentylacją, instalacjami elektrycznymi i kanalizacyjnymi.

Koncerty, zajęcia muzyczne i plastyczne oraz klub seniora. Każdy znajdzie tu coś dla siebie

Miejski Dom Kultury Witosa ma służyć organizacji różnego typu wydarzeń i zajęć, dzięki czemu każdy, niezależnie od wieku czy pasji, znajdzie tu coś dla siebie. Powstanie tu między innymi wielofunkcyjna sala na 200 miejsc siedzących, ze sceną z pianinem, zapleczem technicznym i reżyserką. Dzięki temu będzie można organizować zarówno amatorskie, jak i profesjonalne występy i koncerty.

W pozostałych pomieszczeniach będą mogły się odbywać zajęcia taneczno-ruchowe, zajęcia plastyczne, lekcje gry na instrumentach czy warsztaty. W budynku znajdzie się także sala spotkań dla klubu seniora. Nawet hol ma pełnić specjalną funkcję. Dzięki systemowi podświetlenia i podwieszania możliwe będzie organizowanie w nim wystaw. Z kolei w strefie wejściowej przygotowana będzie przestrzeń na punkt usługowy typu kawiarnia.

Na zewnątrz, w ramach zagospodarowania najbliższego otoczenia budynku, powstanie zadaszona scena. Na wyposażeniu obiektu znajdzie się także dmuchany ekran z projektorem do organizowania wydarzeń plenerowych.

Miejski Dom Kultury Witosa to kolejna inwestycja, którą realizujemy dla miasta Katowice i która ma umożliwiać ludziom atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Wcześniej oddaliśmy do użytku m.in. kompleks sportowy przy ul. Asnyka czy nową stanicę żeglarską przy stawie Morawa, a obecnie pracujemy także nad budową Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”, które stanie się miejscem nie tylko wiedzy historycznej, ale także warsztatów muzycznych czy koncertów. wyjaśnia prezes Katowickich Inwestycji S.A., Andrzej Hołda

Wykonawca inwestycji został wybrany w marcu ubiegłego roku. Zainteresowanych wybudowaniem MDK-u było 15 firm. Koszt tego etapu to prawie 22 mln zł.

3 zdjęć

Budowa Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa w Katowicach - styczeń 2024

3 zdjęć

II etap inwestycji przyniesie jeszcze więcej atrakcji

MDK Witosa to nie tylko budynek, który ma zostać odebrany do końca września tego roku. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ogłoszony zostanie przetarg dotyczący wyboru wykonawcy II etapu projektu. W ramach tych prac powstanie atrakcyjna przestrzeń wokół obiektu. Będzie to park miejski z przestrzeniami o różnych funkcjach, jak ogrody społeczne i ścieżki edukacyjne dla lubiących spokojniejszą rekreację, a także leśny plac zabaw i siłownia zewnętrzna dla miłośników aktywności ruchowej. Teren będzie również zagospodarowany drogami pieszo-rowerowymi ze stojakami na rowery oraz wyposażony ławeczkami i pergolami. Wybrany wykonawca będzie miał 7 miesięcy od podpisania umowy na zrealizowanie zadania.

Zobacz także

"Dotyk Kaszmiru" Anety Kotowskiej. Kawałek Bliskiego Wschodu na katowickim Osiedlu Witosa [Galeria zdjęć]
"Dotyk Kaszmiru" Anety Kotowskiej. Kawałek Bliskiego Wschodu na katowickim Osiedlu Witosa [Galeria zdjęć]
Twoje Katowice

"Dotyk Kaszmiru" Anety Kotowskiej. Kawałek Bliskiego Wschodu na katowickim Osiedlu Witosa [Galeria zdjęć]

Dom Kilara, MDK Witosa i drogi do stadionu w Katowicach dofinansowane w Programie Inwestycji Strategicznych
Dom Kilara, MDK Witosa i drogi do stadionu w Katowicach dofinansowane w Programie Inwestycji Strategicznych
w Katowicach

Dom Kilara, MDK Witosa i drogi do stadionu w Katowicach dofinansowane w Programie Inwestycji Strategicznych

Potańcówka dla seniorów w MDK Dąb. Zobaczcie ZDJĘCIA z zabawy!
Potańcówka dla seniorów w MDK Dąb. Zobaczcie ZDJĘCIA z zabawy!
w Katowicach

Potańcówka dla seniorów w MDK Dąb. Zobaczcie ZDJĘCIA z zabawy!

do góry