Znamy listę wykonawców 41. edycji Rawa Blues Festival. Kto zagra w październiku w katowickim Spodku?

Redakcja WKATOWICACH.eu
15.07.2023w Katowicach

7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja festiwalu Rawa Blues. Znamy już listę wszystkich wykonawców, którzy wystąpią podczas imprezy. Na legendarnej katowickiej scenie zaprezentują się:  Altered Five Blues Band, Restless, Philip Sayce, Troy Redfern, Albert Cummings, Boogie Boys, Shaki’n Dudi,  Blueset, Robert Kordylewski,  Teksasy & Wojtek Cugowski oraz laureat konkursu na Małej Scenie.

Rawa Blues Festival 2023

Znamy listę wykonawców 41. edycji Rawa Blues Festival

Największą gwiazdą tegorocznej edycji Rawa Blues będzie grupa Altered Five Blues Band. Modny kwintet z Milwaukee słynie z mieszanki mocnego, oryginalnego bluesa i zjawiskowych występów na żywo. Blues Blast zachwyca się frontmanem Jeffem Taylorem, który posiada „gładki, ciepły głos, równie monumentalny i niezaprzeczalny jak Howlin’ Wolf z rozmachem B.B. Kinga”. Downbeat deklaruje, że gitarzysta Jeff Schroedl, „osiąga wysoką poprzeczkę mieszania inwencji i płynności”. Pięciu bluesowych blasterów uderzyło w ziemię 20 lat temu i nie wykazuje żadnych oznak złagodzenia. Ich szósty album studyjny, Holler If You Hear Me, zadebiutował na trzecim miejscu listy Billboard Blues Chart i otrzymał trzy nominacje do nagrody Blues Music Award, w tym Album of the Year i Song of the Year.  Nowa płyta jest mocna, podobnie jak trzy poprzednie, wielokrotnie nagradzane. Cryin' Mercy okrzyknięty „Najlepszym albumem wydanym niezależnie” na International Blues Challenge w 2015 roku. Magazyn Guitar World nazwał utwór tytułowy „ groźny, bagienny blues”. W 2019 roku Ten Thousand Watts osiągnął 10. miejsce na liście Billboard Blues Chart i zajął 1. miejsce zarówno na listach bluesowych iTunes, jak i Amazon. Altered Five konsekwentnie sprawdzali wszystkie pola, tworząc trwały, głęboko ekspresyjny oryginalny blues dla umysłu i ciała.

Kolejną gwiazdą, która wystąpi na scenie katowickiego Spodka będzie Albert Cummings - piosenkarz i gitarzysta, który grał z wieloma najwybitniejszymi muzykami współczesnej ery. Wychowany w Massachusetts i samouk gry na banjo, to właśnie koncert Steviego Raya Vaughana i Double Trouble w 1987 roku otworzył Cummingsa na nowy świat współczesnego bluesa i zainspirował go do zajęcia się gitarą. Nie zajęło mu dużo czasu, zanim znalazł się na czele stada. Pierwszy album Alberta Cummingsa FROM THE HEART (2003) został wyprodukowany przez Chrisa Laytona i Tommy'ego Shannona z Double Trouble i zawierał klawiszowca Reese Wynans z grupy.  Od tego pierwszego albumu rozwijający się bluesowy świat 2000 roku otworzył swoje podwoje dla Alberta Cummingsa. Nagrał kilka albumów dla Blind Pig Records, a na płycie NO REGRETS z 2012 roku gitarzysta poszerzył granice poza światem bluesa, obejmując wpływy country i rocka, jak nigdy wcześniej. Widać było, że muzyk nie chce się w żaden sposób ograniczać i widzi szersze możliwości, w jakim kierunku może pójść jego muzyka. Wraz z wydaniem przez niezależną wytwórnię Cummingsa, Ivy Music Company, Jego najnowszy album TEN jest pełną realizacją tej możliwości. Kiedy Albert Cummings zaczął planować sesje, które miały stać się TEN, pierwszą oznaką, że będzie to dla niego punkt zwrotny, było nawiązanie kontaktu z producentem Chuckiem Ainlayem. Cummings wiedział, że nowa perspektywa dla jego muzyki jest tuż przed nim.

Kiedy wchodzisz do pokoju z takim producentem, wydaje się, że czeka na ciebie zupełnie nowy świat możliwości. stwierdził Albert Cummings

Wielbicieli gitarowych popisów z pewnością przyciągną do Spodka Philip Sayce oraz Troy Redfern.  Pierwszy z nich, na swoim nowym albumie Spirit Rising odważnie potwierdza swój status jednego z najlepszych gitarzystów elektrycznych na świecie w tej chwili. Pomysły te powstawały już od jakiegoś czasu, ponieważ Spirit Rising to pierwszy studyjny projekt Sayce'a od czasu albumu Influence z 2015 roku, na którym on i słynny producent Dave Cobb znakomicie odnowili szeroką gamę niejasnych samorodków rocka. Dzięki wpływowi, który zwrócił uwagę wielu nowych słuchaczy na Sayce'a, Spirit Rising pokazuje pełen zakres jego talentów i to, jak bardzo ewoluowały. Fani, którzy chcą usłyszeć płonące fretworki Sayce'a, z pewnością znajdą ich mnóstwo podczas jego koncertu. Ten aspekt muzycznej tożsamości Sayce'a polega w końcu na tym, jak budował swoją reputację, zaczynając od rodzinnego miasta Toronto, gdzie legendarny Jeff Healey wziął go pod swoje skrzydła pod koniec lat 90. Po zwiedzeniu świata jako członek zespołu Healeya, Sayce przeniósł się do Los Angeles, gdzie przez cztery lata występował z Melissą Etheridge, zanim oficjalnie rozpoczął niezależną karierę solową w 2009 roku albumem Peace Machine. Kolejne albumy Sayce'a mocno ugruntowały rzeszę zaciekłych fanów w Europie, gdzie koncertował z takimi zespołami jak ZZ Top i Deep Purple. Wszystko to ostatecznie zwróciło uwagę Warner Music Canada w 2015 roku, co doprowadziło do wydania Influence. Słuchając Spirit Rising, doświadczenie, które zgromadził do tej pory, jest niezaprzeczalne. Jednak istnieje również niewątpliwa chęć odkrywania nowych możliwości. Z artystami takimi jak Philip Sayce przyszłość rock and rolla jest w dobrych rękach.

Dla mnie rock, blues, jazz i hip-hop wywodzą się z tego samego drzewa genealogicznego. Więc najczęściej określam swoje brzmienie jako muzykę korzeni, ponieważ zawiera wpływy wszystkich tych elementów. Jednocześnie chcę poprowadzić moje brzmienie w nowych kierunkach, które odzwierciedlają to, kim jestem, gdzie jestem i dokąd zmierzam. mówi Sayce

Podejmując grę na gitarze jako nastolatek, Troy Redfern szybko wchłonął muzyczne wpływy wczesnych pionierów bluesa i energię ikon rocka lat 70-tych i 80-tych. Punkt zwrotny nastąpił, gdy odkrył gitarę slide.

Od razu poczułem się, jakbym był w domu. Gdy tylko założyłem bottleneck na palec i zacząłem grać slide, wydało mi się jakby było to dla mnie całkowicie naturalne. Ten styl gry pomógł mi odnaleźć swój prawdziwy głos. mówił Troy Redfren

Świat muzyki gitarowej szybko zdał sobie sprawę z jego talentu, Troy otrzymał rekomendacje od Magnatone Amplifiers, Ernie Ball Strings, Airline Guitars, a nawet dostał swój własny, dmuchany szklany slajd wykonany przez światowej sławy producenta Diamond Bottleneck. Redfern wyrabia sobie markę, nieustannie koncertując i przecierając szlaki na głównej scenie festiwali w Wielkiej Brytanii, Europie, Skandynawii i Rosji, dzieląc scenę z Robertem Plantem i Dr. Feelgoodem. Troy niestrudzenie pracował nad zbudowaniem silnej rzeszy zagorzałych fanów, którzy skłaniają się ku jego szczerym pasjonującym, ognistym występom. W ciągu ostatnich kilku lat Troy wydał pięć pełnometrażowych albumów, z których wszystkie zostały wyemitowane na całym świecie i otrzymały przytłaczająco pozytywne recenzje w międzynarodowej prasie. W 2021 roku Troy wydał swój nowy, doceniony przez krytyków album The Fire Cosmic…! Utwory z płyty wdarły się na szczyty rockowych list, jak również na playlistę największej rockowej stacji radiowej w Wielkiej Brytanii- Planet Rock Radio. Sukces tego nowego albumu wyniósł Troya i jego muzykę na wyższy poziom.

W tym roku, podczas Rawa Blues Festival nie zabraknie dobrej zabawy w rytmie rockabilly. Przedstawicielem nurtu będzie brytyjska formacja Restless założona w 1978 roku. Grupa wzięła swoją nazwę od piosenki Carla Perkinsa. Band zagrał swój pierwszy koncert w Sudbury w 1980 roku. Ich pierwszy album, Why Don't You… Just Rock!, został wydany przez Nervous Records w 1982 roku. Z 43 oficjalnie wydanymi płytami, tysiącami koncertów na całym świecie i 100 000 sprzedanych płyt, Restless Rock and Roll Train nie wykazuje oznak zatrzymania w najbliższym czasie.  Po trzech latach kwarantanny, z nowym poczuciem celu i entuzjazmem, Restless powraca na festiwale w całej Europie, wykonując niesamowite sety świetnie dopracowanego Neo-Rockabilly dla entuzjastycznych fanów. W swoim oryginalnym składzie, uznani i bardzo wpływowi pionierzy Neo’ Rockabilly osiągnęli nowy szczyt dzięki swoim najnowszym występom.

Na festiwalowej scenie nie zabraknie również mocnej ekipy przedstawicieli polskiego bluesa. Na scenie katowickiego Spodka wystąpią:

 • Shakin’ Dudi,
 • Boogie Boys,
 • Blueset,
 • Robert Kordylewski,
 • Teksasy & Wojtek Cugowski.

Irek Dudek - bluesman po trzydziestce, Darek Dusza - lider punk rockowej załogi Śmierć Kliniczna, do tego jeszcze muzycy jazzowi...  Czy taka konfiguracja personalna miała prawo wypalić? Album nagrany praktycznie „na setkę”, za jednym podejściem... Efekt? Złota płyta - 36 minut, które w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wstrząsnęły polską sceną muzyczną. Złota Płyta okazała się prawdziwą kopalnią przebojów. „Au sza la la”, „Zastanów się co robisz”, „To ty słodka”, „Za dziesięć minut trzynasta” i oczywiście „Och Ziuta”. Utwory, które w tamtych czasach śpiewano jak kraj długi i szeroki. Shakin' Dudi wypełniał największe sale koncertowe w Polsce, a płyta - o tyleż ironicznym, co prowokującym tytule - pokryła się platyną. Doczekała się zresztą udanej kontynuacji w 2008 roku. Co istotne: kawałki ze Złotej płyty nie zestarzały się ani trochę, zarówno muzycznie, jak i pod względem przekazu w tekstach. Nawet „Za dziesięć minut trzynasta” - po lekkiej kosmetyce godziny w tytule - znów jest na czasie po tym, gdy kolejne miasta zaczęły wprowadzać na swoim terenie nocną prohibicję...

Zespół Boogie Boys od początku istnienia datowanego na rok 2002 odwiedził niemal wszystkie kraje europejskie plus kilka na innych kontynentach. W swoim dorobku mają trzy studyjne albumy, a ich koncerty cieszą się wyjątkową popularnością wszędzie tam gdzie się pojawią. Koncertowali u boku wielu gwiazd (jako support lub back-up band): Shakin’ Stevens, Ray Manzarek (The Doors), Eric Burdon (The Annimals), Chris Barber, Phill Guy, Studebaker John, James Harman, Rod Piazza, Big Bill Morgenfield, The Mofo Party Band, Mike Sanchez, Ana Popovic itd. W lutym 2009 Boogie Boys jako jedyny zespół spoza USA został finalistą największego bluesowego konkursu na świecie "International Blues Challenge - Memphis, USA”. Po tym sukcesie przyszły kolejne. W lipcu 2009 ukazał się ich album HEY YOU!, potem trasa koncertowa w Kanadzie, w tym koncerty na największych festiwalach: „Montreal Jazz Festiwal”, „Mont- Tremblant Blues Festival” oraz „Quebec City Music Festival”. W roku 2010 zagrali trasę koncertową w Californii - USA, a w ankiecie „Blues Top” zostali wybrani "Zespołem Bluesowym Roku 2009”. Album Hey You! został także finalistą „Best self produced album - International Blues Challenge 2010”. Lider zespołu Bartek Szopiński jak również pozostali członkowie grupy zostali wielokrotnie nagrodzeni tytułami „Pianista Roku”, „Instrumentalista Roku” wg. czytelników magazynu „Twój Blues”. W roku 2011 reprezentowali Polskę na 1st European Blues Challenge w Berline gdzie znaleźli się w gronie laureatów „TOP 3”. Zagrali także na największym skandynawskim festiwalu, słynnym „Nottoden Blues Festival”. Album Made in Cali został w całości wyprodukowany w USA z udziałem fantastycznych gości (m.in. gitarzysta Ron Thompson współpracujący z takimi gwiazdami jak: John Lee Hooker, Etta James, Tina Turner). Producentem muzycznym albumu jest John Clifton, uznany harmonijkarz, kompozytor i wokalista.

Początki zespołu Blueset datują się na styczeń 2007 roku, kiedy to spotkali się dwaj muzycy Tomek Wolski i Grzegorz Stowski. Kompletowanie składu zajęło kilka miesięcy. Pierwsze występy zespołu były raczej nieoficjalne i bardziej przypominały jam session niż koncerty. Skład zespołu ustabilizował się dopiero w listopadzie 2007 kiedy to znaleźli odpowiedniego perkusistę, a funkcję wokalisty przejął dotychczasowy harmonijkarz. Wtedy to właśnie zaczęły powstawać pierwsze utwory zespołu, a także zaczęły się odbywać pierwsze koncerty, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Blueset składa się w większości z bardzo doświadczonych muzyków, co widać w doskonałym zgraniu zespołu, jak również, co jest bardzo ważne, umiejętności improwizacji. Od samego początku zamiarem Blueset było granie w klimatach bluesowych. W praktyce wygląda to tak, że grają bluesa z lekką domieszką fusion oraz jazzu.

Robert Kordylewski jest laureatem I nagrody w kategorii gitary na festiwalu bluesowym „Zaczarowany świat harmonijki” w Poznaniu (1990), otrzymał także wyróżnienie na festiwalu gitarzystów jazzowych Guitar City w Warszawie (1996). W jego grze i aranżacjach utworów można usłyszeć blues, jazz, latino, country a także rockabilly.  W sierpniu 2011 roku nagrał i wydał swoją pierwszą, autorską, instrumentalną płytę CD Świat na zewnątrz z gitarą fingerstyle w roli głównej (dystr. Absonic). Współorganizator festiwalu gitarowego T.Burton Fingerstyle Festiwal w Poznaniu (2009, 2010). Uczy gry na gitarze również w formie warsztatów gitarowych m.in. na Przystanku Woodstock (tzw. Frikolekcje na ASP) oraz na T.Burton Fingerstyle Festival. Występuje solo lub w kameralnych składach, zapraszając muzyków grających na harmonijce, instrumentach perkusyjnych, czy skrzypcach.

Może cofniesz czas - taki tytuł nosi najnowsza płyta projektu Teksasy & Wojtek Cugowski poświęcona pamięci zmarłego w ubiegłym roku wokalisty zespołu Jerzego "Szeli" Stankiewicza. Pomysł na projekt Teksasy & Wojtek Cugowski zrodził się już w 1998 roku, kiedy w lubelskim klubie Graffiti podczas bluesowych jam session artyści wspólnie improwizowali, wykonując utwory takich artystów jak Muddy Waters, ZZ Top czy Stevie Ray Vaughan. Artyści występowali m.in. na Rawa Blues, Jimiway, Blues Festivalu, Osnabrucker BluesLawine, Olsztyńskich Nocach Bluesowych czy Munster Festivalu Klepsydra. Na swoim koncie mają albumy studyjne - Boogie Całą Noc (2008) i Zielony Dymek (2012).

Do składu Dużej Sceny dołączy jeszcze laureat Małej Sceny, na której zaprezentują się w tym roku:

 • Comin' To Town,
 • Curly Cale,
 • Duch Delta,
 • Her Memories,
 • Onus Blues,
 • RoseMerry
 • oraz Stonage Full of Sun.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz Spodka, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem. 

Podczas ponad 40-tu edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy. Warto przypomnieć, że gościli tam tacy wykonawcy jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.

Bilety na Festiwal do nabycia wyłącznie w sieci Ticketmaster.

Zobacz także

Rawa Blues Festival 2023 w katowickim Spodku [Galeria zdjęć]
Rawa Blues Festival 2023 w katowickim Spodku [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Rawa Blues Festival 2023 w katowickim Spodku [Galeria zdjęć]

OFF Festival w Katowicach. Bezpłatny autobus, udogodnienia dla rowerzystów i tymczasowa organizacja ruchu
OFF Festival w Katowicach. Bezpłatny autobus, udogodnienia dla rowerzystów i tymczasowa organizacja ruchu
w Katowicach

OFF Festival w Katowicach. Bezpłatny autobus, udogodnienia dla rowerzystów i tymczasowa organizacja ruchu

Blues zabrzmi w legendarnym klubie „Puls” w Katowicach. Premiera książki „SZLAKIEM ŚLĄSKIEGO BLUESA, czyli schodkami w dół…”
Blues zabrzmi w legendarnym klubie „Puls” w Katowicach. Premiera książki „SZLAKIEM ŚLĄSKIEGO BLUESA, czyli schodkami w dół…”
w Katowicach

Blues zabrzmi w legendarnym klubie „Puls” w Katowicach. Premiera książki „SZLAKIEM ŚLĄSKIEGO BLUESA, czyli schodkami w dół…”

"Szlakiem Śląskiego Bluesa, czyli schodkami w dół...". Premiera książki za nami! [Zdjęcia + Wideo]
"Szlakiem Śląskiego Bluesa, czyli schodkami w dół...". Premiera książki za nami! [Zdjęcia + Wideo]
Twoje Katowice

"Szlakiem Śląskiego Bluesa, czyli schodkami w dół...". Premiera książki za nami! [Zdjęcia + Wideo]

Ryszard Riedel miał problem z wejściem do klubu Puls? O Szlaku Śląskiego Bluesa rozmawiamy z Wojciechem Mirkiem
Ryszard Riedel miał problem z wejściem do klubu Puls? O Szlaku Śląskiego Bluesa rozmawiamy z Wojciechem Mirkiem
Twoje Katowice

Ryszard Riedel miał problem z wejściem do klubu Puls? O Szlaku Śląskiego Bluesa rozmawiamy z Wojciechem Mirkiem

do góry