Znamy najczęściej nadawane imiona w 2021 roku w Katowicach

Kamil Zatoński
29.12.2021w Katowicach

Katowicki magistrat przygotował podsumowanie najpopularniejszych imion w 2021 roku. Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, Hanna jest w mieście najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek. Po raz pierwszy najpopularniejszym imieniem dla chłopców został Aleksander.

Fot. Unsplash 

Ten rok w naszym mieście należał zdecydowanie do Hanny, która najpopularniejszym imieniem była już w 2017 i 2019 roku. Po raz pierwszy najczęściej wybieranym imieniem dla chłopców został Aleksander. 100 lat temu to imię męskie zostało nadane zaledwie dwa razy, 50 lat temu już 23 razy, a w tym roku 140 razy.

mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice, Ewa Lipka

Każdego roku szczególne zaiteresowanie wzbudzają nietypowe imiona, jednak cieszymy się, że nie mamy w mijającym roku wielu propozycji rodziców, które nie mogły zostać zarejestrowane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Odmowy dotyczyły głównie zdrobnień, np. Krzysia, Misia, a także nietypowej propozycji Sinsemilla.

dodaje rzecznik UM Katowice

Najpopularniejsze imiona nadane dziewczynkom w Katowicach w 2021 roku to:

 1. Hanna
 2. Julia
 3. Maja
 4. Laura
 5. Zuzanna
 6. Pola
 7. Emilia
 8. Oliwia
 9. Alicja
 10. Zofia

Najbardziej popularne imiona dla chłopców nadane w Katowicach w 2021 roku to:

 1. Aleksander
 2. Antoni
 3. Jakub
 4. Franciszek
 5. Jan
 6. Leon
 7. Filip
 8. Mikołaj
 9. Ignacy
 10. Wojciech

Wśród imion żeńskich liderką po raz trzeci została Hanna, która zwyciężyła już w 2017 i 2019 roku. Julia - ubiegłoroczna liderka - tym razem zajęła drugie miejsce, zaś Zuzanna – liderka z 2018 roku została sklasyfikowana na 5 pozycji i musiała uznać wyższość Mai i Laury.  Do pierwszej 10-tki najpopularniejszych imion żeńskich w Katowicach awansowała po raz pierwszy Pola.

sprawdza kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, Mirosław Kańtor

Z męskich imion najczęściej nadawane było imię Aleksander. - Najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął 2 pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy awansował Ignacy wybrany przez 98 rodziców.

dodaje Kańtor 

W 2021 roku (stan na 28 grudnia 2021 roku) po raz pierwszy w historii Katowic liczba zarejestrowanych urodzeń była niższa od liczby zarejestrowanych zgonów. Urodzeń było 6330 zaś zgonów 6930. Wpływ na to miała pandemia koronawirusa, działające w obszarze miasta szpitale covid’owe, a także ograniczenia w przyjmowaniu na oddziałach położniczych.

Zobacz także

Katowice zostały Europejską Stolicą Nauki 2024. Co to oznacza dla mieszkańców?
Katowice zostały Europejską Stolicą Nauki 2024. Co to oznacza dla mieszkańców?
w Katowicach

Katowice zostały Europejską Stolicą Nauki 2024. Co to oznacza dla mieszkańców?

Katowice to przyszłość? Miasto w czołówce rankingu
Katowice to przyszłość? Miasto w czołówce rankingu
w Katowicach

Katowice to przyszłość? Miasto w czołówce rankingu

do góry