Zakończyła się rozbiórka Domu Kowala w Katowicach. Od lat był opuszczony i straszył wyglądem [Zdjęcia]


W poniedziałek, 3 lutego, w Katowicach przy ul. ks. L. Markiefki 72 ruszyła rozbiórka jednego z najstarszych budynków w Bogucicach, czyli Domu Kowala. Budynek od lat był opuszczony i straszył wyglądem, a miejsce przebywania jego właścicieli pozostaje nadal wielką niewiadomą. Rozbiórka zrujnowanego obiektu trwała zaledwie kilka dni.
Dom Kowala w Bogucicach
Aktualizacja, 7 lutego 2025:
Dom Kowala zniknął z krajobrazu Bogucic. Jak informują mieszkańcy Bogucic, po Domu Kowala w ich dzielnicy nie ma już śladu. Rozbiórka zrujnowanego budynku trwała zaledwie kilka dni.
Wcześniej informowaliśmy, 3 lutego 2025:
Rozbiórka Domu Kowala w Katowicach
Dom Kowala w Katowicach znajdziemy na rogu ulic Markiefki i Kowalskiej w Bogucicach. Ma 143 metry kwadratowe i został wybudowany w stylu ludowym - z murowanymi cegłami, kamienną podmurówką i dwuspadowych dachem. Blisko Domu Kowala znajdziemy krzyż "Boża Męka", który pochodzi z 1887 roku. Dom Kowala nie jest wpisany ani do rejestru zabytków nieruchomych, ani do gminnej ewidencji zabytków Miasta Katowice.
Dziś ruszyły pierwsze etapy wyburzenia Domu Kowala przy ul. ks. L. Markiefki. Teren został odpowiednio zabezpieczony, a ekipy rozpoczęły prace ręczne. Prace mogą powodować utrudnienia – proszę o zachowanie ostrożności w pobliżu. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Nie wiemy jeszcze, co zastaniemy w środku – budynek od lat stał opuszczony i może skrywać niespodzianki. Trzymam rękę na pulsie i będę informować o kolejnych etapach prac.
napisał w mediach społecznościowych radny z Bogucic, Damian Stępień
Jako mieszkaniec Bogucic mam wobec tego miejsca mieszane uczucia. Z jednej strony rozbiórka była konieczna – budynek od lat stał opuszczony i stwarzał zagrożenie. Z drugiej jednak szkoda, że popadł w taką ruinę, zamiast znaleźć nowe życie. Trzeba podkreślić, że był to obiekt prywatny, co przez lata utrudniało jakiekolwiek działania. Dopiero dzięki współpracy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego udało się doprowadzić do rozbiórki i zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców.
dodał Damian Stępień
Budynek Kowala pojawiał się już na mapach z lat 80. XIX wieku. Jak czytamy, mieszkał w nim kowal Johann Cziosska, który na podwórzu miał tam swoją kuźnię. Z czasem posesja stała się własnością pochodzącego z Janowa Jana Szczygła. 13 czerwca 1922 roku dach budynku został strawiony przez pożar, a 8 lat później nieruchomość zakupił Stanisław Lewandowski. Nowy właściciel planował wyburzyć dom, by postawić w jego miejscu modernistyczną kamienicę, ale plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej.
W Domu Kowala przed jego opróżnieniem działał m.in. sklep warzywny. 13 czerwca 2021 roku około godziny 13:00 doszło do pożaru poddasza pustego wówczas budynku.
Z uwagi na nieznane miejsce przebywania właścicieli domu oraz zły stan techniczny, władze miasta postanowiły nie ratować budynku. O jego wyburzeniu mówiło się już głośno w 2022 roku, a 13 września 2024 radny Damian Stępień przekazał, że po wnikliwej analizie stanu technicznego budynku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach podjął decyzję o konieczności przeprowadzenia pełnej rozbiórki obiektu.
Źródło: Leksykon bogucicki.
Zobacz także
![Biurowiec po Orange w Katowicach przechodzi do historii. Trwa rozbiórka budynku przy ul. Francuskiej [Zdjęcia, wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/Orange_1_mini.jpeg)
Biurowiec po Orange w Katowicach przechodzi do historii. Trwa rozbiórka budynku przy ul. Francuskiej [Zdjęcia, wideo]
![Przy ul. Bytkowskiej trwa rozbiórka dawnej siedziby katowickiej filmówki. Kiedyś budynek zachwycał, obecnie straszył [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/IMG_1051_mini.jpg)
Przy ul. Bytkowskiej trwa rozbiórka dawnej siedziby katowickiej filmówki. Kiedyś budynek zachwycał, obecnie straszył [Zdjęcia]
![Trwa rozbiórka Belga. Centrum handlowe powoli znika z mapy Katowic [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)