O "Centrum Kato" rozmawiamy w 5. urodziny! "Mieszkańcy potrzebowali takiego miejsca. Egalitarne ze wspaniałą atmosferą"

Kamil Zatoński
14.07.2022PODCAST Z Katowic

Centrum Katoczyli znana wszystkim mieszkańcom Katowic i okolic miejska strefa gastronomiczno-artystyczna, obchodzi swoje 5. urodziny. Do 17 lipca na tarasach między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Strefie Kultury rozbrzmiewać będą taneczne i klubowe rytmy, a kulinarni smakosze z pewnością zaspokoją swoje podniebienia. Nie zabraknie również kina plenerowego. Gośćmi 22. podcastu portalu WKATOWICACH.eu byli Marcin Stolarz, zarządca Spodka i MCK oraz Oskar Olszewski, współtwórca Centrum Kato. 

Fot. Marta Paluch/WKATOWICACH.eu. Marcin Stolarz, zarządca Spodka i MCK oraz Oskar Olszewski, współtwórca Centrum Kato

 

Już od 5. lat Centrum Kato jest ważnym punktem na kulturalnej i gastronomicznej mapie Katowic. Wyjątkowa lokalizacja na tarasach między Spodkiem i MCK każdego tygodnia przyciąga spragnionych rozrywki i dobrego jedzenia katowiczan. Idea tego miejsca od początku oparta była na stworzeniu przestrzeni poświęconej bezpłatnym wydarzeniom dla mieszkańców. Ten pomysł bardzo dobrze się przyjął - w sezonie tarasy odwiedza ponad 35 000 ludzi, natomiast rekordowy rok odnotował 60 000 uczestników w sezonie.

Centrum Kato to inicjatywa ożywiająca centrum miasta, w Strefie Kultury co roku latem czekamy na mieszkańców z bezpłatnymi atrakcjami. Odwiedzający mogą wybierać spośród różnorodnych propozycji: koncertów, setów DJskich, pokazów kina letniego, rozgrywek sportowych - w ten sposób aktywizujemy przestrzeń zielonych tarasów sąsiadujących z zarządzanymi przez nas obiektami i budujemy wokół nich społeczność.

mówi prezes firmy PTWP Event Center, operatora Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Marcin Stolarz

Obok dużych wydarzeń, w naszych obiektach jest też bogata oferta codzienna, można korzystać np. z basenu czy sali gimnastycznej, lodowiska. Zależy nam, aby MCK i Spodek były miejscami dostępnymi i atrakcyjnymi na co dzień, miejscami spędzania miło wolnego czasu czy to na targach, koncercie, zajęciach sportowych czy w bistro. Przez cały sezon zainteresowanie Centrum Kato jest bardzo duże, to dowód na to, że wychodzimy naprzeciw potrzebom i wpisujemy się w trendy.

dodaje

Centrum Kato często jest uzupełnieniem dla wydarzeń, które mają miejsce w Strefie Kultury. Mieszkańcy spędzają czas na Zielonej Dolinie przed lub po imprezach w NOSPR i MCK czy łączą odpoczynek tam z wizytą weekendową w Muzeum Śląskim.

 

Urodziny - dobry czas na podsumowania

5 lat obecności Centrum Kato w letniej codzienności mieszkańców minęło bardzo szybko. 

Inaugurując pierwszy sezon ogłosiliśmy na facebooku koncert Rasmentalism oraz Flirtini. W krótkim czasie w intrenecie do wydarzenia dołączyło 15 000 osób i tak się zaczęło. Miuosh dał u nas autorski set DJ-ski, na który przyszły tłumy i brakowało miejsca w przestrzeni. To się potem sprawdzało wielokrotnie i znani muzycy prezentowali u nas swoje autorskie sety.

mówi Oskar Olszewski, pomysłodawca i współtwórca Centrum Kato

Jeden z sezonów kończył plenerowy seans oskarowego filmu „Green Book", wtedy zgromadzony tłum sprawił, że zielona trawa dosłownie zniknęła z pola widzenia. Zorganizowaliśmy wtedy pokaz filmowy dla ponad 1500 widzów.

dodaje

Centrum Kato stało się więc dodatkową sceną w Strefie Kultury, dla pomysłodawców tego miejsca ważne jest, aby pojawiały się na niej nie tylko gwiazdy, ale i lokalni artyści.  Mieszkańcy cenią Centrum Kato również za otwartość tego miejsca na zwierzęta - na Instagramie powstał nawet osobny fanpage @pieskizcentrum z portretami czworonogów odwiedzających tarasy Spodka i MCK. Dodatkowo każdego roku, tuż po zamknięciu sezonu, Centrum Kato przeznacza część zysku na wybrane lokalne schronisko.

Obchody 5-lecia będą huczne

5. urodziny Centrum Kato potrwają aż pięć dni, począwszy od środy 13 lipca. Wtedy to Centrum Kato przywita odwiedzających pokazem wielokrotnie nagradzanego filmu „Sound of metal", opowiadającego o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Kolejne dni zapowiadają się muzycznie - w czwartek o godzinie 20.00 widzowie usłyszą koncert sądeckiego zespołu Nita z wokalem Anity Dudczak. Piątek zabrzmi już nieco bardziej hip-hopowo. Wieczór otworzy Święty Bass, a na zakończenie gościom Centrum zaserwowana zostanie porcja dobrej elektroniki w postaci występów DJ Noseblunt i Holoe (We Lecim). Sobota w Centrum Kato zapowiada się równie ciekawie, bo rozpocznie ją hip-hopowe jam session. Wystąpi między innymi katowicki zespół FerbiNTE, w swojej twórczości łączący eksperymentalną muzykę elektroniczną z hip-hopem i elementami jazzu. Ostatni dzień urodzin Centrum Kato przybierze formę elektronicznego pikniku o nazwie Szpas. Zagrają Addy-Z, Holly Molly i LuLu Malina. Goście urodzinowi będą mogli również spróbować jedzenia oferowanego w czterech punktach gastronomicznych (w ofercie znajdą się m.in.: slow pizza, loaded fries, smash burgery czy podpłomyki), a także skorzystać z dobrze zaopatrzonych barów z piwami klasycznymi i kraftowymi.

5. urodziny Centrum KATO

13-17.07.2022 r.

Tarasy Spodka

13.07 środa - kino plenerowe
start 21.30 "Sound of metal" 2021, reż. Darius Marder | partnerami seansu są Antyradio, Miasto Katowice, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach


14.07 czwartek - koncert Nita
start 20.00


15.07 piątek - koncert Święty Bass
start 21.00, ŚWIĘTY BASS. Miły ATZ i Phunk'ill + DJ Noseblunt i Holoe (We Lecim)


16.07 sobota - hip-hopowe Jam Session
start 20.00, wystąpią m.in. FerbiNTE


17.07 niedziela - impreza elektroniczna Szpas
start 16.00, line-up: Addy-Z, Holly Molly, LuLu Malina

5 zdjęć

Centrum Kato ma 5. urodziny

5 zdjęć

Zobacz także

TYLKO U NAS: Nowy neon w centrum Katowic i konkurs dla mieszkańców! Przygotowany na Światowe Forum Miejskie
TYLKO U NAS: Nowy neon w centrum Katowic i konkurs dla mieszkańców! Przygotowany na Światowe Forum Miejskie
w Katowicach

TYLKO U NAS: Nowy neon w centrum Katowic i konkurs dla mieszkańców! Przygotowany na Światowe Forum Miejskie

Zlot food trucków w Katowickim Parku Leśnym. Pyszne jedzenie z różnych stron świata
Zlot food trucków w Katowickim Parku Leśnym. Pyszne jedzenie z różnych stron świata
w Katowicach

Zlot food trucków w Katowickim Parku Leśnym. Pyszne jedzenie z różnych stron świata

Uczta smaków na food truckach na rynku. Burgery, frytki, lody, churrosy i wiele innych
Uczta smaków na food truckach na rynku. Burgery, frytki, lody, churrosy i wiele innych
w Katowicach

Uczta smaków na food truckach na rynku. Burgery, frytki, lody, churrosy i wiele innych

do góry