obchody dnia niepodległości Ukrainy w Katowicach

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Katowicach

Koncert w MDK Bogucice Zawodzie

Dzień Niepodległości Ukrainy w Katowicach świętowano już w ubiegłą niedzielę, 21 sierpnia. Wtedy w Boguckim Domu Kultury odbył się koncert ukraińskich artystów, a przed MDK można było skosztować kuchni naszych sąsiadów ze wschodu. Wydarzenie przyciągnęło sporo uchodźców, którzy uciekające ze swojej ojczyzny przed wojną, schronienie znaleźli w Katowicach.

Więcej o wydarzeniu oraz fotorelację można zobaczyć, klikając TUTAJ

Warsztaty Malarskie o tematyce ukraińskiej 

W dniu, kiedy przypada Święto Niepodległości Ukrainy, 24 sierpnia, mija dokładnie pół roku od wybuchu wojny. Także tego dnia, w środę 24 sierpnia, w Katowicach obchodzono ukraińskie święto. Wydarzenie odbyło się w Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców przy ul. Młyńskiej 4 w Katowicach. To miejsce, które od początku wojny stało się punktem pomocy i informacji dla przybywających z Ukrainy uchodźców.

Ukraińcy świętowali 31 rocznicę odzyskania niepodległości, biorąc udział w warsztatach malarskich o tematyce ukraińskiej. O 15:00 rozpoczęła się część oficjalna, w której udział wziął Konsul Honorowy Ukrainy w Polsce Jarosław Wieczorek i przedstawiciele katowickiego magistratu - wśród nich wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak.

Chciałbym z okazji tego święta złożyć takie zupełnie szczere życzenia, żebyście za rok, kiedy będziemy obchodzili kolejne Święto Niepodległości Ukrainy, mogli powiedzieć, że jesteście naprawdę niepodlegli - w ramach swoich granic, będziecie państwem, które samo o sobie stanowi. zwracał się do Ukraińców wiceprezydent Katowic, Jerzy Woźniak

Po części oficjalnej zaprezentowano przygotowane wcześniej prace malarskie.

23 zdjęć

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Katowicach w Punkcie Informacyjnym dla Uchodźców

Katowice dla uchodźców

Katowice stały się jednym z miast docelowych uchodźców z Ukrainy. W mieście, w ciągu ostatnich 6 miesięcy, zamieszkały tysiące obywateli Ukrainy. Od początku w Katowicach organizowano zbiórki charytatywne i punkty recepcyjne dla uchodźców. Z miasta wysyłana jest także pomoc humanitarna na terytorium Ukrainy.

Miasto Katowice, co podkreślam wielokrotnie, jest niezwykle wytrwałe jeśli chodzi o pomaganie. Jest niezwykle konsekwentne, czego daje wyraz, przez zajmowanie się problemami ukraińskimi, przez stwarzanie możliwości godnego pobytu Ukraińców w Polsce. podkreślał konsul honorowy Ukrainy w Katowicach, Jarosław Wieczorek