Świadomy Senior – Bezpieczny Senior w Katowicach. Spotkanie w Pałacu Młodzieży [Zdjęcia]
Seniorze, nie daj się oszukać! 25 czerwca w Pałacu Młodzieży zainaugurowano kampanię „Świadomy Senior – Bezpieczny Senior” oraz kolejną edycję „Poczuj się bezpiecznie” – programów, które mają jedno zadanie: nauczyć starsze osoby, jak nie dać się oszukać i czuć się pewnie zarówno w sieci, jak i w codziennym życiu. Zobaczcie zdjęcia.

Kampania Świadomy Senior – Bezpieczny Senior
25 czerwca w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Świadomy Senior – Bezpieczny Senior” w województwie śląskim oraz rozpoczęcie III edycji wojewódzkiej kampanii „Poczuj się bezpiecznie”.
Poczuj się bezpiecznie to program, dzięki któremu zbieramy w jednym miejscu zarówno służby mundurowe, jak i inne instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo, by przekazać seniorom, jak najwięcej istotnych informacji z punktu widzenia tego, w jaki sposób nie paść ofiarą wyłudzeń w internecie, wyłudzeń na wnuczka czy innego rodzaju. Przekazujemy informacje na temat bezpieczeństwa pożarowego i na temat tego, w jaki sposób we właściwy sposób wezwać pomoc w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych. Seniorzy mogą dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy. Ważne jest również przekazanie jest seniorom informacji o ich prawach. Za nami kilka spotkań, przed nami kolejne w innych miastach województwa. Wszystkich seniorów prosimy o to, aby byli ambasadorami tematyki bezpieczeństwa wśród całego swojego pokolenia. mówił wojewoda śląski, Marek Wójcik
W Katowicach i w każdym innym samorządzie w całej Polsce zawsze staramy się zapewniać wysoką jakość życia naszym mieszkańcom - żeby było zielono, odbywały się wydarzenia kulturalne, były dostępne mieszkania. Filarem tego wszystkiego jest bezpieczeństwo. Serdecznie dziękujemy pani minister, panu ministrowi, panu wojewodzie i panu komendantowi za to, że takie działania i kampanie realizują dla nas. To dowód na to, że rząd i ministrowie troszczą się o samorządy. To kolejny dowód na naszą świetną współpracę z panem wojewodą i jest to dla nas bardzo ważne. Aby kampanie mogły być skuteczne, samorządy też powinny być na nie odpowiednio przygotowane. My w Katowicach mamy świetną infrastrukturę społeczną, współpracujemy z seniorami. Mamy np. 32 kluby seniora, z których korzysta ponad 1000 naszych mieszkanek i mieszkańców. Kampanie edukacyjne trafiają do senioralnych ambasadorów, którzy później te informacje będą przekazywać dalej. podkreślił wiceprezydent Katowic, Maciej Stachura
Tegoroczna odsłona wydarzenia łączy ogólnopolskie działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów z kontynuacją realizowanej od trzech lat w województwie śląskim kampanii edukacyjno-profilaktycznej „Poczuj się bezpiecznie”. Kampanie mają na celu zwiększanie świadomości osób starszych w zakresie bezpiecznego funkcjonowania na co dzień, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w internecie.
W Katowicach zaczynamy bardzo ważny program dotyczący bezpieczeństwa osób starszych. Wiemy, że dobre prawo jest bardzo ważne. Wiemy też, że choćby najlepsze prawo nie uchroni nas przed oszustwami, jeśli nie będziemy mieli świadomości, jak z tego prawa korzystać. Tak powstała nasza wspólna inicjatywa. To, co jest unikatowe w tym programie, to to, że dotyczy on edukacji prawnej. Te informacje przekazują fachowcy, eksperci, praktycy i ludzie doświadczeni. Są z nami służby mundurowe, przedstawiciele policji, bo to oni mówią, jak nie dać się oszukać. Te szkolenia z zakresu bezpieczeństwa prowadzą fachowcy. To jest naprawdę bardzo cenne. Seniorzy otrzymują po spotkaniu poradnik, w którym są cenne informacje i wskazówki. powiedziała sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz
Przy Pałacu Młodzieży w Katowicach pojawiło się miasteczko profilaktyczne. To tutaj seniorzy mogli dowiedzieć się o różnych badaniach i akcjach do nich skierowanych. Prowadzono badania przesiewowe. Przyjechał także zaćmobus. Na uczestników czekały ciekawe prelekcje. Występował również Szymanowski Brass Ensemble. Gościem specjalnym był Krzystof Hanke.
Zobacz także
"Wciąż płonie w nas ten sam ogień!". Spotkanie seniorów i starszaków harcerskich na Nikiszu
Darmowe wycieczki dla seniorów z Katowic. W planie pałac w Koszęcinie i regionalne smaki
Wracają potańcówki przed Teatrem Śląskim w Katowicach. Roztańczony Wyspiański 2026 już w lipcu