Niewidomy tworzy za darmo strony internetowe. To pasja 25-letniego Mateusza Pawłowskiego

Kacper Jurkiewicz
05.02.2022poza Katowicami

Młody i zdolny. Taki jest Mateusz Pawłowski. 25-latek podczas pandemii zaczął tworzyć strony internetowe za darmo. Pomaga małym firmom, fundacjom czy stowarzyszeniom. W wirtualnym świecie nie ma dla niego ograniczeń, jednak w realnym musi mierzyć się z wieloma przeszkodami - Mateusz jest niewidomy.

Fot. Mateusz Pawłowski. Ma 25 lat i jest niewidomy, ale nie przeszkadza mu to w tworzeniu stron internetowychMateusz Pawłowski nie daje się przeciwnościom losu i rozwija swoje informatyczne pasje. Choć 25-latek od miesiąca nie mieszka już w województwie śląskim to wiele czasu spędził na Śląsku. To właśnie tutaj odnalazł swoje hobby.

Chodziłem na kółko informatyczne dla osób niewidomych w Chorzowie. Tam pracownik, który wykłada również na Uniwersytecie Śląskim, pokazał mi, jak osoby niewidome mogą tworzyć strony internetowe. mówi nam Mateusz Pawłowski

Inspiracja przerodziła się w pasję. A Mateusz do dziś utrzymuje kontakt ze swoim nauczycielem. Jest mu wdzięczny. Pomimo trudności tworzy proste strony internetowe.

Korzystam z autorskiego systemu. Koduję treści do przygotowanego szablonu graficznego. Do tworzenia stron używam programu mówiącego, który czyta zawartość monitora. wyjaśnia twórca stron internetowych

Strony internetowe zaczął tworzyć około 2 lata temu. Do tej pory udało się mu utworzyć już około 120 stron. Ta liczba robi wrażenie. Ponadto Mateusz tworzy je za darmo. Stworzył stronę m.in. dla Fundacji Jutro Będzie Lepiej z Katowic.

Pomyślałem, że mógłbym wyjść z taką inicjatywą. Napisałem ogłoszenie na Facebooku i ludzie zaczęli się do mnie zgłaszać. Moje strony nie są tak idealne jak strony osób widzących. Chciałem też zrobić sobie portfolio na przyszłość. Połączyłem więc przyjemne z pożytecznym - chciałem komuś pomóc, a sam zyskać wpis w portfolio. opowiada portalowi WKatowicach.eu Mateusz Pawłowski

Tworzenie stron nie jest prostą sprawą. W przypadku 25-latka ich tworzenie trwa kilka dni. Zawsze, gdy tylko może, wyciąga pomocną dłoń.

Zajmuje się zawsze jedną stroną. Nie rozpoczynam kilku projektów naraz. Tworzenie takiej strony trwa kilka dni. Klient wysyła mi treści na maila albo sam przygotowuje szkielet i ustala treści na stronę. Wybiera kolorystykę. Potem przechodzimy do domeny lub serwera. Następnie przesyła mi treści lub robię sam szkielet. Zawsze pomagam klientom. To nie jest tak, że robię stronę i z nią ich zostawiam. Jeśli ktoś ma problem to do mnie dzwoni i jeśli jestem w stanie pomóc to pomagam. powiedział nam Mateusz Pawłowski

Mateusz Pawłowski uczy dzieci o osobach niewidomych

Tworzenie stron internetowych to tylko jedna z rzeczy, którymi zajmuje się Mateusz. Od lat odwiedza przedszkola i szkoły, by opowiadać dzieciom o osobach niewidomych.

Mam psa przewodnika, z którym wybieram się do przedszkoli i szkół. Tam pokazuje dzieciom jak osoby niewidome radzą sobie w społeczeństwie. Dzieci nie mają za bardzo styczności z osobami niewidomymi, są więc zainteresowane spotkaniami. opowiada Mateusz 

25-latek na przestrzeni lat odwiedził różne placówki w Katowicach, Bytomiu, Rybniku, Bielsko-Białej czy w Żorach.

Strony internetowe, które tworzy Mateusz mogą istnieć bezpłatnie dzięki firmie Lingua-It z Katowic. Jeśli mała firma lub stowarzyszenie potrzebuje pomocy może zgłaszać się pod numer telefonu: 505904182 lub e-mail: info@enet.ovh. Więcej informacji dostępnych jest także na jego stronie enet.ovh.

Mateusz Pawłowski udowodnił, że jeśli czegoś naprawdę chcemy i włożymy w to wysiłek, to ograniczenia nie powinny nas powstrzymywać. Warto próbować.

Zobacz także

Lekarz z szablą w ręku? Poznajcie prof. Grzegorza Brożka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach! [Zdjęcia]
Lekarz z szablą w ręku? Poznajcie prof. Grzegorza Brożka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach! [Zdjęcia]
w Katowicach

Lekarz z szablą w ręku? Poznajcie prof. Grzegorza Brożka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach! [Zdjęcia]

Masz pomysł na biznes? Rusza kolejna edycja "Kopalni Start-upów"
Masz pomysł na biznes? Rusza kolejna edycja "Kopalni Start-upów"
w Katowicach

Masz pomysł na biznes? Rusza kolejna edycja "Kopalni Start-upów"

do góry