uczennica i prezydent Katowice

Uzdolnieni młodzi artyści nagrodzeni przez prezydenta Katowic

Są młodzi, a ich talent jest wielki. W Willi Goldsteinów prezydent Katowic, Marcin Krupa, spotkał się z uzdolnionymi młodymi Katowiczanami, by nagrodzić ich za ich talent i osiągnięcia. 

Katowice to ważny ośrodek na kulturalnej i artystycznej mapie Polski. Należymy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki, gościmy liczne festiwale: muzyczne, filmowe czy teatralne, a na puls miasta coraz bardziej wpływa działalność Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jednak aby to wszystko mogło się zadziać, niezbędna jest praca, pasja i zaangażowanie przyszłych artystów, dlatego jako miasto nagradzamy uczniów szkół artystycznych, bo to właśnie oni tworzą przyszłość naszej kultury. Ich wrażliwość, determinacja i ciężka praca zasługują na najwyższe uznanie. Gratuluję wszystkim laureatom i ich nauczycielom. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Dziękuję również rodzicom i opiekunom za wspieranie młodych twórców na ich drodze rozwoju. Jestem przekonany, że te wyróżnienia staną się motywacją do dalszego działania, a dla innych – inspiracją, by podążać własną artystyczną ścieżką. dodaje prezydent

Nagroda została przyznana 12 uczniom, wyłonionym przez dyrekcje czterech katowickich szkół artystycznych. Każda placówka wskazała trzech laureatów, spełniających ściśle określone kryteria – m.in. wzorowe wyniki z przedmiotów artystycznych, dobre oceny z pozostałych przedmiotów, wyróżniająca się postawa oraz zamieszkanie na terenie Katowic. W tym roku łączna pula środków przeznaczonych na nagrody została zwiększona z 12 tys. zł do kwoty 60 tys. zł.

Każdy z laureatów otrzymał dyplom, miejskie upominki oraz nagrodę finansową. Uhonorowani zostali także nauczyciele – ich Mistrzowie, którzy otrzymali dyplomy uznania, które owocują sukcesami uczniów.

W gronie laureatów katowickich szkół artystycznych znaleźli się:

  • Zuzanna Bąk, Julia Puto i Michał Szajgin z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza,
  • Anna Przybysz, Wanda Tanasiewicz oraz Ester Yasinska z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. St. Moniuszki,
  • Piotr Khottchenkov, Alicja Harabasz i Karolina Pięta z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego,
  • Natalia Kosakowska, Szymon Kudełka oraz Natalia Wyszyńska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Pankiewicza.

Cieszę się z otrzymanej dzisiaj nagrody. Ciężka praca zawsze przynosi efekty, a jest to tym bardziej satysfakcjonujące, gdy dotyczą one dziedziny życia, która jest jednocześnie pasją i wiążemy z nią swoją przyszłość. mówi Natalia Kosakowska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Pankiewicza w Katowicach

Laureaci ze szkół muzycznych skorzystali z okazji, by zaprezentować swój kunszt: uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu części laureatów.

To dla mnie ogromny zaszczyt, nie tylko związany z otrzymaniem wyróżnienia, jakim jest nagroda Prezydenta Miasta Katowice, ale również ze względu na możliwość wystąpienia przed innymi uzdolnionymi artystycznie osobami. Może kiedyś uda mi się wystąpić na scenie NOSPR-u, to moje marzenie. mówi Piotr Khottchenkov z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Wydarzenie miało wyjątkowy, kameralny charakter, ale jego znaczenie dla młodych twórców – i całej katowickiej społeczności artystycznej – jest ogromne. Katowice po raz kolejny udowodniły, że potrafią dostrzegać i wspierać lokalne talenty, tworząc przestrzeń do rozwoju kultury i sztuki już od najmłodszych lat.

19 zdjęć

Nagrody Prezydenta Miasta Katowice dla wybitnie uzdolnionych uczniów katowickich szkół artystycznych 2026