Uroczystość odsłonięcia nazwy ulicy Bonifraterskiej

Ulica Bonifraterska w Katowicach – uroczystość nadania ulicy imienia konwentu Bonifratrów

Bonifratrzy z Katowic kończą jubileusz 150-lecia szpitala w Bogucicach. To doskonała okazja, by przypomnieć o ich zasługach dla mieszkańców miasta. Szczególnym wyróżnieniem konwentu, który towarzyszy miastu niemalże przez całą jego historię, jest nadanie jednej z ulic nazwy „Bonifraterska”.

Decyzja o tym, że jedna z ulic w Bogucicach zyska taką właśnie nazwę, podjęli radni Rady Miasta Katowice w czasie sesji 28 kwietnia 2025 roku. Niespełna miesiąc później, we wtorek 27 maja, przy ulicy Bonifraterskiej uroczyście odsłonięto tabliczkę z jej nazwą.

31 zdjęć

Symboliczne otwarcie ulicy Bonifraterskiej w Katowicach

Wydarzenie przy ul. Bonifraterskiej było okazją do spotkania się radnych miasta – inicjatorów uchwały z bonifratrami i pracownikami Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach. Szczególnym gościem uroczystości był br. Saji Mullankuzhy OH, II Radny Generalny i Prowincjał Prowincji Austriackiej. Zanim odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy Bonifraterskiej, wizytator skierował kilka słów do zgromadzonych.

Widzę dobrą współpracę pomiędzy tutejszymi braćmi bonifratrami a władzami miasta. Bardzo serdecznie dziękuję radnym miasta za tę współpracę. Ta nazwa ulicy jest wielkim uznaniem dla bonifratrów i ich dobrze wykonywanej pracy w tutejszym szpitalu. Dzięki tej nazwie, nasz zakon będzie bardziej znany i rozpoznawany w tutejszym otoczeniu, a dzięki temu bardziej znana będzie także jakość pracy tego szpitala. podkreślał br. Saji Mullankuzhy

Ul. Bonifraterska łączy nowo powstałe rondo (skrzyżowanie z ul. Katowicką) ze skrzyżowaniem z ul. Nadgórników i ul. Dobrowolskiego. To miejsce jest nieprzypadkowe – znajduje się nieopodal zakonu i szpitala Bonifratrów i jest obrazem tego, jak Katowice łączą tradycję z nowoczesnością.

To dla lokalnej społeczności ważny moment. Bonifratrzy zapisali się w historii naszego miasta złotymi zgłoskami – to dzięki nim mogła rozwijać się tutejsza kopalnia, bo profesjonalne zaplecze medyczne było fundamentem rozwoju tej części miasta. Dzisiaj ta nowa droga jest kolejnym impulsem do rozwoju Katowic, a przez nadanie jej nazwy „Bonifratrów” nawiązujemy do tej pięknej, 150-letniej historii realizowania charyzmatu tego zakonu w Katowicach. wskazuje w rozmowie z nami jeden z inicjatorów uchwały nadającej ulicy w Bogucicach nazwy „Bonifraterska”, radny miasta Katowice, Damian Stępień

Nazwa nowej ulicy to wspólna inicjatywa wszystkich radnych miejskich tutejszego okręgu tj.:

  • Damian Stępień,
  • Maciej Biskupski,
  • Krystyna Panek,
  • Barbara Wnęk-Gabor
  • i Adam Szymczyk.

Z kolei w czasie kwietniowej sesji, podczas głosowania nad projektem uchwały, która nadaje nazwę ulicy Bonifraterskiej, wszyscy radni miejscy byli zgodni – uchwałę przyjęto jednogłośnie.

To dla nas wielka radość, że na mapie Katowic pojawiła się taka nazwa. To docenienie naszej działalności w najstarszym szpitalu w Katowicach. To wyraz podziękowania i uznania wobec wielu pokoleń bonifratrów, którzy nieśli pomoc chorym w tym mieście przez 150 lat historii. mówi nam przeor konwentu bonifratrów w Katowicach, brat Sadok Snopek

Zanim odbyła się uroczystość przy ul. Bonifraterskiej, przedstawiciele katowickiego konwentu spotkali się z wiceprezydentem miasta Waldemarem Bojarunem w Willi Goldsteinów przy pl. Wolności. Katowicki samorząd wyraził wdzięczność wobec konwentu i zapewnił o dalszej współpracy na rzecz mieszkańców miasta.

22 zdjęć

Spotkanie bonifratrów z wiceprezydentem Katowic [27 maja 2025]

Wcześniej informowaliśmy, 28 kwietnia 2025:

Ulica Bonifraterska w Katowicach

Zakon Bonifratrów doczekał się w Katowicach ulicy honorującej to zgromadzenie. Ulica Bonifraterska powstała w Katowicach na skutek decyzji Rady Miasta. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli podczas sesji Rady Miasta Katowice w poniedziałek, 28 kwietnia.

Nowa droga w Bogucicach połączy ul. Katowicką ze skrzyżowaniem ulic Dobrowolskiego i Nadgórników.

Inicjatywa, której przewodniczył Pan Damian Stępień - Radny Rady Miasta Katowice, jest wyrazem szacunku dla niezwykle ważnej obecności Zakonu Bonifratrów w dzielnicy i w historii Katowic. Bracia oraz ich świeccy współpracownicy od 150 lat niosą pomoc chorym i potrzebującym w duchu charyzmatu św. Jana Bożego. zaznnaczają Bonifratrzy z Katowic

O nadanie nowej ulicy w Katowicach imienia Bonifratrów, oprócz wspomnianego radnego Damiana Stępnia, zabiegali także inni radni z Okręgu nr 5: Maciej Biskupski, Krystyna Panek, Barbara Wnęk-Gabor i Adam Szymczyk.  

Tabliczka z nazwą ulicy Bonifraterskiej w Katowicach

Nadając nazwę Bonifraterska jednej z ulic, uczcimy pamięć tych, którzy oddali się służbie chorym i potrzebującym. Ta nazwa będzie symbolem nie tylko historycznego dziedzictwa, ale także wartości takich jak troska, altruizm i gotowość do niesienia pomocy. Jest to również sposób na uwidocznienie roli, jaką Zakon Bonifratrów odegrał w rozwoju katowickiej opieki zdrowotnej i wprowadzenie ich dziedzictwa do codzienności mieszkańców. Wierzymy, że nadanie nazwy Bonifraterska ulicy w Katowicach będzie wyrazem uznania dla działań Zakonu Bonifratrów oraz inspiracją dla nas wszystkich do kontynuowania ich szlachetnej misji. czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały

Konwent oo. Bonifratrów w Katowicach został sprowadzonych na Górny Śląsk przez proboszcza bogucickiej parafii ks. Leopolda Markiefkę. Założyciele szpitala otwartego w 1874 roku. Sam Konwent nie tylko służył mieszkańcom regionu jako ośrodek medyczny, ale także był miejscem opieki, troski i wsparcia dla potrzebujących. W roku 2024 obchodził jubileusz 150-lecia swojej obecności w Bogucicach. To właśnie w 2024 roku Konwent oo. Bonifratrów został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Miasta Katowice”.

25 zdjęć

XIV sesja Rady Miasta Katowice (28.04.2025)