Zatrucie denaturatem w województwie śląskim. Zmarło 13 osób

Kacper Jurkiewicz
08.04.2022poza Katowicami

W województwie śląskim dochodzi do zatrucia metanolem, winny jest prawdopodobnie denaturat. W ostatnim czasie z tego powodu zmarło 13 osób, a kilka zostało zatrutych. O sprawie pierwszy poinformował RMF FM. 

Zatrucie denaturatem w województwie śląskim 

W województwie śląskim odnotowano wiele zatruć metanolem. Doszło do nich prawdopodobnie po spożyciu denaturatu. RMF FM poinformowało o 13 osobach, które umarły oraz o 3 kolejnych, które trafiły do szpitalu w ciężkim stanie. Grzegorz Hudzik, śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, zdecydował o całkowitym wstrzymaniu sprzedaży denaturatu w całym regionie.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zamieścił specjalne ostrzeżenie w związku ze stwierdzeniem na terenie województwa śląskiego gwałtownie narastającej liczby ostrych zatruć metanolem. Jest ono prawdopodobnie spowodowane wypiciem denaturatu.

ŚPWIS przestrzega, że nie należy pić alkoholu nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi. Metanol jest trucizną, która może nas zabić. 

  • 4 do 15 ml (1/2 kieliszka wódki) alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy,
  • 30 ml (1 kieliszek wódki) alkoholu metylowego to dawka śmiertelna.

Objawy zatrucia alkoholem metylowym

Pierwsze objawy po wypiciu alkoholu metylowego są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego (etylowego). Następnie pojawiają się:

  • bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności, wymioty,
  • silne bóle brzucha, światłowstręt i inne zaburzenia widzenia, przyspieszone bicie serca,
  • senność, śpiączka i głębokie zaburzenia świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego).

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe.

do góry