GKS Katowice Mistrzem Polski! Radość kibiców, zawodników i wielkie świętowanie [Zdjęcia]

Mateusz Terech
Kamil Zatoński
31.03.2023Sportowe

GKS Katowice po raz drugi z rzędu i po raz ósmy w swojej historii został hokejowym Mistrzem Polski. Seria finałowa z GKS-em Tychy zakończyła się po 4 spotkaniach, po tym jak katowiczanie nie oddali ani jednego zwycięstwa. Ostatni mecz sezonu hokeiści rozegrali w katowickiej Satelicie.

GKS Katowice

Finał w Satelicie

Pierwsza tercja meczu długo nie przynosiła bramek, choć od początku było widać sporą przewagę w ofensywie po stronie katowiczan. Sytuacja zmieniła się po niespełna kwadransie gry, kiedy GKS Katowice, wykorzystując grę w przewadze wyszedł na jednobramkowe prowadzenie po golu Lehtonena.

To rozwiązało worek z bramkami. Chwilę później, po dość kontrowersyjnej sytuacji, w której krążek bardzo długo utrzymywał się na linii bramkowej, po wideoweryfikacji sędziowie przyznali katowiczanom drugi punkt, a zdobywcą bramki w 17 minucie meczu uznano Krężołka.

Na tym pokaz siły katowickiej GieKSy w tej części gry się nie skończył. Minutę po bramce Krężołka, guma ponownie wylądowała w bramce Fucika, tym razem za sprawą strzału Pulkkinena. Tym sposobem, w ciągu trzech minut meczu, GKS Katowice bardzo mocno zbliżył się do obrony tytułu Mistrza Polski.

Druga tercja przebiegła pod znakiem bardziej wyrównanej rywalizacji, jednak goście z Tychów nie zaczęli nawet odrabiać strat z pierwszej części gry. Obydwu zespołom udało się wypracować po kilka obiecujących sytuacji, jednak nie przyniosły one bramek. W 28 minucie Roman Szturc z GKS-u Tychy zakończył udział w meczu z powodu kontuzji. Konieczna była interwencja służb medycznych.

Trzecia tercja przyniosła kolejne bramki. W 43 minucie pierwszego gola dla tyszan zdobył Sedivy, ale katowiczanie odpowiedzieli bardzo szybko i już trzy minuty później Fraszko podwyższył prowadzenie katowickiej GieKSy do stanu 4-1. Chwilę później Jeziorski zdobył jeszcze jedną bramkę dla gości. Coraz pewniejsze, zarówno dla zawodników, jak i dla kibiców, którzy szczelnie wypełnili katowicką Satelitę stawało się, że strat GKS Tychy już nie odrobi. Przypieczętowała to w ostatniej minucie bramka katowickiej GieKSy zdobyta przez Pasiuta, który tym samym ustalił wynik finałowego meczu na 5-2.

Gratuluję całej drużynie: zawodnikom, sztabowi szkoleniowemu, ale też pracownikom klubu. Wspólne dążenie do sukcesu, praca zespołowa oraz charakter nasza hokejowa GieKSa pokazywała przez cały sezon. Półfinałowa potyczka z Cracovią przypomniała, jak prawdziwe jest powiedzenie, że nigdy nie wolno lekceważyć serca mistrza. GieKSa to serce pokazała, za co dziękuję!.

mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

To jeden z najważniejszych dni w historii katowickiego sportu. Przypomina mi się rok 2015 i decyzja o budowie wielosekcyjnej GieKSy. Choć ten pomysł był różnie odbierany, to jednak ubiegłoroczne hokejowe mistrzostwo Polski pokazało, że idziemy dobrą drogą. Dzisiaj, kiedy możemy cieszyć się z obrony mistrzowskiego tytułu, a pamiętajmy jeszcze o zdobytym Superpucharze oraz wyrównanych pojedynkach w ramach Hokejowej Ligi Mistrzów, czujemy dumę z tego klubu.

dodaje prezydent

GKS Katowice po raz drugi z rzędu wygrał serię finałową PHL 4-0 i został hokejowym Mistrzem Polski.

Historia GKS Katowice

Historia katowickiego klubu hokejowego sięga roku 1949. Wtedy założono hokejową sekcję klubu Górnik 1920. W lidze klub zadebiutował w roku 1955 i już wtedy zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W dwóch kolejnych sezonach Górnik 1920 zdobywał już tytuł wicemistrza, by w 1958 roku po raz pierwszy tryumfować w lidze.

W 1964 roku drużyna hokejowa Górnik 1920 została wchłonięta przez wielosekcyjny Górniczy Klub Sportowy. Początkowo drużyna osiągała kolejne sukcesy. Z czasem jednak hokeiści z Katowic nie tylko przestali zajmować czołowe pozycje w lidze, ale nawet musiała walczyć o utrzymanie w rozgrywkach na najwyższym poziomie. W 1980 roku nie udało się uniknąć spadku do II ligi. Po jednym sezonie GieKSie udało się jedna wrócić do grona najlepszych hokejowych drużyn w Polsce.

W latach 90. klub najpierw wrócił do swojej pierwotnej nazwy - Górnik 1920, a następnie, został przemianowany na Katowicki Klub Hokejowy. Jako KKH hokeiści z Katowic trzykrotnie byli brązowymi medalistami w rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski.

Od 2000 roku klub występował pod nazwą Górnośląski Klub Sportowy Katowice. Nadal nie bez sukcesów - trzykrotnie zdobywał bowiem tytuł wicemistrza Polski. Sytuacja znacznie się pogorszyła, kiedy pojawiły się problemy finansowe klubu. Po zdegradowaniu drużyny z pierwszej ligi w sezonie 2004/2005 klub zawiesił nawet działalność.

Zobaczcie zdjęcia ze świętowania zdobycia Mistrza Polski przez hokejowy GKS Katowice.

Do pierwszej ligi drużyna z Katowic wróciła w następnym sezonie. Jednak na kolejne wielkie sukcesy kibice GKS musieli zaczekać kilka lat. W 2012 roku hokeiści z Katowic uplasowali się na szczycie tabeli pierwszej ligi i tym samym znaleźli się w Polskiej Hokej Lidze. Odtąd GieKSy zabrakło w rozgrywkach na najwyższym poziomie tylko w jednym sezonie - 2015/2016, kiedy drużyna nie została dopuszczona do rozgrywek.

Odbudowa potęgi hokejowej drużyny z Katowic rozpoczęła się więc od roku 2017, kiedy GKS wrócił do rozgrywek w PHL, zdobywając tytuł wicemistrza Polski. W kolejnym sezonie hokeistom GieKSy udało się nie tylko stanąć na najniższym stopniu podium PHL, ale także zająć trzecie miejsce w Pucharze Kontynentalnym.

W sezonie 2020/2021 katowiczanie po raz kolejny zdobyli tytuł brązowego medalisty PHL, tym razem w nadzwyczajnych okolicznościach - sezon został przerwany ze względu na wybuch pandemii.

8 kwietnia 2022 GKS Katowice zapisał na kartach swojej historii kolejny wielki sukces. Po czterech zwycięstwach w finałowych meczach nad Re-Plast Unią Oświęcim, klub tryumfował w rozgrywkach PHL.

30 marca 2023 katowiczanie obronili tytuł Mistrza Polski.

Nie skupiałbym się wyłącznie na finale, bo dla nas to były w ogóle fantastyczne play-offy i zakończyć tę rywalizację właśnie tu, przed własną publicznością to było coś pięknego. Kibice wspierali nas niesamowicie. Może po tym wyniku - 4-0 - brzmi to łatwo, szybko i przyjemnie, ale wcale tak nie było. Obydwie drużyny zagrały dobry hokej. Nam udawało się strzelać bramki i ich nie tracić w kluczowych momentach, ale zawsze mieliśmy odpowiedź ze strony rywali. mówił tuż po ostatnim finałowym meczu trener GKS Katowice, Jacek Płachta

Jestem dumny, że mogę być częścią tej drużyny. Myślę, że całe play-offy pokazały charakter tego zespołu. Mogliśmy zakończyć sezon już z Jastrzębiem, czy z Cracovią. Nie było łatwo, ale jesteśmy dumni z tego, że wykonaliśmy taką dobrą pracę. To był proces, który tak naprawdę zaczął się już w sierpniu i cieszę się tylko, że mogliśmy to zakończyć sukcesem przed własną publicznością. dodaje trener Płachta

Hokejowa infrastruktura

Katowicka baza lodowisk jest jedną z największych w Polsce - bogata oferta jest skierowana do osób w każdym wieku. Miasto dysponuje czterema pełnowymiarowymi lodowiskami:

• Jantorem I,
  • Jantorem II,
  • „Satelitą” w Spodku,
  • sezonowym lodowiskiem w Murckach.

Trenują tu utytułowani zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych z kilku katowickich klubów. Największy klub hokejowy, czyli GKS Katowice obronił właśnie tytuł mistrza Polski i jest aktualnym zdobywcą Superpucharu. Równie silna jest sekcja łyżwiarstwa figurowego - mowa o Uczniowskim Klubie Spin i Edge Skating Academy.

Z kolei, Jantor I i Jantor II oferują dzieciom profesjonalne szkolenia hokejowe - łącznie trenuje około 600 osób, z czego blisko połowa to podopieczni klubu Naprzód Janów. Co więcej, katowickie kluby sportowe korzystają też z preferencyjnych warunków odbywania treningów na tych obiektach. W związku z tym, każdy z rodziców może wybrać dla swojego dziecka odpowiednią ofertę szkoleniową.

O jakości tego szkolenia niech świadczy niedawne wywalczenie brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorów przez Naprzód Janów. Zawody te były rozgrywane na tafli katowickiego Jantoru, w weekend 25-26 marca.

Przedszkole na lodzie

Katowice starają się również kreować modę na hokej wśród najmłodszych mieszkańców miasta. Łącznie tysiąc przedszkolaków w wieku od 4 do 6 roku życia z Polski i Ukrainy uczestniczy w „Lodowym przedszkolu” organizowanym przez katowicki MOSiR i dofinansowanym przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). W zajęciach biorą udział dzieci z szesnastu placówek - codziennie inna grupa spędza na tafli godzinę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia w katowickim Spodku potrwają do 10 kwietnia.

Dzieci, które przyjeżdżają na lodowisko są na nim najczęściej pierwszy raz w życiu. Jest to również ich pierwszy kontakt ze sprzętem do jazdy na lodzie. Ideą projektu jest kształtowanie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, współzawodnictwo sportowe, wpajanie reguł gry fair play i wzajemnego szacunku.

powiedział dyrektor katowickiego MOSiR-u, Daniel Muc

Zajęcia organizowane przez MOSiR odbywają się w ramach porozumienia między Katowicami a UNICEF-em. Polsko-ukraińskie działania pomocowe i integracyjne w Katowicach dofinansowane są kwotą 46 mln zł z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Pierwszy z projektów to zakończony w lutym cykl nauki jazdy na łyżwach w Murckach. Obecnie szeroki wachlarz sportowych możliwości zawiera np. zapasy, naukę podnoszenia ciężarów, slow jogging czy fitness. Zajęcia są darmowe.

Hokejowa reprezentacja Polski z awansem do światowej Elity! W zwycięskim składzie aż 7 hokeistów GKS-u Katowice

Reprezentowała Ajax Amsterdam. Była kadrowiczka Polski, Daria Marszałkowska, dołącza do GKS-u Katowice!
Reprezentowała Ajax Amsterdam.  Była kadrowiczka Polski, Daria Marszałkowska, dołącza do GKS-u Katowice!

Aż 7 zawodników hokejowej GieKSy z powołaniem do reprezentacji! Powalczą w Mistrzostwach Świata Dywizji IA

Derbowy pojedynek w Tychach dla GKS-u Katowice. Zwycięski weekend także dla piłkarek z Katowic

Siatkarze GKS Katowice kończą sezon. Zajęli w PlusLidze 11. miejsce

Cała GieKSa jest z nich dumna! Trenerka Karolina Koch opowiada o sobie i drużynie

Trzeci raz po majstra? Nowy kontrakt trenera GKS-u Katowice, Jacka Płachty

Spotkanie prezydenta Katowic z Mistrzami Polski! Premie dla hokeistów GKS-u Katowice oraz temat budowy nowego obiektu [Zdjęcia + wideo]