Prawdziwy kosmos! Zobaczcie zdjęcia z oficjalnego otwarcia Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Od dziś Planetarium jest czynne dla zwiedzających

Olga Krzyżyk
10.06.2022poza Katowicami

Planetarium - Śląski Park Nauki oficjalnie został otwarty! Na otwarciu był premier Mateusz Morawiecki. Dla gości obiekt będzie czynny od soboty, 11 czerwca. A jak wygląda Planetarium Śląskie po rozbudowie i modernizacji? Zobaczcie sami!

Fot. Maja Ostrowska-Lindner/WKATOWICACH.eu. Stary projekt Zeiss teraz prezentuje się w sali poświęconej astronomii, pod zegarem słonecznym

Planetarium Śląskie przeszło gruntowną przebudowę i rozbudowę. Zostało powiększone o ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych. Prace na terenie Planetarium  rozpoczęły się w 2018 roku. Po czterech latach modernizacja dobiegła końca, a drzwi teraz już Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, zostały otwarte, Oficjalnie otwarto nowy obiekt. Na otwarciu Planetarium - Śląskiego Parku Nauki był premier Mateusz Morawiecki. Dla zwiedzających Planetarium będzie czynne już od soboty, 11 czerwca.

Mój ojciec był fizykiem, więc astrofizyka już blisko, przyjeżdżaliśmy tu za mojego dzieciństwa do Chorzowa, do Planetarium Śląskiem i wtedy to już był szczyt techniki. To było coś niesamowitego. Jestem przekonany, że teraz to co młodzież będzie mogła zobaczyć, to będzie jeszcze bardziej niesamowita inspiracja do nauki, do przygody, bo nauka to ciężka praca, ale też przygoda. Przed chwilą dyrektor Planetarium zabrał nas na krańce Drogi Mlecznej. Dziś w Chorzowie mamy jednocześnie najstarsze w Polsce i jedne z najnowocześniejszych Planetariów na świecie. mówił premier RP Mateusz Morawiecki

Modernizacja Planetarium to było marzenie. Moje, byłego dyrektora, całej załogi i to się wreszcie ziściło w sposób, który przerósł nasze oczekiwania. Oprócz tego, że mamy najnowocześniejsze planetarium w tej chwili na świecie, to jednocześnie powstał park nauki, który jest zachwycający. podkreśla dyrektor Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, Stefan Janta

Stało się coś niesamowitego. Mamy na Śląsku fantastyczne miejsce nauki, które przyciąga, które jest magnetyczne. Wiem, że to miejsce będzie przyciągało nie tylko mieszkanców naszego regionu, ale osoby z całej Polski i mieszkające poza granicami naszego kraju. Gwiezdna przygoda zaczyna się na nowo!dodał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

Jak wygląda Planetarium - Śląski Park Nauki? Sami zobaczcie! Można tu przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos. Spacer wśród gwiazd? Żaden problem! Wystarczy założyć okulary 3D i odwiedzić wystawę stałą Astronomia. W sali projekcyjnej zobaczymy na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i udamy się w najdalsze zakątki Wszechświata.

Cel Planetarium - Śląskiego Parku Nauki jest, by każdy kto przyjdzie mógł doświadczyć na sobie różnych zjawisk, dlatego m.in. są tu komory klimatyczne, można tutaj wejść do kontenerów, gdzie odtwarzamy cztery klimaty - wilgotny gorący i zimny i suchy gorący i zimny. Można przeżyć tu wstrząs i lot w kosmos, a także wejść do jaskini 3D, która jest za nami, gdzie okulary 3D pozwolą nam zanurzyć się w trójwymiarowym kosmosie. Wszystko to przeżywamy na sobie, bo to zostawia największe wrażenie. podkreśla dyrektor Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, Stefan Janta

Nowoczesne technologie, wykorzystane do poszerzania wiedzy i umiejętności w dziedzinie astrofizyki, geofizyki, astronomii, sejsmologii i meteorologii, robią wrażenie! A kto miał okazje odwiedzić planetarium w poprzedniej odsłonie na pewno sentymentalnie cofnie się w czasie i ponownie poczuje, że unosi się wśród gwiazd. Zachęcam mieszkańców Katowic i całej metropolii do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. W symulatorze lotu można przeżyć niezapomniane chwile.

przekonuje prezydent Katowic, Marcin Krupa

Zobaczcie zdjęcia z Planetarium - Śląskiego Parku Nauki:

29 zdjęć

Planetarium - Śląski Park Nauki. Zobaczcie!

Tak prezentuje się Planetarium - Śląski Park Nauki. Na zdjęciach nie da się jednak oddać wrażenia i efektów, jakie robi przebudowany obiekt. To trzeba zobaczyć!

29 zdjęć

Nowa część budynku jest połączona w kilku miejscach ze starym budynkiem przy pomocy klatek schodowych. Do Parku Nauki jest też osobne wejście. Do sali projekcyjnej można dostać się nie tylko schodami, ale także windą. Dodajmy, że Planetarium - Śląski Park Nauki jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Miliony gwiazd, interaktywna ekspozycja i przeszklona wieża

W nowych pomieszczeniach Śląskiego Parku Nauki mieszczą się między innymi sale wykładowe, pracownie i interaktywne ekspozycje. Zwiedzający zobaczą ekspozycję stałą Geofizyka i drugą Astronomia. Oczywiście na gości czekają także seanse w sercu budynku, czyli głównej sali projekcyjnej. Tutaj zmieniło się wszystko. Wymieniono fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Nowy projektor jest w stanie wyświetlić na sferycznym ekranie miliony gwiazd!

To system hybrydowy składający się z dwóch głównych elementów, projektora - zasłużonego Zeissa zastąpił nowoczesny projektor, japoński Chiron III, który pozwala pokazać 100 milionów gwiazd - i projektora analogowego, który wyświetla gwiazdy, które składają się na Drogę Mleczną. Jest on synchronizowany z wieloma projektorami cyfrowymi, które działają w rozdzielczości 4K, ale na kopule powstaje obraz w 8K i jest to dowolny obraz, który chcemy wyświetlić, nawet dno oceanu.

Główna sala Planetarium pomieści 300 widzów, którzy mogą podziwiać projekcje na komfortowych, rozkładanych fotelach. Sala ma układ lekko amfiteatralny, tak by każdy miał komfortowy widok.

Cennik Planetarium - Śląskiego Parku Nauki

Przedstawiamy cennik biletów do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Kupujemy osobne bilety na seanse i ekspozycje stałe. Indywidualnie trzeba też kupić bilet na więżę widokową i symulatory lotu w kosmos. Obecnie nie ma jednego biletu na wszystkie atrakcje. Aby skorzystać ze wszystkich atrakcji jednego dnia musielibyśmy poświęcić ponad 5 godzin. Seanse trwają około 40 minut. Samo zwiedzanie ekspozycji Geofizyka zajmuje 2,5 godziny. Czas zwiedzania ekzpozycji Astronomia to 1,5 godziny. Wizytę w Planetarium - Śląskim Parku Nauki można zaplanować  - TUTAJ. Kupimy tu też bilety.

Mat. Planetarium - Śląski Park Nauki. Cennik biletów

Koncerty i otwarcie Planetarium - Śląskiego Parku Nauki

W sobotę, 11 czerwca, Planetarium - Ślaski Park Nauki otwarty będzie dla zwiedzających. Na koncerty przed budynkiem Planetarium Śląskiego wstęp wolny! W trakcie wydarzeń dostępne będą food trucki i strefa gastronomiczna.

Na scenie przed budynkiem Planetarium - Śląskiego Parku Nauki 11 czerwca wystąpią:

  • 17:00 Dawid Kwiatkowski
  • 18:30 Król
    20:00 Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, a także trio wirtuozów skrzypiec V3 w składzie: Krzesimir Dębski, Piotr Gładki, Mariusz Patyra Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny Krzesimir Dębski
  • 21:30 Drone Show z wykorzystaniem 50 dronów

Ekspozycja stała Geofizyka

To interaktywna ekspozycja, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór zwiedzający przenoszą się na chwilę w różne strefy klimatyczne, a stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwala na sprawdzenie jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. Na zwiedzających czeka oprócz tego cała masa innych atrakcji.

Czas zwiedzania wystawy wynosi około 2 godzin i 30 minut.

Wejście na ekspozycję jest możliwe tylko z przewodnikiem. Przewodnik jest wliczony w cenę biletu. Ze względu na zakres tematyczny i sposób przedstawienia, ekspozycja Geofizyka jest odpowiednia dla osób powyżej 11 roku życia. Sprawdźcie najbliższe terminy - TUTAJ.

Ekspozycja stała Astronomia

Sala poświęcona astronomii znajduje się tuż pod słynnym zegarem słonecznym. W jej centralnym punkcie znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. Można tu również zobaczyć drewniany pulpit sterujący. Wokół sali rozmieszczone są interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią: między innymi różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne takie jak lunety, teleskopy czy celostat. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D. Dzięki temu możemy niemal dosłownie brodzić w ciałach niebieskich.

Czas zwiedzania wystawy wynosi około 1 godziny i 30 minut.

Wejście na ekspozycję jest możliwe tylko z przewodnikiem. Przewodnik jest wliczony w cenę biletu. Ze względu na zakres tematyczny i sposób przedstawienia, ekspozycja Astronomia jest odpowiednia dla osób powyżej 11 roku życia.

Wejście na ekspozycję jest możliwe tylko z przewodnikiem. Przewodnik jest wliczony w cenę biletu. Ze względu na zakres tematyczny i sposób przedstawienia, ekspozycja Geofizyka jest odpowiednia dla osób powyżej 11 roku życia. Sprawdźcie najbliższe terminy - TUTAJ.

Symulatory lotu w kosmos

406 kilometrów - na taką wysokość zabiera pasażerów pięć ultranowoczesnych symulatorów lotu. Jednoosobowe kapsuły mają możliwość obrotu we wszystkich kierunkach, fotele zostały wyposażone w siłowniki, a kosmiczni turyści w czasie lotu korzystają z gogli VR. To wszystko sprawia, że odczucia z wirtualnego lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są niezwykle realistyczne. Pasażerowie doświadczają drgań, przeciążeń, a także chwilowo, stanu nieważkości. Lot symulatorem to także niezwykła okazja do tego, by zobaczyć z lotu ptaka Park Śląski i otoczenie Planetarium - Śląskiego Parku Nauki.

Wejście do symulatorów lotów odbywa się co 40 minut.

Ze względów bezpieczeństwa z symulatorów lotów mogą skorzystać osoby mające więcej niż 130 cm i nie więcej niż 205 cm wzrostu oraz o wadze nie przekraczającej 120 kg. Wraz z zakupem biletu do symulatorów potwierdzają Państwo zapoznanie się z regulaminem ich użytkowania. W związku z tym, że symulatory lotu są wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i mając na względzie Państwa komfort przy ich zapinaniu - zaleca się korzystanie z nich w spodniach. Wejście do symulatorów możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu.

Przeszklona wieża widokowa

Winda wieży widokowej wyjeżdża spod ziemi i zabiera zwiedzających na wysokość 25 metrów. Znad linii drzew otaczających Planetarium - Śląski Park Nauki widać panoramę Parku Śląskiego i otaczających go miast. W pogodne dni można zobaczyć także góry. Wieża w Planetarium - Śląskim Parku Nauki nie jest jednak zwykłym punktem widokowym. Na pasażerów windy czeka na szczycie niespodzianka, która jest związana z bardzo starym instrumentem optycznym, z którego korzystał sam Leonardo DaVinci…

Wjazd na wieżę widokową odbywa się co 30 minut.

Wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu.

Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę Parku Śląskiego. Kiedyś również można było oglądać okoliczną panoramę. Dawna sala Planetarium Śląskiego miała specjalne prześwity, które pozwalały na oglądanie panoramy. Było to możliwe, bo Planetarium Śląskie wybudowano na wzgórzu. Wtedy w Parku Śląskim nie było drzew, więc bez problemu było widać całą okolicę. Teraz byśmy widzieli same drzewa, dlatego nowa wieża zabiera nas ponad konary drzew.

20 zdjęć

Planetarium - Śląski Park Nauki

Tak zmieniło się Planetarium Śląskie z zewnątrz. Powstał tu podziemny Śląski Park Nauki, który wciął się we wzgórze. Gdy teren ten się zazieleni, będzie tu jeszcze piękniej.

20 zdjęć

Zobacz także

Borys Szyc i Sonia Szyc w Kinie Kosmos. Za nami śląska premiera filmu "Miało Cię nie być"
Borys Szyc i Sonia Szyc w Kinie Kosmos. Za nami śląska premiera filmu "Miało Cię nie być"
w Katowicach

Borys Szyc i Sonia Szyc w Kinie Kosmos. Za nami śląska premiera filmu "Miało Cię nie być"

W Katowicach zakończyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. "To była najlepiej zorganizowana Olimpiada w historii"
W Katowicach zakończyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. "To była najlepiej zorganizowana Olimpiada w historii"
w Katowicach

W Katowicach zakończyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. "To była najlepiej zorganizowana Olimpiada w historii"

Perseidy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd!
Perseidy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd!
w Katowicach

Perseidy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd!

To było prawdziwe trzęsienie ziemi w Chorzowie! Za nami koncerty Rammsteina na Stadionie Śląskim
To było prawdziwe trzęsienie ziemi w Chorzowie! Za nami koncerty Rammsteina na Stadionie Śląskim
poza Katowicami

To było prawdziwe trzęsienie ziemi w Chorzowie! Za nami koncerty Rammsteina na Stadionie Śląskim

Jedi, szturmowcy i Darth Vader w Planetarium Śląskim? To pierwszy Śląski Konwent Fantastyki "Cosmicon" [Galeria zdjęć]
Jedi, szturmowcy i Darth Vader w Planetarium Śląskim? To pierwszy Śląski Konwent Fantastyki "Cosmicon"  [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Jedi, szturmowcy i Darth Vader w Planetarium Śląskim? To pierwszy Śląski Konwent Fantastyki "Cosmicon" [Galeria zdjęć]

Droga od ulicy Bytkowskiej do Parku Śląskiego jest zamknięta. Nie dojedziemy tędy do Planetarium Śląskiego
Droga od ulicy Bytkowskiej do Parku Śląskiego jest zamknięta. Nie dojedziemy tędy do Planetarium Śląskiego
poza Katowicami w drodze

Droga od ulicy Bytkowskiej do Parku Śląskiego jest zamknięta. Nie dojedziemy tędy do Planetarium Śląskiego

Gala otwarcia 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice w Planetarium Śląskim
Gala otwarcia 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice w Planetarium Śląskim
w Katowicach

Gala otwarcia 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice w Planetarium Śląskim

Lemoniada 2022. Pierwszy w Polsce futurystyczny piknik rodzinny w Planetarium - Śląskim Parku Nauki
Lemoniada 2022. Pierwszy w Polsce futurystyczny piknik rodzinny w Planetarium - Śląskim Parku Nauki
poza Katowicami

Lemoniada 2022. Pierwszy w Polsce futurystyczny piknik rodzinny w Planetarium - Śląskim Parku Nauki

Noc Perseidów 2022 z Planetarium - Śląskim Parkiem Nauki. Wspólne oglądanie spadających gwiazd
Noc Perseidów 2022 z Planetarium - Śląskim Parkiem Nauki. Wspólne oglądanie spadających gwiazd
poza Katowicami

Noc Perseidów 2022 z Planetarium - Śląskim Parkiem Nauki. Wspólne oglądanie spadających gwiazd

Zdrowe przekąski, aktywność fizyczna i atrakcje dla najmłodszych. W Parku Śląskim ruszyła kolejna edycja "Śniadań na trawie"
Zdrowe przekąski, aktywność fizyczna i atrakcje dla najmłodszych. W Parku Śląskim ruszyła kolejna edycja "Śniadań na trawie"
poza Katowicami

Zdrowe przekąski, aktywność fizyczna i atrakcje dla najmłodszych. W Parku Śląskim ruszyła kolejna edycja "Śniadań na trawie"

do góry