12-letnia Nela nie miała objawów. Badania wykryły cukrzycę typu 1 [Zdjęcia]
Ponad 10 tys. dzieci w Polsce przebadano pod kątem cukrzycy typu 1. To największy program przesiewowy w kraju, który pozwala wykryć chorobę jeszcze przed pojawieniem się objawów. Tak było m.in. w przypadku 12-letniej Neli, u której dzięki badaniom wykryto chorobę.

Badania w kierunku cukrzycy
Lekarze zaangażowani w projekt EDENT1FI (European Diagnosis of Early Non-clinical Type 1 Diabetes Interception) osiągnęli ważny etap badań – w Polsce przebadano już 10 tys. dzieci w kierunku wczesnych stadiów cukrzycy typu 1. To największy program przesiewowy tego typu w kraju. O projekcie w trakcie wtorkowej konferencji prasowej, 5 maja, opowiedziała diabetolog prof. Przemysława Jarosz-Chobot. W trakcie spotkania obecna była też mama z córką Nelą, u której wykryto cukrzycę typu 1.
Największą zaletą tych badań jest to, że pozwalają wykryć chorobę jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy. powiedziała w trakcie spotkań z mediami diabetolog prof. Przemysława Jarosz-Chobot
EDENT1FI to ogólnoeuropejska inicjatywa przebadania 200 tys. dzieci i nastolatków w wieku 1–17 lat w 13 krajach Europy w celu wykrycia wczesnych stadiów cukrzycy typu 1 (T1D). Na przesiewowe badania biomarkerów autoimmunologicznych zgłosiło się do tej pory 58 tys. dzieci, do 9 ośrodków w Polsce, Niemczech, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach i Portugalii.
W Polsce projekt jest prowadzony przez Śląski Uniwersytet Medyczny, Klinikę Diabetologii Dziecięcej i Medycyny Stylu Życia i Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, wynikającą z zaburzeń układu odpornościowego, na które nie mamy wpływu. Oprócz predyspozycji genetycznych znaczenie ma także czynnik środowiskowy, który wciąż nie jest do końca poznany. Choroba rozwija się przez wiele miesięcy, a nawet lat. Dopiero gdy dochodzi do zniszczenia komórek beta trzustki produkujących insulinę, pojawiają się objawy. Wtedy możliwe jest już tylko leczenie objawowe, czyli podawanie insuliny. wyjaśniła diabetolog prof. Jarosz-Chobot
Badanie przesiewowe pozwala na identyfikację dzieci znajdujących się w grupie ryzyka jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie działań zapobiegawczych oraz edukacja pacjentów i ich rodzin w zakresie postępowania z chorobą.
W programie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 2 do 17 lat. Badanie nie wymaga bycia na czczo. Wśród uczestników znalazła się m.in. 12-letnia Nela.
Trafiłyśmy do programu przypadkiem. W grupie rodziców pojawiła się informacja o badaniach. Z ciekawości postanowiłyśmy skorzystać. Nikt w naszej rodzinie nie choruje na cukrzycę, więc byłyśmy przekonane, że wszystko jest w porządku. mówi Karolina, mama dziewczynki
Jak dodaje, pierwsze wyniki były niejednoznaczne, a ostateczna diagnoza przyszła dopiero po kolejnych badaniach.
Początkowo podejrzenie dotyczyło syna, ale ostatecznie okazało się, że to u Neli wykryto chorobę. Kolejne badania potwierdziły obecność przeciwciał. Jesteśmy w fazie przedobjawowej i uczymy się z tym żyć. podkreśla pani Karolina
Mimo diagnozy codzienne funkcjonowanie dziewczynki nie zmieniło się diametralnie.
Córka jest bardzo aktywna – trenuje akrobatykę powietrzną i pływa. To pomaga utrzymać poziom cukru w ryzach. Korzystamy z glukometru, czasami także z sensora, który monitoruje poziom glukozy przez całą dobę. Reagujemy na bieżąco – przy wysokim poziomie pomaga ruch, przy niskim coś słodkiego. tłumaczy mama Neli
12-latka początkowo obawiała się badań, ale szybko oswoiła się z sytuacją i bardzo dojrzale podchodzi do choroby.
Gdy widzę, że poziom cukru jest za wysoki, robię przysiady, a gdy spada – sięgam po coś słodkiego, na przykład jabłko albo mus. Na początku bałam się badania, ale teraz cieszę się, że chorobę wykryto wcześnie, zanim się rozwinęła. mówi 12-letnia Nela
Program EDENT1FI ma potrwać do 2028 roku.
Korzyści z udziału w badaniu:
- Bezpłatne badania przesiewowe – oznaczenie markerów autoimmunologicznych cukrzycy typu 1.
- Wczesne wykrycie ryzyka – możliwość podjęcia działań prewencyjnych przed wystąpieniem objawów.
- Dostęp do specjalistycznej opieki i edukacji – pomoc w monitorowaniu stanu zdrowia i odpowiedniego postępowania.
- Świadomość i bezpieczeństwo – uniknięcie nagłego rozwoju cukrzycy i ewentualnej kwasicy ketonowej.
W celu umówienia się na badanie przesiewowe wystarczy kontakt telefoniczny z wybraną przez państwa placówką:
- Piekary Śląskie
NZOZ Medicare Sp. z o.o.
ul. Bytomska 64 | tel. 797 405 027 /797 404 991 - Tarnowskie Góry
NZOZ „BI-MED” Apteka Leśna Sp. z o.o.
ul. Mickiewicza 8 / ul. Leśna 23
tel. 571 326 152, 32 285 19 77 oraz 32 285 80 80 - Jastrzębie-Zdrój
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2
al. Jana Pawła II 7 | tel. 32 478 47 36/608-884-701 - Gliwice
Szpital Miejski w Gliwicach Sp. z o.o.
ul. Zygmunta Starego 20 | tel./32 46133 44 kontakt w godzinie 10-14 - Żory
Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej
ul. Dąbrowskiego 20 | tel. 32 434 12 24, wew. 723/725 - Chorzów
SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich
ul. Truchana 7 | tel. 323490160, 32 3471271, 32 3471271 - Chorzów
DIAB SERWIS POPENDA Sp. j.
ul. Ryszki 51 | tel. 32 747 95 61 - Katowice
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka
ul. Medyków 16 | tel. 32 207 18 00

Zobacz także
Dzień Mamy na rynku w Katowicach. Koncert Orkiestry Dętej i występ mażoretek [Zdjęcia]
Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wśród najlepszych w Polsce. Zdobyli prestiżowe stypendia Ministra Zdrowia
Matura z matematyki w Katowicach. Odwiedzamy IV LO im gen. Stanisława Maczka [Zdjęcia + arkusz]
Przełom w leczeniu atopowego zapalenia skóry? Gatta i Śląski Uniwersytet Medyczny tworzą odzież dla dzieci z AZS [Zdjęcia]
Śląski Sanepid podsumował rok 2025. Wzrost zachorowań na grypę największym wyzwaniem