Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wśród najlepszych w Polsce. Zdobyli prestiżowe stypendia Ministra Zdrowia
To duże wyróżnienie dla Katowic i całego regionu. Aż sześciu studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego znalazło się w elitarnym gronie stypendystów Ministra Zdrowia na rok akademicki 2025/2026. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Wręczenie stypendiów Ministra Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2025/2026 odbyło się w piątek, 8 maja.

Katowice kuźnią medycznych talentów
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach potwierdza swoją silną pozycję na naukowej mapie Polski. W tegorocznej edycji stypendiów Ministra Zdrowia dla studentów z całego kraju, aż sześć osób z katowickiej uczelni znalazło się w gronie laureatów. To drugi najlepszy wynik w Polsce – ustępujący jedynie Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Uroczyste wręczenie stypendiów Ministra Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2025/2026 odbyło się w piątek, 8 maja.
Wśród wyróżnionych studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego są:
- Jakub Fiegler-Rudol,
- Michał Jurkiewicz,
- Piotr Limanówka,
- Paweł Marek Łajczak,
- Marcin Andrzej Rojek,
- Michał Rafał Stojko.
To nazwiska, które już dziś budują przyszłość polskiej medycyny. Dla samych laureatów to z kolei ważny krok w dalszej karierze naukowej. To wyróżnienie otwiera drzwi do kolejnych projektów badawczych i współpracy międzynarodowej.
Jesteśmy drugą uczelnią w Polsce pod względem liczby przyznanych stypendiów. Gratulujemy wyróżnionym Studentom. Mamy nadzieję, że otrzymane stypendium będzie motywacją do realizacji kolejnych ambitnych planów zawodowych. czytamy w mediach społecznościowych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jedno jest pewne: młodzi medycy z Katowic coraz śmielej zaznaczają swoją obecność na ogólnopolskiej scenie naukowej.

Elitarne stypendium tylko dla najlepszych
W roku akademickim 2025/2026 Minister Zdrowia przyznał jedynie 40 stypendiów w całej Polsce. Otrzymali je studenci, których osiągnięcia zostały najwyżej ocenione przez ekspertów powołanych przez resort.
Rektorzy uczelni medycznych przedstawili ministrowi 120 wniosków o przyznanie stypendium ministra właściwego do spraw zdrowia dla studentów na rok akademicki 2025/2026.
Wnioski zostały ocenione przez ekspertów zespołu doradczego powołanego przez Ministra Zdrowia, składającego się z pracowników naukowych uczelni medycznych posiadających stopień lub tytuł naukowy, reprezentujących poszczególne dyscypliny naukowe w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Każdy wniosek dotyczący osiągnięć naukowych był oceniany przez dwóch ekspertów.
Ocena wniosków została przeprowadzona metodą punktową, z uwzględnieniem jakości prezentowanych osiągnięć, w tym ich innowacyjności oraz wkładu autorskiego. W przypadku osiągnięć sportowych najwyżej oceniano wyniki uzyskane w rywalizacji mistrzostw świata i Europy w sportach olimpijskich i paraolimpijskich.
Stypendium otrzymali studenci, których wnioski uzyskały co najmniej 82,7 punktów.
W bieżącym roku akademickim wnioski były oceniane na podstawie znowelizowanego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw zdrowia dla studentów. Położono większy akcent na jakość zgłaszanych osiągnięć poprzez ograniczenie liczby osiągnięć do 5, które można było zgłosić w poszczególnych kategoriach. Dzięki temu wnioski o stypendium ministra właściwego do spraw zdrowia zawierały wyłącznie wyselekcjonowane i najbardziej wartościowe osiągnięcia uzyskane przez studenta.
Ponadto ograniczono liczbę przyznawanych stypendiów do 40, przy jednoczesnym zwiększeniu wysokości świadczenia do 22 tys. zł.
Wprowadzona zmiana służy docenieniu najzdolniejszych studentów, ich promocji w środowisku akademickim i zachęceniu do pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia.
Wykaz uczelni wraz ze wskazaniem liczby przyznanych stypendiów Ministra Zdrowia
- Warszawski Uniwersytet Medyczny – 15,
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – 6,
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi – 5,
- Gdański Uniwersytet Medyczny – 4,
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – 4,
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie – 3,
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – 2,
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu – 1.
Wysokość stypendium wynosi 22 tys. zł. Środki wypłacane są jednorazowo przez uczelnię w terminie 14 dni od dnia przekazania przez Ministerstwo Zdrowia środków na rachunek bankowy uczelni.
Łączna kwota przeznaczona na stypendia w roku akademickim 2025/2026 wynosi 880 tys. zł.
| Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Format | Pobierz | ||
|---|---|---|---|---|
| Kategoria: Pliki | ||||
| 2026 Stypendia Ministra Zdrowia - lista laureatów |
pdf
99.16KB
|
|||
Zobacz także
Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zapraszają na studia! Rozpoczyna się rekrutacja na rok akademicki 2026/2027
Wynalazek naukowców z Katowic opatentowany w USA. To innowacyjne urządzenie do utlenowania krwi
Studenci Uniwersytetu Śląskiego prowadzą charytatywne korepetycje. Wszystko dla prof. Łukasza Dawidowskiego
UCK w Katowicach uruchomiło zespół prehabilitacyjny. Wspiera pacjentów przed ciężkim leczeniem
Są przy pacjentach każdego dnia, choć często pozostają niewidoczne. Pielęgniarki z Katowic o swojej pracy i odpowiedzialności [Zdjęcia]
12-letnia Nela nie miała objawów. Badania wykryły cukrzycę typu 1 [Zdjęcia]
Przełom w leczeniu atopowego zapalenia skóry? Gatta i Śląski Uniwersytet Medyczny tworzą odzież dla dzieci z AZS [Zdjęcia]
TDJ partnerem Akademii Leona Koźmińskiego. Powstanie filii w Katowicach
Dzień Otwarty Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach [Program i atrakcje]