Bezrobotni oraz osoby uzależnione mogą otrzymać wsparcie w Katowicach

Kacper Jurkiewicz
03.03.2022w Katowicach

Jesteś osobą bezrobotną lub uzależnioną i chcesz znaleźć dla siebie pracę? Potrzebne wsparcie otrzymasz od Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Osoby chętne mogą skorzystać m.in. ze spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem czy wyjść i wyjazdów integracyjnych. 

Fot. Strefa zmian. Uczestnicy projektu oprócz warsztatów biorą udział w spotkaniach integracyjnychŚląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii prowadzi programy wsparcia dla mieszkańców Katowic. Dzięki nim mogą zdobyć doświadczenie, odbyć szkolenia, uzyskać wsparcie od psychologa czy miło spędzić czas.

Strefa zmian

Projekt Strefa zmian - Program Aktywności Lokalnej kierowany jest dla osób biernych zawodowo, bezrobotnych, uzależnionych, niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Mogą wziąć w nim udział katowiczanie z dzielnic:

  • Załęże,
  • Dąb-Baildona,
  • Szopienice-Burowiec,
  • Janów-Nikiszowiec,
  • Śródmieście,
  • Bogucice i Zawodzie.

Aby skorzystać z programu trzeba zgłosić się do ŚCPiP (ul. Ligocka 5) i mieć przygotowane dokumenty: dowód osobisty, zaświadczenie z Urzędu Pracy w przypadku osoby bezrobotnej zarejestrowanej lub zaświadczenie ZUS w przypadku osoby biernej zawodowo. Wsparcie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich.

Przyjmujemy także osoby, które są już na emeryturze. Uczestnik może skorzystać np. ze szkolenia komputerowego, czynnie brać udział w wydarzeniach oraz wyjściach integracyjnych. powiedziała case menager projektu Strefa Zmiany - Program Aktywności Lokalnej, Magdalena Głąb ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii

Na uczestników czeka spotkanie z doradcą zawodowym, grupowe zajęcia z psychologiem, treningi kompetencji rodzicielskich czy warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. W warsztatach i treningach biorą udział grupy około 10-osobowe. Trwają 2 dni po 8 godzin z przerwą. W ich trakcie uczestnicy mają zapewniony obiad. Warsztaty odbywają się na ulicy Mikołowskiej 21 w restauracji. Uczestnicy spotykają się z doradcą zawodowym, a później mogą skorzystać z indywidualnych rozmów z psychologiem. Cały czas dostępne są szkolenia.

Opłacamy dane szkolenie. Uczestnikowi w wyborze szkolenia pomaga doradca zawodowy. Po przeprowadzonych między uczestnikiem a doradcą rozmowach wiemy, w jakim zakresie szukać szkolenia. Uczestnik korzysta ze szkolenia, które w całości opłacamy, a za udział w szkoleniu otrzymuje stypendium szkoleniowe. wyjaśnia Magdalena Głąb

Szkolenia są na bieżąco konsultowane z uczestnikiem. Ich zakres jest praktycznie nieograniczony. Mężczyźni najczęściej korzystają z kursów na wózki widłowe. Panie wybierają różnie: m.in. pomoc dentystyczną, kasę fiskalną, wizaż czy florystykę.

Fot. Strefa zmian. Na uczestników czekają ciekawe wyjścia m.in. do kina, na koncerty czy do papugarni

Zwrotnica

Dla mieszkańców Katowic przygotowany jest także drugi program aktywizacji i wsparcia - Zwrotnica - integracja na dobrym torze. Program dedykowany jest głównie osobom uzależnionym, nie ma tutaj znaczenia, w której dzielnicy miasta mieszkają. Forma pomocy w przypadku tego projektu jest dość podobna do Strefy zmian. Uczestnicy m.in. odbywają rozmowę z doradcą, który pomoże im wybrać szkolenie, biorą udział w grupowych warsztatach aktywnego poszukiwania pracy, warsztatach psychokorekcyjnych czy treningach kompetencji rodzicielskiej.

Spotkania odbywają się przy ul. Ligockiej 5. Tutaj również żeby się zgłosić musimy przygotować odpowiednie dokumenty: dowód osobisty, zaświadczenie z Urzędu Pracy (osoba bezrobotna zarejestrowana) lub z ZUS (osoba bierna zawodowo).

Uczestnicy są objęci opieką terapeuty uzależnień, są to spotkania w formie indywidualnej. Mamy także grupowe spotkania - dwa dni stacjonarnych warsztatów z terapeutą oraz trzy dni wyjazdu terapeutycznego. Taki wyjazd to nie tylko spotkania terapeutyczne, ale także nauka spędzania wolnego czasu w inny sposób np. uczestnicy jeżdżą na wycieczki czy spacerują po górach. mówi case menager projektu Zwrotnica - integracja na dobrym torze, Dagmara Organ ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii

Uczestnictwo w programie może przydać się szczególnie tym, którzy mają młodsze dzieci. Rodzice mogą skorzystać z usługi asystenta rodziny.

Dla osób, które posiadają dzieci i mają trudności wychowawcze przewidziana jest usługa asystenta rodziny. Asystent rodziny pomaga przy odrabianiu pracy domowej, może również przez jakiś czas zająć się dziećmi, gdy rodzic ma potrzebę wyjścia z domu. Udziela wskazówek wychowawczych, pomaga w poprawie komunikacji w rodzinie oraz służy wsparciem w codziennym funkcjonowaniu. opowiada Dagmara Organ

Jeśli potrzebujemy pomocy lub szukamy na siebie pomysłu - warto zgłosić się do projektów, bo mogą otworzyć się przed nami nowe możliwości.

do góry