Festiwal Millennium Docs Against Gravity w Katowicach. Jakie filmy zobaczymy?

Kacper Jurkiewicz
11.05.2023w Katowicach

Już 12 maja w katowickim Kinie Światowid rusza piąta śląska edycja największego festiwalu filmowego w Polsce: Millennium Docs Against Gravity. Na miłośników kina dokumentalnego, w katowickich kinach IF Silesia Film, czeka 10 dni festiwalowych emocji: 41 najciekawszych tytułów filmowych z całego świata, 20 wydarzeń specjalnych i dwa konkursy.

kino światowid katowice

Millennium Docs Against Gravity 2023

Millennium Docs Against Gravity to jedno z najważniejszych wydarzeń na filmowej i festiwalowej mapie kraju, które co roku przyciąga do kin tysiące widzów. Niepowtarzalna okazja, by premierowo zobaczyć najciekawsze i najlepsze filmy dokumentalne z największych międzynarodowych festiwali filmowych - jak nagrodzone Złotą Palmą w Wenecji „Całe to piękno i krew”, które w tym roku zobaczymy w Katowicach.

Dzięki festiwalowi MDAG od 20 lat na dużym ekranie możemy oglądać świat w jego najciekawszych, najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych odsłonach. Od 5 lat, za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film i MDAG, również śląska publiczność może uczestniczyć w najważniejszym w Polsce i jednym z największych na świecie święcie kina dokumentalnego.

W tym roku w Katowicach zobaczymy ponad 40 najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata. Nagradzanych na międzynarodowych festiwalach, poruszających emocje, skłaniających do myślenia i działania. W programie śląskiej edycji znajdziemy dokumenty o tematyce społecznej, ekologii i przyrodzie (m.in. „Pieśni wielorybów”, „W zgodzie z naturą” czy „Pustelnik z Treig”), filmy o architekturze („Sowieckie przystanki autobusowe”), czy o sztuce, literaturze i muzyce (m.in. „Apolonia, Apolonia”, „Całe to piękno i krew”, „Pianoforte”, „Muzyka dla czarnych gołębi”, „8 mm cudownych lat”).

Dużo miejsca poświęcone zostanie kinu i audiowizualności. Organizatorzy opowiedzą o wielkich osobowościach świata filmu: Jane Campion, fascynacjach Davida Lyncha, Alfredzie Hitchcocku czy Jean-Luku Godardzie, a festiwal otworzy porywający dokument poświęcony jednemu z najwybitniejszych współczesnych twórców filmowych, mistrzowi ekranowej metafizyki i wizjonerowi kina dokumentalnego Wernerowi Herzogowi („Werner Herzog. Radyklany marzyciel”).

Widzowie będą mogli zastanowić się nad swoimi relacjami z obrazem i nad tym, jak kino i media kształtują ich myślenie o świecie („I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!, „Części intymne”, „Bohater_ka”). Przyjrzą się także różnym kulturom oraz stylom życia („Siostrzeństwo świętej sauny”, „A wrony są białe”, „Pod niebem Damaszku”) i sobie samym - w refleksji nad globalnymi zjawiskami („Po pracy”, „Teatr myśli”) i w intymnych portretach („Prawy chłopak”, „Vika!", „Filipka”, „Kiosk”).

W trakcie festiwalu celebrowana będzie kobieca siła i potęga siostrzeństwa - bohaterkom zostanie oddany głos i ekranowa przestrzeń, dzięki czemu będziemy mogli przyjrzeć się ich historiom: opowieściom o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie.

Werner Herzog na otwarcie festiwalu

Uroczyste otwarcie śląskiej edycji festiwalu już w piątek, 12 maja o 19:00 w Kinie Światowid. Tegorocznym filmem otwarcia jest biograficzny dokument „Werner Herzog. Radykalny marzyciel” Thomasa von Steinaeckera poświęcony jednemu z najwybitniejszych żyjących twórców filmowych, wizjonerowi kina dokumentalnego i reżyserowi niezapomnianych fabuł jak „Nosferatu-wampir”, „Stroszek” czy „Operacja Świt”.

Herzog to mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, podróżnik, marka, mem, aktor, oryginał nie do podrobienia, przepowiadacz katastrofy, legenda. Nikt nie potrafi opowiadać historii tak jak on, ale historia o nim jest równie fascynująca. Przeciągnął 320-tonowy parowiec przez górę w Peru, poddał aktorów hipnozie, rozmawiał z mordercami w celach śmierci. Gdy przegrał zakład, ugotował i zjadł swojego buta. Człowiek, który użyczył swojego głosu Simpsonom, grał w blockbusterach takich, jak „Mandalorian” i przeszedł na piechotę z Monachium do Paryża w intencji uzdrowienia krytyczki filmowej, którą podziwiał. Takie historie zrobiły z Herzoga kultową postać na całym świecie. W filmie, oprócz pokazywanych po raz pierwszych archiwaliów i wywiadów, pojawiają się wypowiedzi m.in. Nicole Kidman, Chloe Zao, Patti Smith, Christiana Bale’a, Roberta Pattinsona.

Przed filmem o fenomenie kina dokumentalnego, niezwykłych bohaterach i trudnych wyborach dokumentalisty z Łukaszem Kowalskim - reżyserem filmu „Lombard”, zwycięzcy zeszłorocznej edycji MDAG porozmawia Anna Dudzińska - dziennikarka Radia 357, przez wiele lat związana z Polskim Radiem Katowice; stała współpracowniczka podcastu Raport o stanie świata, autorka wielokrotnie nagradzanych reportaży.

Najlepszy film festiwalu wybiorą widzowie

Podczas śląskiej edycji 20. Millennium Docs Against Gravity w Katowicach już po raz czwarty najlepszy film festiwalu wybiorą widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego - SILESIAN AUDIENCE AWARD 2023, której fundatorem jest KSSE, powalczy w tym roku 12 filmów dokumentalnych z całego świata.

W Konkursie Głównym zobaczymy filmowe obrazy kobiecej siły w jej różnorodnych przejawach: fascynujący i trzymający w napięciu portret Nan Goldin, która opuściła dom w młodym wieku i dokonała przełomu jako fotografka, a obecnie walczy z wielkim koncernem farmaceutycznym („Całe to piękno i krew”, reż. Laura Poitras); historia próbującej przebić się w świecie sztuki undergroundowej artystki Apolonii Sokol („Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob); emanująca spokojem opowieść o odzyskiwaniu własnego ciała i wewnętrznej siły („Siostrzeństwo świętej sauny”, reż. Anna Hints) czy wreszcie przejmujący obraz codziennego życia młodych syryjskich kobiet walczących o prawo do samostanowienia w kulturze mizoginii („Pod niebem Damaszku”, reż. Talal Derki, Ali Wajeeh).

Temat przemocy i walki z opresyjnym systemem podejmują też konkursowe: „Zła prasa” (reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler) opowiadająca o próbach cenzurowania wolnych mediów i ich dramatycznych konsekwencjach, „W teatrze przemocy” (reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe) - wstrząsająca spowiedź człowieka, który jako dziecko był żołnierzem oraz „Niewinność” (reż. Guy Davidi) pokazująca proces militaryzacji izraelskiego społeczeństwa, które od kołyski poddane jest działaniom PR-owym armii.

Młodym bohaterom przyglądają się twórcy filmów „Nie znikniemy” (reż. Alisa Kovalenko) i „Pianoforte” (reż. Jakub Piątek). Pierwszy śledzi losy piątki ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach górniczego okręgu ukraińskiego Donbasu; drugi to opowieść o młodych uczestnikach i uczestniczkach prestiżowego Konkursu Chopinowskiego, którzy stając przed szansą na życiowy sukces, mierzą się z własnymi lękami, ograniczeniami i marzeniami.

Wśród filmów mających szansę na nagrodę śląskiej publiczności nie mogło zabraknąć dokumentów o relacjach człowieka z przyrodą: obok historii braci rybaków z Bombaju („Czekając na przypływ”, reż. Sarvnik Kaur) mamy portret Kena Smitha, który ostatnie cztery dekady spędził w szkockich górach, mieszkając samotnie w domku z bali i szukając duchowego związku z dziką przyrodą („Pustelnik z Treig”, reż. Lizzie MacKenzie) oraz spektakularny wizualnie i muzycznie film inspirowany bestsellerową książką Heathcote Williamsa „Whale Nation”, który zabiera nas w odkrywczą podróż do świata wielorybów, pokazując ich niezwykłe zdolności oraz bogate i złożone życie społeczne („Pieśni wielorybów”, reż. Jean-Albert Lièvre).

Ekologiczny Śląsk

Festiwal MDAG od lat prezentuje kino zaangażowane społecznie, duży nacisk kładąc na tematykę ekologiczną.

Podczas śląskiej edycji MDAG stawiamy na lokalność, podejmujemy tematy związane ze Śląskiem i szczególnie ważne dla naszego regionu. Kwestie związane z ochroną środowiska zajmują szczególne miejsce w programie rozwoju województwa śląskiego, stąd - dzięki zaangażowaniu i wsparciu województwa oraz marszałka Jakuba Chełstowskiego podczas tegorocznej śląskiej edycji MDAG po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu, który podejmuje tematykę ekologii, ochrony środowiska i roli przyrody w życiu człowieka. informują organizatorzy

O Nagrodę powalczy 6 filmów dokumentalnych z całego świata:

  • „Pieśni wielorybów” (reż. Jean-Albert Lièvre),
  • „Nie na miejscu” (reż. Nikolaus Geyrhalter),
  • „Dewayne „Lee” Johnson kontra Monsanto” (reż. Jennifer Baichwal),
  • „W zgodzie z naturą” (reż. Elisabeth Chay Vasarhelyi, Jimmi Chin),
  • „Czekając na przypływ” (reż. Sarvnik Kaur),
  • „Pustelnik z Treig” (reż. Lizzie Mackenzie).

O tym, który film otrzyma wyróżnienie, zdecyduje Jury Konkursowe, w skład którego wejdą:

  • prof. Andrzej Gwóźdź - filmoznawca, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przewodniczący Rady Programowej Instytucji Filmowej Silesia Film,
  • dr Agnieszka Skorupa - psycholożka, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zajmująca się m.in. relacjami człowieka z przyrodą
  • oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Laureatów obu Nagród poznamy na gali wręczenia nagród śląskiej edycji 20. MDAG, która odbędzie się w piątek, 19 maja o 19:00 w Kinie Światowid w Katowicach.

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to nie tylko doskonałe kino dokumentalne, ale również spotkania z twórcami i wydarzenia specjalne towarzyszące pokazom, poszerzające ich kontekst i angażujące widzów w tematy bliskie idei festiwalu oraz budujące festiwalową społeczność miłośników filmowego dokumentu.

W tym roku podczas 10 dni śląskiej edycji organizatorzy zapraszają na łącznie aż 20 spotkań, warsztatów, prelekcji i wydarzeń angażujących lokalną społeczność. Tradycyjnie stawiają na współpracę z lokalnymi ośrodkami kulturalnymi i akademickimi oraz inicjatywami społecznymi z regionu. Celebrują współdziałanie i wspólnotowość.

Więcej o wydarzeniach towarzyszących i programie festiwalu na stronie Kina Światowid oraz na silesiafilm.com.

Zobacz także

„The Zone of Interest” nagrodzony na Festiwalu w Cannes. Film kręcono m.in. w Katowicach
„The Zone of Interest” nagrodzony na Festiwalu w Cannes. Film kręcono m.in. w Katowicach
w Katowicach

„The Zone of Interest” nagrodzony na Festiwalu w Cannes. Film kręcono m.in. w Katowicach

"Zemsta Nietoperza". Operetka w Katowice Miasto Ogrodów
 "Zemsta Nietoperza". Operetka w Katowice Miasto Ogrodów
w Katowicach

"Zemsta Nietoperza". Operetka w Katowice Miasto Ogrodów

Na tarasach Spodka będzie można obejrzeć film. Kino letnie w Katowicach
Na tarasach Spodka będzie można obejrzeć film. Kino letnie w Katowicach
w Katowicach

Na tarasach Spodka będzie można obejrzeć film. Kino letnie w Katowicach

[TYLKO U NAS] W Katowicach kręcą serial „Podzielony świat” [Zdjęcia z planu]
[TYLKO U NAS] W Katowicach kręcą serial „Podzielony świat” [Zdjęcia z planu]
w Katowicach

[TYLKO U NAS] W Katowicach kręcą serial „Podzielony świat” [Zdjęcia z planu]

Te miejsca w Katowicach zobaczycie w filmach! Wystawa "Szlakiem lokacji filmowych"
Te miejsca w Katowicach zobaczycie w filmach! Wystawa "Szlakiem lokacji filmowych"
w Katowicach

Te miejsca w Katowicach zobaczycie w filmach! Wystawa "Szlakiem lokacji filmowych"

Prawdziwy Hans Kloss mieszkał w Katowicach? Rozmowa z Andrzejem Ciecierskim, reżyserem filmu „Nazywam się Beljung, Mikołaj Beljung”
Prawdziwy Hans Kloss mieszkał w Katowicach? Rozmowa z Andrzejem Ciecierskim, reżyserem filmu „Nazywam się Beljung, Mikołaj Beljung”
w Katowicach

Prawdziwy Hans Kloss mieszkał w Katowicach? Rozmowa z Andrzejem Ciecierskim, reżyserem filmu „Nazywam się Beljung, Mikołaj Beljung”

"Roving Woman”. W kwietniu obejrzymy film absolwenta katowickiej filmówki
"Roving Woman”. W kwietniu obejrzymy film absolwenta katowickiej filmówki
w Katowicach

"Roving Woman”. W kwietniu obejrzymy film absolwenta katowickiej filmówki

Film „Wyrwa” Bartosza Konopki już w kinach. To wykładowca katowickiej filmówki!
Film „Wyrwa” Bartosza Konopki już w kinach. To wykładowca katowickiej filmówki!
w Katowicach

Film „Wyrwa” Bartosza Konopki już w kinach. To wykładowca katowickiej filmówki!

Kręcili „Rojsta" na Zadolu. Zobaczcie zdjęcia z planu
Kręcili „Rojsta" na Zadolu. Zobaczcie zdjęcia z planu
w Katowicach

Kręcili „Rojsta" na Zadolu. Zobaczcie zdjęcia z planu

do góry