Gdzie ciekawie spędzić wolny czas w Katowicach w okresie świątecznym? Zobaczcie nasze propozycje

Kacper Jurkiewicz
23.12.2022w Katowicach

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester zbliżają się do nas wielkimi krokami. Wielu z nas bierze na ten czas urlopy. Nie zawsze mamy ochotę siedzieć w domu. Gdzie więc może się wybrać w Katowicach, by ciekawie spędzić wolny czas? Mamy dla was kilka propozycji.

zima

Odwiedziny na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach

Zacznijmy od największej świąteczno-zimowej atrakcji w Katowicach. Jarmark bardzo podoba się mieszkańcom, ale jest jeszcze wiele osób, które go nie odwiedziło. Co tu na nas czeka? Przede wszystkim kupimy różne ozdoby i spróbujemy pysznego jedzenia. Jest sporo budek z figurkami/postaciami, które się ruszają. Nie można nie wspomnieć o wielkim diabelskim młynie, który wznosi nas wysoko i możemy podziwiać na nim piękne widoki. Jest także lodowisko, na którym możemy poszaleć ze znajomymi i rodziną.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach cieszy się ogromną popularnością. W weekendy przyciąga tłumy. Warto odwiedzić to miejsce także w święta, bo w tym roku jarmark potrwa do 8 stycznia.

mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Spacer na jarmark to świetna okazja, by spędzić czas z rodziną i spalić świąteczne kalorie. Dla potrzebujących większej dawki ruchu czynne będą lodowiska.

dodaje prezydent

W Wigilię jarmark czynny będzie od 10:00 do 14:00. 25 grudnia z oferty będzie można korzystać w godzinach od 12:00 do 21:00, natomiast 26 grudnia od 10:00 do 21;00. W tych dniach strefa handlowa będzie działała w ograniczonym zakresie. Otwarta będzie strefa gastronomiczna. Dostępne będą atrakcje dla najmłodszych — budki ze świątecznymi scenkami, szopka ze słomy, drewniany pociąg, do którego będzie można wejść, by pooglądać sceny z polskich bajek czy mini park świateł. Działać będzie także diabelskie koło.

Jarmark będzie również funkcjonował w okresie noworocznym. W Sylwestra otwarty zostanie o godzinie 10:00 i będzie działał do godziny 2:00 w nocy 1 stycznia. W Nowy Rok z oferty będzie można korzystać od 14:00 do 20:00. W tych dniach strefa handlowa będzie działała w ograniczonym zakresie, natomiast otwarta będzie strefa gastronomiczna.

Święta na lodzie - miejskie ślizgawki w Katowicach

Lodowiska na rynku i w Murckach zapraszają do spędzenia świąt na lodzie - w Wigilię dwa obiekty są czynne do 18:00. W pierwszy i drugi dzień Świąt w Murckach będzie można pojeździć na łyżwach od 10:30 do 21:30. Na rynku już od 8:00 do 21:00.

W Święta czynne będą także wypożyczalnie łyżew. Ta zlokalizowana na rynku w sobotę będzie otwarta w godzinach 10:00-14:00, w niedzielę w godzinach 14:00-19:00, a w poniedziałek od 12:00 do 20:00. Wypożyczalnia łyżew na lodowisku w Murckach w Wigilię będzie działała od 10:00 do 14:00, 25 grudnia od 14:00 do 20:00, a 26 grudnia od 10:00 do 20:00.

Ślizganie na lodowisku to świąteczna propozycja spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Co więcej, pozwoli na spalenie dodatkowych kalorii, o które nie trudno przy wigilijnym stole. W Wigilię zachęcamy do wspólnej zabawy na tafli do 18:00. W Murckach od 25 do 26 grudnia pojeździmy od 10:30 do 21:30, a na rynku już od 8:00 do 21:00.

mówi dyrektor MOSiR w Katowicach, Daniel Muc

Lodowiska na rynku i w Murckach cieszą się niesłabnącą popularnością. W tym sezonie ślizgawki odwiedziło łącznie niemal 15 tysięcy katowiczan. Wstęp na obiekty jest bezpłatny. Murcki są otwarte dla mieszkańców od 8:00 do 22:00 w tygodniu, a w weekendy od 10:00 do 22:00. Na Rynku standardowo można jeździć na łyżwach od 8:00 do 22:00 w tygodniu, a w soboty i niedziele od 12:00 do 22:00.

Przy lodowisku możemy wypożyczyć sprzęt.

Potraficie jeździć na łyżwach? Może skusicie się, żeby spróbować? 28 grudnia na lodowisku w Murckach będzie okazja, by nauczyć się śmigać po lodzie. Wiek nie ma znaczenia. Warto spróbować swoich sił - może odkryjecie nową pasję?

Zapisy pod numerem: (32) 253 76 54.

Spacer po katowickich terenach zielonych

Prognozy pogody sugerują, że Wigilia i czas po niej będą w Katowicach należały do ciepłych. Prawdopodobnie możemy zapomnieć o spacerach w białym puchu. Nie oznacza to, że musimy siedzieć w domu, bo na spacery z rodziną lub znajomymi warto wybrać się o każdej porze roku.

Jeśli mamy wolne - to warto nadrobić odwiedzanie kilku pięknych miejsc w Katowicach. Dolina Trzech Stawów to popularne miejsce na spacery, zachwyca również zimą. „Bliżej miasta” znajduje się Park Kościuszki, w którym także możemy miło spędzić czas. Dobrze zrobi nam także przechadzka po Parku Zadole. A może wybierzecie się na Wzgórze Wandy? To najwyższy punkt w Katowicach. Możliwości jest naprawdę wiele.

Kąpiel na katowickim basenie

Jeśli nie chcemy chodzić - to może wybierzemy się popływać? W Katowicach dostępne są trzy miejskie baseny: Brynów, Burowiec i Zadole. Czekają tam baseny, rura do zjeżdżania czy jacuzzi. Możemy także wybrać się do saun, by wypocić świąteczne rozpusty.

W świątecznym okresie basen jest czynny:

 • Wigilia: 6:00-12:00,
 • 25 i 26 grudnia: nieczynny,
 • 27-30 grudnia: 6:00-22:00,
 • 31 grudnia: nieczynny,
 • 1 stycznia: nieczynny.

Charytatywny Bieg Sylwestrowy

A może tak stary rok zakończyć sprintem lub truchtem, ale w szczytnym celu? 31 grudnia o godz. 10:00 odbędzie się Charytatywny Bieg Sylwestrowy w Dolinie Trzech Stawów. Podczas biegu zbierane będą pieniądze na pomoc dla Jasia Paleja, który jest podopiecznym Fundacji Iskierka.

Nie trzeba się wcześniej zapisywać. Chętni przychodzą w wyznaczone miejsce - wpłacają minimum 30 zł, wybierają medal dla siebie i biegną.

Bieg organizuje MK team. Informacje na temat wydarzenia będą publikowane w tym miejscu.

Pora na obcowanie ze sztuką

Możemy także odwiedzić muzea. A tych w Katowicach nie brakuje. Muzeum Śląskie posiada wiele ciekawych wystaw, które mogą wam się spodobać. Na zwiedzających czeka wiele wystaw, m.in.:

 • Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy,
 • Wymiary scenografii 2022,
 • Ekslibris - tendencje, estetyki, technologie,
 • 100 × TeArt. Wolność Józefa Szajny,
 • Głusza,
 • Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach,
 • Biotekstura, tajemnicza oddechu. Bambini Magdaleny Abakonowicz.

Informacje na temat wystaw i zwiedzania Muzeum Śląskiego w Katowicach dostępne są TU.

Z kolei w Galerii Sztuki Współczesnej BWA (ul. Korfantego 6) do końca roku czekają trzy wystawy, w tym jedna dla dzieci. Możemy zobaczyć tutaj:

 • „Przestrzenie referencyjne” Mischy Kuballa - wystawa w ramach XXXI Festiwalu Ars Cameralis,
 • „LAS” — wystawa Piotra Szewczyka w Małej przestrzeni,
 • „Dialog zmysłów” — warsztaty ekspresji twórczej wokół wystawy Mischy Kuballa (dla dzieci).

Ekspozycje można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Więcej informacji TUTAJ.

Warto odwiedzić także Muzeum Historii Katowic, które w swoich placówkach ma różne interesujące wystawy. Zobaczymy tu m.in. wystawy:

 • Z dziejów Katowic,
 • Wokół mistrzów Grupy Janowskiej,
 • Jola Barnaś „Równonoc",
 • Wnętrza mieszczańskie,
 • Śląski Bruegel,
 • U nos w doma na Nikiszu,
 • Witkacy i inspiracje - więcej o niej TUTAJ.

Godziny otwarcia MHK i cennik dostępny jest W TYM MIEJSCU. Warto zwrócić uwagę na miejsce wystawy - muzeum ma kilka placówek w Katowicach.

Trochę śmiechu nikomu nie zaszkodzi

Jak zwykle przy nowym roku mamy mnóstwo pomysłów na siebie. Z wielu postanowień szybko rezygnujemy. I z tego właśnie śmiać będzie się grupa Impro Silesia w spektaklu „Od jutra idę na siłownię”. Będzie to spektakl improwizowany, więc wszystko się może zdarzyć.

Spektakl zostanie zagrany 28 grudnia o godz. 18:00 w Katofonia jazz&blues club (ul. Mielęckiego 6). Bilety dostępne są TUTAJ.

Pożegnanie Drzwi zwane koniem

A może lubicie posiedzieć ze znajomymi przy muzyce, dobrym jedzeniu i piciu? 29 i 30 grudnia możemy po raz ostatni odwiedzić popularny lokal Drzwi zwane koniem przy ulicy Warszawskiej 37. Lokal będzie otwarty od godz. 14:00.  

Wizyta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

To co prawda nie Katowice, ale jest bardzo blisko. W okresie bożonarodzeniowym czynny będzie Śląski Ogród Zoologiczny. Zwiedzanie jest możliwe od godz. 9:00 do godz. 16:00, a kasy zamykane są o godz. 15:00.

W tym roku dostępna będzie szopka bożonarodzeniowa. Możemy ją oglądać od 19 grudnia do 8 stycznia. Drewniana stajenka znajduje się w alei prowadzącej od wejścia głównego do placu przy żyrafiarni. W tym roku nie zobaczymy tutaj jednak żywych zwierząt.

Działalność zoo w dniach świątecznych i wolnych:

 • 24 grudnia - nieczynne,
 • 25 i 26 grudnia - zwiedzanie w godz. 9:00-16:00,
 • 31 grudnia - nieczynne,
 • 1 stycznia - zwiedzanie w godz. 9:00-16:00,
 • 6 stycznia - zwiedzanie w godz. 9:00-16:00.

Christmas Garden Chorzów

Z kolei na terenie zoo do 15 stycznia działa Christmas Garden Chorzów. Niezwykły ogród świateł czynny jest w godz. 17:00-21:00. Kasa biletowa czynna jest do godz. 20:00.

Christmas Garden Chorzów będzie zamknięty 24 i 31 grudnia 2022. Więcej informacji, zdjęcia i cennik znajdziecie TUTAJ.

Magiczny ogród Pinokia

Pozostając jeszcze w Chorzowie i w świetlanych atrakcjach - tuż obok, w Legendii znajduje się Ogród Świateł Pinokio.
Na odwiedzających czeka:

 • ponad 30 fantastycznych atrakcji świetlnych i multimedialnych,
 • 15 czynnych karuzeli Legendii w cenie biletu,
 • 7 punktów gastronomicznych,
 • Jama Bazyliszka do dyspozycji zwiedzających.

Ogród świateł Pinokio nie jest czynny 24 i 31 grudnia. Zostanie zamknięty 26 lutego. Więcej informacji, w tym cennik znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także

Rok 2022 w portalu WKATOWICACH.eu. Przypominamy najważniejsze wydarzenia w mieście!
Rok 2022 w portalu WKATOWICACH.eu. Przypominamy najważniejsze wydarzenia w mieście!
w Katowicach

Rok 2022 w portalu WKATOWICACH.eu. Przypominamy najważniejsze wydarzenia w mieście!

Nauka jazdy na lodowisku w Murckach. Ale to była zabawa! Wspólna akcja MOSiR Katowice i UNICEF [Zdjęcia]
Nauka jazdy na lodowisku w Murckach. Ale to była zabawa! Wspólna akcja MOSiR Katowice i UNICEF [Zdjęcia]
w Katowicach

Nauka jazdy na lodowisku w Murckach. Ale to była zabawa! Wspólna akcja MOSiR Katowice i UNICEF [Zdjęcia]

Policjanci zagrali na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach [Zdjęcia i wideo]
Policjanci zagrali na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach [Zdjęcia i wideo]
w Katowicach

Policjanci zagrali na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach [Zdjęcia i wideo]

Magiczny Ogród Świateł Christmas Garden Chorzów w zimowej odsłonie [Zdjęcia]
Magiczny Ogród Świateł Christmas Garden Chorzów w zimowej odsłonie [Zdjęcia]
w Katowicach

Magiczny Ogród Świateł Christmas Garden Chorzów w zimowej odsłonie [Zdjęcia]

Witkacy i inspiracje. Wyjątkowa wystawa pod patronatem WKATOWICACH.eu w Muzeum Historii Katowic
Witkacy i inspiracje. Wyjątkowa wystawa pod patronatem WKATOWICACH.eu w Muzeum Historii Katowic
w Katowicach

Witkacy i inspiracje. Wyjątkowa wystawa pod patronatem WKATOWICACH.eu w Muzeum Historii Katowic

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach 2022 już otwarty! 80 budek, diabelski młyn i lodowisko [Wideo i Zdjęcia]
Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach 2022 już otwarty! 80 budek, diabelski młyn i lodowisko [Wideo i Zdjęcia]
w Katowicach

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach 2022 już otwarty! 80 budek, diabelski młyn i lodowisko [Wideo i Zdjęcia]

do góry