Jedni z lepszych negocjatorów na świecie studiują na Uniwersytecie Śląskim

Redakcja WKATOWICACH.eu
18.04.2024w Katowicach

Wspaniały sukces studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Paweł Urzenitzok, Dominik Zdebik i ich kolega Aleksander Łabuć wzięli udział w Mistrzostwach Świata w Negocjacjach, które odbyły się w Holandii. Drużyna została wicemistrzami świata.

wicemistrzowie świata w negocjaciach: paweł urzenitzok, dominik zdebik i aleksander łabucia

Studenci Uniwersytetu Śląskiego wicemistrzami świata w negocjacjach

W zeszłym tygodniu w Holandii odbyły się Mistrzostwa Świata w Negocjacjach. Polska drużyna, reprezentowana przez Pawła Urzenitzoka (Uniwersytet Śląski), Dominika Zdebika (Uniwersytet Śląski) oraz Aleksandra Łabucia (Szkoła Główna Handlowa), zdobyła tytuł wicemistrzów świata w negocjacjach. Trenerem zespołu był Bartosz Dominikowski. Pierwszy raz od dekady drużyna z Polski znalazła się na podium.

Polacy awansowali do finału po kilku rundach eliminacyjnych, gdzie negocjowali m.in z: drużyną z Georgetown University oraz Eindhoven University of Technology. W finale, który odbył się w Niderlandach 5-6 kwietnia 2024 r., rywalizowali z najlepszymi negocjatorami z całego świata. W Mistrzostwach brało udział 66 wiodących prym w światowych rankingach uczelni, m.in.:

  • Harvard Business School,
  • Columbia Law School,
  • Princeton University,
  • HHL Leipzig Graduate School of Management
  • czy HEC Paris.

Polska drużyna otrzymała trofeum i tytuł "Światowych Wicemistrzów Negocjacji".

Ciężka praca, wiele godzin treningów oraz niezliczona liczba przeczytanych książek negocjacyjnych się opłaciła. Wielką dumą było dla mnie jako Polaka zdobycie statuetki Wicemistrzów Świata Negocjacji. Bardzo się cieszę, że możemy pokazać umiejętności, determinację i wytrwałość Polaków wśród drużyn reprezentujących najlepsze światowe uniwersytety. Nasza negocjacyjna podróż zaczęła się kilka lat temu i małymi kroczkami pracowaliśmy nad tym, żeby być jeszcze lepszymi negocjatorami. Mam nadzieję, że nasz sukces będzie również inspiracją dla innych. powiedział Paweł Urzenitzok

Uczestnicy Turnieju Negocjacyjnego musieli wykazać się swoimi zdolnościami w negocjacjach, które były oceniane pod kątem warunków wynegocjowanego kontraktu, wpływu negocjacji na relację z partnerami negocjacyjnymi oraz opinii ekspertów o sposobie prowadzenia negocjacji. Ocena jury obejmowała analizę zastosowanych technik i strategii negocjacyjnych oraz skuteczność ich wdrożenia przez zespoły.

Finaliści The Negotiation Challenge prowadzili negocjacje w oparciu o kompleksowe, biznesowe case’y dotyczące m.in.: eksportu szwajcarskiego produktu na nowe rynki wraz z optymalizacją kosztów jego produkcji czy szczegółów przeprowadzenia akcji promocyjnych w celu zwiększenia efektywności sprzedawanego produktu w sieci holenderskich sklepów, a w finałowej rundzie zmierzyli się z zadaniem “The Future of AI", gdzie uczestnicy analizowali kluczowe etapy rozwoju AI, omawiali konieczność wprowadzenia konkretnych działań regulacyjnych, oraz dyskutowali o międzynarodowych inicjatywach mających na celu prawne unormowanie sztucznej inteligencji. Każda z rund negocjacyjnych była obserwowana przez doświadczonych sędziów, którzy dokonywali oceny stylu negocjacyjnego, na podstawie której dzielili się z finalistami informacją zwrotną.

Prawdziwe zwycięstwo to nie tylko chwila triumfu na podium, ale też mnóstwo nowych znajomości, doświadczeń i wiedzy zdobytej w trakcie przygotowań. Każda rozmowa, każde negocjacje, każdy moment poświęcony na zgłębianie wiedzy był okazją do wzrostu i rozwijania się. Nowe znajomości, nawiązane zarówno z mentorami, jak i z innymi uczestnikami, stanowiły nie tylko wsparcie, ale także źródło inspiracji i perspektyw, które poszerzają horyzonty. mówi Dominik Zdebik

Jako finaliści turnieju, Aleksander, Paweł i Dominik mieli również okazję wziąć udział w specjalistycznych warsztatach z technik negocjacyjnych oraz w szkoleniu prowadzonym przez Gary’ego Noesnera, szefa ds. negocjacji kryzysowych w FBI, który przez 23 lata negocjował w najtrudniejszych przypadkach, gdzie stawką było nawet ludzkie życie.

Cały turniej był doskonałym doświadczeniem, aby zestawić nasz styl i umiejętności negocjacyjne, z zespołami z odległych miejsc na świecie, jak Indie, czy USA. Tytuł Wicemistrzów Świata jest ogromnym wyróżnieniem i odpowiedzialnością, tym bardziej gdy zdobyty został w gronie reprezentantów tak prestiżowych uczelni i kierunków, jak executive MBA, HEC Paris, czy Master and Conflict Resolution Columbia University. Mam nadzieję, że wiedzę tę będziemy nieustannie pogłębiać i przyczyniać się do rozwoju umiejętności negocjacyjnych, pośród studentów i profesjonalistów w Polsce. Cytując jednego z sędziów TNC, podczas ceremonii rozpoczynającej finałową rywalizację: "Negotiate for the better future” - niech ten przekaz towarzyszy nam w dalszej drodze. podkreśla Aleksander Łabuć

Zobacz także

Juwenalia Śląskie 2024. Wielki korowód studentów już 21 maja [Trasa]
Juwenalia Śląskie 2024. Wielki korowód studentów już 21 maja [Trasa]
w Katowicach

Juwenalia Śląskie 2024. Wielki korowód studentów już 21 maja [Trasa]

Prof. Ryszard Koziołek ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Śląskiego
Prof. Ryszard Koziołek ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach

Prof. Ryszard Koziołek ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Śląskiego

Ten projekt uratuje życie wielu ludzi? Stworzyli go m.in. naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Ten projekt uratuje życie wielu ludzi? Stworzyli go m.in. naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
w Katowicach

Ten projekt uratuje życie wielu ludzi? Stworzyli go m.in. naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

do góry