Nadciąga Noc Teatrów GZM. Bilety już w sprzedaży

Kacper Jurkiewicz
26.08.2023w Katowicach

Lubicie spektakle teatralne? Jeśli tak to zapiszcie sobie w kalendarzu tę datę. Już 9 września odbędzie się 13. edycja Nocy Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Czekają spektakle i różne wydarzenia. Będzie się działo! Bilety już w sprzedaży.

aktorzy spektaklu Empuzjon w Teatrze Śląskim

Noc Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

8 miast, 14 teatrów, 24 spektakle, ponad 50 atrakcji specjalnych - tak w liczbach przedstawia się tegoroczna Noc Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Noc Teatrów GZM to największe w regionie święto teatru. Co roku od 8 do 10 tysięcy widzów odwiedza teatry Metropolii podczas tego wydarzenia. Tradycją jest, że do teatrów wybierają się całe rodziny - zachęca do tego program, przygotowany z myślą o wszystkich grupach wiekowych, a także ceny biletów - obniżone o co najmniej 50 procent. Dbamy także o to, by widzowie Nocy Teatrów GZM mogli dojechać do poszczególnych teatrów, korzystając bezpłatnie ze środków transportu publicznego. mówi przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej Nocy Teatrów będzie widowisko plenerowe na schodach Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego. Zespół teatru zaprezentuje szerokiej publiczności „Empuzjon”. To teatralna adaptacja powieści Olgi Tokarczuk o tym samym tytule, pierwszej po Nagrodzie Nobla. Oprócz tego swoje sztuki pokażą wszystkie teatry Metropolii mające swoją stałą scenę.

Bilety na spektakle do nabycia w kasach i stronach internetowych poszczególnych teatrów. Sprzedaż ruszyła 25 sierpnia. Oprócz spektakli, warto zapisać lub zalogować się na liczne towarzyszące im atrakcje specjalne. Szczegóły dotyczące repertuaru i rezerwacji dostępne są na TEJ STRONIE.

Noc Teatrów GZM to nie tylko spektakle, ale również bezpłatny transport dla jej uczestników. Aby z niego skorzystać i pojechać do wybranego teatru autobusem, tramwajem lub trolejbusem, wystarczy pobrać specjalny kupon ze strony internetowej wydarzenia.

Noc Teatrów GZM 2023 - program

Wybór spektakli i atrakcji przygotowanych w ramach Nocy Teatrów GZM może przyprawić o zawrót głowy, bo wydarzeń i spektakli jest naprawdę sporo. Co nasz czeka?

Zacznijmy od beztroskich wakacji na rajskiej wyspie. Któż z nas o nich nie marzy… W takiej właśnie scenerii znalazła się para bohaterów sztuki „Raj_Wyspa” Tomasza Mana - kobieta i mężczyzna/mąż i żona/matka i ojciec. Podczas kilkudziesięciu wypełnionych emocjami minut będziemy świadkami trudnej historii miłości, opowiedzianej przejmująco i poetycko, z wrażliwością i pięknem. Siłę przekazu tej sztuki wzmacnia jeszcze kameralna przestrzeń katowickiego Teatru Bez Sceny, który poleca tę propozycję widzom dorosłym. Natomiast młodszą widownię zaprasza na bajkę autorstwa Anny Nowak „Dziewczynka o szklanych stópkach”, której prapremiera została przygotowana specjalnie z okazji Nocy Teatrów GZM. To interaktywna opowieść dla małych, ale i dla dużych, o tym, jak można przestać się bać. Jej integralną częścią są kreatywne warsztaty.

Dla tych spośród młodych widzów, którzy niczego się nie boją - niestraszne im szalejące protony i elektrony, cząstki elementarne, a nawet czarne dziury - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum przygotował „Wielkie Gorące Szybkie Puff” - przedstawienie fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką. Po tej „kosmicznej rozróbie” Ateneum zaprasza na warsztaty z… Mikołajem Kopernikiem.

Niezwykłe spotkanie swoim widzom szykuje także będziński Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. Niezwykłe, bo czy wilk może być zabawny, uroczy i uprzejmy, a Czerwony Kapturek to nie bezbronna dziewczynka, a prawdziwa łobuziara? Takie rzeczy tylko w przedstawieniu „Czerwony Kapturek”, według Marty Guśniowskiej, które zaskakuje pomysłami na współczesne odczytanie znanej bajki i zdobywa tym serca dzieci i dorosłych. Po spektaklu będzie można zwiedzić teatralne zakamarki i wziąć udział w warsztatach lalkarskich.

Bogatą ofertę warsztatów - dla małych i dużych - przygotowała także Opera Śląska w Bytomiu. Lekcja orkiestrowa, zajęcia baletowe i plastyczne, poszukiwanie operowego upiora i wspaniały koncert słynnych operowych i operetkowych hitów wszechczasów - to wszystko w świeżo wyremontowanym, zabytkowym gmachu bytomskiej opery.

Muzyczną klasykę najwyższej próby proponuje także Teatr Rozrywki w Chorzowie. „Cabaret”, jeden z najsłynniejszych musicali świata, urzeknie nas świetnie skonstruowaną, pełną wspaniałej, przebojowej muzyki, wielowarstwową opowieścią. Na tym nie koniec muzycznych atrakcji w Rozrywce. Późnym wieczorem będzie można wysłuchać koncertu „Bartosz Listwan - Zaucha projekt”. Zbiór autorsko zaaranżowanych piosenek to artystyczny ukłon w stronę Andrzeja Zauchy, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Prócz tego spacer po teatrze, gra terenowa, przymierzalnia kostiumów i spotkanie z artystami sprawią, że noc w chorzowskim teatrze będzie niezapomniana.

Nie do zapomnienia będzie z pewnością także wieczór spędzony w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a właściwie przed teatrem, bo w tym roku Śląski z okazji Nocy Teatrów GZM zaprasza na widowisko plenerowe. Będzie to teatralna adaptacja pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk - „Empuzjon”. „Horror przyrodoleczniczy” noblistki zaadaptował i wyreżyserował Robert Talarczyk. Przedstawienie opatrzone będzie muzyką Wojciecha Kilara, wykonywaną na żywo. Prócz tego wielkiego teatralnego przedsięwzięcia teatr zaproponuje nam także warsztaty - aktorskie i plastyczne oraz wycieczkę po miejscach na co dzień niedostępnych dla widzów - kulisach sceny, pracowniach artystycznych czy magazynach kostiumów.

Nocne zwiedzanie to od lat hit programu każdej edycji Nocy Teatrów. W tym roku także Teatr Zagłębia w Sosnowcu zdecydował się na zdradzenie kilku teatralnych tajemnic - na przykład ukrytej w podziemiach zbrojowni (!), ale także przepastnego magazynu rekwizytów i wielu innych, mrocznych zakamarków ponad 125-letniego gmachu. Natomiast na scenie, w pełnym świetle, będzie można zobaczyć klasykę - „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a. Okazuje się, że ten kanoniczny tekst doskonale nadaje się do opisu współczesnego świata, w którym patriarchalne społeczeństwo chwieje się w posadach, a kobiety odważnie upominają się o swoje prawa…

O kobietach, ale na pewno nie tylko dla kobiet, jest przedstawienie „100 minut dla urody”, czyli poezja Wisławy Szymborskiej w służbie kobiecości, na które zaprasza Teatr Mały w Tychach. To spektakl muzyczny, pełen humoru i wdzięku, oparty na twórczości Noblistki, opowiadający o życiu, tęsknotach, dociekaniu prawdy i piękna, z właściwą poetce serdeczną ironią. To propozycja dla dorosłych i młodzieży. A na dzieci czeka w Tychach pełna przygód opowieść „Wyspa mojej siostry”, która przekonuje, że inny nie jest ani lepszy, ani gorszy, tylko po prostu inny. Całości programu Teatru Małego podczas NT GZM dopełniają warsztaty z improwizacji, plastyczne i ruchowe.

Na ruch, bo jakże by inaczej, postawił także Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Spektakl „Bestie”, w choreografii i reżyserii Anny Piotrowskiej, powstał z inspiracji twórczością Brunona Schulza i freudowską psychoanalizą, przygląda się naszym popędom i przekonuje, że tytułowe bestie kryją się w każdym z nas… Spektakl, jak i cały program przygotowany przez Rozbark na tę noc to propozycje dla widzów dorosłych.

Dla dorosłych także są pikantne „Historie łóżkowe” Teatru Nowego w Zabrzu. To błyskotliwa komedia, z paradą barwnych postaci, które w przezabawny i chwilami wzruszający sposób, poszukują… akceptacji i miłości. Spektakl stał się także inspiracją do fabularyzowanego zwiedzania teatru - to propozycja dla wszystkich grup wiekowych. A specjalnie z myślą o dzieciach powstały warsztaty „Bajtle do teatru” i świetlica dla dzieci, których rodzice oglądają „duże” przedstawienie.

Naprzeciw potrzebom rodziców, którzy chcą wybrać się do teatru, ale nie mają z kim zostawić dzieci, wyszedł także Teatr Miejski w Gliwicach, który zapewnia widzom spektaklu „Freak” opiekę dla ich pociech - dzieci wezmą udział w teatralnych zabawach i pracach plastycznych. Prócz tego gliwicki teatr zaprasza małych teatromaniaków na spektakl iluzji „To jest magia”, a dorosłych na oparty na legendarnej książce Ryszarda Kapuścińskiego „Cesarz” monodram Jolanty Olszewskiej, zatytułowany „Cesarz - redivivus”.

Z myślą o całych rodzinach powstały przedstawienia i aktywności katowickiego Teatru Gry i Ludzie. Spektakle: „O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć”, „Bajka o księciu i złym Smogu” i „Parada Steampunku” sprawią przyjemność widzom w wieku od roku do stu lat, podobnie jak i familijne warsztaty - plastyczne, muzyczne, lalkarskie, kuglarskie
i - przygotowana specjalnie na Noc Teatrów - gra detektywistyczna.

Wydarzenia specjalne czekają nas też w Teatrze Korez w Katowicach. Tam cały program kręci się wokół narodowego sportu… Ślązaków, czyli piłki nożnej. Na scenie kultowe już „Weltmajstry” Zbigniewa Rokity, w reżyserii Roberta Talarczyka i emocje sięgające zenitu - czy Ślązacy na pierwszych w dziejach mistrzostwach świata, na których występuje reprezentacja Śląska, zrobią mistrza świata, zostaną weltmajstrami? Odpowiedź na to pytanie tylko w Korezie, tak jak i tylko tam okazja do rozmowy z twórcami - pisarzem Zbigniewem Rokitą i aktorem Dariuszem Chojnackim - o miłości do sztuki i fusbalu. A po spektaklu prawdziwa gratka dla kochających piłkę - spotkanie z Antonim Piechniczkiem, jednym z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej.

Bohaterki spektaklu „Babski comber” Teatru Żelaznego, siostry Mariola i Janina, wybrały się na biwak, a nie na mecz. Kipiące humorem dialogi o życiu i wiecznym poszukiwaniu spełnienia i szczęścia rozbawią nas i wzruszą, a zwieńczeniem wieczoru będzie po spektaklu rozmowa z aktorami.

Jak widzimy, wybór jest naprawdę spory. Warto szybko zaopatrzyć się w bilety, bo te zazwyczaj rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Zobacz także

Przed nami Przystanek Śląsk. Przegląd spektakli o Śląsku i wokół niego
Przed nami Przystanek Śląsk. Przegląd spektakli o Śląsku i wokół niego
w Katowicach

Przed nami Przystanek Śląsk. Przegląd spektakli o Śląsku i wokół niego

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023. W gminach GZM czeka wiele atrakcji
Europejskie Dni Dziedzictwa 2023. W gminach GZM czeka wiele atrakcji
w Katowicach

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023. W gminach GZM czeka wiele atrakcji

Teatr Śląski przygotowuje się do nowego sezonu: nowe spektakle, Przystanek Śląsk i noc teatrów GZM
Teatr Śląski przygotowuje się do nowego sezonu: nowe spektakle, Przystanek Śląsk i noc teatrów GZM
w Katowicach

Teatr Śląski przygotowuje się do nowego sezonu: nowe spektakle, Przystanek Śląsk i noc teatrów GZM

Roztańczone Katowice. Ogrom ludzi na potańcówce przed Teatrem Śląskim [Zobaczcie zdjęcia!]
Roztańczone Katowice. Ogrom ludzi na potańcówce przed Teatrem Śląskim [Zobaczcie zdjęcia!]
w Katowicach

Roztańczone Katowice. Ogrom ludzi na potańcówce przed Teatrem Śląskim [Zobaczcie zdjęcia!]

Wkrótce premiera nowego spektaklu Teatru Gry i Ludzie. Trwają próba do "Zemsty" w reżyserii Matteo Spiazziego [Zdjęcia]
Wkrótce premiera nowego spektaklu Teatru Gry i Ludzie. Trwają próba do "Zemsty" w reżyserii Matteo Spiazziego [Zdjęcia]
w Katowicach

Wkrótce premiera nowego spektaklu Teatru Gry i Ludzie. Trwają próba do "Zemsty" w reżyserii Matteo Spiazziego [Zdjęcia]

Już w piątek premiera spektaklu "Empuzjon" w Teatrze Śląskim. To adaptacja nowej powieści Olgi Tokarczuk
Już w piątek premiera spektaklu "Empuzjon" w Teatrze Śląskim. To adaptacja nowej powieści Olgi Tokarczuk
w Katowicach

Już w piątek premiera spektaklu "Empuzjon" w Teatrze Śląskim. To adaptacja nowej powieści Olgi Tokarczuk

do góry