Przed nami Tydzień Gór w Mieście Nauki. Co się będzie działo?

Kacper Jurkiewicz
03.02.2024w Katowicach

Warsztaty wspinaczkowe, spotkanie z Krzysztofem Wielickim, sentymentalna podróż w Kinie Rialto, konferencja „Zdrowie w górach” - to tylko kilka z szerokiej palety aktywności okraszonej olbrzymią dawką wiedzy naukowej zaplanowanych w Tygodniu Gór organizowanym przez AWF Katowice. W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 uczelnia od 5 do 11 lutego proponuje wiele sposobów na feryjny wypoczynek w mieście. Wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy.

Z Hałdy w Himalaje - uczestnicy wyprawy, która odbyła się w 2011 roku

Ferie z AWF Katowice — Szkoła Mistrzów zaprasza na Tydzień Gór w Mieście Nauki

Drugi tydzień ferii w województwie śląskim zapowiada się bardzo ciekawie za sprawą Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, która przygotowała propozycje dla fanów gór.

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 uczelnia wchodząca w skład Akademickiego Konsorcjum od 5 do 11 lutego organizuje Tydzień Gór — to już szósty z 50 tygodni tematycznych Miasta Nauki. Kuratorem tygodnie jest prof. dr hab. Zbigniew Waśkiewicz.

„Z Hałdy w Himalaje” 13 lat później

Swój tydzień AWF rozpocznie od sentymentalnej podróży i spotkania z uczestnikami wyprawy zainicjowanej 13 lat temu. W 2011 r. dziewiątka nastolatków ze śląskich hałd, podopiecznych Fundacji „Ulica” wyłoniona przez instruktorów AWF Katowice po 7 miesiącach intensywnych treningów, ruszyła na trzy tygodnie w Himalaje. Wyjeżdżali jako dzieci, wrócili bogatsi i silniejsi.

5 lutego w Kinie Rialto, już jako dojrzali dorośli opowiedzą, jaki wpływ wywarła na nich tamta podróż. Spotkanie rozpocznie się od projekcji dokumentu zrealizowanego przez Alinę Markiewicz i Darka Załuskiego, przy współpracy AWF Katowice. Film opowiada o trudach, przemianach, dojrzewaniu i emocjach towarzyszących uczestnikom wyprawy. Nie obejdzie się bez wzruszeń i refleksji.

Zobaczcie zwiastun filmu:

Góry dają, góry zabierają

Ogromna dawka emocji i ciekawych opowieści czeka na wszystkich, którzy 8 lutego zdecydują się wziąć udział w spotkaniu z gościem specjalnym Tygodnia Gór — Krzysztofem Wielickim. Rozmowę ze zdobywcą 14 ośmiotysięcznych szczytów ziemi poprowadzi Beata Tomanek z Polskiego Radia Katowice. O swoich górskich doświadczeniach opowiedzą także prof. UE dr hab. Rafał Śpiewak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Aleksandra Dzik — alpinistka i międzynarodowa przewodniczka górska.

Spotkanie rozpocznie się o 17:00 w Auli Instytutu Fizjoterapii na kampusie AWF Katowice, ul. Mikołowska 72a. Obowiązują zapisy.

Góry i nauka

Każde z zaplanowanych wydarzeń to także ogromna dawka wiedzy naukowej dla uczestników. Zdrowie w górach to tytuł konferencji naukowej, którą poprowadzi Kurator Z. Waśkiewicz. Zaproszeni przez niego goście przedstawią prozdrowotne korzyści z pobytu w górach — prof. Miłosz Czuba, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Katedra Podstaw Fizjoterapii. Dr hab. Robert K. Szymczak odpowie na pytanie: kiedy podróżny w górach jest sportowcem? Univ. Prof. Dr. Katharina Huefner, Klinika Psychiatrii, Psychoterapii i Psychosomatyki, Uniwersytecka Klinika Psychiatrii II (Medycyna Psychosomatyczna), Uniwersytet Medyczny w Innsbrucku, poruszy temat dużej wysokości i niedotlenienia w kontekście zdrowia psychicznego.

Konferencja odbędzie się online 7 lutego od 10:00-12:00. Link do spotkania TUTAJ.

Na innym spotkaniu 8 lutego — także online poznacie medyczne zagadnienia związane z rekreacją i sportem w górach. Wytrawnych górskich piechurów zaciekawią sposoby na regenerację w warunkach ograniczonych zasobów, a także przygotowanie układu ruchu do aktywności górskiej. Prowadzący prelekcję dr Jakub Kamiński opowie także o zagrożeniach (urazach, przeciążeniach, czynnikach zewnętrznych). Jednym słowem dowiecie się wszystkiego, co ważne przed wyprawą na szczyty.

Link do spotkania TU.

Wspinaczka i wędrówka

Jak na sportową uczelnię przystało, zaplanowano także wiele aktywności ruchowych. Fanów wspinaczki zainteresują z pewnością warsztaty na ściankach w Katowicach (środa 7 lutego) i Sosnowcu (w sobotę i niedzielę — 10-11 lutego). Warto wiedzieć, że z naukowego punktu widzenia wspinaczka oferuje wiele korzyści fizycznych, psychicznych i społecznych niejako w pakiecie. Na płaszczyźnie fizycznej są to przede wszystkich kompleksowe wzmacnianie niemal wszystkich mięśni. Przyjmowanie różnorodnych pozycji i generowanie z nich ruchów wymaga także intensywnej pracy mięśni stabilizacji głębokiej, mięśni brzucha, nóg i pleców.

Na tym jednak nie koniec, bowiem jak każda forma aktywności ruchowej wspinaczka ma potencjał wywierania wpływu na układ nerwowy i jego emanację w postaci naszego życia emocjonalnego i sfery poznawczej. Warto więc skorzystać z oferty, bo to świetna okazja na odnalezienie nowej pasji i jednocześnie poprawa komfortu życia.

9 lutego (piątek) weekend wystartuje od 5-godzinnej wędrówki. Wyznaczona trasa o długości ok. 13 km zaczyna się na Przełęczy Kocierskiej w Beskidzie Małym (718 m n.p.m.) i wiedzie czerwonym szlakiem w kierunku Chatki na Potrójnej, gdzie można się ogrzać i odpocząć oraz skorzystać z bufetu. Następnie szlak prowadzi Przełęczą Zakocierską do Chatki Studenckiej pod Potrójną (obiekt czynny sezonowo), na Łamaną Skałę (929 m n.p.m.), stamtąd zejście w dół szlakiem żółtym do miejscowości Rzyki-Czarny Groń.

Dodatkową atrakcją będzie mijana po drodze formacja skalna Zbójeckie Okno. To pomnik przyrody, uważany za najciekawszy ostaniec w całym Beskidzie Małym.

Organizatorzy zastrzegają, że trasa może ulec zmianie ze względu na panujące warunki atmosferyczne i przypominają o odpowiednim przygotowaniu. Na wycieczce obowiązuje zimowy strój turystyczny, buty trekkingowe powyżej kostki, ciepła kurtka, czapka,i rękawiczki (opcjonalnie stuptuty). Wskazane są raczki, kije trekkingowe, czołówka i termos z ciepłą herbatą. Zapowiada się nie lada wyzwanie dla górołazów.

Start o 8:00 na parkingu AWF Katowice. Wymagane zapisy, grupa do 20 osób.

Nauka i praktyczna wiedza dla każdego

Oprócz powyższych atrakcji podczas Tygodnia Gór w Mieście Nauki można również zapisać się na prelekcje o lawinowym ABC, bezpieczeństwie w górach i doborze właściwego sprzętu — 6 lutego (wtorek) w Kato Science Corner (róg Młyńskiej i Pocztowej). W tym samym miejscu o Archiwum Jerzego Kukuczki opowiedzą dr Wojciech Kukuczka z Uniwersytetu Śląskiego i Wojciech Lemański z Fundacji Wielki Człowiek.

W środę (7 lutego) w Rawa.Ink odbędzie się wykład Wojciecha Kłapci z PajakSport o szlakach długodystansowych na lekko i w dobrym tempie ze spaniem pod chmurkami — świetny temat dla całych rodzin lubiących wędrować po górach.
Wszystkie linki do zapisów i szczegółowy harmonogram Tygodnia Gór na stronach: https://awf.katowice.pl/aktualnosci/6-tydzien-emnk-2024---tydzien-gor-585.html oraz

Akademia Wychowania Fizycznego im Jerzego Kukuczki w Katowicach w drugiej połowie roku przygotowuje również Tydzień Olimpijski i Tydzień Tańca, które, jak zapowiadają organizatorzy, także za obfitują w nowinki naukowe oraz zaskakujące atrakcje dla wszystkich.

Tydzień Gór - harmonogram:

5 lutego (poniedziałek):

  • 16:30–18:30 – Pokaz filmu „Z hałdy w Himalaje” (ul. Świętego Jana 24, Kino Rialto w Katowicach).

6 lutego (wtorek):

  • 10:00–11:00 – Warsztaty „Bezpieczeństwo w górach” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice),
  • 10:00–12:00 – Konferencja „Wyprawy wysokogórskie” (wydarzenie online),
  • 11:30–12:30 – Warsztaty „Przygotowanie do wyprawy w góry” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice),
  • 13:00–14:00 – Warsztaty „Bezpieczeństwo w górach” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice),
  • 14:30–15:30 – Warsztaty „Przygotowanie do wyprawy w góry” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice),
  • 16:30–17:40 – Wykład „Archiwum Jerzego Kukuczki” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice).

7 lutego (środa):

  • 10:00–12:00 – Konferencja online „Zdrowie w górach”,
  • 10:00–14:00 – Warsztaty wspinaczkowe „Limbo” (ul. Piotrowicka 90, Katowice),
  • 17:00–19:00 – Górskie szlaki długodystansowe (Rawa.Ink, ul. Teatralna 17 a, Katowice).

8 lutego (czwartek):

  • 12:00 – Wykład online „Regeneracja po wędrówce, przygotowanie, urazy”,
  • 17:00 – „Góry dają, góry zabierają” (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Mikołowska 72A, Katowice).

9 lutego (piątek):

  • Wyjście w góry, na trasie Przełęcz Kocierska–Chatka na Potrójnej–Łamana Skała–Rzyki, połączone z prelekcją w schronisku.

10 lutego (sobota):

  • 10:00–12:00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci w wieku 7-10 lat (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu),
  • 12:00–14:00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci w wieku 7-10 lat (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu).

11 lutego (niedziela):

  • 10:00–12:00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci w wieku 11-14 lat (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu),
  • 12:00–14:00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci w wieku 11-14 lat (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu),
  • 11:00 – „Porozmawiajmy o górach” (Dolina 3 Stawów, Katowice).

Więcej informacji o atrakcjach oraz zapisy dostępne są TUTAJ.

Zobacz także

EEG mózgu podczas pocałunku? Kardiologia złamanego serca? W Mieście Nauki Walentynki to za mało – czeka nas cały Tydzień Miłości
EEG mózgu podczas pocałunku? Kardiologia złamanego serca? W Mieście Nauki Walentynki to za mało – czeka nas cały Tydzień Miłości
w Katowicach

EEG mózgu podczas pocałunku? Kardiologia złamanego serca? W Mieście Nauki Walentynki to za mało – czeka nas cały Tydzień Miłości

Tydzień Sztucznej Inteligencji 29 stycznia - 4 lutego w ramach 50 tygodni w Mieście Nauki [Program]
Tydzień Sztucznej Inteligencji 29 stycznia - 4 lutego w ramach 50 tygodni w Mieście Nauki [Program]
w Katowicach

Tydzień Sztucznej Inteligencji 29 stycznia - 4 lutego w ramach 50 tygodni w Mieście Nauki [Program]

Wielkie morsowanie na Dolinie Trzech Stawów! Tydzień Zimna zakończony [Galeria zdjęć]
Wielkie morsowanie na Dolinie Trzech Stawów! Tydzień Zimna zakończony [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Wielkie morsowanie na Dolinie Trzech Stawów! Tydzień Zimna zakończony [Galeria zdjęć]

Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]
Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]
w Katowicach

Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]

Ostatni dzień Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2023. Uczniowie opanowali MCK [Galeria zdjęć]
Ostatni dzień Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2023. Uczniowie opanowali MCK [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Ostatni dzień Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2023. Uczniowie opanowali MCK [Galeria zdjęć]

Widowisko Katopolis za nami. Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 [Zdjęcia + wideo]
Widowisko Katopolis za nami. Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 [Zdjęcia + wideo]
w Katowicach

Widowisko Katopolis za nami. Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 [Zdjęcia + wideo]

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2023 rozpoczęty. Trzy dni spotkań z nauką w MCK [Galeria zdjęć + wideo]
Śląski Festiwal Nauki Katowice 2023 rozpoczęty. Trzy dni spotkań z nauką w MCK [Galeria zdjęć 
+ wideo]
w Katowicach

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2023 rozpoczęty. Trzy dni spotkań z nauką w MCK [Galeria zdjęć + wideo]

do góry