Ruch "Tak! dla Polski" województwa śląskiego zainaugurowany w Katowicach

Kacper Jurkiewicz
07.04.2022w Katowicach

W czwartek, 7 kwietnia, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przyjechali samorządowcy z województwa śląskiego oraz różnych miast Polski. Zainaugurowany został ruch Tak! dla Polski. Samorządowcy rozmawiali o ważnej roli samorządów. 

Fot. Grzegorz Bargieła/WKatowicach.eu. W czwartek, 7 kwietnia, zaingerowano ruch Tak dla Polski śląskie

Samorządowcy z różnych miast województwa śląskiego oraz Polski przyjechali do Katowic na spotkanie inauguracyjne ruchu Tak! dla Polski w województwie śląskim. Kongres odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Ruch powstał poprzez inicjatywę samorządowców, chcących się skupić wokół tematów związanych z samorządem, ich sytuacją na scenie politycznej i roli w rozwoju naszego kraju. Jak dobrze wszyscy wiemy, najlepiej i najszybciej działa się nam oddolnie. Pokazaliśmy to nieco przy kwestiach pomocowych z Ukrainą, zanim ruszyła cała machina rządowa, to my już dawno byliśmy z przodu, realizowaliśmy pomoc zarówno ukraińską na terenie Ukrainy, ale przede wszystkim tutaj wszystkim tym, którzy przyjechali do Polski i szukali schronienia w naszych miastach. powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa

Ta sytuacja pokazała, że potrafimy się solidaryzować z problemami, które otaczają dziś Europę, a nawet świat. Musimy myśleć także o tym, co w przyszłości. A może być trudna dla nas wszystkich z perspektywy wyzwań, które przed nami stoją. dodał

Prezydent Krupa podkreślał, że w Polsce jest ok. 2,5 mln Ukraińców. W samych Katowicach jest ich około 30 tys., a wydano tutaj ponad 7 tys. PESELi oraz 2 tys. dzieci i młodzieży uczy się obecnie w katowickich szkołach. Co może oznaczać, że wielu z nich zostanie tutaj na stałe. 

Samorządy są bardzo pokrzywdzone w wyniku tzw. piątki Kaczyńskiego, w wyniku obniżenia podatków. Każdy chce, żeby podatki były niskie, ale gorzej, jak to się robi z czyjejś kieszeni, a nie z własnej. Dlatego mamy wielki apel o środki z Unii Europejskiej oraz o rozwiązania systemowe. Chcemy we Wrocławiu w najbliższym czasie zorganizować okrągły stół. Prosiliśmy rząd, by zorganizował go z organizacjami pozarządowymi i samorządami, także z organizacjami międzynarodowymi. Bez odzewu. Dlatego sami ten okrągły stół zorganizujemy. Naprawdę potrzeba nam długofalowej polityki, nie na 2 miesiące jak mówi rząd, bo to jest nieporozumienie. powiedział prezydent Sopotu, Jacek Karnowski

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski to największa ogólnopolska organizacja zrzeszająca polskich samorządowców ze wszystkich województw. Tak! Dla Polski skupia ponad 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy reprezentują ponad 22 mln mieszkańców polskich miast, miasteczek i metropolii. 

Chcemy walczyć o to, by samorząd nadal był tak silny, jak był do tej pory. Żeby za to, co robimy i co robią mieszkańcy nie było kary w postaci odbierania środków, zadań. Ta kara odbija się bezpośrednio na mieszkańcach przez koszty i jakość usług, którą świadczymy. mówił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński

Członkowie ruchu postawili sześć postulatów, które są związane m.in. ze służbą zdrowia, z finansami, wspomaganiem małych samorządów czy z oświatą. Chcą, żeby w połowie roku udało się podpisać porozumienie z każdą partią opozycyjną. Aby jej członkowie zadeklarowali, że w ciagu 100 dni rządów je zrealizowali. 

Na inaugurację do Katowic z innych regionów przyjechali m.in. prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie z całej Polski: Jacek Sutryk (Wrocław), Jacek Karnowski (Sopot), Roman Szełemej (Wałbrzych), Arkadiusz Wiśniewski (Opole) oraz Artur Kozioł (Wieliczka) i Dorota Zmarzlak (Izabelin). Wśród gości można było zobaczyć byłych wojewodów śląskich czyli prof. Tomasza Pietrzykowskiego oraz Zygmunta Łukaszczyka. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się kongres w województwie podlaskim.

14 zdjęć

Inauguracja ruchu Tak dla Polski śląskie

Zobacz także

Ruch "Tak! dla Polski" śląskie w Katowicach
Wideo
WIDEO Aktualności

Ruch "Tak! dla Polski" śląskie w Katowicach

do góry