WOŚP 2023 w Katowicach! Chcą wygrać z sepsą! [Galeria zdjęć]

Kamil Zatoński
29.01.2023w Katowicach

W niedzielę, 29 stycznia, na ulicach Katowic ponownie spotkamy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra zagra już po raz trzydziesty pierwszy - tym razem pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”. W mieście muzyki nie zabraknie przy tej okazji koncertów, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i szeregu innych atrakcji.

puszki wośp

Aktualizacja, 31 stycznia:

Nasi dziennikarze i fotoreporterzy byli obecni w Katowicach przez cały dzień. Zobaczcie naszą wideo relację z wośpowych wydarzeń:

Aktualizacja, 30 stycznia:

W Libero Katowice kwestowali cosplayerzy „Gwiezdnych Wojen” (grupy Imperium Mocy, Rebel Legion Eagle Base oraz Polish Garrison 501st Legion). Zbiórka odbywała się przez cały weekend. Klienci mogli spotakć m.in. rycerza Jedi, królową  Padmę Amidala, Mandalorianina, szturmowców Imprerium czy żołnierzy floty Rebelii. Wolontariusze wspierają sztab #127 przy Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Wańkowicza w Katowicach. Udało się zebrać ponad 17 700 zł.

Zobaczcie zdjęcia:

39 zdjęć

Cosplayerzy Star Wars kwestowali dla WOŚP w Libero Katowice

W weekend 28-29 stycznia w Galerii Libero Katowice można było spotkać wolontariuszy WOŚP przebranych za postaci ze świata Gwiezdnych Wojen

39 zdjęć

Aktualizacja, 29 stycznia:

Od samego rana możecie w Katowicach spotkać naszych dziennikarzy, którzy przygotowują vloga z Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym mieście. Premiera wideo została zaplanowana na wtorek, 31 stycznia. A co teraz? Szukajcie się na naszych zdjęciach!

Wcześniej pisaliśmy:

WOŚP 2023 w Katowicach

Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy, to cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą wszystkim, a nie tylko określonej grupie wiekowej.

Mieszkańcy Katowic wiele razy pokazali, że mają wielkie serca, otwarte na potrzeby innych. Ta solidarność jest szczególnie potrzebna w tym, tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Dlatego zachęcam, w ramach możliwości, do wsparcia WOŚP.

przypomina prezydent Katowic, Marcin Krupa

Efekty działań WOŚP dostrzegamy najczęściej dopiero w momencie, kiedy ze zdrowiem naszym, bądź naszych bliskich dzieje się coś niedobrego. Ale tak naprawdę wszyscy chcemy, by jakość usług medycznych stała na jak najwyższym poziomie, dlatego Katowice wspierają finał WOŚP. W tym roku będą to koncerty pod Spodkiem oraz liczne aktywności w dzielnicach, m.in w szpitalu przy ul. Medyków.

dodaje prezydent

Już od ponad 30 lat w wielu miastach działają lokalne sztaby, do których zgłaszają się wolontariusze kwestujący na ulicach w dzień finału. W Katowicach do tegorocznego finału Orkiestry przygotowuje się pięć sztabów, które będą znajdować się w:

  • Miejskim Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”,
  • Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Wańkowicza na os. Witosa,
  • siedzibie Fundacji „Elementarz”,
  • Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących w Koszutce,
  • siedzibie Fundacji z Pasją w Szopienicach.

Przypomnijmy także, że Radni Katowic przyjęli uchwałę i nadali rondu w Piotrowicach nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeszcze przed tegorocznym finałem na Rondzie w Piotrowicach na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i Armii Krajowej zawisła wyjątkowa tabliczka. 

Poprzez nadanie katowickiemu rondu przy ul. Armii Krajowej nazwy „Rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", uhonorowaliśmy Fundację WOŚP oraz miliony Polaków - wolontariuszy i ludzi dobrej woli, którzy wspierają tę piękną ideę bezinteresownego pomagania! 

mówi Marcin Krupa

Tabliczka z nazwą ronda jest wyjątkowa - bo znalazło się na niej logo Fundacji - czyli znane wszystkim „serduszko" 

zaznacza prezydent

WOŚP na Medyków w Katowicach

Moc atrakcji będzie czekała na katowiczan w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 14. Tego dnia, między 10.00 a 16.00 szpital zaprasza na darmowe badania USG brzucha i tarczycy, UKG serca (na oba badania obowiązują zapisy) oraz podstawowe badania krwi, BMI, czy ciśnienia. Odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, a na korytarzach UCK specjalnie dla dzieci pojawi się także Jeż Nikoś - bohater książeczek dla dzieci. Ale to nie koniec. Dzięki grupie Fryzjerzy dla WOŚP - będzie można zafundować sobie nową fryzurę i zasilić skarbonkę.

Na terenie zielonym Szpitala odbędą się występy zespołów muzycznych: THE TONACJA, HARMIDER, MIGOTKI ze Studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach, Orkiestry Policyjnej oraz zespołu Waitin'For. Zwieńczeniem wydarzeń w tej lokalizacji będzie Światełko do nieba, na które organizatorzy zapraszają o 16.00.

Idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest nam niezwykle bliska, dlatego ponownie zdecydowaliśmy się włączyć w organizację katowickiego finału. Tym razem w Szpitalu na Ligocie, planujemy dużą akcję profilaktyczną - szereg badań dla mieszkańców. Będą pokazy, porady i koncerty.

mówi dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Renata Wachowicz

Warto dodać, że w najbliższym czasie do naszych poradni okulistycznych i oddziału okulistyki dziecięcej, zostanie przekazany przez Fundację WOŚP, sprzęt za ponad 5 milionów złotych. To ogromny zastrzyk dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Tak więc drodzy Państwo granie z Fundacją niesie za sobą realną pomoc dla naszych pacjentów.

podkreśla dyrektor

Finał pod Spodkiem

Teren przy Spodku stanowić będzie miejsce kolejnych atrakcji związanych z 31. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanym w Katowicach. O godzinie 15.00 rozpoczną się animacje dla dzieci, a w tłumie można będzie spotkać iluzjonistę - Jakuba Czybę. Wśród atrakcji nie zabraknie również fotobudki, zwiedzania wozów strażackich, czy pojazdów rajdowych, a o zaostrzenie apetytu zadba strefa gastro z Food Truckami. Ci, którzy poszukiwać będą muzycznych wrażeń, też znajdą coś dla siebie. Od godziny 16.00 scena wypełni się masą fantastycznych brzmień, a wystąpią: Insekt, Janek, Dr Misio oraz gwiazda wieczoru - No Logo. Jak co roku, o godzinie 20.00 rozbłyśnie Światełko do nieba, podobnie jak w ubiegłym roku przyjmie ono formę wypuszczania balonów.

Dodatkowe atrakcje

Jak co roku, we współpracy z partnerami sporo atrakcji przygotowuje sztab przy MDK „Bogucice-Zawodzie”. Tutaj Finał rozpocznie się już w sobotę 28 stycznia biegiem „Dzikie Ultra biega dla WOŚP”. Od godz. 18.00 na pętli przy stawie Kąpielowym będzie można wspólnie z innymi biegaczami kręcić kółka, aż do północy. Wystarczy przyjść i zrobić jedno okrążenie biegiem lub po prostu maszerując.

W niedzielę, 29 stycznia, Orkiestrowe granie będzie wybrzmiewało w filii MDK przy ul. Markiefki 44a. O godz. 10.00 wystartuje „WOŚPowa zbiórka krwi”. Do godz. 14.00 będzie można podzielić się tym najcenniejszym darem oraz wesprzeć WOŚP wrzutką do puszki. Natomiast o godz. 11.00 wystartuje Śląska Bitwa Chef’ów Kuchni - w potyczce o tytuł najlepszego WOŚP-owego przysmaku staną: Maciej Regulski, Rafał Fidyt oraz Marcin Czubak. O godz. 13.30 spektaklem Teatru Trip pt.: „Tajemnica skarbu na kurzej nóżce” działalność rozpocznie strefa animacyjna dla dzieci. Na najmłodszych czekać będą: fotolustro, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, kolorowanki oraz będzie można zajrzeć do auta Scooby Doo. Natomiast od godz. 15.00, na tamtejszej scenie rozpoczną się koncerty, zagrają zespoły: ZDRAWICA, DUMBDOG i TERAPEUTYKA oraz Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Całość zakończy się o godz. 20.00 Światełkiem do nieba - pokazem tańca z ogniem.

W niedzielne południe ulicami Katowic przejedzie „WOŚPoBana”. Tramwaj kursować będzie na trasie: Centrum Przesiadkowe Zawodzie - Plac Wolności, a w Orkiestrowym Tramwaju, będzie można posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Kapeli Fedaków i Kapeli Dejcie Pozór. Przejazd będzie możliwy po zasileniu Orkiestrowej puszki. Natomiast o godz. 13.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 40 przy ul. Słowiańskiej 1 odbędzie się bicie rekordu na największą gitarową kapelę w Polsce - „Śląscy gitarzyści grają dla WOŚP”. Cały czas trwają zapisy chętnych osób, które chciałby zostać częścią tej nietypowej kapeli: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.

Pomagać można, biorąc udział w przygotowanych atrakcjach, wrzucając datki do puszki lub biorąc udział w licznych aukcjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wyjątkową rzecz na aukcję przekazał prezydent Marcin Krupa. Unikatowy, pełnowymiarowy kosz z autografami artystów z Kosmicznego Koncertu Paktofoniki w Spodku jest przedmiotem licytacji, o której piszemy TUTAJ. 

Zobacz także

Silent disco w MDK Bogucice-Zawodzie za nami [Zdjęcia]
Silent disco w MDK Bogucice-Zawodzie za nami [Zdjęcia]
w Katowicach

Silent disco w MDK Bogucice-Zawodzie za nami [Zdjęcia]

32. Finał WOŚP i 7 sztabów w Katowicach. Cel finału to "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!"
32. Finał WOŚP i 7 sztabów w Katowicach. Cel finału to "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!"
w Katowicach

32. Finał WOŚP i 7 sztabów w Katowicach. Cel finału to "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!"

Tydzień dla Kobiet w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Konferencja i darmowe badania
Tydzień dla Kobiet w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Konferencja i darmowe badania
w Katowicach

Tydzień dla Kobiet w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Konferencja i darmowe badania

WOŚP 2023 w Katowicach. Ile udało się zebrać pieniędzy? [Zdjęcia, Wideo]
WOŚP 2023 w Katowicach. Ile udało się zebrać pieniędzy? [Zdjęcia, Wideo]
w Katowicach

WOŚP 2023 w Katowicach. Ile udało się zebrać pieniędzy? [Zdjęcia, Wideo]

Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem wolontariuszy WOŚP w Katowicach. O czym warto pamiętać?
Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem wolontariuszy WOŚP w Katowicach. O czym warto pamiętać?
w Katowicach

Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem wolontariuszy WOŚP w Katowicach. O czym warto pamiętać?

Gramy z WOŚP. Reprezentacyjna koszulka Tomasza Gębali z autografem wylicytowana! [Zdjęcia]
Gramy z WOŚP. Reprezentacyjna koszulka Tomasza Gębali z autografem wylicytowana! [Zdjęcia]
w Katowicach

Gramy z WOŚP. Reprezentacyjna koszulka Tomasza Gębali z autografem wylicytowana! [Zdjęcia]

Katowice grają z WOŚP! Prezydent wystawił na licytację kosz z autografami artystów z Kosmicznego Koncertu Paktofoniki
Katowice grają z WOŚP! Prezydent wystawił na licytację kosz z autografami artystów z Kosmicznego Koncertu Paktofoniki
w Katowicach

Katowice grają z WOŚP! Prezydent wystawił na licytację kosz z autografami artystów z Kosmicznego Koncertu Paktofoniki

VIII Bieg z sercem WOŚP w Parku Śląskim. Ponad 750 biegaczy na liście startowej!
VIII Bieg z sercem WOŚP w Parku Śląskim. Ponad 750 biegaczy na liście startowej!
Sportowe

VIII Bieg z sercem WOŚP w Parku Śląskim. Ponad 750 biegaczy na liście startowej!

31. finał WOŚP w Katowicach. Sporo się działo!
Wideo
WIDEO Z Katowic

31. finał WOŚP w Katowicach. Sporo się działo!

do góry