Więcej zieleni w Katowicach. Milion złotych w rękach mieszkańców

Redakcja WKATOWICACH.eu
04.07.2023w Katowicach

Milion złotych na kolejne przetargi z Zielonego Budżetu. Mieszkańcy Katowic zgłaszają swoje pomysły do Zielonego Budżetu, które następnie są realizowane. Wśród zadań jest m.in. zazielenianie terenów miejskich, rewitalizacja zieleni, skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych.

Katowiczanie odpoczywają na łonie natury

Zielone Katowice

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił trzy kolejne przetargi na zadania, które mają być realizowana w ramach Zielonego Budżetu. Ich koszt oszacowano na milion złotych. Wykonawcy będą mieli do zagospodarowania zieleń w różnych lokalizacjach w mieście.

Kolejne zielone punkty w Katowicach są bardzo potrzebne. Kwiaty i drzewa w przestrzeni miejskiej poprawiają estetykę, ale i mają walory ekologiczne - poprawiają jakość powietrza, obniżają temperaturę w gorące dni, czy też wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną. Wiedzą to nasi mieszkańcy, co widać po wnioskach składanych do Zielonego Budżetu. W tym roku rozpoczęła się już czwarta jego edycja. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Każdy katowiczanin mógł zgłosić swój pomysł, który następnie jest weryfikowany i oceniany. Jeżeli przejdzie pozytywnie ten etap, rozpoczyna się realizacja. Wśród zadań, które są finansowane dzięki zgłoszeniom mieszkańców można wymienić m.in. zazielenianie terenów miejskich, rewitalizację zieleni, skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych. Ogłoszony właśnie przetarg to realizacja 24 pomysłów z Zielonego Budżetu, na które chcemy przeznaczyć milion złotych. dodaje prezydent Katowic

Nowa roślinność i ochrona istniejącej

Trwają przetargi na realizację kolejnych zadań z Zielonego Budżetu miasta Katowice. W ramach pierwszego przetargu wykonawca będzie miał za zadanie posadzić nowe drzewa w miejscu obumarłych lub usuniętych przy skrzyżowaniu ulic Ligonia z Sienkiewicza oraz na ulicach:

 • Żwirki i Wigury,
 • Stalmacha,
 • Kilińskiego (przy parkingu Pałacu Młodzieży, w okolicy nr 34 oraz na wysokości dawnego WOT),
 • Jordana (ok. 20 m od przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego),
 • Dąbrowskiego (przy nr 34 i naprzeciwko nr 17A),
 • Lompy (przy Instytucji Kultury im. K. Bochenek).

Nowe drzewa zostaną dopasowane gatunkami i odmianą do danej lokalizacji - zarówno pod względem tempa wzrostu, jak i wielkości oraz wymagań rośliny. Minimalny obwód pnia to 14-16 cm, maksymalny 18-20 cm.

Nowe drzewa zostaną zasadzone także w ramach projektu „Zielona Mikołowska” - na odcinku tej ulicy od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury do skrzyżowania z ul. Jordana. Powstanie także pas zieleni przy ul. Ściegiennego przy skrzyżowaniu z ul. Bożogrobców, który ma zostać gęsto obsadzony krzewami o wysokości docelowej nieprzekraczającej 1 m. Zazieleniony zostanie też skwer w Piotrowicach - przy skrzyżowaniu ul. Jankego z ul. Armii Krajowej.

Z kolei rabaty wykonane kilka lat temu przy parkingu u zbiegu ul. Solskiego i Bielskiej w Murckach zyskają ogrodzenie. Zostanie ono wykonane z trwałego i estetycznego materiału stalowego lub żeliwnego o wysokości 40-50 cm i łącznej długości prawie 105 m.

Wzdłuż ul. Le Ronda w 10 miejscach odbrukowana zostanie część chodnika - w tych miejscach nasadzone zostaną drzewa. Celem tego zadania jest likwidacja miejskich wysp ciepła. Wykonawcy mogą zgłaszać oferty na realizację tej części do 5 lipca. Kwota przeznaczona na realizację zadania to ponad 218 tys. zł, a czas realizacji to 17 tygodni od momentu podpisania umowy.

Lawendowa czytelnia i kwitnące schody

Kolejne z zadań z Zielonego Budżetu, które zostaną zrealizowane w ramach ogłoszonego przetargu, dotyczy dziewięciu lokalizacji. W rejonie ul. Powstańców i Damrota ma zostać utworzona Lawendowa Czytelnia - w ogrodzie Biblioteki Śląskiej. Mieszkańcy zyskają strefę relaksu, a jednocześnie możliwość lawendowej aromaterapii.

W Śródmieściu zazieleniona zostanie przestrzeń publiczna przy ul. Szeligiewicza i Astrów. Natomiast dookoła placu zabaw pomiędzy ul. Marcinkowskiego a stacją energetyczną w Zawodziu posadzone zostaną krzewy i drzewa. W ramach tej części przetargu wykonawca ma również za zadanie pielęgnację zieleni wysokiej, cięcia pielęgnacyjne w koronie drzew i założenie kwietnika. Z kolei w Katowickim Parku Leśnym, niedaleko labiryntu grabowego i strefy fitness, mają powstać kwitnące schody.

Zagospodarowany zostanie również skwer przy ul. Ligęzy w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 11, a na ul. Ondraszka zasadzone zostaną krzewy i trawy. To w Brynowie, natomiast na ul. Panewnickiej od skrzyżowania z ul. Kruczą do ronda Euzebiusza Huchrackiego powstanie zielona oś.

Na tym odcinku zasadzone zostaną:

 • kasztanowce,
 • grusze,
 • klony pospolite i lipy
 • oraz krzewy.

Z kolei w ramach zadania Nasza Zielona Aleja, wzdłuż ul. Zaruskiego między ul. Medyków a ul. Stolarską zrewitalizowana zostanie istniejąca zieleń. Nowe rośliny pojawią się też w Parku Mościckiego, by uczcić 100-lecie założenia Kolonii. Termin składania ofert to 17 lipca, a kwota, jaką zamierza przeznaczyć ZZM na realizację tych zadań to prawie 630 tys. zł. Termin realizacji prac to 12 tygodni od mementu podpisania umowy.

9 zadań do realizacji w ramach trzeciego przetargu

Pierwsze zadanie polega na przywróceniu dawnego blasku Małemu Stawowi przy ul. Pięknej w Parku Kościuszki. Kolejne to zagospodarowanie pasa zieleni w rejonie ul. Bohaterów Monte Cassino i Marcinkowskiego - przy ogrodzeniu ośrodka sportowego Słowian. Dodatkowo pojawią się kolorowe rośliny na skwerze między ul. Bohaterów Monte Cassino a 1 Maja. Rośliny pojawią się również na skwerze pomiędzy ul. 1 Maja a Racławicką oraz na mini skwerze na Józefowcu, przy ul. Mikusińskiego.

nasadzenia w Katowicach

Na ul. Ściegiennego pojawią się kolorowe nasadzenia. Jedno z zadań zakłada rewitalizację rozjeżdżonych przez samochody zieleńców - to m.in. trawnik wzdłuż chodnika prowadzącego do Fili nr 16 Biblioteki przy ul. Wajdy, trawnik na końcu ul. Wiązowej i trawnik przy chodniku za Biblioteką. Na przystankach ZTM przy ul. Le Ronda, Strzelców Bytomskich, Grzegorzka, Pod Młynem, Milowickiej, Techników, Wiertniczej i al. Roździeńskiego pojawią się kwietniki z roślinami zimozielonymi. Więcej drzew będzie blisko domów w okolicy ronda Księdza Jerzego Pawlika i na terenie rekreacyjnym między ul. Siemianowicką i Budowlaną.

Dodatkowo zagospodarowany i uporządkowany zostanie teren rekreacyjny między ulicą Siemianowicką i ulicą Budowlaną wykorzystywany obecnie przez wyprowadzających psy. Czas na zgłoszenia do realizacji tych zadań mija 24 lipca, a kwota, jaka jest przeznaczona na ich realizację to niecałe 200 tys. zł. Czas na realizacje tych zadań to 10 tygodni od momentu podpisania umowy.

Obecnie ogłaszamy przetargi na wykonanie zadań z III edycji Zielonego Budżetu. Mieszkańcy zgłaszali je do nas w zeszłym roku, a po pozytywnej weryfikacji przechodzimy do realizacji, aby mieszkańcy jak najszybciej mogli się cieszyć nowymi roślinami. Oprócz Zielonego Budżetu Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi także inne projekty, które poprawią klimat, wpływają na wygląd miasta oraz dają mieszkańcom miejsca do rekreacji - to m.in. zazielenienie ul. Warszawskiej, rewitalizacja Stargańca czy budowa i modernizacja czterech parków. podsumowuje dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej, Mieczysław Wołosz

Zielony Budżet w Katowicach

Aktualnie trwa czwarta edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice. W ramach zakończonego już naboru zadań mieszkańcy zgłosili 201 wniosków, w tym 29 o charakterze ogólnomiejskim. Najwięcej, 16 wniosków dotyczy Ligoty-Panewnik, 14 Wełnowca-Józefowca, a 12 Załęża.

łąka kwietna w Katowicach

Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in.

 • utworzenie sąsiedzkiej wypożyczalni narzędzi ogrodniczych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach,
 • zazielenienie ulic np. Kilińskiego, Styczyńskiego, Wita Stwosza, Kopernika, Szeligiewicza, Stalmacha,
 • edukacyjne spacery dla mieszkańców po katowickich parkach i lasach (m.in. Wełnowiec-Józefowiec, os. Paderewskiego-Muchowiec, Giszowiec, Piotrowice-Ochojec, Śródmieście, Załęże),
 • utworzenie w Dolinie Trzech Stawów czterech edukacyjnych sadów miejskich,
 • montaż fontanny na stawie Maroko,
 • czy organizacja warsztatów pszczelarsko-ogrodniczych na os. Tysiąclecia.

Łączna, szacowana przez wnioskodawców wartość zgłoszonych propozycji do Zielonego Budżetu to ponad 6,3 mln zł.

Pierwszy etap weryfikacji zadań zgłoszonych do Zielonego Budżetu zakończył się 5 czerwca. Do kolejnego etapu, który zakończy się 1 września przeszło 197 zadań. Do 27 września zakończy prace Zespół Oceniający, a wyniki jego prac oraz informacja o wyborze zadań do realizacji zostanie opublikowana do 29 września.

W trzech dotychczas zakończonych edycjach Zielonego Budżetu miasta Katowice do realizacji wybranych zostało 239 zadań na kwotę przekraczającą 7,5 mln złotych.

Więcej informacji o Zielonym Budżecie miasta Katowice można znaleźć na stronie internetowej: https://bo.katowice.eu/ w zakładce Zielony Budżet.

Zobacz także

Na co wydalibyście milion złotych? Wielka wygrana w Katowicach
Na co wydalibyście milion złotych? Wielka wygrana w Katowicach
w Katowicach

Na co wydalibyście milion złotych? Wielka wygrana w Katowicach

80. Tour de Pologne w Katowicach. Kolarskie święto już 3 sierpnia [Wideo]
80. Tour de Pologne w Katowicach. Kolarskie święto już 3 sierpnia [Wideo]
Sportowe

80. Tour de Pologne w Katowicach. Kolarskie święto już 3 sierpnia [Wideo]

Budowa parku przy ul. Wantuły w Katowicach. Altany, miejsce do grillowania, strefa zabaw i pełno zieleni
Budowa parku przy ul. Wantuły w Katowicach. Altany, miejsce do grillowania, strefa zabaw i pełno zieleni
w Katowicach

Budowa parku przy ul. Wantuły w Katowicach. Altany, miejsce do grillowania, strefa zabaw i pełno zieleni

Jak to robią w Holandii i Czechach? XI edycja międzynarodowej konferencji w Katowicach o zieleni
Jak to robią w Holandii i Czechach? XI edycja międzynarodowej konferencji w Katowicach o zieleni
w Katowicach

Jak to robią w Holandii i Czechach? XI edycja międzynarodowej konferencji w Katowicach o zieleni

W Katowicach przybędzie blisko 350 drzew. Zakończył się przetarg Zakładu Zieleni Miejskiej
W Katowicach przybędzie blisko 350 drzew. Zakończył się przetarg Zakładu Zieleni Miejskiej
w Katowicach

W Katowicach przybędzie blisko 350 drzew. Zakończył się przetarg Zakładu Zieleni Miejskiej

Mniej koszenie traw w Katowicach. Kto będzie porządkował zieleń przy drodze w mieście?
Mniej koszenie traw w Katowicach. Kto będzie porządkował zieleń przy drodze w mieście?
w Katowicach

Mniej koszenie traw w Katowicach. Kto będzie porządkował zieleń przy drodze w mieście?

do góry