Zabytkowa kamienica przy ulicy Skłodowskiej-Curie w Katowicach będzie zachwycać jak dawniej [Wizualizacja]

Redakcja WKATOWICACH.eu
18.01.2024w Katowicach

Udało się znaleźć wykonawcę remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42 w Katowicach. Budynek dzięki modernizacji odzyska dawny blask. Prace będą kosztowały około 1,65 mln złotych. To nie jedyna kamienica KZGM, która doczeka się remontu. 

Zabytkowa kamienica przy ul. Skłodowskiej-Curie w Katowicach

Wybrano wykonawcę remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42

Wybrano wykonawcę w przetargu na przeprowadzenie remontu kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42. Modernistyczny obiekt, zaprojektowany i wzniesiony w latach 30. XX wieku przez firmę Karol Korn Budowlana Spółka Akcyjna, zyska nową elewację, a także zostanie zabezpieczony przed negatywnym oddziaływaniem wody i wilgoci.

Przeprowadzanie modernizacji miejskich budynków, to nie tylko troska o ich stan techniczny, ale także podniesienie jakości życia mieszkańców. Dzięki wykonaniu takich prac, jak ocieplanie ścian, hydroizolacja czy likwidacji kopciuchów, mieszkańcy mogą płacić mniej za media, w budynkach łatwiej osiągnąć komfortową temperaturę, a my wszyscy oddychamy czystszym powietrzem. Budynek przy Skłodowskiej-Curie 42 jest jednym z bardziej charakterystycznych w Katowicach. Dzięki przeprowadzeniu modernizacji, której wartość to 1,65 mln zł odzyska on dawny blask. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Kamienica przy Skłodowskiej-Curie jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego konieczne dla zrealizowania inwestycji było uzgodnienie wszelkich szczegółów z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kolorystyka, faktura oraz rozwiązania technologiczno-materiałowe powłok tynkarskich, które zostaną zastosowane podczas modernizacji elewacji, zostały zaprojektowane w oparciu o inwentaryzację, a także badania stratygraficzne.

Dzięki temu budynek ma osiągnąć wygląd zbliżony do pierwotnego, a także efekt blasku w promieniach słońca. W tym celu zostaną też wyburzone, przemurowane i zamurowane otwory i balkony.tłumaczy dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, Marcin Gawlik

Ponadto zakres planowanych prac obejmuje m.in. demontaż instalacji i urządzeń natynkowych na elewacji i balkonach, wykonanie zabezpieczeń konstrukcyjno-budowlanych ścian, demontaż i wymianę wybranych okien i drzwi. Oprócz robót związanych z elewacją, efektem inwestycji ma być także wykonanie hydroizolacji piwnic. dodaje dyrektor KZGM

Wizualizacja zabytkowej kamienicy po remoncie

Postępowaniem przetargowym na tę inwestycję było zainteresowanych trzech wykonawców, przy czym jeden z nich złożył ofertę tuż po terminie. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała ofertę Przedsiębiorstwa Remontowo – Budowlanego „TERMODOM” Zbigniew Hnatkiewicz. Jej wartość to 1,65 mln zł brutto. Teraz czas na podpisanie umowy – od tego momentu wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na realizację zadania.

Kolejne remonty i termomodernizacje miejskich budynków

Miasto Katowice i Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach konsekwentnie modernizują kolejne budynki z listy ponad 900 obiektów znajdujących się w miejskich zasobach. W ostatnim czasie zakończyła się m.in. termomodernizacja budynku przy ul. Wiosny Ludów 23-37, w którym znajduje się 119 lokali mieszkalnych. Dzięki inwestycji o wartości ponad 11 mln zł budynek został ocieplony, zyskał nowe okna, a klatki schodowe i piwnice przeszły remont. Ponadto zakres prac objął częściową wymianę instalacji wod-kan, wymianę oświetlenia w częściach wspólnych na energooszczędne oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Na dachu obiektu znalazło się 56 paneli o łącznej mocy 21,28 kWp.

W minionym roku KZGM na termomodernizacje budynków - na prace budowlane i projektowe - wydał do połowy grudnia ponad 21 mln zł, a w budżecie na 2024 r. ma zabezpieczoną podobną kwotę.

W 2023 roku przygotowania do inwestycji przeprowadzono dla pięciu adresów:

  • Opolskiej 13A,
  • Chopina 14,
  • 11 listopada 6 i 11,
  • a także Markiefki 68.

Dokumentacje są już gotowe, dlatego w 2024 roku zostaną ogłoszone postępowania przetargowe na wykonanie robót budowlanych.

Zobacz także

Ciekawe budynki Katowic: Kamienica przy Bednorza 14 [Zdjęcia]
Ciekawe budynki Katowic: Kamienica przy Bednorza 14 [Zdjęcia]
w Katowicach

Ciekawe budynki Katowic: Kamienica przy Bednorza 14 [Zdjęcia]

Kamienica przy ulicy Warszawskiej 25 zachwyca [Galeria zdjęć]
Kamienica przy ulicy Warszawskiej 25 zachwyca [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Kamienica przy ulicy Warszawskiej 25 zachwyca [Galeria zdjęć]

Prawdziwa perełka w Katowicach! Zobaczcie odrestaurowane drzwi kamienicy przy ul. Sokolskiej [Zdjęcia]
Prawdziwa perełka w Katowicach! Zobaczcie odrestaurowane drzwi kamienicy przy ul. Sokolskiej [Zdjęcia]
w Katowicach

Prawdziwa perełka w Katowicach! Zobaczcie odrestaurowane drzwi kamienicy przy ul. Sokolskiej [Zdjęcia]

do góry