Las deszczowy Ameryki Południowej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Można poczuć się tu jak w dżungli! [Galeria zdjęć]

Olga Krzyżyk
06.10.2023poza Katowicami

Dżungla w śląskim zoo? Pełno zieleni i egzotycznych zwierząt. Tak jest w nowym pawilonie lasu deszczowego Ameryki Południowej, który został oficjalnie otwarty 6 października w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

las deszczowy w śląskim zoo i małpka

Otwarcie pawilonu lasu deszczowego w śląskim zoo

Las deszczowy Ameryki Południowej wyrósł w śląskim zoo. Oficjalnie pawilon został otwarty 6 października podczas obchodów jubileuszu 65-lecia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To jedyny obiekt w Polsce w całości poświęcony roślinności i zwierzętom Ameryki Południowej.

Wewnątrz pawilonu można poczuć się jak w dżungli. Idziemy ściółką leśną wśród roślinności, w otoczeniu sztucznych skał, gdzie umieszczone są ekspozycje różnych płazów i gadów. Trochę dalej zobaczymy większe zwierzęta, a nad naszymi głowami latają swobodnie ptaki. W planach jest także sprowadzenie leniwca oraz wydr olbrzymich (ariranii), dla których przygotowany jest już wybieg z basenem.

Przez środek pawilonu biegnie sztuczna rzeka, w której zobaczymy żółwie. Ponad nią, na wysokości 4 metrów, poprowadzona została kładka, dzięki której można obserwować ekspozycję z góry.

W pawilonie zobaczymy kilkadziesiąt gatunków gadów i płazów, którym poświęcono ekspozycje w strefie terrariów. W ich sąsiedztwie powstały duże woliery, w których zamieszkały wyjce czarne, tamaryny cesarskie, bolita południowa oraz pancerniki włochate.

W nowym pawilonie zobaczymy też rośliny charakterystyczne dla lasów deszczowych. Dobrano je tak, by tworzyły wszystkie piętra roślinności lasu galeriowego. Obecnie rośliny są jeszcze młode, potrzeba trochę czasu, by wyrosły.

33 zdjęć

Pawilon lasu deszczowego w Śląskim Zoo [październik 2023]

Pawilon lasu deszczowego to obiekt powierzchni blisko 1,5 tys. m kw. i wysokości 12 m. Jest największym budynkiem na terenie śląskiego zoo - składa się z dużej, około 1000 m kw. hali ekspozycyjnej oraz zaplecza hodowlanego.

Zwiedzanie pawilonu będzie możliwe przez cały rok - wszystko dzięki warunkom panującym w jego wnętrzu, zbliżonym do naturalnych warunków lasu deszczowego. Pionowy przekrój temperatur w pawilonie wynosi od 26 stopni Celsjusza w dolnej części budynku, do 32 stopni Celsjusza w części górnej, przy wilgotności powietrza w przedziale 80-60 proc.

Na terenie pawilonu wyznaczono ścieżkę zwiedzania, którą uzupełniają tablice gatunkowe, edukacyjne i informacyjne. Dzięki nim zwiedzający będą mogli poznać bliżej ekosystem tropikalnego lasu deszczowego oraz jego mieszkańców.

Pawilon dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok, niezależnie od pory roku i dnia tygodnia od godz. 10:00 ze względów technicznych pawilon otwierany jest na godzinę po otwarciu zoo raz zamykany pół godziny przed zamknięciem zoo. Aby go zobaczyć, nie trzeba wykupować osobnego biletu wstępu - pawilon dostępny jest na tych samym zasadach, co pozostałe budynki zoo.

Przypomnijmy, że budowa pawilonu lasu deszczowego rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku. Pawilon znajduje się w miejscu budynku dawnej żyrafiarni, który do 2018 roku zajmowały nosorożce. Przez prawie trzy lata pawilon nie był wykorzystywany w celach hodowlanych.

Żyrafiarnia zbudowana na początku lat 70. XX wieku jako najnowocześniejszy obiekt w Polsce, dziś nie spełnia wymogów hodowlanych. Przygotowana do przebudowy obiektu rozpoczęły się kilka lat wcześniej, przez budowę nowych pawilonów dla żyraf i nosorożców. Po przeniesieniu zwierząt do nowych obiektów możliwa stała się przebudowa dotychczasowego obiektu. Prace budowlane zakończyły się w czerwcu 2023 roku. Od tego czasu trwało nasadzanie roślin i aranżowanie wybiegów i terrariów.

Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 17 749 654,50 zł. Inwestycja stanowiła część zadania pn. "Modernizacja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego" realizowanego w ramach umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. "Modernizacja Parku Śląskiego" realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z inicjatywy JESSICA  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo MAXIMUS-ZBH Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich.

Śląski Ogród Zoologiczny na 65 lat!

Śląski Ogród Zoologiczny świętuje jubileusz 65-lecia. Śląskie zoo zostało otwarte w 1958 roku. Na mocy decyzji Rady Narodowej w Stalinogrodzie w 1953 roku zdecydowano o powstaniu śląskiego zoo oraz jednoczesnym zlikwidowaniu ogrodu zoologicznego w Bytomiu i w Katowicach i rozpoczęto budowę nowoczesnego zoo, który miał mieścić się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

Budowa ogrodu trwała pięć lat. Jego pierwszymi mieszkańcami były zwierzęta pochodzące z dwóch zlikwidowanych ogrodów. Kolekcję uzupełniono również o zwierzęta sprowadzone z innych polskich i europejskich ogrodów.

budowa zoo w Chorzowie WPKiW

Pierwsze lata działalności zoo nastawione były na stały rozwój i rozbudowę. Wciąż sprowadzano kolejne gatunki zwierząt, dla których budowane były nowe pawilony i wybiegi. Nawiązano także współpracę z Polską Żeglugą Morską, co ułatwiło sprowadzenie kolejnych zwierząt na Śląsk. Ogród szybko zyskał popularność - w latach 70. rocznie odwiedzało go blisko milion zwiedzających.

Pod koniec lat 80. nastąpiła zmiana w myśleniu o ogrodach zoologicznych. Zaczęto zmniejszać liczbę prezentowanych gatunków zwierząt i skupiono się na hodowli tych zwierząt, które zagrożone są wyginięciem. Na początku lat 90. Śląski Ogród Zoologiczny dołączył do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), co otworzyło mu drogę do dalszego rozwoju.

W ciągu 65 lat swojej działalności śląskie zoo odniosło wiele sukcesów hodowlanych. To właśnie w Chorzowie jako w pierwszym polskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszła żyrafa siatkowana, nosorożec biały, niedźwiedź polarny czy rosomak tundrowy. Wiele zwierząt urodzonych w śląskim zoo wyjechało do innych polskich i europejskich ogrodów zoologicznych, by tam przedłużać istnienie swojego gatunku. To wkład śląskiego zoo w ochronę ginących gatunków zwierząt.

lew ze śląskiego zoo

Dziś Śląski Ogród Zoologiczny jest trzecim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce i największym w południowej części kraju. Placówka stale się rozwija - sprowadzane są kolejne gatunki zwierząt, budowane i modernizowane są wybiegi i pawilony. Nie brakuje też sukcesów hodowlanych - 18 września na świat przyszła żyrafa siatkowana - 20 młode tego gatunku w historii ogrodu.

13 zdjęć

W śląskim ZOO urodziła się żyrafa!

Obecnie najstarszym mieszkańcem zoo jest marabut afrykański o imieniu Marek. Ptak wykluł się w naturze około 1972 roku - ma więc około 50 lat. Do śląskiego zoo trafił w 1989 roku i od tego czasu pozostaje w ogrodzie, ciesząc się dobrym zdrowiem. Na uwagę zasługuje również niedźwiedzica himalajska Kasia, która przyszła na świat w 1987 roku ogrodzie zoologicznym w Gdańsku, a do Chorzowa przyjechała rok później. Mimo że młodsza od marabuta Marka, to dziś niedźwiedzica Kasia jest najprawdopodobniej najstarszą niedźwiedzicą żyjąca w ogrodach zoologicznych.

Obchody jubileuszu 65-lecia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

6 października 2023 (piątek)

Oficjalne obchody 65-lecia Śląskiego Zoo rozpocznie gala jubileuszowa, w której wezmą udział zaproszeni goście - przedstawiciele lokalnych władz, firm i instytucji współpracujących z zoo, a także innych ogrodów zoologicznych z Polski i Europy. Gala odbędzie się w Planetarium Śląskim Parku Nauki.

Po zakończeniu gali zaplanowane zostało oficjalne otwarcie pawilonu lasu deszczowego (pawilon dostępny będzie dla zwiedzających od 7 października).

Ze względu na działania jubileuszowe, w tym dniu ogród zoologiczny będzie czynny dla zwiedzających od 9:00 do 13:00. Prosimy o uwzględnienie zmiany godziny otwarcia podczas planowania wizyty w zoo.

5 zdjęć

Archiwalne zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

5 zdjęć

7-8 października 2023 r. (sobota - niedziela)

Jubileuszowy weekend to czas, w którym chcemy świętować nasze urodziny wraz ze zwiedzającymi odwiedzającymi zoo. Z tej okazji w dniach 7 - 8 października przygotowaliśmy specjalną urodzinową promocję na bilety wstępu. Tylko w ten weekend bilety zakupić będzie można w promocyjnych cenach: 13,00 zł bilet normalny, 7,50 zł bilet ulgowy, 32,50 zł bilet rodzinny.

Bilety w promocyjnych cenach dostępne będą wyłącznie w kasach zoo (brak możliwości zakupu biletów elektronicznych z rabatem). Promocja nie będzie łączyła się ze zniżką dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Promocyjne bilety wykorzystać będzie można tylko w weekend 7-8 października.

Sobota będzie pierwszym dniem, w którym odwiedzić będzie można nowy pawilon lasu deszczowego Ameryki Południowej. Pawilon będzie dostępny w ramach biletu wstępu do zoo (bez dodatkowych opłat).

W niedzielę zapraszamy na wspólne świętowanie 65-urodzin zoo podczas rodzinnej zabawy na dużej łące przy słoniarni. W tym dniu ogród odwiedzą przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm i instytucji, którzy wspólnie z pracownikami ogrodu przygotują wiele ciekawych atrakcji dla zwiedzających. Wspólna zabawa potrwa od 11:00 do 17:00.

Zoo w urodzinowy weekend zwiedzać będzie można od 9:00 do 18:00 (wstęp i kasy do 17:00).

Zobacz także

W śląskim zoo powstaną pawilony dla waranów oraz hipopotamów karłowatych i krokodyli [Wizualizacje]
W śląskim zoo powstaną pawilony dla waranów oraz hipopotamów karłowatych i krokodyli [Wizualizacje]
poza Katowicami

W śląskim zoo powstaną pawilony dla waranów oraz hipopotamów karłowatych i krokodyli [Wizualizacje]

Otocjony zyskają nowy dom. Śląski Ogród Zoologiczny wybuduje im budynek [Wizualizacje]
Otocjony zyskają nowy dom. Śląski Ogród Zoologiczny wybuduje im budynek [Wizualizacje]
poza Katowicami

Otocjony zyskają nowy dom. Śląski Ogród Zoologiczny wybuduje im budynek [Wizualizacje]

Poznajcie Payę. Gepardzica przyjechała do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z Gdańska
Poznajcie Payę. Gepardzica przyjechała do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z Gdańska
poza Katowicami

Poznajcie Payę. Gepardzica przyjechała do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z Gdańska

Dzień Kota w Śląskim Ogrodzie Zoologiczny. Trwają zapisy
Dzień Kota w Śląskim Ogrodzie Zoologiczny. Trwają zapisy
poza Katowicami

Dzień Kota w Śląskim Ogrodzie Zoologiczny. Trwają zapisy

Szopka Bożonarodzeniowa w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym czeka na odwiedzających [Zdjęcia]
Szopka Bożonarodzeniowa w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym czeka na odwiedzających [Zdjęcia]
w Katowicach

Szopka Bożonarodzeniowa w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym czeka na odwiedzających [Zdjęcia]

73. rocznica powstania WPKiW za nami. Jak dawniej wyglądał Park Śląski? [Archiwalne zdjęcia]
73. rocznica powstania WPKiW za nami. Jak dawniej wyglądał Park Śląski? [Archiwalne zdjęcia]
poza Katowicami

73. rocznica powstania WPKiW za nami. Jak dawniej wyglądał Park Śląski? [Archiwalne zdjęcia]

Druga linia kultowej kolejki Ellka rozpoczyna kursowanie [Zdjęcia]
Druga linia kultowej kolejki Ellka rozpoczyna kursowanie [Zdjęcia]
poza Katowicami

Druga linia kultowej kolejki Ellka rozpoczyna kursowanie [Zdjęcia]

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się cztery lwiątka. Maluchy są zdrowe i szczęśliwe [Zdjęcia]
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się cztery lwiątka. Maluchy są zdrowe i szczęśliwe [Zdjęcia]
poza Katowicami

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się cztery lwiątka. Maluchy są zdrowe i szczęśliwe [Zdjęcia]

W Parku Śląskim trwa modernizacja Kanału Regatowego. Tak postępuje budowa [Zdjęcia]
W Parku Śląskim trwa modernizacja Kanału Regatowego. Tak postępuje budowa [Zdjęcia]
poza Katowicami

W Parku Śląskim trwa modernizacja Kanału Regatowego. Tak postępuje budowa [Zdjęcia]

Toskański klimat w Murckach. Odwiedziliśmy winnicę w Katowicach [Galeria zdjęć+wideo]
Toskański klimat w Murckach. Odwiedziliśmy winnicę w Katowicach [Galeria zdjęć+wideo]
w Katowicach

Toskański klimat w Murckach. Odwiedziliśmy winnicę w Katowicach [Galeria zdjęć+wideo]

Śląskie Zoo. Z Fuglewiczem w Katowicach
Wideo
WIDEO Z Katowic

Śląskie Zoo. Z Fuglewiczem w Katowicach

do góry