pawilon dla waranów w śląskim ogrodzie zoologicznym - wizualizacje

Pawilon dla waranów

Kotlina Dinozaurów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie zyska na atrakcyjności z dwóch powodów. Po pierwsze trwa tam budowa szklanej kładki, o czym informowaliśmy tutaj. Po drugie w tym miejscu ma powstać pawilon dla waranów z Komodo.

Pawilon z ekspozycją warana z Komodo planowany jest na koronie i na jednym ze zboczy Kotliny Dinozaurów. Część pawilonu schodziłaby po zboczu do dna kotliny, nad którą będzie przebiegać kładka dla zwiedzających, z której również będzie można obserwować warany na zewnętrznym wybiegu. Do dłuższych boków budynku będą dochodziły wybiegi zewnętrzne dla młodocianych osobników i dorosłych. informuje portal WKATOWICACH.eu Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Wybiegi zewnętrzne planowane są w formie wolier pokrytych siatką linową stanowiące przedłużenie struktury budynku. Na ekspozycję zewnętrzną dla dorosłych osobników planowane jest wyjście i wejście zarówno ze strony budynku głównego, jak i z zewnątrz. Ekspozycja zewnętrzna dla dorosłych osobników będzie podzielona na trzy części: osobno dla samic, osobno dla samców oraz część wspólna.

Zarówno ekspozycja dla osobników młodocianych jak i dorosłych będzie zaaranżowana tak, aby w pełni odzwierciedlać warunki naturalne. Wybiegi dla osobników młodocianych będą podzielone na 6 części.

W budynku głównym planowane są terraria dla młodych osobników i innych waranów. Będzie to 6 zbiorników o powierzchni od 9 m² do 13,5 m² o wysokości 3,5 metra. Wyposażone w baseny, punkty świetlne, UVB oraz wyspy ciepła w postaci emiterów podczerwieni. Terraria zaaranżowane w sztuczne formacje skalne oraz drzewa i korzenie. informuje śląskie zoo

Zobaczcie wizualizacje budynku dla waranów:

3 zdjęć

Pawilon dla waranów - wizualizacje

Powstanie budynku uzależnione jest w dużej mierze od finansowania.

Pawilon dla hipopotamów karłowatych i krokodyli

Swój pawilon hodowlany mają dostać także dwa inne gatunki zwierząt: hipopotamy karłowate i krokodyle nilowe. Obiekt powstanie na obszarze obecnie istniejącego wybiegu dla kucy.

W ramach inwestycji planowany jest wybieg zewnętrzny dla krokodyli wraz z basenem, który będzie podzielony na dwie strefy dla samców i samic. Basen ten ma mieć zróżnicowane głębokości i łagodne zejścia, a jego dno oraz uskoki będą obłożone sztuczną skałą. Dostęp zwierząt do wybiegu zewnętrznego będzie poprzez dwa przepusty z wybiegu wewnętrznego. informuje nas Śląski Ogród Zoologiczny

Wybiegi zewnętrzne dla hipopotamów będą przylegać bezpośrednio do budynku. Strefy dla samców, samic i młodych hipopotamów zostaną oddzielone murami żelbetowymi, które posłużą jako podstawowa konstrukcja dla montażu formacji ze sztucznych skał. Wybiegi będą miały różne nawierzchnie, a na jednym z nich znajdą się dwa baseny o formie geometrycznej, imitujące natywne środowisko gatunku. Sztuczne skały zostaną umieszczone na widocznych elementach konstrukcyjnych basenów i ścian. przekazuje zoo

Wokół wybiegów i ścieżek dla zwiedzających zostanie zainstalowane ogrodzenie złożone ze słupków stalowych i lin naturalnych. Pomiędzy ogrodzeniem a wybiegami będzie fosa bezpieczeństwa o szerokości 1,5 metra, a po stronie zwierząt ułożone zostaną drewniane bale z pastuchem elektrycznym. Podobne rozwiązanie będzie stosowane na granicy między wybiegami dla samców i samic.

Dla ułatwienia dostępu do wybiegów hipopotamów, przewidziano dwie bramy w ogrodzeniach zewnętrznych, które będą jednocześnie punktami obserwacyjnymi dla zwiedzających.

Powstanie tego budynku uzależnione jest w dużej mierze od finansowania.